رهبری

مقام معظم رهبری طی سالیان زعامت خود، بیاناتی داشته‌اند که نظر ایشان را درباره مقولاتی مثل "مفاسد طبری‌ها"، "فساد سیستمی" و "میزان شیوع فساد در نظام جمهوری اسلامی" به‌وضوح نشان می‌دهد.

سرویس سیاست مشرق - بررسی پرونده مفاسد اکبر طبری و محاکمه او توسط دستگاه قضایی نظام جمهوری اسلامی، تحلیل‌های مختلفی را برانگیخته است.

برخی معتقدند فساد این فرد از آنجا که او کارمند ستادی قوه قضائیه بوده، آبروی نظام را برده است و از طرفی نشان می‌دهد نظام جمهوری اسلامی دچار فساد سیستمی است!

اما برخی دیگر که صدایشان در میان این هیاهو کمتر شنیده می‌شود معتقدند این رخداد و محاکمه این پرونده اتفاقا نشان از ضد فساد بودن نظام جمهوری اسلامی و آبرومندی او در بحث برخورد با فساد است.

آنها همچنین استدلال می‌کنند اینکه نظام جمهوری اسلامی در حال برخورد با فساد شخصی یک نفر از درون قوه قضائیه است؛ نشان می‌دهد که فساد در ایران، سیستمی نیست و امثال طبری هم مادام که نظام جمهوری اسلامی اهل برخورد با فساد باشد، نمی‌توانند آبروی نظام را ببرند.

در این زمینه اما یک دیدگاه راهبردی و یک نظر صائب نیز وجود دارد...

*مقام معظم رهبری عملا نخستین پرچمدار مبارزه با فساد در میان مسئولان و خواص نظام جمهوری اسلامی هستند.

یعنی ایشان جدای از مقام رهبریت و به لحاظ فردی نیز علمدار مبارزه با فساد محسوب می‌شوند.

معظم‌له خاصّه در طول سالیان زعامت خود، با اشرافی که به مقوله فساد و پیوست‌های آن داشته‌اند، سخنان مهمی را در این باب ایراد کرده‌اند که البته متأسفانه آنطور که باید از سوی خواص جامعه مورد پژواک قرار نگرفته است.

سخنان مهمی که نشان می‌دهد آنچه عده‌ای امروز در آینه هم نمی‌بینند اما رهبر فرزانه انقلاب آنرا از سال‌ها قبل در خشت خام دیده‌اند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید گفتارهایی منتخب از مقام معظم رهبری است که نظر ایشان را درباره "مفاسد طبری‌ها"، "فساد سیستمی" و "میزان شیوع فساد در نظام جمهوری اسلامی" به‌وضوح نشان می‌دهد:

۱_ (بیانات در جمع علما و روحانیون تبریز _ سال ۱۳۷۲)

"این درست است که تا در یک گوشه، مختصر نابسامانی‌ای به عقیده و سلیقه کسی پیدا شود، او- ریش بجنباند و بنا کند اعتراض و اشکال کردن!؟ تا یک مشکل در اداره‌ای برایش پیدا شد، یا یک مأمور دولتی، چپ نگاهش کرد، یاوه بسراید که: حالا هم مثل زمان فلان است!؟ این ناشی از نفهمیدن آنچه که واقع شده است نیست!؟ این، ناشی از عدم معرفتِ نعمتِ خدا نیست!؟ یا خدای ناکرده، ناشی از انکار نعمت خداست؟ «یعرفون نعمت‌الله ثم ینکرونها.» این جفا نیست به این حرکتِ به این عظمت!؟ مگر وقتی حکومت درست شد، صحیح شد، موازین حکومت موازین کاملی شد؛ در سراسر این حکومت همه‌ی کارها درست خواهد بود!؟ از کجا چنین چیزی ثابت شده است!؟

در زمان امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاةوالسّلام که مثال عدل و تقواست دیگر شما از امیرالمؤمنین که کسی را عادلتر و با تقواتر سراغ ندارید مگر حُکّامی که بر ولایات مسلّط بودند و خودِ امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاةوالسّلام فرستاده بود، همه «ابوذر» و «سلمان» بودند!؟ خیر! چهار نفر مثل ابوذر و سلمان و عمار و فلان داشت. مابقی، آدمهای عوضی بودند.

تاریخ را بردارید نگاه کنید!
این، تاریخ است. یکی از استانداران امیرالمؤمنین «زیادابن ابیه» بر منطقه‌ی وسیعی حاکم بود. بسیاری از این قبیل، در اطراف و اکناف بلاد اسلامی بودند. امام حسن مجتبی علیه‌الصّلاةوالسّلام، سردار بزرگ جنگش «عبیدالله بن عباس» بود که می‌دانید چه کار کرد. شبانه رفت با «معاویه» که آن طرف بود، مذاکره کرد. پول گرفت، لشکرگاه خودش را ترک کرد و به دشمن پناهنده شد! امروز اگر یک سرباز شما به دشمن پناهنده می‌شود، چگونه درباره‌اش قضاوت می‌کنید؟ شب خوابیدند، صبح بلند شدند دیدند فرمانده‌ی کلّ نیروهای امام حسن علیه‌الصّلاةوالسّلام، از خیمه بیرون نمی‌آید. یک ساعت، دو ساعت... بعد رفتند داخل خیمه، دیدند نیست! دقّت کردند، دیدند آن طرف خیمه، شکافته است. بعد، قضیه روشن شد. در رأس کار چه کسی بود؟ امام حسن مجتبی علیه‌الصّلاةوالسّلام.

این چه توقّع بی‌جایی است که اگر یک رئیس، یک مرئوس، یک قاضی، یا مسئول بخش خاصی از کشور، از تشکیلات حکومت اسلامی، پایش را کج بگذارد، آن آقایی که با او مواجه می‌شود، فوراً شروع می‌کند به اصل نظام اسلامی، اصل جمهوری اسلامی، اصل حکومت اسلامی اهانت کردن! البته به فضل الهی، مثل همیشه، از اوّل انقلاب تا به حال، اکثر مردم خوبند. اغلب علما و روحانیون، خوبند. اکثر با انصافند. اکثر متوجّه حقایقند. اما در گوشه و کنار، کسانی هم پیدا می‌شوند که این گونه‌اند. این ناشی از چیست؟ ناشی از نشناختن قدر جمهوری اسلامی است.


امروز هر کس با جمهوری اسلامی سرسنگین باشد، کافر به نعمت الله است. البته کافر به نعمت الله، به معنای کافر بالله نیست. کافر نعمت است و کفر نعمت در مقابل ذات مقدّس باری‌تعالی، یکی از گناهان بزرگ است. خدا کند که ما دچار چنین گناهی نشویم. [۱]

۲_ (بیانات در دیدار جمعی از مسئولان وزارت آموزش و پرورش _ سال ۱۳۸۱)

" به مسؤولان نظام حُسن ظن داشته باشید.  ما گفتیم با فساد مبارزه میکنیم - این یک نقطه روشن در نظام است - اما عدّه‌ای میخواهند این را به نقطه تاریک تبدیل کنند و بگویند فساد همه جا را گرفته است. نه آقا!  فساد همه جا را نگرفته است.

باید با فسادِ کم هم - هر جا بود - مبارزه کرد. ممکن است روزنامه‌ای بردارد یک مورد فساد را درشت کند؛ مگر همه جا فساد هست؟  فساد در گوشه‌هایی وجود دارد. انسانها لغزش دارند و دچار گناه میشوند؛  باید با این گناه مبارزه کرد.  ما وقتی گناهکاریم که با فساد - ولو کمِ آن - مبارزه نکنیم؛ چون گسترش پیدا خواهد کرد. مبارزه با فساد لازم است؛ اما ناامید کردن مردم که بگوییم فساد همه جا را گرفته، یک خطای واضح و ناشی از نادانی و فریب‌خوردگیِ کسانی است که آدم میداند خودشان آدمهای مغرضی نیستند؛ مغرضان که جای خود دارند. "[۲]

۳_ (بیانات در دیدار قشرهای مختلف مردم _ سال ۱۳۹۷)

"این را همه توجّه کنند، همه‌ی ملّت ایران هم توجّه کنند. بنده از قدیم با فساد و مفسد و مفسدین اقتصادی و غیرذلک مبارزه میکردم و مخالفت میکردم، الان هم عقیده‌ام قرص و محکم همین است؛ امّا بعضی‌ها وقتی درباره‌ی فساد حرف میزنند، افراطی حرف میزنند، حواستان باشد! یک‌جوری حرف میزنند که گویا همه فاسدند، همه‌ی مدیران را و همه‌ی دستگاه‌ها را فساد گرفته! نه آقا، این‌جوری نیست؛ یک تعداد کمی فاسدند. بله! فساد، کمش هم زیاد است و باید با آن مواجهه بشود؛ امّا این یک حرف است، اینکه شما جوری حرف بزنی که شنونده خیال کند همه جا را فساد گرفته [حرف دیگری است].

بعضی‌ها تعبیرات فرنگی هم به‌ کار میبرند: «فساد سیستمی»؛ نه آقا! آن کسی که فساد را سیستمی میبیند، در مغز خودش فساد هست، در چشم خودش فساد هست. این‌همه مدیر پاک‌دست، این‌همه کارگزار مؤمن و پاک‌دست در سرتاسر کشور در همه‌ی دستگاه‌ها وجود دارند، دارند زحمت میکشند؛ چرا به اینها ظلم میکنید؟ چرا خلاف میگویید؟ چرا به نظام اسلامی ظلم میکنید؟

بله! در نظام اسلامی یک نفر هم نباید فاسد باشد؛ امّا آنچه وجود دارد، مثلاً ده فاسد است، نه ده هزار فاسد؛ خب اینها خیلی تفاوت دارد؛ این را توجّه داشته باشید. بعضی‌ها در حرف زدن، در نوشتن؛ حالا که دیگر فضای مجازی هم هست، راحت برمیدارند اینجا و آنجا مینویسند «آقا همه را فساد گرفته»؛ نه آقا! این‌جوری نیست. بله! فساد هست، در دستگاه‌های مختلف هم هست. من دیدم مثلاً در فرض کنید مجلس یا جای دیگر بعضی‌ها را متّهم میکنند؛ درست که دقّت میکنید، می‌بینید آنهایی که مورد اتّهام قرار گرفته‌اند یک چند نفر آدمند؛ این چند نفر را نمیشود تعمیم داد. تازه اگر راست باشد؛ ممکن است همین هم که متّهم میکنند دروغ باشد، خلاف واقع باشد، از روی ندانستن و بی‌اطّلاعی باشد؛ امّا اگر هم راست باشد، تازه میشود چند نفر در مقابل یک عدّه‌ِی کثیر. توجّه داشته باشید که افراط و تفریط در همه‌ی چیزها غلط است. "[۳]

گفتنیست، مقام معظم رهبری در بیانیه راهبردی "گام دوم" نیز به وجود فساد در دولت امام معصوم(ع) نیز اشاره و تأکید کردند: نسبت فساد در میان کارگزاران حکومت جمهوری اسلامی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر و بخصوص با رژیم طاغوت که سرتاپا فساد و فسادپرور بود، بسی کمتر است و بحمدالله مأموران این نظام غالباً سلامت خود را نگاه داشته‌اند. [۴]

***

1_https://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=4010

2_ https://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=3130

3_ https://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=40273

4_ https://farsi.khamenei.ir/message-content?id=41673

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 45
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 43
 • فرامرز نادرخانی IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  31 29
  با سلام کاملا موافقم و امید وارم صحبت های رهبر معطم انقلاب اجراعی،شود و این نیاز به باور دارد ایت الله خامنه ای بنطر این حقیر یکی از باهوش ترین رهبران جهان است
 • مجتبی IR ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  13 2
  محاکمه مفسدان علنی است اجرای حکم آنها هم باید علنی باشد اگر چند اجرای حکم علنی و فیلمش هم پخش شود ترس ناشی از آن واقعا بازدارنده میباشد
 • ناشناس IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  74 4
  با حلوا ؛حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه.حرف رو که همه بلدن بزنن تو کوره دهات هم طرف بلده حرف بزنه مهم عمل کردنه.
  • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   6 27
   قیاس مع الفارق می کنید . به خدا خیلی از مدعیان روشنفکری حرف زدن هم بلد نیستند چه رسد به کوره دهاتها . یک بررسی در طول رهبری آیت الله العظمی امام خامنه ای حفظه الله نشان می دهد که کلمات و سخنان ایشان در اکثر موارد بحرانی ، نجات دهنده و راهگشای مشکلات کشور بوده است. این یک نعمت الهی است و باید حتما شکر گزار خدا باشیم . تو را به خدا یک نگاه به اکثر رهبران ، سیاست مدارارن و حکام دیگر کشورها و منش و رفتار زندگی و سخنان آنان بیاندازید و فرق آنها را با مقام معظم رهبری ببینید و کمی بیشتر فکر کنید .اللهم عجل لولیک الفرج
  • ناشناس US ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   0 6
   چه فیلم قشنگی بازی میکنند ملت ایران
 • IR ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  20 0
  آیا با وجود این فرد در طی سالیان حقوق اشخاص وافراد ذیحق ضایع شده یانه با نفوذ این فرد حیثیت ها فرو ریخته یا نه پس رسالت ذاتی دستگاه قضائی کجابود
 • عباس IR ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  16 0
  فساد رادر قضا و سیستم اداری ریشه کن کنید تا رشه کن نشدیم
 • اسد IR ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  16 1
  یکی بر نعل و یکی بر میخ کوبیدن.
 • ناشناس IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  20 2
  مشرق درغگو براید متاسفم ان که فکر می کنی مردم هستند خودتی
 • TR ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  5 0
  سلام...بیشترین اختلاسهادرسطح میانی وزارتخانه ای وشرکتهای اجرایی وبانکهاباچراغ سبزبانک مرکزی ونفوذآقازاده هاوسواستفاده آنهابوده است اگرفرمایشات محترم مقام معظم رهبری توسط دولت وبانکهااجرایی می شدالان شاهداین مفسدین ودستبردبه بیت المال نبودیم پس روسای قواووزارتخانه هاتجدیدنظرکنند
 • مهدي كارمند بازنشسته مخابرات IR ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  6 0
  بريد ببيند ستاد اجرايي امام اقاي دزفولي چه بر سر شركت مخابراتايران اورده هر اعتراض راهپيمايي تجمع برا ي حق خواهي كرديم ولي كو گوش شنوا
 • کمترین بندگان خدا IR ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 2
  این در پر بها ،سخن رهبریست که نمیداند کدام اندوه مردمش رادر تقدم بانقدجانش به مداوا بنشیند،تا دیگرغمها رها نشوند،در جایی فرمودید:بادستمال کثیف نمیشودشیشه را تمیز کرد،آقاجان در خانه اگر کس است یک حرف بس است،اعتقاد به درستی برتر ومهمتر از خود درستکاریست،پیام والای داسنان دون کیشوت این رسم قدیم تاریخ است،اقتصادسیاست را. میخردو.ٔ.سیاست فرهنگ واخلاق را...علی ( ع) اعتبار هم سخنیش با چاه رااز چنین زخمهایی یافته بود.درپناه ربالحکیم باشید.
 • IR ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 1
  حفظه الله... بسیار زیبا...
 • IR ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  11 0
  فساد رو باید از ریشه زد.. دیدم که میگم
  • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   0 0
   ریشه کجاست خیلی جاش امن است کسی نمی تواند به آن دست رسی پیدا کند
 • IR ۰۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  7 0
  لعنت به دشمن علی
 • IR ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 16
  اون مسئولینی که با عملکردشون باعث بدبینی به نظام اند بد عاقبتی دارند خدا سایه آقا را بر سرمون حفظ کنه
  • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   2 19
   انشالله که سایه آقا بالای سر ما کم نشود چون هر نعمتی که مملکت ما دارد از برکت وجود آقاست
 • IR ۰۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 1
  دستگاه قضا این حرف ها را سرلوحه قرار بده
 • محمد خسروی IR ۰۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  5 16
  من امروز پسر رهبری رو دیدم آمده بود لبنیات خرید کنه پسرم تو ماشین بود صدا زدم اومد یواشکی گفتن این آقا رو خوب نگاه کن پسر حضرت آقاست .. رفتیم خونه دو ساعت صحبت کردیم که چطور میشود فرزند شخص اول مملکت باشی ولی اینقدر ساده زیست باشی ..یکی از دلایلی که به پسرم نشون دادم این بود که ما خیلی وقتها سر اینکه به ایشون میگم رهبری و فرزنداش از خیلی افراد جامعه ساده تر زندگی میکنند و ایشان باور نمیکرد ولی وقتی تو اینترنت عکسش رو سرچ کرد و دید درست میگم عذاب وجدان گرفتیم که چرا ما فکر میکنیم آنها با تشریفات زندگی میکنن . باور کنید 98 درصد مسعولان ما درست کارن ولی ما متاسفانه خوبیها رو نمیبینیم و ضعف ها رو خیلی بزرگ جلوه میدیم . خدایا رهبر عزیزمان رو حفظ فرما
  • ابراهیم IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   5 0
   اخوی اونوقت شما ساکن کجا هستین؟
  • US ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   2 2
   شما کجا ساکن هستید که ما هم بیایم از دور برای زیارت.مردک یه فرماندار چلمنگ اسکورت داره اون وقت پسر اقا خودش میاد ماست میگیره.مسخره بازی در نیار
 • IR ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  6 0
  این همه اختلاس این همه معتاد این همه دزد و اوباش وکیف زن و خودرو دزد که فساد نیست حالا داریم می فهمیم که ما اصلا نمی دونسته ایم فساد چیست
 • یو سف تقی زاده نوده US ۰۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  5 19
  به والله های حاج قاسم . به رهبری ایمان بیاورید . انشاالله پیروزیم
 • IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  سلام امثال آقایانی که محاکمه میشوند درحد مثالند
 • FR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  5 0
  مشرق نیوز دروغگو
 • امید US ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 25
  ملت ایران با پاک بودن آقاشکی ندارن اما چرا این همه دزدی وسکوت مردم دیگر به دین اسلام اعتقادی ندارن مگر می شود کسی قرآن حفظ باشد ودزدی کند این برای مردم توضی بدهید
  • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   1 7
   اینکه حضرت آقا بارها تأکید داشتند بر بصیرت به همین خاطر است که در روزگار پرآشوب و ابهام امروزی لازمه تشخیص راه از بیراهه داشتن بصیرت و درک صحیح موقعیت است وگرنه صرف حافظ قرآن بودن و قرآن تلاوت کردن و حج رفتن و ... مصونیتی برای افراد در مقابل انحرافات و گمراهی ها ایجاد نمی کند و نمونه آن در تاریخ زیاد است؛ از جمله جناب طلحه و زبیر که در صدر اسلام از یاران پیامبر بودند و در زمان حکومت امام علی (ع) در جنگ جمل مقابل امام صف آرایی کردند یا داستان قآری قرآنی که در دل شب با صوتی زیبا قرآن تلاوت می کرد چنانچه جناب کمیل مجذوب صدای او شد و امام به کمیل توجه کرد و فرمود: صدای دلنشین این شخص تو را نفریبد، این قاری قرآن، ازاهل جهنم است که به زودی راز این مطلب را به تو خبر خواهم داد. و بعدها در جنگ نهروان آن فرد در جبهه خوارج کشته شد و امام علی (ع) نوک شمشیر را بر سر کشته همان قاری قرآن نهاد و فرمود: ای کمیل این سر همان شخصی است که نیمه شب این آیه قرآن را می خواند و تو را مجذوب ساخته بود.
 • ❤نوکر مادر سادات (س)❤ IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 46
  سایتون مستدام رهبر عزیزم ❤❤❤❤
 • حمید IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 29
  یقینا کلام رهبری فصل الخطاب ماست اما مسئولین به جای اعتماد یا تعویض وجایگزینی افراد در پست مدیریتی باشند که در علوم سیاسی به ضعیف ترین نحوه اداره جامع از آن تعبیر می شود باید چارچوب قانونی برای مدیریت ها تعریف کنند که کسی قادر به تخلف نباشد.
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  5 0
  خدا آخر عاقبت مردم را به خیر کنه
 • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 7
  اونایی که شب تا صبح پای من و تو می شینن مثل نمک خوردن نمکدان شکستن می ماند
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  وقتی کسی دزدی کنه دولت باهاش برخورد میکنه . ولی اگر دولت برخورد نکنه یعنی چی . یعنی خود دولت هم . . .
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  رئیس قوه قضاییه
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  16 0
  آقای محمد یزدی
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  10 0
  لاریجانی
 • علیرضا IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  فساد زیاد هست
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  طبری دراین پرونده مجرم اول نیست حداقل مجرم رده چهارم هست-پس مردم رامسخره نکنید بااین نمایشها
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  داقل محرم وفاسد سوم وچهارم هست!؟
  • رضا IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   0 0
   ای کاش ما ایرانیها کمی عقل داشتیم خدا کلی نعمت داده جز عقل
 • IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  در سن 50سالگي فهميدم كه هيچ چيز قادر نيست جلوي شيطان را بگيرد. اگر نماز و روزه و نماز شب بود اينها از ما بيشتر رعايت مي كردند. چرا همه دزد و اختلاسگر شده اند. بايد راه حقيقت را بيابيم. حتما راهي وجود دارد.
 • GB ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  6 0
  همون مقدار کم فساد اگه واکسنی وجودنداشته باشه مانند ویروس کرونا که از یک نفر شروع شد.طولی نمیکشه که تمام مردم با وجدان مملکت رو دق مرگ میکنند.پیشنهاد من جوان به رهبر ومسعولین ٣ قوه .تمام کشورهای پیشرفته.هر فردی که مثلا بیش از ١٠ هزار دلارثروت داشته باشه ویا اون پول رو جابجا کنه بایستی ثابت کنه از کجا واز چه طریقی بدست آورده.اگه خلافی واقع بشه پول واموال به نفع دولت مصادره میشه.اما سوال؟ چرا مسعولین تن به چنین قوانینی نمیدن.وحاشیه میرن.آیا تضاد منافع دارن؟ آیا با مافیای سرمایه دار ودزد ورانتخوار واختلاسگر دست در یک کاسه دارن.ما در قرن ٢١ داریم زندگی میکنیم.وهیچ کار خوب ویا بدی از چشم من پنهان نمیماند.اگر رهبر عزیز دستور بفرمایند من جوان حاظرم جانم رو فدای اجرای عدالت کنم.ابتدا تمام مسعولین وبستگان واطرافیانشون از اول انقلاب تا به امروز بایستی اموالشون رو کامل وشفاف اعلام ومورد تحقیق وتفحص قرار بگیره.تا من جوان پاک رو از ناپاک تشخیص بدم.دوم تمام ثروتمندان وکسانیکه جزه ما پا بهنگان بودن باستی مشخص بشه از چه طریق صاحب ثروت .ویلاه وکاخ های لاکچری ٢٠٠٠ متری در لواسون وکلاک وبیشترین سهم کارخانه های بزرگ ملی شدند.؟ درد من جوان امروز اینه که هیچ مرزی بین پاک وناپاک وجود ندارد که حق خودم رو آشکارا وبدون ترس مطالبه کنم.
 • ربنا BR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  همیشه حسودیم میشه به این آدمهایی که کامنتشون مثبته . خداییش خوش به حالتون که تو آسمون ها پرواز میکنید و دروازه‌ها میلیاردی . ظلم و ستم ها را اختلاف طبقاتی را فرهنگ منحط و اشراف گری را نمی‌بینید .
 • ازاده IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  جانم فدای رهبر. امیدوارم به زودی زود ریشه فساد واختلاس از همه دستکاههای اجرایی برداشته شود ومفسدان به اشد مجازات برسند.
 • RO ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سوال آیا دها نفر در تهران که بیش از ٥٠٠ هزار واحد آپارتمان خالی دارن.نه اجاره ونه میفروشن. وهمه رو احتکار کردن چندین ساله اینها از نظر اسلام مالک وقابل احترام هستن.؟؟ اگر محتکر محسوب میشوند چرا از این آقایون مالیات بر مسکن اضافه ویا عایدی سرمایه گرفته نمیشود؟ چرا مسعولین به هر دری میزنند که این قانون رو تصویب واجرا نکنند؟؟ آیا این بی عدالتی اجتماعی نیست.؟؟ به خداوند قسم یاد میکنم .نه آمریکاه ونه اسراییل ونه هیچ کشور خارجی قادر به جنگ واشغال ایران نیست.اما این از خدا بی خبر های به ظاهر فعال اقتصادی به راحتی وبا پشتیبانی عوامل نفوذی در قدرت مردم رو ضعیف وناتوان ونا امید و بی اعتماد کردن .شیشه نزدیکتر از سنگ ندارد خویشی . هر شکستی رسد از خویش است.من عاجزانه از رهبری تقاضا دارم شخصا دستور رسیدهگی به این امور را بدهند. میگن فرمانده لشگر بدون لشگر کاری ازش ساخته نیست! درسته؟؟ بنا بر این اسلام بدون لشگر هم کاری رو پیش نخواهد برد! امروز مفسدین ومحتکرین مسکن و٧ سال کار شکنی وسهل انگاری در امور ساخت وساز توسط دولت این لشگر پیاده نظام اسلام و ولایت نای نفس کشیدن رو نداریم بخاطر نداشتن یک آلونک !! واز طرفی ما شاهد زندگی اشرافیگری خیلی افراد که در کاخ های ٢٠٠٠ متری ولاکچری در لواسون وکلاک ساختن هستیم وهر روز کامون شده حرص خوردن بخاط نبود عدالت.آیا وقت آن نرسیده که اموال رفتار واعمال این آقایون وحضرات مورد تحقیق وتفحص قرار بگیره؟ که از چه طریق این اموال رو بدست آوردن؟؟ امیدواریم تا ما زنده هستیم اجرای عدالت رو با چشمان خودمون ببینیم!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس