تشریح روند بررسی اعتبارنامه تاجگردون در کمیسیون تحقیق

نماینده مردم تهران در مجلس روند بررسی اعتبارنامه تاجگردون در کمیسیون تحقیق را تشریح کرد.

به گزارش مشرق، مالک شریعتی نیاسر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز (چهارشنبه) پارلمان در جمع خبرنگاران با اشاره به ارجاع اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون به کمیسوین تحقیق، اظهار داشت: اتفاق امروز صحن علنی نقطه عطفی در روند قانونگذاری کشور است و این موضوع برای مجالس آینده محل استناد خواهد بود و خوشبختانه به آئین نامه و قانون اساسی عمل شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پرونده 3 منتخب مجلس به دلیل اعتراضات در شعبات باقی مانده بود که گزارش تائید هر 3 اعتبارنامه از سوی شعبات به صحن علنی امروز ارجاع شد، رئیس جلسه مشابه روند بررسی اعتبارنامه نمایندگان در جلسه قبلی اجازه داد سخنگوی شعبه گزارش را قرائت کند، بعد از قرائت اعتبارنامه 2 نفر از منتخبان به دلیل نبود اعتراض از سوی نمایندگان تصویب شد زیرا افراد مورد اعتراض شده قول دادند موارد اعتراضی را جبران کنند.

بیشتر بخوانید:

وی ادامه داد: در مورد پرونده اعتبارنامه آقای تاجگردون معترضان به اعتراض خود اصرار کردند و براساس اصول 85، 93 و 73 قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس درخواست داشتند که اعتبارنامه به رأی نمایندگان گذاشته شود، این روند ارتباط به آقای تاجگردون ندارد و این موضوع رویه قانونی است و پرونده هرکس دیگری نیز مطرح بود و نمایندگان نسبت به اعتبارنامه هر فردی اعتراض داشتند رئیس جلسه باید آن را به رأی می گذاشت.

شریعتی گفت: براساس آئین نامه داخلی مجلس کمیسیون تحقیق 15 روز فرصت دارد تا اعتبارنامه آقای تاجگردون و موارد اعتراضی نمایندگان را مورد بررسی قرار دهد، در این مرحله نمایندگان فرصت بیشتری برای بررسی ابعاد موضوع دارند چون میزان اعتراض زیاد بوده و ادعاهای معترضان متعدد است و قطعا در جلسات کمیسیون مذکور از نهادهای نظارتی و دستگاه های امنیتی و فرد مورد اعتراض شده دعوت می شود تا توضیحات خود را ارائه کند.

وی ادامه داد: اگر کمیسیون تحقیق به این نتیجه برسد که پرونده ایشان تائید است، گزارش مربوطه به صحن ارجاع شده و بار دیگر رأی گیری می شود اما اگر کمیسیون اعتبارنامه آقای تاجگردون را رد کند، گزارش در صحن بررسی و رأی گیری می شود و فرد مورد اعتراض فرصت دارد که از خود دفاع کند.

وی گفت: البته نماینده اعتراض شده با وجود عدم تائید اعتبارنامه می تواند به وظایف نمایندگی از جمله حضور در صحن علنی،کمیسیون های تخصصی مجلس و انتخابات آن شرکت کند البته تنها در مواردی که رأی نسبت به خودش است نمی تواند رأی بدهد.

شریعتی افزود: گزارش کمیسیون تحقیق به معنای رد نهایی اعتبارنامه نماینده اعتراض شده نیست، بلکه اگر گزارش کمیسیون رد اعتبارنامه باشد و پس از آن نمایندگان در صحن علنی هم به رد اعتبارنامه رأی بدهند اعتبارنامه وی رد شده و ایشان از مجلس خارج می شود.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  1 5
  خجالت
 • زینب IR ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  آقای توکلی دست التماس عاجزانه به سوی کمیسیون تحقیق دراز کرد تا به اعتبار نامه تاجگردون رای ندهید برخی از رسانه دست به قلم شدند تا افکار عمومی تشویش و اسناد را جمع آوری کنند راستی اینهمه نیرو امدادی توانست کفایت کنند که با بررسی میدانی به میدان آمده اید
 • اصفهان IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  قلم وسیله ی مقدسی است که خداوند در قرآن کریم سوره ای به نام قلم فرود به آن قسم یاد نموده است پس بشکند آن قلمی به دروغ و تهمت ناروا و گناه کبیره به لغژش بباید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس