رستوران

رئیس اتاق اصناف تهران گفت: زمان بازگشایی قهوه خانه‌ها هنوز مشخص نیست و منتظر تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم.

به گزارش مشرق، تفریح در ایام تعطیل و برگزاری مراسمات عروسی در تابستان به نسبت سایر فصل‌ها پررنگ‌تر دیده می‌شود. استفاده از رستوران‌ها و قهوه خانه‌ها از جمله مواردی است که تابستان را پر اهمیت‌تر می‌کند. اما امسال با تفاوت فاحشی در سفرها و استفاده از اماکن تفریحی مواجهیم.

کرونا و ورود بدون رفتش، همه را برای برنامه ریزی و سفرها سردرگم کرده است و از طرفی حفط سلامت جامعه بر مسائل اقتصادی پر اهمیت است.

بیشتر بخوانید:

کباب‌های لاکچری با نرخ‌های فضایی

برگزاری عروسی‌ها در روزهای گذشته با دستور رئیس جمهور آن هم به صورت کار ۵۰ درصد سالن‌ها بدون مانع شده است، اما اجازه برگزاری مراسم برای برخی‌ها به اتمام کرونا تلقی شده و افراد اقدام به رزرو سالن‌های عروسی کرده اند و متاسفانه بعد از این عمل پس از لغو قرارداد با پرداخت جریمه و در نهایت نارضایتشان همراه شده است.

البته گفتنی است در این بین برگزاری مراسمات در منازل هم منجر به افزایش آمار مبتلایان شده و همین امر تبعات اقتصادی و سلامتی را افزایش داده است.   حال این سوال توسط بسیاری از متقاضیان رزرو سالن های پذیرایی و حتی قهوه خانه ها تداعی می شود که بالاخره زمان بازگشایی کامل سالن های پذیرایی و قهوه خانه چه زمانی مشخص می شود.

مراقب عقد قرارداد عروسی و عزا باشید

خسرو ابراهیمی نیا رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی و تجهیز مجالس، درباره وضعیت کارکرد تالارهای عروسی، بیان کرد: در حال حاضر با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، تالارهای پذیرایی با ۵۰ درصد ظرفیت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند فعالیت کنند و مشکلی در این رویه وجود ندارد.

این مقام مسئول در خصوص اعمال جریمه برای مشتریانی که مراسم خود را لغو می‌کنند، گفت: تالارهای پذیرایی بر اساس شرایط و قوانینی که اعمال شده اقدام به جذب مشتری می‌کنند و در صورتی که قوانین را زیر پا بگذارند و دیگر تابع آن چهارچوب مشخص شده فعالیت نکنند، با آن‌ها برخورد خواهد شد.

رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی و تجهیز مجالس با تاکید بر اینکه تالارها در صورت بستن قرار داد در ماه‌های مشخص حق کنسلی ندارند، ادامه داد: روال کار در این زمان این گونه است، در صورتی که تالاری در ماه‌های مهر، آبان، آذر و دی قرار دادی بسته باشد نباید افراد را در صورت کنسلی مراسم جریمه و از آن‌ها حق کنسلی دریافت کند.

بیشتر بخوانید:

عروسی و عزا با چاشنی مرگ و کرونا

ابراهیمی نیا تشریح کرد: اگر تالاری در ماه‌هایی که درگیر مشکلات کرونا بودیم قراردادی را با مشتریان ببندد و هم اکنون آن مشتری مراسم خود را کنسل کنند، تالارها مجاز به دریافت حق کنسلی هستند چرا که این افراد با علم و آگاهی اقدام به بستن قرارداد کرده اند و شکایتی در این مورد نباید داشته باشند.

این مقام مسئول با ارائه مثالی این حق کنسلی را تشریح کرد و گفت: فرض کنید تالاری با مشتری در ۲۰ خرداد قرار داد بسته، بعد از آن مشتری تاریخ مراسم را تغییر داده و به دلیل شرایط کرونایی ۲۰ تیر مراسم خواهد گرفت، اما همچنان در این تاریخ به دلیل تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا تالارها همچنان بسته هستند و در نهایت مشتری تاریخ ۲۰ شهریور را برای برگزاری مراسم تعیین می‌کند، اما در زمان بازگشایی تالارها در نهایت مراسم را لغو کرده و واریزی خود را طلب می‌کند در این مرحله تالار مجاز است تا بر اساس قوانین حق کنسلی بگیرد.

سرو قلیان در هر حالتی ممنوع است

قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران، در خصوص زمان بازگشایی کامل اصناف اظهار کرد: برخی اصناف و مشاغل مانند سفره خانه ها، تالارها و رستوران‌ها هم اکنون با ۵۰ درصد ظرفیت خودکار می‌کنند و زمان مشخصی برای بازگشایی کامل آن‌ها تعریف نشده است.

ببینید:

فیلم/ مخالفت استاندار تهران با بازگشایی کامل تالارها

وی افزود: تصمیم گیری در این خصوص باید در ستاد ملی مبارزه با کرونا و استان به استان صورت گیرد یعنی این ستاد ابتدا اجاره بازگشایی کامل را به استان‌های با وضعیت سبز بدهد.

رئیس اتاق اصناف تهران با اشاره به سرو قلیان در سفره خانه‌ها و چای خانه‌ها بیان کرد: وزارت بهداشت سرو قلیان را در تمام مراکز و واحدها غیر قانونی کرده است یعنی اگر سفره خانه‌ها مجوز بازگشایی کامل بگیرند، بازهم اجازه سرو قلیان ندارند.

فراهانی ادامه داد: وزارت بهداشت مسئول تصمیم گیری برای عرضه و سرو قلیان در سفره خانه‌ها قهوه خانه‌ها است و این وزارتخانه معتقد است هیچ یک از استان‌ها وضعیت مساعدی در این خصوص ندارند.

بازگشایی ۱۰۰ درصدی سالن‌های پذیرایی منوط به عادی شدن شرایط

وی بیان کرد: ما در تلاش هستیم تا مجوز بازگشایی ۱۰۰ درصد را برای تالارها و رستوران‌ها بگیریم و این واحدها نیز با رعایت تمام مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا و پروتکل‌های بهداشتی اقدام به از سرگیری فعالیت‌ها کنند.

رئیس اتاق اصناف تهران تصریح کرد: از چند روز گذشته آمار مبتلایان به ویروس کرونا روند صعودی پیدا کرده که بیانگر رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم و جامعه است، بنابراین افراد جامعه می‌توانند با رعایت اصول بهداشتی هم خود و هم دیگر افراد جامعه را از ویروس کرونا در امان بدارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس