جمال شورجه

آقایان فراموش کرده انددر زمان ساخت «یوسف پیامبر (ع)» و پس از آن با مرحوم سلحشور چه برخوردهای داشته اند و یادم نمی رود این هنرمند ارزشمند با چه مظلومیت و دل پر سوز و گدازی آنرا به اتمام رساند.

به گزارش مشرق، جمال شورجه کارگردان مطرح سینمای کشور در پی اظهارات برخی مقامات سیمافیلم در خصوص روند تولید سریال عظیم «حضرت موسی (ع)» با انتقاد از برخوردهای دوگانه مسئولان سازمان صدا و سیما اظهار داشت: ساخت پروژه «حضرت موسی (ع)» برای بنده مثل یک فریضه است و چون ولی امر تکلیف فرمودند و همچنین با توجه به تعهدی که به موضوع سریال و نویسنده آن مرحوم سلحشور احساس می کنم تا آخرین نفس آماده انجام وظیفه خواهم بود.

جمال شورجه در خصوص وضعیت جسمانی خود گفت: به لطف پروردگار و با همکاری تیم پزشکی، مسیر بهبودی پس از عارضه ای که داشتم به خوبی پیش رفته و آماده ساخت سریال «حضرت موسی (ع)» هستم.

وی در مورد اظهار نظر سازمان صدا و سیما در رابطه با عدم اتخاذ تصمیم جدی در ارتباط با سریال «حضرت موسی (ع)» اظهار داشت: این موضع گیری برای ما تازگی ندارد و در طول چند سال گذشته با فراز و نشیب های مختلف مواجه بودیم که به جز گذر عمر و صرف وقت تاکنون حاصلی نداشته است.

این کارگردان برجسته و انقلابی در پاسخ به این سوأل که در متن مصاحبه منتشره با مسئولان سیمافیلم از قول شما به این اشاره شده که شما چندی پیش از کارگردانی این سریال پشیمان شده اید؛ آیا شما واقعاً پشیمان شده اید اظهار داشت: خیر؛  به لطف خدا و دعای مؤمنین پشیمان نشدم و نخواهم شد؛ ساخت پروژه  «حضرت موسی (ع)» برای بنده مثل یک فریضه است و چون ولی امر تکلیف فرمودند و همچینن با توجه به تعهدی که به موضوع سریال و نویسنده آن مرحوم سلحشور احساس می کنم تا آخرین نفس آماده انجام وظیفه خواهم بود.

جمال شورجه: ولی اگر سازمان صدا و سیما پشیمان شده؛ صراحتاً نظر خود را اعلام کنند تا ما بعد از خون دل خوردن های ۶ سال گذشته و چند سال قبل از آن هم با مرحوم سلحشور، تکلیف خودمان را بدانیم.وی ادامه داد: ولی اگر سازمان صدا و سیما پشیمان شده؛ صراحتاً نظر خود را اعلام کنند تا ما بعد از خون دل خوردن های ۶ سال گذشته و چند سال قبل از آن هم با مرحوم سلحشور، تکلیف خودمان را بدانیم. حتی حاضریم هزینه هایی را هم که سازمان برای این سریال پرداخت نموده را جبران نماییم؛ اما مسئولیم به وظیفه خود عمل نماییم و به همین دلیل از هیچ کوششی در جهت ساخت این سریال کوتاهی نخواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:

کارشکنی علیه سریال «موسی(ع)» ادامه دارد!

این کارگردان متعهد در پاسخ به این سوأل که در متن آن مصاحبه تصریح شده سازمان صدا و سیما به دنبال کارگردانی جایگزین شما می باشد؛ البته در شاخصه های اعلام شده دارا بودن تخصص و تعهد همچون شما و مرحوم سلحشور را متذکر شده اند؛ نظرتان در این مورد چیست گفت: جای تعجب است ظاهراً آقایان فراموش کرده اند که همین سازمان در زمان ساخت سریال «یوسف پیامبر (ع)» و حتی پس از آن با مرحوم سلحشور چه برخوردهای نامتعارف و غیر اصولی داشته اند و یادم نمی رود سلحشور این هنرمند ارزشمند با چه مظلومیت و دل پر سوز و گدازی این سریال را به پایان رساند و من مطمئنم اگر او هم زنده بود و می خواست سریال «حضرت موسی (ع)» را بسازد؛ همان رفتارها و کم توجهی های دوره یوسف شامل حالش می شد.

بیشتر بخوانید:

دستان پشت پرده که مانع تولید سریال حضرت موسی(ع) هستند

وی تصریح کرد: حالا به دنبال مثل او می گردند!؟ در مورد بنده نیز قصه لهذا ... خدا را شاهد می گیرم؛ ۶ سال است برای ساخت این سریال در رسانه ملی حسب وعده و وعیدهای مدیران سعی خودمان را مخلصانه به کار برده ایم و با دل و جان برای فراهم نمودن شرایط ساخت این سریال قرآنی تلاش نمودیم. بی توجهی ها؛ بی مهری ها و بعضاً برخوردهای دوگانه و نامناسب و حتی شایعات ناشایست دور از شأن و شخصیتمان را تاکنون به جان خریدیم و پوستمان کلفت تر از این حرف ها شده. 

از سازمان صدا و سیما باید سوال کرد من یک سال پیش سکته کردم؛ ۵ سال قبل از آن چه گلی به سر من زدید؟  وظیفه ای داریم باید انجام دهیم و در راه انجام آن جان چه قابلی دارد.

آقایان فراموش کرده اند که همین سازمان در زمان ساخت سریال «یوسف پیامبر (ع)» و حتی پس از آن با مرحوم سلحشور چه برخوردهای نامتعارف و غیر اصولی داشته اند و یادم نمی رود سلحشور این هنرمند ارزشمند با چه مظلومیت و دل پر سوز و گدازی این سریال را به پایان رساند.

شورجه در گفتگو با سینماپرس متذکر شد: ما معتقدیم این سریال افزون بر ارزش های مقدس آن در صورتی که درست مدیریت شود علاوه بر کسب آبرو برای کشور با سود دهی مناسبی نیز می تواند روبرو باشد.

البته اگر خوب ساخته شود و برای خوب ساخته شدن شرایطی مورد نیاز هست که بحث در مورد آن بماند و بماند... ما بنا به اظهار نظر سازمان مبنی بر مشکلات مالی و عدم تأمین اعتبار لازم برای ساخت این سریال و درخواست آنان مبنی بر معرفی سرمایه گذار با پیگیری های متعدد بودجه ساخت این سریال عظیم را از خارج از سازمان با شرایط ایده آل تأمین و به تلویزیون معرفی نمودیم ولی در کمال ناباوری دست رد به سینه آنها زدند و هنوز هم علامت تعجب ذهن من از این عمل پاک نشده. 

به هر حال خداوند ناظر اعمال ماست و اوست که قضاوت خواهد کرد.

تاکید جمال شورجه بر ادامه ساخت سریال موسی (ع)

چند روز پس از این اظهارات کارگردان فیلم ۳۳ روز ، مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت با جمال شورجه، کارگردان و تهیه کننده پیشکسوت سینما، دیدار و روند درمان او را پیگیری کرد.

سید محمد طباطبایی در ادامه طرح «ساعت سعد؛ دیدار با پیشکسوتان هنر»  به همراه مدیران موسسه به دیدار جمال شورجه رفت. در این دیدار که در منزل این کارگردان پیشکسوت انجام شد سید احمد میرعلایی، تهیه کننده سینما نیز حضور داشت.

جمال شورجه در این دیدار ضمن اشاره به مشکلات پیش‌رو برای ساخت سریال موسی (ع) بار دیگر بر تلاش برای رفع موانع و آغاز به کار تولید این سریال تاکید کرد.

او همچنین با اشاره به توانمندی‌های سینمای ایران بر ضرورت توجه به ساخت آثاری در حوزه موضوعات مرتبط با معرفی و تبیین جهان‌بینی اسلام و قرآن تاکید کرد.

همچنین در این دیدار مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت با اشاره به جایگاه جمال شورجه در سینمای انقلاب و دفاع مقدس اظهار کرد: نقش و تاثیر آقای شورجه در سینمای بعد از انقلاب انکار ناشدنی است.

طباطبایی به آثار ساخته شده توسط این سینماگر پیشکسوت گفت: جمال  شورجه با اعتقاد فیلم می‌سازد. می‌توانیم آثارش را نقد کنیم اما باید اذعان کنیم که او با اعتقاد و باور فیلم ساخته است.

او ادامه داد: وقتی آقای شورجه فیلم ۳۳روز را ساخت با اعتقاد این کار را کرد نه این‌که فقط بخواهد کاری در مورد مقاومت ۳۳ روزه حزب‌الله در برابر رژیم صهیونیستی کرده باشد. در مورد دیگر فیلم‌های او هم همین موضوع صدق می‌کند.

طباطبایی با اشاره به سریال موسی (ع) و اظهار امیدواری برای رفع موانع تولید آن گفت: از همه دوستان رسانه‌نگار خود می‌خواهم در این مسیر به کمک آقای شورجه بیایند تا با همراهی و همگرایی کمک کنیم شرایط تولید موسی (ع) فراهم شود.

مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت همچنین روند درمانی این پیشکسوت سینما را پیگیری کرد.

منبع: سینما پرس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • وطن پرست DE ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
  1 0
  متاسفم که باید پایتخت ساخته بشه اما سریال حضرت موسی سالها در تنگنا اسیر باشه.
 • IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
  1 0
  صداوسیما‌ قرار بود دانشگاه باشد که به لطف مدیران فسیل لیبرال و نفوذی ها و چرت دستگاههای نظارتی و اطلاعاتی دانشگه هم نشد
 • IR ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
  1 0
  خواستم دوباره از بحث نفوذ در صداوسیما و خنثی شدن این سازمان بگویم، دیدم نرود میخ آهنین در سنگ
 • IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
  1 0
  واقعا در این صداوسیما چه خبره هر روز یک چیزی
 • IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
  0 0
  فقط ١٨ ميليارد تا الان براي اين پروژه نيمه كاره صرف دكور كرده بازم طلب كاره؟!!!! طرف به جاي جواب پس دادن در مورد بيت المال صداش رو بالا ميبره كه مسئولين صدا و سيما تكليف ما رو مشخص كنن
 • IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
  0 0
  تلویزیون هم کم کم داره به سمت تولیدات ضد ایرانی اسلامی و منطبق با غرب پیش می ره.
 • IR ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  8 0
  خب معلومه علی عسگری خیلی خراب کرده
 • IR ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  10 0
  البته صدا و سيما براي ادمهايي چون رشيد پور و علي ضيا كه هر از گاهي با پرده دري و وقاحت ارزشها و حتي كل سازمان را مزين ميكنند جاي امن تر و موجه تري است!!
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  10 0
  خداوند رحمت کند مرحوم مغفور سلحشور

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس