کد خبر 1084828
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۲
پلاسمادرمانی

سرپرست پروژه پلاسمادرمانی کرونا، گفت: پلاسما درمانی در بیماران بدحال کرونایی هر چه زودتر آغاز شود نتایج بهتری به همراه دارد.

به گزارش مشرق، حسن ابوالقاسمی سرپرست پروژه پلاسما درمانی کرونا در ایران، اظهار کرد: توصیه ما بر این است که پلاسما درمانی در پروتکل درمانی کووید ۱۹ اضافه شود و بیماران در اولین فرصت حتی در اورژانس بتوانند از پلاسما استفاده کنند. دو مطالعه با حجم نمونه ۵۰ مورد روی بیماران بدحال و ۱۱۷ مورد بر روی بیماران شدید انجام و با ۷۴ مورد از گروه کنترل، مقایسه شد.

بیشتر بخوانید:

حکایت "پلاسمافروشی" کرونایی‌ها و یک ابتکار پرماجرا

کاهش ۵۰ درصدی مرگ‌ومیر بیماران کرونایی با پلاسمادرمانی

عضو شورای عالی سازمان انتقال خون افزود: پلاسمادرمانی طول دوران بستری بیماران بدحال و شدید را کاهش داد و میزان مرگ و میر در آن‌ها را کمتر کرده است، اما هنوز این مطالعات باید ادامه پیدا کند و در بیماران متوسط که بدحال نیستند نیز انتظار داریم که با مصرف پلاسمای بیماران بهبود یافته، وضعیت آن‌ها کمتر به سمت شدید شدن، برود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله گفت: ویژگی پلاسمای کووید ۱۹ این است که دارای آنتی بادی یا پادتن است و پادتن بیماران بهبود یافته می‌تواند برای ویروسی که وارد بدن بیماران جدید شده، خاصیت کشندگی داشته باشد و پلاسمای کووید ۱۹ زمانی که ویروس در بدن فعال شده و هنوز واکنش‌های التهابی در بدن بیماران فعال نشده، بیشترین تاثیر را دارد.

ابوالقاسمی خاطرنشان کرد: بیماران بهبود یافته باید دو هفته پس از بهبود کامل علائم بالینی اقدام به اهدای پلاسمای خون خود کنند. در ایران در دو مطالعه‌ای که بر روی پلاسما درمانی انجام شده، حدود ۵۰۰ بیمار بهبود یافته، پلاسمای خون خود را اهدا کرده اند و سازمان انتقال خون نیز در این زمینه پلاسمای اهدا شده بیش از یک هزار نفر را دریافت کرده است، اما روند اهدای پلاسما باید در کشور تقویت شود تا بیماران بیشتری بهبود پیدا کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس