خویینی ها

آقای خویئنی‌ها در نامه فرموده‌اید که گرانی نگرانتان می‌کند. می‌شود بپرسیم گزارش گرانی را دقیقا کدام رفیقتان به شما رسانده است؟ آنکه در خانه ۵۰ میلیاردی می‌نشیند؟ یا آن پرچمدار جنگ فقر و غنا که از عرش انقلاب، فقط یک خانه خیابان فرشته برایش مانده و از مبارزه‌اش با آمریکا فرش قرمزی زیر پای برجامیان؟

به گزارش مشرق، وحید جلیلیمدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، در یادداشتی به تحلیل اهداف و دلایل نگارش نامه اخیر حجت‌الاسلام موسوی خوئینی‌ها پرداخته که متن آن چنین است:

" اکنون کشور عزیز ما در بن بست و بحرانی از سختی و ناخشنودی دست و پا می زند ...ملک و ملت به لبه پرتگاه وحشتناک ویرانی و نابودی رسیده است". این بخشی از نامه سرگشاده جمعی از اعضای نهضت آزادی در تبیین وضع کشور است.  

بیشتر بخوانید:

محسن رضایی: «موسوی خوئینی‌ها» آدرس غلط داده است

در همین نامه آمده است : "اتخاذ هدفهای احساساتی افراطی،...، سیاستهای نابخردانه و بالاخره ناتوانی مسوولین و نادرستی روشهای پیروی شده در سیاست خارجی، کشور پرافتخار ایران را به بدترین انزوای سیاسی انداخته است، بدنامی و بی‌اعتباری بین‌المللی را نصیبمان کرده است و ما را در معرض دائمی توطئه‌های "تلافی گرانه" قرار داده است. علاوه بر اینها از ارتباط و احترام و استفاده از جریانهای بین‌المللی محروم گشته‌ایم."

پای این نامه را ؛ مهندس بازرگان ، دکتر یزدی ، مهندس صباغیان ، مهندس معین‌فر و ...امضا کرده اند.

جماعتی که امضایشان پای نامه است؛ معتقد بودند فارغ از زندگی دینی ِفردی،  با "دانسته‌هایی از مبادی غیرمتعارف" نمی توان حکمرانی درستی داشت. منظور آنها از دانسته هایی از مبادی غیر متعارف، ایمان به محاسباتی در عالم بود که حقایقی مثل خدا وقرآن و  نبوت و امامت را هم در بر می گرفت.

مهم ترین جزء این نامه البته ؛ مهم تر از اسامی معتبرِ امضاکنندگان ؛  تاریخ انتشار آن است: اردیبهشت 1369. به ادعای نهضت آزادی؛ سی سال پیش، جمهوری اسلامی در بن بست و در لبه پرتگاه و در آستانه ویرانی و نابودی بوده است.

دوباره بخوانیم :

" اکنون کشور عزیز ما در بن بست و بحرانی از سختی و ناخشنودی دست و پا می زند ...ملک و ملت به لبه پرتگاه وحشتناک ویرانی و نابودی رسیده است".

بر همین مبنا هم بود که ؛ امضا کنندگان نامه اردیبهشت شصت و نه ، یازده سال قبل از آن، در اعتراض به تسخیر لانه جاسوسی از دولت استعفا دادند و حاضر به ادامه همراهی با امام نشدند.

***

محور اصلی اشغال سفارت آمریکا، موسوی خوئینی‌ها بود ؛ که " اکنون" (اردیبهشت69) از رهبران برجسته جناحی بود که مجلس شورای اسلامی را با ریاست مهدی کروبی بطور کامل در اختیار داشت، کاندیدایش در انتخابات ریاست جمهوری رای آورده بود، و از کرسی های اصلی دولت؛  وزارت کشور به عبدالله نوری و وزارت ارشاد به سید محمد خاتمی از اعضای مجمع روحانیون رسیده بود. مصطفی معین منتخبِ ائتلاف "مستضعفین و محرومین" در انتخابات مجلس سوم ، سکان وزارت آموزش عالی را به دست گرفته بود ، بسیاری از جایگاههای کلیدی دولت در اختیار جناح چپ بود و از دیدگاه پیشکسوتانی مثل مهندس بازرگان،  در دوره مسئولیت این عزیزان،  " ملک و ملت به لبه پرتگاه وحشتناکِ ویرانی و نابودی " رسیده بود.

******

اکنون در حالی که سی سال(سه تا ده سال و شش تا برنامه پنجساله )  از نامه " لبه پرتگاه" بهار 69 گذشته،  نامه دیگری در تابستان 99 با همان مضمون،  این بار با امضای موسوی خوئینی ها ! منتشر شده است .

****

در این سی سال،  جمهوری اسلامی توانسته است از مملکتی که به گواهی کارشناسان و صاحب نظران معتبر و باتجربه ای همچون مهندس بازرگان در" بن بست" و در " لبه پرتگاه وحشتناک ویرانی و نابودی " بوده است ؛ کشوری بسازد که در برخی صنایع و فناوری های مهم دنیای امروز از هوا-فضا و هسته ای گرفته تا زیست فناوری و سلول های بنیادی تا نانوتکنولوژی و صنایع موشکی و پهپادی و ... جزو هشت یا پنج یا سه کشور اول جهان است.

در چالش های منطقه ای،  آمریکا را با هفت هزار میلیارد دلار هزینه در غرب آسیا  از سوریه بیرون انداخته ،در یمن ناکام گذاشته،در لبنان به زوزه واداشته، در عراق رسما محکوم به خروج کرده و در ماجرای اسرائیل  از جنگ 33 روزه به جنگ  22 روزه و جنگ 8 روزه کشانده است.

در همین سی سال ناقابل که در پیش بینی قاطع و قریب الوقوع عقلا و دنیادیدگانِ نهضت آزادی تاخیری مختصر ! پیش آمده، جمهوری اسلامیِ در  لبه پرتگاه وحشتناک ویرانی و نابودی ؛  حدودا بیست و پنج انتخابات سراسری با صدها میلیون رای برگزار کرده که متوسط مشارکت در آنها از بسیاری کشورهای اروپایی و آمریکایی بیشتر بوده است.

در این سی سال "دهها هزار"  روستا ؛ در ایران از جاده یا برق یا گاز یا همه اینها  برخوردار شده و میلیون ها جوان ایرانی از تحصیلات عالی  با کیفیت بالاتر از همه کشورهای منطقه و در موارد زیادی قابل رقابت با جوامع صنعتی غرب،برخوردار شده اند که  فقط بخشی از آنها اکنون بیش از 4000شرکت دانش بنیان را اداره می کنند که یک قلم موفقیتشان صادرات لوازم درمانی و پزشکی در بحران کرونا به آلمان و ساخت پتروپالایشگاه ستاره خلیج فارس و صدور بنزین تولیدی آن به امریکای لاتین است.

و در همین جمهوری اسلامی که سی سال پیش به خاطر "  اتخاذ هدفهای احساساتی افراطی، و سیاستهای نابخردانه در سیاست خارجی"  در  لبه پرتگاه وحشتناک ویرانی و نابودی بوده! ؛ همین چند ماه پیش دهها میلیون ایرانی از زن و مرد و پیر و جوان و نوجوان با فریاد انتقام سخت به خیابان ها آمده اند  تا میزان تَره ای که این ملت برای ترّهات عقلا و صاحبان دانسته های متعارف و منکران مبادی غیرمتعارف معرفت و خِرد؛ خُرد می کنند را به نمایش بگذارند.

********** 

برگردیم به نامه هفت تیر 99 آقای موسوی خوئینی ها.

اولا تاکید کنیم؛ ما که بخیل نیستیم، دم آقای خوئینی‌ها هم گرم، ان شاء الله سی سال بعد هم، در پاییز 1429؛ بزرگوار دیگری احساس وظیفه کند و ملت ایران را در لبه پرتگاه وحشتناک ویرانی و نابودی نشان بدهد. مگر نامه سی سال پیش مرحوم مهندس بازرگان با آن "اکنون" و آن  الفاظ غلاظ و شداد و اعلام بن بست و پیش بینی نابودی قریب الوقوع ایران و ایرانی ، ضرری به کسی رساند؟

تا باشد از این نامه ها . "یبدّل الله سیئاتهم حسنات" ؛ ان شاء الله روح مرحوم بازرگان به خاطر ادخال سرور در قلوب مومنین بابت مرور نامه سی سال پیش ایشان،  مشمول رحمت الهی قرار گیرد و از این منظر؛ نامه آقای موسوی خوئینی ها را هم می شود نوعی باقیات الصالحات دانست. کس نیارد ز پس تو پیش فرست !

البته ما که معتقدیم موسوی خوئینی ها حتی اگر از این جنس باقیات الصالحات هم از خودش به جا نگذارد ؛ به خاطر نقش بی بدیلش در تسخیر لانه جاسوسی شیطان بزرگ به دو شرط جایش وسط بهشت است .

یکی اینکه نفرین پیرمردهای مستجاب الدعوه ای  مثل تاج‌زاده و عباس عبدی و سعید حجاریان (که مشت های‌گره‌کرده‌شان را به سینه می‌کوبند و تسخیرکنندگان لانه را لعنت می‌کنند) او را نگیرد و دوم آنکه خودش به درگاه شیطان توبه نکند و مشمول احباط نشود.

*

در نامه بهار 69 نهضت آزادی به "وعده‌های به مستضعفین و شعارهای پرطنین" اشاره شده بود که قاعدتا نقطه اوجش در آن روزگار ؛ "ائتلاف مستضعفین و محرومین" مجلس سوم؛ با شعار "جنگ فقر و غنا" و "مرگ بر اسلام آمریکایی" بود.

ائتلافی که موسوی‌خوئینی‌ها مغز متفکر و از ستون های‌اصلی آن بود.

*

سه سال بعد از "پرتگاه وحشتناک ویرانی و نابودیِ" نهضت آزادی ؛ من آقای موسوی خوئینی ها را برای اولین و آخرین بار از نزدیک دیدم : میتینگ ائتلاف نیروهای خط امام در دانشگاه شهید بهشتی. قبل از مرحله دومِ انتخابات مجلس چهارم.

مجمع روحانیون "مبارز" ؛ از رقیب عقب افتاده‌بود و امید داشت در مرحله دوم انتخابات جبران کند. آقای‌کروبی که آن زمان رئیس مجلس بود ، نفر سی و یکم تهران شده‌بود و آمار شهرستانها هم از این بهتر نبود.

منِ دانشجوی یک‌لاقبا که برخلاف استادمان آقای مهدوی‌کنی و رفیقش آقای کروبی قائل به حذف صددرصدی رقیب نبودم و نه نفیسه فیاض بخش و محمود صابر همیشگی را برای مجلس بهتر از مرضیه دباغ و  حاجاقا رحیمیان می دانستم و نه از آن سو حاضر بودم به جای عمید زنجانی  نام سعید حجاریان  را بنویسم ؛ نگران از غلبه فلّه‌ای جناح راست،  رفته‌بودم به همایش انتخاباتی نیروهای خط امام! و موسوی خوئینی‌ها ، کاندیدای ناکام مرحله اول،  سخنران جلسه بود.

از جمعیت تُنُک حاضر در سالن و حرف‌های ناامیدانه خوئینی ها می‌شد فهمید که مخالفانِ عصبانی ِ "استکبار و اسلام آمریکایی" ، شانس چندانی برای پیروزی ندارند و همین هم شد.

جناح چپ که موسوی خوئینی‌ها از رهبران موثر و اصلی اش به شمار می‌آمد،  برخلاف چهارسال قبلش که توانست فهرست "مهدوی کنی" را با اتهام " اسلام آمریکایی" و "ضد ولایت مطلقه فقیه" از گردونه خارج کند این بار خودش در انتخابات کنار رفت.

در مجلس سوم؛  خوئینی ها و جناحش معتقد بودند که "راستی‌ها " (اصولگرایان بعدی) : « با ولایت مطلقه فقیه مشکل دارند و نظرات ولی فقیه را به مولوی و ارشادی تقسیم می‌کنند و اختیارات ولی‌فقیه را در حد اختیارات رسول الله نمی‌دانند و به اندازه کافی با آمریکا دشمن نیستند و حتی ممکن است خیال مذاکره  و سازش به ذهنشان خطور کند » و این گناهی بود از دیدگاه خوئینی‌ها و کروبی و تاج‌زاده و سعید حجاریان و عباس عبدی ومیردامادی و رجب مزروعی و ...؛ نابخشودنی. کار به جایی رسید که مریدان کروبی و خوئینی‌ها، شیخ محمد یزدی را در مسجد ارگ با فریاد  مرگ بر ضد ولایت فقیه و مرگ بر اسلام آمریکایی از منبر به زیر کشیدند و از مسجد بیرون کردند چون او را لایق نمایندگی در مجلس انقلابی و پیرو ولایت مطلقه فقیه نمی‌دانستند و البته چند روز بعد که امام ؛ آقای یزدی را به عضویت شورای نگهبان منصوب کرد سوت زنان خودشان را به  کوچه علی چپ انداختند ، اگر چه در خلوت دلخور بودند که چرا نتوانسته اند امام را جوگیر تبلیغات خودشان کنند.

چهارسال بعد  اما،  اما آن تب تند به عرق نشسته بود و "ائتلاف مستضعفین و محرومین" که به رهبری کروبی و خوئینی‌ها و سید محمد خاتمی و عبدالله نوری، توانسته بود در انتخابات مجلس سوم، اسلامِ سازشکارِ جناح راست را رسوا و خانه‌نشین کند؛ خودش در آستانه خانه‌نشینی بود.

***

از همایش دانشگاه شهید بهشتی و سخنرانی آقای خوئینی‌ها تنها جمله‌ای که به خاطرم مانده این بود که "من که خانواده‌ام بازاری بوده‌اند مخالف بازارم؟" (قریب به همین مضامین).

 جو انتخابات،  خوئینی‌ها را گرفته بود و داشت سیگنال‌های متفاوتی می‌داد. دیر شده بود البته و انتخابات مرحله دوم هم آمد و رفت و جوگیرها را جا گذاشت.انتخابات تمام شد اما جوگیری حضرات چپ  تمام که نشد هیچ؛وارد ابعاد  عجیب و غریبی شد و سال ها بعد، از ابراز ارادت به بازاری های متدین به اظهارچاکری و نوکری به درگاه سرمایه داری لائیک و پذیرش ولایت مطلقه شیطان بزرگ بر دنیای متعارف ، رسید.

*

خوئینی‌ها اگرچه از سوی مردم کنار گذاشته شد؛ هنوز کرسی "مشاور سیاسی رهبری"  را داشت.

آیت الله خامنه‌ای او را که از معدود روحانیون مخالف رهبری او ؛ در مجلس خبرگان بود در حکمی به مشاورت خود منصوب کرده بود.

این حکم در شرایطی صادر شده‌بود که احمق‌های بسیاری؛  تمام مشکلات کشور را به تسخیرلانه جاسوسی نسبت می‌دادند و عده نه چندان کمی، موسوی خوئینی‌ها را به سبب نقش بی‌بدیلش در آن ماجرا ؛ جاسوس شوروی یا رهبر اصلی گروه فرقان یا سرچشمه تندروی و افراط در کشور معرفی می‌کردند و در این ادعا هم بسیار مصر بودند و حکم رهبری ( که جو گیر فضاسازی های آن ها نشده بود)  برایشان موجب تعجب و حتی دلخوری بود.

شاید خود موسوی خوئینی‌ها هم متعجب بود. بالاخره هرچه که باشد او به عنوان یک چهره ضد آمریکایی و مخالف اسلام لیبرال سرمایه دارها، شرعا نتوانسته بود خودش را قانع کند که به رهبری آقای خامنه‌ای رای بدهد. چه بسا خامنه‌ای از نگاه او به اندازه کافی انقلابی نبود و ممکن بود در غیاب امام؛ راه نفوذ آمریکا و اسلام لیبرال و غرب‌زده‌ها و سازشکارها گشوده‌شود و او و دوستان خط امامی‌اش مهدی کروبی و سید محمد خاتمی و هادی غفاری و عبدالله نوری و غلامحسین کرباسچی واسحاق جهانگیری و  ... وظیفه داشتند از انقلاب در برابر این خطر محافظت کنند!  

******

به نامه اخیر برگردیم.

تفاوت نامه آقای خوئینی‌ها با نامه مرحوم بازرگانِ منزوی و بی مسئولیت ، در آن جاست که در روزهایی این نامه را منتشر کرده که رفقا و مریدانش لااقل در دو قوه سکان دار بوده اند. مجلس تَکرار پس از ۴سال، تازه چند روزی است بارش را زمین گذاشته و دولت "تَکرار" در هفتمین سال استقرار ،همچنان سر کار است.

 اسحاق جهانگیری؛ اصلاح طلب مشهور و مرید قدیمیِ خوئینی ها و  صاحبِ جمله طلاییِ و تاریخیِ "یادتان هست؟"؛ همچنان مدیر ارشد  قوه مجریه  است.

آخوندی مسئول ارشد ستاد میرحسین موسوی که قرار بود از ۸۸ تدابیرش در حوزه مسکن را اجرایی کند ؛  در ۹۲ رسید به جایی که میرحسین می‌خواست برساندش و رساند وضع مسکن را به جایی که می‌خواست برساند.

آرزوی آخوندی البته این بود که ۸۸ به قدرت می‌رسید و می‌توانست جلوی ساخت میلیونی مسکن در عرض ۴ سال ۸۸-92 توسط حزب اللهی های جوان  را بگیرد و سیاستی مبتنی بر  دانسته های مبادی متعارف اعمال کند   اما اگر چه در آن مقطع ناکام ماند پس از آن توانست به شکل تحسین برانگیزی جبران کند و به پاس خدماتش به جای دو بار، پنج بار از مجلس محترم  رای اعتماد بگیرد!

"یادتان هستِ" جهانگیری را که یادتان هست آقای خوئینی‌ها؟

"تَکرار" رفیق گرمابه و گلستانتان را چطور؟

****

 در نامه فرموده اید که گرانی نگرانتان می‌کند. می شود بپرسیم گزارش گرانی را دقیقا کدام رفیقتان به شما رسانده است؟

آنکه در خانه ۵۰ میلیاردی می‌نشیند؟ یا آن پرچمدار جنگ فقر و غنا که از عرش انقلاب،  فقط یک خانه خیابان فرشته برایش مانده و از مبارزه‌اش با آمریکا فرش قرمزی زیر پای برجامیان؟

گرانی روی ابراهیم اصغرزاده فشار آورده یا هدایت آقایی یا مری ابتکار و سید هاشمی که شام عروسیشان  خوراک لوبیا بود؟

یا سید محمد خاتمی و سلبریتی های دور و برش که از توی جکوزی پنت هاوسشان در تهرانجلس  یا از متلشان در اُتاوا برای فلاکت مملکت توئیت می کنند؟    

راستی از شیخ غلامحسین کرباسچی نماینده امام در ژاندارمری چه خبر؟

وظیفه مرزبانی‌اش را خوب انجام می‌دهد؟ شنیده‌ام شبانه‌روز مواظب است کسی از مرزهای جُردَن؛  به قلعه جنگ فقر و غنایتان نفوذ نکند.

بچه های روزنامه سلام کجا هستند راستی آقای مدیر مسئول! بگذریم.

****

اسم محسن حججی به گوشتان خورده است حاج آقا؟  حسین حریری، مصطفی صدرزاده، محمد جاودانی، عباس دانشگر، محمودرضا بیضایی،حسن قاسمی دانا، ... .

الو! حاج آقا! معنایی دارد این اسم‌ها برایتان؟و صدها و هزار ها و دهها و صدها هزار اسم دیگر که به اندازه شما بصیرت نداشتند که با "دانسته هایی از آن مبادی که برای دوستان غربزده و سکولار  نامتعارف است  " نمی شود جان خود را فدا کرد. حیف شد؛ اجازه نگرفته بودند از مبادی عرفی شما برای این که جانشان را بدهند تا شما امنیت داشته باشید با امامشان به زبان طعن سخن بگویید.

 اسم  قنات ملک را شنیده‌اید؟ روستایی نزدیک راور.

بی‌بی‌سی که زیاد نگاه  می‌کنید،  حتماً باید آشنا باشد آن بچه دهاتی برایتان که پرزیدنت ترامپ این روزها اسمش را زیاد می‌برد. یادتان نیامد؟

بیشتر فکر کنید. همان که سال 78 به رفیق "تَکراری"تان نامه نوشت و گفت به مریدان ایرانیِ شهید آبراهام‌ لینکلن زیاد دل خوش نکند، آنها هزار تایشان هم به یک موی محسن حججی معتقد به دانسته های "غیرمتعارف برای ِدنیای آزاد و بی بحران ! غرب" ،  نمی ارزد.

یادتان نیامد؟ همان که دُم آن سگ زرد را گرفت و از سوریه بیرونش انداخت. ببخشید حاج آقا به آمریکا توهین شد. اشکال شرعی نداشته باشد خدای نکرده ؛، به دولت آمریکا بد گفتیم .مثل رفیق سابق ما  قلبتان درد نگیرد.او هم مثل شما و رفیق جدیدش ترامپ محترم (که نباید او را تخریب کرد!)؛  حاج قاسم را سمبل "سلطه جویی منطقه ای"! می دانست.  در هر صورت خوب شد به تشییع جنازه  نیامدید وگرنه ممکن بود با دانسته هایی از مبادی غیر متعارف مواجه بشوید.حاجاقا! آن دهها میلیون نفری که در آن مراسمات شرکت کردند احتمالا  خیلی بیش از رفقای میلیاردر و قالتاق شما گرانی را حس نمی کردند ؟ دیده اید فیلم بعضی رفقای عزیزقدیمی میلیاردرتان را که چطور به حاج قاسم طعنه می زنند و بد و بیراه می گویند؟

حاجاقا یادتان هست تیتر می‌زدید: اسلام ابراهیمی، اسلام آبراهامی!

راستی بچه‌ها از آمریکا خبری برایتان نمی‌فرستند؟

زیادند که دست‌پرورده‌هایتان، ما شاءالله در هر ایالت آمریکا چند تا پناهنده از پرچمدارانِ جنگ فقر و غنا ! و دشمنان اسلام آمریکایی!  دارید. بعضی‌هایشان در بازدید از کلوپ همجنس بازها مضامین نامه شما را توییت می‌کنند و بعضی زیر اعلامیه ازدواجِ سفیدشان.

**** 

حاج آقا یادتان هست چه قشقرقی به پا کردید سر ولایت مطلقه؟

 و رفقای‌تان گفتند آقای خامنه‌ای ولایت مطلقه فقیه را قبول ندارد! و می خواستند امام را هم حتی جوگیر کنند.

که  زد توی دهنشان که : “  خامنه‌ای خورشید انقلاب است! “ که اگر قرار بود ولی فقیه هم جوگیرِ فضاسازی های امثال شما بشود که ولی فقیه نبود دیگر.کسی بود مثل کاهنان سلف شما که آنها بگویند : " مملکت در پرتگاه وحشتناک ویرانی و نابودی است"  و او تقدیم کند جمهوری اسلامی را به تمدن سکولار و کارآمد و شکوفا و حقوق بشریِ غرب که به جای مبادی نامتعارف؛دانسته هایش را از مبادی متعارف می گیرد و این روزها شکوفایی و کارامدی و حقوق بشرش را بیش از هر دوره دیگری در خیابان های آمریکا شاهدیم.

*

آقای خوئینی های عزیز! خبر از آینده می دهید؟ چرا در کنار پیشگویی از آینده کمی به گذشته نگاه نکنیم؟   

نگران نباشید.شما گذشته را شفاف کنید ؛ آینده- به هر دومعنا-  روشن خواهد شد .اما نگرانی شما ازآینده نیست،از گذشته تان است که حالا زیر نورافکن نگاه مردم است.

آینده وقتی در خطر خواهد بود که امثال شما بتوانید برای بار صدم نعل وارونه بزنید و در جمع بندی درست گذشته،  اخلال کنید و گرنه امام حکیم ما آن روز که گفت : " جمهوری اسلامی نه یک کلمه کمتر نه یک کلمه بیشتر" ؛ می دانست چه می کند.  هدف آن بزرگ این بود که امید بدهد : "  اوضاع غیرقابل‌دوام‌ " است.

اگر چه خواسته اید ما را از اوضاع غیر قابل دوام بترسانید ولی ناخواسته نوید داده اید.

 چرا  هرگاه ملت در آستانه جمع بندی های بزرگ قرار گرفته و موقعیت مکاران و ساده لوحان در خطر افتاده و غیر قابل دوام بودن وضعشان آشکار شده به تکاپو افتاده اند تا " لبه پرتگاه"  بسازند .

یادتان هست آن نامه مشعشع قبلی  را!

 یادتان هست پیش‌بینی‌های‌تان را؟ مجلس ششم از خاطرشما هم رفته باشد از یاد ما نرفته است. چیزی مشابه شورای شهر اول تهران که آن هم دربست در اختیار اصلاح طلبان بود و چیزی در مسخره و شامورتی بازی از مجلس اصلاحات کم نداشت.

سیزده سال بعد از نامه اردیبهشتی نهضت آزادی؛  این بار نوشتن نامه اردیبهشتی برای جهنم خواندن ایران بر دوش گروه دیگری افتاده بود.

اول بخش هایی از نامه را با هم بخوانیم و بخندیم :

" آنچه ما را بر آن داشت تا بدین صورت مصدع اوقات شویم؛ حساسیت شرایط، "فرصت اندک" ؛ و بزرگی خطریست که پیش روی کشور است ...شاید در تاریخ پر فراز و نشیب معاصر ایران، هیچ زمانی را به حساسیت امروز نتوان یافت.... با این حال و روز کشور، فرصت چندانی باقی نمانده است. غالب ملت ناراضی و نا امید، اکثریت نخبگان ساکت یا مهاجر، سرمایه های مادی گریزان و نیروهای خارجی از هر طرف کشور را احاطه کرده اند." راستش من همین الانش هم که می خوانم جوگیر می شوم وبی درنگ دنبال تلفن می گردم که به کاخ سفید زنگ بزنم که ما رو نخور.اینقدر انرژی دارد این نامه.

این ادخال السرور و  باقیات الصالحات دوم مربوط می شود به نمایندگان مجلس ششم  و اردیبهشت 1382.

برای تغییر ذائقه؛  اسامی بعضی امضا کنندگان نامه " فرصت اندک!" را مرور کنیم؟

سرکار خانم حقیقت جو نماینده اصلاح طلب دوره ششمِ مجلس شورای اسلامی که فعلا مقیم ایالات متحده بوده  و بنا به اعلام خودشان با افتخار به  ازدواج سفید مشغول هستند.

جناب نورالدین پور موذن که ایضا در آمریکا تشریف دارند وفقط سرچ نامشان در گوگل کافیست کمالاتشان را آشکار کند.

جناب رجب علی مزروعی فعلا ساکن بلژیک و همکار اپوزیسیون.

جناب علی اکبر موسوی خوئینی پناهنده به ایالات متحده و جنابان  میثم سعیدی ، محسن صفایی فراهانی ، جمیله کدیور ،محسن میردامادی و ... . که یکی در کیش بیزنس دارد،دیگری در لندن و ... و البته همگی غمخوار فقرا و نگران گرانی.

**

"لبه پرتگاه" نهضت آزادی و "فرصت اندک "مجلس ششم و "اوضاع غیر قابل دوام" شما ؛ همگی از یک جنس است.

هم نهضت آزادی در لبه پرتگاه بود ، هم مجلس ششم فرصت اندکی داشت و هم اوضاع شما غیر قابل دوام است و البته هر سه ترجیح دادید فرافکنی کنید.خود را مساوی "جمهوری اسلامی" گرفتید .و هنر و مزیت  خامنه ای در  این است که او  همچون شما، خود را معادل جمهوری اسلامی نگرفته بلکه همچون سلف صالحش عمیقا به "جمهوری" اسلامی معتقد است.

او مثل شما نیست که اگر رای بیاورید آن چنان سرمست می شوید که دیگر خدا را هم بنده نیستید و اگر رای نیاورید فتنه به پا می کنید و از ولی فقیه و شورای نگهبان خواستار وتوی رای جمهور می شوید و اگر بوی رای نیاوردن به مشامتان بخورد نه خود را که ملک و ملت را در لبه پرتگاه می خوانید و می خواهید .

خامنه ای همچون خمینی ؛ مدافع جمهوریتی است که از پس هزاران سال مردم را برکشید و به آنها فرصت آزمون و خطا و تجربه داد. جمهوریت در نگاه "خواصی از بندگان خدای متعال" ترجمه "حول حالنا الی احسن الحال "  است. و جماعت " من النور الی الظلمات" را که ولایت طاغوت ، برگزیده اند چه رسد که ادعای کهانت کنند.

 به برکت جمهوری اسلامی ، فرجام پیش بینی های ِمدعیان؛ از بازرگان و بنی صدر تا منتظری و خوئینی ها همیشه پیش روست.

نامه تان را 7 تیر منتشر کرده اید. نمی دانم تعمدی در انتخاب این روز داشته اید یا خیر اما بنی صدر هم در 7 تیر ادعا و شوق "غیرقابل دوام بودن اوضاع" را داشت  اما  وقتی با دانسته هایی از منابع متعارف ؛ زیر ابرویش را برداشت و در پاریس،  رجوی او  و دخترش را در کنار گرفت عاقبتِ " انقلاب اسلامی" پشت کرده به ولایت فقیه  آشکار شد و معلوم شد انقلابیگری منهای امامت چقدر دوام می آورد و چه فرجامی دارد.  

 نامه‌هایتان دیگر تَکراری شده است حاج آقا!

راستی چطور است که هر وقت از چشم ملت می‌افتید نامه نوشتن‌تان گل می‌کند.

 البته در مواجهه با شما و جریان‌تان ، دیگر عادت کرده‌ایم به چرخش‌های ۱۸۰ درجه .

عادت کرده ایم که رفقای بالای دیوارتان  را در حال لیس زدن چکمه‌های بوش و ترامپ ببینیم، عادت کرده‌ایم که پرشورترین عدالتخواهان جنگ فقر و غنایتان در جکوزی برج هایشان غمخواری‌ برای ملت را توییت کنند.

 عادت کرده‌ایم دشمنان بخش خصوصی و سینه‌چاکان بخش ِتعاونی و دولتی را ؛ امروز درچکادِ سرمایه‌داری و بانکداریِ رانتی ایران ببینیم، عادت کرده ایم دل دادن و قلوه گرفتن آمریکا را با دشمنان  قدیمی و شیفتگان و موالیان امروزی‌اش ببینیم اما نامه اخیر، برگ برنده شما در ربودن گوی سبقت از چرخش‌های ۱۸۰ درجه رفقا و  دست پروردگانتان است.

"تا نشان سمّ اسبت ‌گم‌ کنند        ترکمانا نعل را وارونه زن"

درد سرتان ندهم حاج آقا!

 از جمهوریت کینه دارید چرا به ولایت سنگ می زنید؟ جمهوری ؛ اوضاعتان را غیر قابل دوام می کند دیگر. نمی شود یک بار سوار شد و برای همیشه از گرده ملت سواری گرفت. و از ولایت به همین خاطر مکدرید که پشتیبان جمهوریت است.بین خودمان باشد بعضی از رفقای اصولگرایتان هم همین گلایه را از ولایت دارند. تقاضایی که شما سال 88 از رهبری داشتید بعضی رفقای راستی تان خرداد 76 داشتند و هردوتان تو دهنی خوردید، هم از مردم هم از رهبری.

از مردم ترسیده اید اقای خوئینی ها.نه به خاطر تورم و گرانی.نگرانیتان از گرانی نیست از آگاهی است.

  یادتان هست برای بزک برجام ؛ از صدر تا ذیل‌تان چه تدلیس ها کردید؟عبای پیامبر به دوش گرفتید و به مشاطگی شیطان مشغول شدید.

 حالا مردم دارند می بینند فرجام پیشگویی هایتان را که : "  باغ برجام چه سیب ها و گلابی هایی خواهد داد!"

تاوانِ برجام عزیزتر از جانتان را رهبری باید بدهد؟!

اگر کدخدا ، خَدویی هم کف دست رفقای ذوق‌زده‌تان نیانداخت ؛ تلافی‌اش را سر نظام می‌خواهید در بیاورید؟

جناب مفسر قرآن! بیشتر تلاش می‌کردید شاید می‌توانستید کذب بودن قرآن (این منبع دانسته های نامتعارف!) را ثابت کنید و دروغ بودن «انهم لا اَیمان لهم»  را به مردم  نشان بدهید. نشد؟  چرا فحشش را به خامنه‌ای می‌دهید؟

خامنه‌ای چه کند که آیه قرآن(این منبع دانسته های نامتعارف) غلط در نیامده؟

که  اقیانوسی که  به ملت نشانش دادید سراب بوده و کابوس‌تان شده؟

"امضای کری تضمین بود " و قسم موکد پروردگار که " ان تنصروا الله ینصرکم" تضمین نبود!

 با عمامه‌های سیاه و سفیدتان به منبر رفتید که مردم! وعده‌های خدا پوچ است به وعده شیطان دل ببندید!

کلید مشکلات شما در دست کدخدای  مودب و باهوش - همانکه آن پیرمرد شیطان بزرگش می‌نامید -  است.

حالا که « یَعِدُهُمْ وَیُمَنِّیهِمْ ۖ وَمَا یَعِدُهُمُ الشَّیْطَانُ إِلَّا غُرُورًا  »  آشکار شده  چنگ به چهره  آقا می‌اندازید؟

خامنه‌ای گفت بروید در خانه‌های ۵۰ میلیاردی بنشینید و دم در کاخ سفید ختم امن یجیب بگیرید و دنبال کلید بگردید تا مشکلات حل بشود ؟

ختم امن یجیب جواب نداد؟ کنسرت بگذارید، ؛ شاید جواب داد.بلدید که.

از این شعبده‌ها که زیاد در آستین دارید، چند تایش را رو کنید. سلبریتی هم که علی‌برکت‌الله تا دلتان بخواهد دارید. بگویید کمکتان کنند.در ایران هم که لازم نیست باشند حتماً.

از همان کانادا یا لس‌آنجلس یا پاتایا یا آنتالیا هم می‌توانند توییت کنند دلسوزی تان را. «النصیحت لائمه المسلمین»تان را و از تیرانا البته.

حساب کرده اید احتمالاً رویشان: «نعم العون علی طاعه الله»!

خدا برکت بدهد به بن سلمان. تا دلتان بخواهد رسانه درست کرده برایتان و سلبریتی خریده برای دلسوزی هایتان.

بن سلمان را که یادتان هست؟ برادرزاده ملک خالد و ملک فهد. به دنیا نیامده بود هنوز آن روز که راهپیمایی وحدت و تظاهرات برائت از مشرکین راه افتاد در مکه و مدینه. امیرالحاج بودید حاج آقا یک زمان‌هایی. چه راه درازی را آمده اید حاجاقا تا تیتر یکِ بی بی سی و عیران عنترنشنال. خسته نباشی دلاور.خداقوت پهلوان!

حاج آقا خیلی زور دارد و زر دارد و تزویر دارد حرف‌هایتان.

برائت را که فروختید و به جایش دوستانتان در  ولایت شیطان بزرگ، ذوب ، بلکه بخار شدند. حالا وحدت را آماج کرده اید؟ ستون خیمه را می خواهید بزنید که مبادا جمهوریت ؛اوضاع غیر قابل دوامتان را به رخ شیطان بزرگ بکشد؟  

چقدر طناز هم شده‌اید حاج آقا! قلمتان هم بزنم به تخته بدک نیست. به نائب امام زمان تیکه می‌اندازید؟

« إِنَّما نَحْنُ مُسْتَهْزِؤُنَ»؟

یک کتابی در خانه ایرانی‌ها هست که از دیدگاه شما ممکن است  از "مبادی غیر متعارف معرفت" شناخته شود. در آن کتاب نوشته: « اللَّهُ یَسْتَهْزِئُ بِهِمْ وَ یَمُدُّهُمْ فِی طُغْیانِهِمْ یَعْمَهُونَ».

 همان کتابی که عمامه های سیاه و سفید ، دروغ اعلام‌ کردن آیاتش را کمر بستند. « لَنْ یَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکافِرِینَ عَلَی الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلًا »یش را به سخره گرفتند.

و « قاتِلُوا أَئِمَّةَ الْکُفْرِ إِنَّهُمْ لا أَیْمانَ لَهُمْ »اش را قمار کردند و مدال "محور شرارت" گرفتند .

" وَلِبَاسُ التَّقْوَیٰ ذَٰلِکَ خَیْر " را بیرون آوردند وبه خلعت almost nothing شان فخر فروختند.

برای " مالکم لاتقاتلون فی سبیل الله و المستضعفین"اش شعار " نه غزه نه لبنان" ساختند و .. و .... و..   .

عالیجناب از پس پرسه‌های پرثمر جناحتان در کاباره‌های متعارفِ دیپلماسی ِالتماسی ؛ حالا که مست و عور و تلوتلو خوران با اردنگی پس فرستاده شدید و سیاست ورزی تخیلی و رمانتیک‌تان مضحکه خاص و عام شده،  بر سفره جمهوری اسلامی آروغ عقلانیت می‌زنید و ایمان مومنان را به سخره می‌گیرید که زمین کج بود وگرنه خوش رقصی رفقای ما،  مو ، لای درزش نمی رفت؟

بهتر است به جای تراژدی سازی برای کشور؛ کمدی خودتان را ادامه بدهید .و در این کمدی-تراژدی؛ پرده آخر هر چه باشد فرار رندانه شما نخواهد بود.   

شیطان سر کارتان گذاشت؛انتقامش را از دین خدا می خواهید بگیرید ؟

جناب خوئینی های عزیز ! "نتیجهٔ محاسبات متعارف و براساس آراء و تحلیل‌های شناخته‌شده در حکم‌رانی " را هفتصد سال بعد از آغاز رنسانس ؛ امروز در خیابان های آمریکا و فرانسه با سابقه دو قرن و نیم حکمرانی مدرن ببینید. اگر  دانسته های متعارف یوتوپیایِ سکولار شما می توانست حقوق بشر و اشتغال و عدالت و آزادی بیاورد امروز دست پروردگانتان که در فرار از جمهوری اسلامی به سیاتل و واشنگتن و نیویورک و لس انجلس گریخته اند مجبور نبودند بهت زده به تماشای امنیت و عدالت و آزادی آمریکایی بنشینند و برای تشفّی دل داغدارشان نامه شما را شیر کنند که : " اگر آمریکا بدون جنگ و تحریم و ترور و نفوذ و  با آن همه ادعا،  قاراشمیش است و اوضاعش دوامی ندارد ،ایران هم بحمدالله با مساعی مشکورِ برجامیان ، و برنامه ریزی موفق اصلاح طلبان ،هم چرخ سانتریفوژهایش ایستاد و هم چوب حراجی که به ارزشهای انقلاب زدند لای چرخ اقتصادش  گیر کرده و به مردم فشار می آورد تا زمینه لازم برای تحقق بقیه آرزوهای غرب پرست ها فراهم شود." هم دلداری آنها به خودشان قابل درک است و هم وقاحت مثال زدنی شما ، اما توصیه می کنم روزی دو بار قبل از ناهار و بعد از شام دانسته های متعارفِ " لبه پرتگاه" و " فرصت اندک" را مرور کنید .

خدا را شاهد می گیرم هرگز دوست نداشتم جناب موسوی خوئینی ها را  این چنین مورد خطاب قرار دهم ولی بس است هر چه : " ما را به رندی افسانه کردند      پیران جاهل شیخان گمراه"

این رندی شیخ پیر از حد تحمل بیرون بود.  

ما نیز همچون ایشان معتقدیم "اوضاع امروز غیرقابل‌دوام‌ " است و به قول یکی دیگر از مبادیِ دانسته هایِ غیر متعارفِ ما ایرانیان یعنی حضرت حافظ

"دائما یکسان نباشد حال دوران غم مخور"

و همان مبادی ایضا تاکید می کنند : ای دل ار سیل فنا بنیاد هستی بر کند

چون تو را نوح است کشتیبان ز طوفان غم مخور

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 88
 • در انتظار بررسی: 8
 • غیر قابل انتشار: 17
 • امین IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  51 6
  احسنت دلاور
  • فهرجی IR ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
   13 11
   هنوز تو شوکّم!!!..... انگار موسیقی دارد این متن، برقصم درآورد!...... #زبانِ "عمّار" را میشود دید!
 • IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  9 41
  آقای جلیلی شما وضع تان خوب است شما جز اون مردم نیستی
  • IR ۰۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
   17 7
   پس تو و خویینی ها و بقیه بالاشهریها که غذای 15 میلیون ایرانی را سالانه دور ریز میکنید حتما جزء مردم هستید ؟
 • IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  8 4
  البته کسانیکه بطور کلی منکر گرانی وبی ثباتی اقتصاد ایران هستند نادانتر از کسانی هستند که هشدارمیدهند دراین روزها وبهتر بگم این روزها باید بسیج مساجد را بطورجدی فعال کنید که به ستوه آمده بستوه آمده اند وگرگهای جوان هم دندان تیز کرده اند تا آنان را ببلعند
 • امیرعلی IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  77 29
  ممنون حاج وحید درجه 1 و تمام .
  • مردم IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   9 26
   او گوید تو خندی . عجب مرد هنرمندی.
  • IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   30 4
   خیلی زیبا بود ده ها برا خوندم خیلیییییییییی زیبا شیخ جاهل اصلن ازش چیزی نمیفهمه
 • IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  65 19
  حیف به اون لباس و عمامه که تو داری خوئینی
 • مختار IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  64 16
  احسنت و درود خدا به شما با این جواب دندان شکنتان به منحرفان و غرب پرستان دروغگو و حیله گر خدا حفظ تون کنه ان شاءالله
 • احمد US ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  62 19
  ماشاء الله فوق العاده بود این مفسدان جلوه واقعی مروان بن حکم و اشعث کندی هستند
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  28 67
  انتقادش رو کرده، شما رو سننه؟ اونی که باید جوابش رو بده خودش زبون نداره؟
  • IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   29 2
   چطور اون حق داره انتقاد کنه اما این نمیتونه جواب بده . خوینیها لیاقت جواب رهبریرو نداره .یه اخوند انگلیسی. وطنفروشان لیاقت جواب رهبریرو ندارن. رهبری ممکنه جواب ترامپو بده .اما منافق لیاقت هیچیرو نداره.
  • سید IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   19 2
   وقتی حق محکم گفته می شود و منافق این گونه عصبانی همچون تو!!!
  • IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   14 4
   او جواب نوچه ها را نمیده کار او جواب دادن به ارباب نوچه ها است همانطور که صبح 18 دیماه 98 بعد از ویران کردن عینالاسد مثل شیر نشست توی حسینه و پخش مستقیم برا مردم حرف زد یعنی ارباب نوچه ها اگر جیگر 52 نقطه را داری من اینجام البته جواب نوچه ها با مرید هایی مثل وحید جلیلی است که خوب گفته دیگه
  • IR ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
   1 2
   جوابش را داده تو رو سننه
 • شرقی IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  34 17
  پوسیده مغزهای عاشق آمریکا. حافظ منافع آمریکا در ایران سوییس نیست، همین ها هستند. این را برای ملت باید روشن کرد.
 • IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  38 15
  داغونش کردی عامو
 • دیده بان IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  49 15
  احسنت.
 • IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  35 16
  الحق که سنگ تمام گذاشتی اقای جلیلی. جل الخالق. خدا اجرتون بده.ایکاش خوینیها این جوابو بخونه.تا شاید...............
 • IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  40 17
  بسیار زیبا بود خوئینی ها و چپ ها رو با خاک یکسان کرد انصافا. دمت گرم
 • IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  33 11
  ولی بنظر پشت پرده موضوع نامه پراکنی ایشان بویی ناخوش دارد ارتباط با کجاست الله و اعلم اما نتیجه گیری از این همه هجمه علیه او جای سوال و نگرانی نیست .!؟
 • IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  29 14
  وای بر شکم سیرانی که نمیخوان بفهمند مردم دارند با چه بدبختی شکمشان سیر میکنند. قطعا شما همه به فکر مقام و پستهای خودتان هستید.
 • ایرانی IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  41 20
  دمت گرم جلیلی
 • IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  40 14
  درودبرشرفت .رحمت به شیرمادرت بااین جواب دندان شکنت.این بی شرفهای مزدور روبایدبه شدیدترین وجه مجازات کردتابقیه روباه صفتان هم فکرنکنندبیشه بی شیراست.مرگ برضدولایت فقیه
 • IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  48 16
  جزاکم الله خیرا جناب وحید جلیلی....
 • FR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  34 10
  این مقاله فوق العاده بود عالی بسیار جامع وبا چه قلمی وخیلی چیزها که نمیدانستیم ممنون آقای جلیلی برقرار باشید
 • IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  30 13
  احسنت.دم شما گرم.خدا ریشه اصلاح طلبان رو بخشکونه
  • ایرانی IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   6 4
   خدا ریشه اصلاحطلب و اصولگرا و جبهه پایداری و .. را انشاالله خشک کند.
  • IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
   1 6
   اصولگرایان ریشه ندارن وگرنه دعا میکردم خدا ریشه اصولگرایانو خشک کنه.
 • علیزاده IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  15 6
  جناب وحید جلیلی مدیر محترم دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، دمت گرم به این تحلیل ولی باید انصاف داشته باشید گرانی پشت یکعده ازمردم را خم کرده گویا جنابعالی نیز این مشکل را لمس نمی کنید .شکم سیرانی که نمیخوان بفهمند مردم دارند با چه بدبختی شکمشان را سیر میکنند.درست است همین حضرات بودند که سکان زرق مملکت را بدست گرفته بودند که تخصصی در مملکت داری نداشتند ومملکت را به روز رساندند حال دایه مهربانتر از مادر شده اند
 • ناشناس IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  22 12
  احسنت به استاد جلیلی شیرمادرتون حلال وگوارای جان ویلایی ورزمنده تون الحق سرباز دین وولایتید
  • مردم IR ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   2 7
   شیر مادرت هلال ملت باشد.
 • IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  6 3
  زنده باشی اقاوحید
 • عباس IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  8 1
  تاریخ مصور جریان غربگرا ی مذبذب بسیار زیبا بود
 • چاوش کاظمی IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  4 18
  بسیار توهین آمیز بود. آقای جلیلوند گویا فراموش کردند که همسن فرزند آیت الله موسوی هستند. تماما توهین و تمسخر و کنایه ...
  • MiR IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
   0 1
   توهین نبود، استهزاء بودن خود آقای جلیلی جوابتون رو داده: کسی که ولی فقیه جامعه رو مسخره کنه، خدا مسخرش میکنه! حالا به دست کوچیکترش یا بزرگترش پس تو هم مواظب باش خدا مسخرت نکنه
 • IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  8 1
  الهی خیرببینیدآقای جلیلی بنده ازخانه مصادره ای که درجماران مصادره کرده است خبرداشتم گویا فروخته وسکان داار۵۰میلیاردی شده ایکاش این حضرات زندگی زاهدانه رهبربزرگوارمان راالگوی خودقرارمیدادند.
 • محمد ص IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  5 0
  باسلام وتشکر از آقای جلیلی.امیدوارم نسل جدید بخوانند واگر نیاز بود برای فهم بیشتر به آرشیو انقلاب هم سری بزنند
 • TR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  2 3
  سلام...شماسنگ گرانی ومعیشت مردم به سئنه نمی زنیدشمادلتنگ برج میلادوفرش قرمزمراسمات آنجاهستیدتنهاکسانی که دغدغه معیشت مردم وافرادمستضعف جامعه راداشتندودارند..امام خمینی ..شهیدرجایی ...رهبرمعظم ....وآقای احمدی نژادبودندوهستند
 • IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  12 1
  خداوند به قلمت برکت بده ،سردار قلم.دلمون خنک شد ومغزمون هم اطلاعات تازه ای دریافت کرد.
 • برادر IR ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  2 7
  جنابعالی از درد مردم خبر نداری
 • محمد IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  8 2
  درود و صد درود بر وحید آقا جلیلی ،غم و غصه 40 ساله مارا از این جماعت دروغگو، دجال و کذاب یکجا بیان کردید، اینها فسادشان را اصلاح می نامند و خون در دل مردم می کنند، ایکاش شمشیر امام زمان عج گردن اینها را لمس کند تا دل مستضعفین واقعا شاد شود لعنت الله علی قوم الظالمین
 • علی IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  1 4
  چه رویی داری اصل نسب امثال تووخاتمی که عمامه سیاه دارید به ابوجهل میرسه
 • حمید IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  2 14
  سلام.با حترام به همه نظرات شما عزیزان.اینجانب فرهنگی بازنشسه و جانباز جنگ تحمیلی و برادر یک شهید والامقام و اهل خرد و دانایی و فدایی اهل بیت ع و سیرتی مومنانه هستم.من نمی دانم اقای جلیلی چکاره هستند و در زمان جنگ کجا بودند و در زمانی که امثال برادربزرگوارم در چند جبهه نفاق و جنگ چپ و راست و..در رزمی جاودانه بودندایشان در کدام جبهه در حال مبارزه بودند .من کاری هم به سخنان اقای خویینی ها هم ندارم.و گرچه حرف های ایشان درس و غلت هم داشته و اصولا باید قبول کنیم بسیاری از همفکران اقای جلیلی که بعضی در پستهای بالای مملکتی هستند فکر می کنند که خداوند به گروه و هم اندیشه هایشان وحی نموده که شماها فقط پرچم اسلام را شایسته هستید که بالا ببرید و هر که خلاف تفکرات شماست یا بی بصیرت است یا جاهل و یا صدای دشمنان خارجی.من فقط به گوشه ایی از اخرین دل نوشته برادر شهیدم را که در ساک جبهاش به ما رسید باز گو می کنم فقط بدانید که این بینش عالی یک جوان ۲۲ ساله در سال ۶۵ است ..‌من از شما بعضی از مسئولان انتظار نداشتم که همه چیز این مملکت و دین و ایمان مردم را فدای مصلحت خودتان کنید و من خوف ان دارم که اگر روزی اقا امام زمان ارواحنا فدا ظهور کنند امثال شما این وجود بزروار را هم فدای مصلحت خویش کنید.....اقای جلیلی خیلی از بزرگان و گمنامان از قبل از انقلاب و بعد از انقلاب برای این مملکت عزیز و اسلام عزیز زحمت و مرارت ها کشیدند و و امثال شما انان را خاین و ملی گرا و منحرف و.‌‌میدانید و خودتان را فرشته .درد های این مردم رنج کشیده را که در کنارشان در پایتخت و در مقابل مسئولان طراز اول کاخ های چندین چندین تریلیاردی را میبینند.را احساس نمی کنید و فقط ادای مقدس ها را در می اورید یاد همه شهیدان از صدر اسلام تا کنون زنده و جاوید باد.۵۳۸۹
 • شکوهی IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  6 4
  درود خدا بر شما آقا وحید مثل حاج قاسم عاقبت بخیر شوید ، خباثت این عمر عاص زمانه ، خوئینی خبیث را روشنتر و آشکارتر گردید !
 • محمد IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  6 1
  درود آقای جلیلی ، ایکاش این متن را آقای قهرمانی در دادگاه طبری بخواند و این طیف خائن خوئینی ها هم محاکمه شوند که چرا از به امثال دانیال زاده از بودجه بیت المال بخشیدند و بعد سهمش را گرفتند و در انتخابات های مختلف ریخت و پاش کردند و نتیجه این شده که هست .... خوانندگان محترم ، از لشگر مجازی سعودی ها و تیم هزار نفره منافقین در آلبانی هم که قطعا به این متن حلمه خواهند کرد ناراحت نشوید ، آنها مامورند و معذور ، این هم نشانه مظلومیت و حقانیت مستضعفین است ... تمام قدرت دنیا اکنون در برابر یک مشت رزمنده پابرهنه یمنی زمینگیر شده اند این قدرت الهی است نه هارت و پورت امثال خوئینی ها و ماهواره ای ها
 • شکری IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  20 3
  چرا این منافق خبیث دشمن خدا و دین خدا ( خوئینی) را معدوم نمیکنید تا ملتی خلاص شوند !؟ این از غده سرطانی مضرتر و خطرناکترین !!
 • رضا IR ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  14 1
  در دوران نوجوانی یک روز که با بچه محل ها فوتبال بازی میکردیم یکی از هم تیمی ها به خودمان گل زد و در برابر نگاههای بهت و حیرت ما با حالت طلبکارانه گفت خوب, نتیجه بد بازی کردن شما همین میشود!! همیشه فکر میکردم این منطق بچه گانه و عوام فریبانه متعلق به دوران کودکی و نوجوانی است ولی الان میبینم که یک فردی که خودش و دوستانش با پاس گل طلائی به همدیگر گل به خودی های زیادی به این مملکت زده اند معترض شده است و نامه سرگشاده نوشته است!!! به حق چیزای ندیده و نشنیده در پایان یاد این جمله می افتم "من نبودم دستم بود تقصیر آستینم بود"
 • شکوهی IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  9 2
  این گرگ میش نما ( خوئینی) چه ضرباتی به اسلام انقلاب و دین مردم زده و میزنه ، ملعون لباس پیامبر،ص، پوشیده ! قدم اول باید خلع لباسش کنند ۰
 • میرابی IR ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  12 2
  شیر مادر حلالت آقای جلیلی ، جهادت قبول حق ، باور کنید چند روزه از چرندیات جسارت آمیز این ملعون قلبم درد می‌کنه ، کفتارهایی مثل این شخص بی شرف باعث مظلومیت رهبران الهی جامعه هستند باید معدوم بشند۰
 • شکوهی IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  10 1
  جوان‌ترها اول انقلاب نبودند خبر ندارن ، باعث و بانی شهادت مظلومانه کسانی مثل استاد مطهری و دکتر بهشتی و دیگر شهدای شاخص انقلاب همین ابلیس منافق شد ، باید محاکمه و معدوم بشه ۰
 • مجتبی IR ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  10 1
  ماشاءالله آقای جلیلی ، از حق و مظلومیت حضرت آقا،روحی فدا، و نظام اسلامی دفاع کردی، اجرت با مادرش بی بی فاطمه زهرا،س، _ حقیقتا منافقین از کفر بدتر و پلیدترند !
 • سعید DE ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  9 1
  نامه وحید جلیلی چهره نفاق و منافقین بعد از انقلاب رو بر ملا می کنه .
 • سنجری IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  12 1
  وای بحال ما ملت به کیا رای دادیم !! خدایا مارو ببخش ۰
 • صادق آراده IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  12 0
  سلام عالی بود ماهرانه طناز ادبی مستدل
 • وکیلی IR ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  11 2
  بابا صد رحمت به خباثت و کینه توزی ترامپ !!
 • ایرانی IR ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  2 7
  وقتی که جوانان شما امیدی برای آینده ندارند چه مقاله ای چه کشکی این آقای جلیلی بجای مقاله تشریف ببره توخیابون باجوانهاي ما صحبت کنه ببینه که مشکل چقدر بزرگه که بعضی وقتا نیازبه نقدبيشترهست خدا خودش میدونه که چی تودل ملت ایران میگیره خيلياپول ازپارو بالاميره خيلياهم قدرت خريديه پراید فکستني ندارن چه وضعه مدیریته?????
 • احمد IR ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  7 1
  من خرو بگو به چه جونورایی رای دادم !! لعنت به تو خوئینی مثل میخ میرند۵۹۳۷ تو مخ آدم ۰
 • نادر IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  1 1
  كمي شما هم اول بيانديشيد ، با اين وضعيت فقر و فساد و اختلاس و بي ارزش شدن پول ملي و حذف يكي از صادركننده هاي نفتي ( ايران ) از چرخه اقتصاد فروش نفت بي تدبيري در كجاست
 • امامی IR ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  13 1
  جدا این خوئینی چقدر مارمولک بوده از طریق مرحوم حاج احمد آقا ، توی بیت حضرت امام ،ره، نفوذ کرده بوده !! در حالی که به اعتراف خودش اصلا ولایت فقیه رو از بیخ و بن قبول نداشته !!! فقط دنبال برنامه ها و اهداف خبیثانه خودش بوده !! جل الخالق از نفاق آدمیزاد !!
 • شکوهی IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  14 1
  حضرت عباسی عجب صبر و بزرگواری و حلمی داره حضرت آقا خامنه‌ای !!! پرونده همه این خناس ها رو داره و سی ساله داره تحمل می‌کنه !! هر کشور دیگه ای بجز جمهوری اسلامی بود این عوضی هارو قلع و قمه میکردند !! لعنت بر تو خوئینی ها !!
 • DE ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  1 7
  آقا سنگ داداشتو به سینه نزن!!!!!! متوجه ایم!!!!! درسته!!!!!
 • لشکری IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  12 1
  واقعا چقدر وقیح و بی مروتند باند خوئینی ها، سی چهل ساله در بهترین شرایط مادی زندگی میکنند و همه شون میلیاردرند، ریشه تمام بدبختی و گرفتاری مردم محرومند تازه هوارهوار و بد مستی هم میکنند !! به اسم اصلاح طلبی مردمو میچاپند تازه زر زر هم میکنند !!
 • ایرانی الاصل IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  10 1
  بر اشعث زمانه لعنت
 • IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  7 1
  خدا خیر دنیا و آخرت بهت عطا کنه احسنت
 • جهان CA ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  8 1
  قربان قلمتان آقاى جليلى.
 • IR ۲۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  11 1
  پاسخ خوبی به شیطنت خوئینی ها
 • IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  16 0
  فقط #عزل روحانی
 • اکبر IR ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  8 1
  درود بر جناب جلیلی واقعا هر چه لازم بود در این نقد و نظرگاه دقدیق شما بود.
 • IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  14 1
  حاج وحید مرحبا ! شلتاق و ایز گم کردن ، عادت همیشگی این نانجیب جماعت است.بیرون خزیدن مرد نامرئی و خاکستری اصلاحات حکایت از آن دارد که آب در لانه مورچگان افتاده.
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  14 3
  به نظرم به مدد روح القدس این متن نوشته شده. هر چه خواندم بیشتر لذت بردم. یقینا این متن از مبادی غیر متعارف به قلم این عمار دوران آمده است. دست مریزاد
 • رضا IR ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  12 1
  حیف لقب حجت الاسلام که برای این شغال بکار بردید، ایشان از همان دزدان لباس آخوندی است که حضرت امام فرمودند در قیامت بوی گندشان از همه بیشتر است و جهنمیان از تعفن او آزار بیشتری می بینند (نقل به مضمون)
 • عبوس IR ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  9 1
  جناب خوئینی ها ضرب المثلییه که میگه: ادم سیر را غم گرسنه و سواره را غم پیاده نیست ، ایا جنابعالی تا بحال دغدغه خرید مرغ و تخم مرغ و.....امثالهم را داشته ای ایا تاکنون پیاده جایی رفته ای یا با اتوبوس مسافرت کرده ای ، ما سخنگو نمی خواهیم همه مردم ایران سخنورند.با ما رو راست باش و بفرما در زمان ریاست هایت چه گلی به سر مردم ایران زده ای اینده پیشکش شما ، لطفا به عقل و شعور ملت بزرگ ایران توهین نکن حنایت پیش این ملت شریف رنگی نداره
 • محمد IR ۰۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  7 2
  بسیار عالی بود جلیلی باسواد و انقلابی خدا حفظت کنه
 • نصیری CA ۰۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  5 3
  موفق باشید جناب جلیلی. چقدر خوب این خود بزرگ بینان سرگردان و پر مدعا را رسوا کرده اید. این آقایان رویشان نمی شود که علنا بگویند از باور های گذشته شان پشیمانند. طرفداری عملی از محرومان و دفاع از کرامتشان کاری دشوار است و این حضرات ، خسته و به چرب و شیرین زندگی زیاده از حد آلوده.
 • @حافظ@ IR ۰۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  5 1
  احسنت . یارمردان خدا باش که درکشتی نوح/هست خاکی که به آبی نخورد طوفان را/درود بر امام خامنه ای عزیز/جان به فدایش
 • IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  2 1
  منشور دوم انقلاب خاطراتی از مجاهدات حاجاقا برای جوانان و نوجوانانی که ایشان را زیاد نمیشناختند
 • علی IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  10 2
  یک سرباز خمینی بهتر از هزارسید از بنی عباس
 • عاشق ایران IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  9 1
  احسنت به سردار سلیمانی ها ی فرهنگی زمانه . دلاور از دل ما می گویی
 • محسن حدادی شاندیز IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  13 1
  بسیارجالب وفصیح وصریح وبجا وبسزا همش دلشوره داشتم تواین چندروز که کجاینداین مدافعان قلم بدست ولایت که توی دهن این هم ازآخور وهم ازتوبره خورده های همیشه طلبگار انقلاب و عافیت طلبان عمروعاص صفت رابدهند. دمت گرم حالم خوش شد ازخواندنش
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  1 5
  شروعش را خوب نزدی مشرق نفهم
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  1 0
  آفرين آقاي جليلي آفرين زنده باد
 • Yousef.123 IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  5 1
  خدا لعنت کند کوفی صفتان زمانه رو
 • ترابیان IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
  0 0
  عالی بود ولی افساد طلبان درازگوش خودشان را به خواب زده‌اند و نمی توان اینها را بیدار کرد فقط باید به خدا و حضرت عباس این پست فطرتان را واگذار کرد که مردم را به این روز انداختند و حالا طلبکار هم هستند
 • علی IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  0 0
  میدانم مشرق مطالب بنده حقیر را منتشر نمیکند ولی برای دل خودم مینویسم: واقعا مطلب بسیار ازشمندی فرموده اند جناب اقای وحید جلیلی ولی یک نکته را فراموش کردند و ان اینکه اقای خوعینی ها و دوستانشان دقیقا مثل خوارج زمان حصرت امیر هستند. خودشان اقا را مجبور به سکوت و طبعیت از کارشان میکنند(تایید بر جام توسط اقا به دلیل اینکه به واسطه تبلیغات حضرات مردم راه برون رفت از مشکلات را مزاکره میدانستند) حالا می گویند همه چیز تقصیر توست . کارهایی که خودشان کردند میگویند چرا گزاشتی انجام شود. اقای خوعینی ها خوش بود گر محک تجربه اید به میان تا سیه روی شود انکه دراو غش باشد.
 • علی IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  0 0
  بوی برنامه ریزی حضرات خوعینی ها و نوچه هایش برای اختشاش میاد. خوعینی ها نانه داده یکی دیگه ازشون ۱۱ تیر از زندان یه داستان تخیلی از گفتگو با بازجوی خودش در مشهد ساخته و تو یوتیوپ پخش کرده. خلاصه بوی اختشاش میاد.
 • حسام IR ۰۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
  0 0
  من دیر هنگام این نوشتار ونظرات را خواندم ولی مشرق به جای تمرکز بر این نوشتارهای احساسی می شد نوشتاری را انتخاب می کردید که خیانت های این از کاخ نشینان را بر ملا می کرد اثر گذار تر وبرای خائنان دردناکتر بود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس