کد خبر 1088924
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۴
مسکن نمایه

پیشنهاد ساخت مسکن ۲۵ متری توسط وزارت کشور و شهرداری‌ها در حالی مطرح می‌شود که حذف هزینه زمین و ساخت به شیوه فروش اقساطی زمین می‌تواند مشکل عرضه مسکن را حل کند.

به گزارش مشرق، تابستان سال گذشته و پس از موج وحشتناک افزایش قیمت مسکن، شهرداری تهران طرح ساخت خانه های ۳۰متری اجاره‌ای را مطرح کرد که این طرح با استقبال هیئت دولت مواجه شد.

اخبار مربوط به خانه های ۳۰ متری که از دیدگاه بسیاری از مردم بیشتر به «لانه» شبیه است، امسال نیز از سکه نیفتاد. بر این اساس و مطابق تفاهم‌نامه شهرداری تهران و وزارت کشور، ساخت واحدهای مسکونی کوچک متراژ در پایتخت مد نظر قرار گرفته است. مطابق طرح تفصیلی ارائه شده، حداقل متراژ واحدهای مسکونی در شهر تهران ۳۵ متر است که بر اساس پیشنهاد ساخت خانه‌های ۲۵ متری، این میزان باید به ۲۵ متر کاهش پیدا کند. در حقیقت، توافق اخیر شهرداری با وزارت کشور نشان می‌دهد که کمیسیون ماده ۵ مخالفتی با این کاهش متراژ ندارد.

بیشتر بخوانید:

ابراز تأسف رئیس‌جمهور برای مردم خانه نمی‌شود

نگاهی به قیمت‌های سرسام‌آور مسکن در استان تهران

پس از مطرح شدن توافق وزارت کشور و شهرداری تهران مبنی بر ساخت واحدهای مسکونی ۲۵متری، صدیف بدری، عضو کمیسیون عمران مجلس، در ارتباط با طرح احداث خانه‌های ۲۵ تا گفت: «در شرایط کنونی با توجه به بازار مسکن و مشکل کمبود عرضه در این حوزه، تولید مسکن از هر طریقی مثبت است، زیرا این مسئله، عرضه و تقاضا در بازار مسکن را به تعادل می رساند و در نهایت موجب کاهش قیمت مسکن می شود.»

عضو کمیسیون عمران مجلس، ضمن بیان اینکه این واحدهای به زوج‌های جوان اعطا می‌شود، افزود: «تولید مسکن ۲۵ تا ۴۰ متری می تواند در بهبود وضعیت بازار مسکن اثرگذار باشد، البته برخی کارشناسان اعلام می کنند که اجرای آن تبعاتی را برای جامعه از جمله تجردگرایی به همراه دارد، اما خوشبختانه تمام این موارد در طرح مذکور دیده شده است.»

*ساخت مسکن ۲۵متری در تضاد با مبانی فرهنگی کشور

اظهارات این عضو کمیسیون عمران مجلس در حالی مطرح می‌شود که بسیاری از کارشناسان، و نمایندگان مجلس، ساخت واحدهای مسکونی ۲۵ متری را ضد خانواده و غیر اقتصادی تلقی می‌کنند، در همین ارتباط اقبال شاکری یکی دیگر از اعضای کمیسیون عمران مجلس در تشریح مشکلات اجتماعی نظیر، کاهش جمعیت و شکاف بی‌نسلی ناشی از کاهش متراژ خانه، گفت: «زمانی‌که یک فرد مسکن ۳۰ یا ۴۰ متری بسازد، هر فردی که نیاز داشته باشد آن را خریداری می‌کند، اما اگر ما آن را به عنوان یک سیاست اعلام کنیم با مبانی فرهنگی و اجتماعی و کرامت مردم ما در تضاد است.»

عضو کمیسیون عمران مجلس، با اشاره به اینکه طرح‌های احساسی زودگذر تاثیر در بازار مسکن ندارد، افزود: « ابتدا باید روشن شود که متولی حوزه مسکن در کشور کیست. این‌که هر از چند گاهی یک بخش برای ساماندهی مسکن اظهارنظر کند و طرح ارائه دهد قابل قبول نیست.»

*مسکن ۲۵متری تناسبی با تقاضای بازار ندارد

ساخت واحدهای مسکونی ۲۵متری علاوه بر مشکلات اجتماعی، با مبانی اقتصادی نیز در تضاد است، برهمین اساس، حمید احمدی، کارشناس مسکن در ارتباط با ضدیت طرح ساخت مسکن ۲۵ متری با مبانی اقتصاد گفت: «در صورتیکه تفکیکی در بازار مسکن به لحاظ متراژ واحدهای مسکونی موجود و بعد خانوار قائل شویم، متوجه خواهیم شد که نیاز کشور در حال حاضر تولید واحدهای مسکونی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ متر و برای خانوارهای ۴ تا ۵ نفره است و وزارت راه برای حل مشکل بازار مسکن باید به صورت هوشمند به این بازار ورود کند.»

این‌کارشناس مسکن با اشاره به تقاضا موجود برای واحدهای مسکونی کوچک‌متراژ بیان کرد: «مطابق آمار ارئه شده از سوی بانک مرکزی، در معاملات خرداد ماه سال جاری تنها ۰.۴درصد از کل معاملات مرتبط با واحدهای مسکونی کمتر از ۳۰ متر بوده و این یعنی این واحدها جایگاهی در تقاضای بازار مسکن ندارند.»

*فروش اقساطی زمین، جایگزین طرح عجیب مسکن ۲۵ متری

مطابق آخرین آمار ارائه شده برای محاسبه قیمت مسکن در تهران، ارزش هر مترمربع واحد مسکونی در پایتخت برابر ۱۹میلیون تومان است. بر همین مبنا، خرید یک واحد  ۲۵ متری، ۴۷۵ میلیون تومان تعیین خواهد شد. این درحالیست که دولت به عنوان اصلی‌ترین متولی مسکن، می‌تواند با استفاده ار روش‌های موفق ساخت مسکن، با ۴۰۰میلیون تومان در شرایط فعلی، زمینه ساخت مسکن‌های ۱۰۰متری را مهیا سازد. در همین خصوص، ساخت واحد مسکونی به شیوه فروش اقساطی می‌تواند چاره کار باشد.

بر اساس این طرح، متقاضی مسکن، در ابتدای پروژه نسبت به پرداخت هزینه ساخت اقدام می‌کند. وزارت راه و شهرسازی نیز این هزینه را به انبوه‌سازان انتقال داده و از آن‌ها می‌خواهد فرآیند ساخت را مدیریت کنند. لازم به ذکر است زمینی که قرار است این طرح در آن اجرا شود، از محل زمین‌های دولتی و بدون دریافت هزینه از سوی وزارت راه در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

پس از اتمام فرآیند ساخت و با صاحب‌خانه شدن متقاضیان، آن‌ها نسبت به بازپرداخت هزینه زمین در اقساط بلند مدت که مشابه اجاره است، این هزینه را به وزارت راه و شهرسازی بر می‌گردانند. بدین ترتیب متقاضی مسکن با پرداخت هزینه ۴میلیون تومانی برای ساخت هر متر مربع واحد مسکونی می‌تواند صاحب‌خانه شود و پس از آن با استفاده از اقساط بلند مدت نسبت به پرداخت هزینه زمین اقدام کند.

لازم به ذکر است، نوعی از طرح فروش اقساطی زمین در گذشته، تحت عنوان «مسکن ویژه تهرانسر» پیاده‌سازی شده و تجربه موفقی در زمینه تولید انبوه مسکن به حساب می‌آید.

ارائه طرح‌های عجیب دولت برای حل مشکل مسکن موید این امر است که ساخت واحدهای مسکونی ۲۵ متری بیش از آنکه طرح جامعی برای ساخت مسکن باشد، موج رسانه‌ای برای فعال نشان‌دادن دولت در این حوزه است اما افزایش قیمت افسارگسیخته بازار مسکن مشخص می‌کند، بازار مسکن بیش از بلوف رسانه‌ای نیاز به ارائه مدل‌های ساخت موفق دارد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  6 0
  این خانواده دیگر جایی برای بچه ندارد. بچه هم بیاورد چون جا تنگ است تبدیل به بیش فعال می شود. در واقع بچه تقصیری ندارد و چون در فضای تنگ رشد می کند ناگزیر با کمترین تلاش برای ابراز کودکی و شیطنت بیش فعال نام می گیزد
 • IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  6 0
  اجرای 2030. خدمتی که این ها به غرب کردن در اجرای دستورات و منافع اون ها خود مسئولان غربی نتونستن در راستای سیاست هاشون انجام بدن. و ضرری که این ها به ایران و مردمش خصوصا تو این 7 سال وارد کردن، تحیم های 40 ساله نتونست بزنه/
 • مینو IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  4 0
  وجدانا یه نظارت رو اعمال مشاورین املاکی که دارن زمینها رو ارزون میخرن گرون میندازن مردم کنید مخصوصا مشاورین املاک جابان که هفته ای صد تومن میذارن رو قیمتها نه نظارتی نه انصافی نه وجدانی
 • IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  5 0
  به جای خونه قبر بدید بمیریم بریم پی کارمون، مملکت هم بمونه باسه آقازاده ها و ژن خوبا.
 • IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  4 0
  در تیم مفلوک حسن روحانی نبود که می گفتند مسکن مهر در شان مردم نیست؟ قوطی کبریت است؟!
 • احمد IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  0 1
  همون بیست سی متریش رو هم نمی تونید ببسازید پیرمردهای غربگدای بی مصرف. غیر از کاسه لیسی و دلالی ازتون برنمیاد.
 • US ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  0 0
  خونه 25/متری به قول آقای روحانی علا برکت الله
 • saman IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام عجب نظر کارشناسانه ای یکی از بزرگترین توهین ها به مردم آیا آنهایی که چنین فکری به سرشان زده است خودشان حاضرند در یک خانه ی 90 متری زندگی کنند؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس