کد خبر 1077752
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰
تصاویر اعتراضات آمریکا

قتل فجیع یک سیاه پوست توسط پلیس آمریکا در «مینیاپولیس» خشم سیاهان این کشور را برانگیخت و بسیاری از شهرهای آمریکا طی دو روز گذشته صحنه اعتراضات گسترده به این جنایت بودند.

به گزارش مشرق، سیاهان در جامعه آمریکا که دولتش خود را پرچمدار دموکراسی و حقوق بشر در جهان می‌داند. شهروند درجه دو محسوب می‌شوند. سالانه پلیس آمریکا ۱۰۰۰ نفر را می‌کشد که بیشترین آنها سیاه پوست هستند. آمارها نشان می‌دهدکه آمریکا بیش از ۲میلیون و ۲۰۰هزار زندانی دارد و ۴میلیون و ۸۰۰ هزار نفر نیز به قید وثیقه آزاد هستند بیشتر آنها نیز سیاه پوست هستند.

بیشتر بخوانید:

واکنش وزارت خارجه ایران به سرکوب معترضان توسط پلیس آمریکا

فیلم/ رفتارهای غیرانسانی پلیس آمریکا با سیاه پوستان و متهمان

پلیس قاتل جوان سیاه‌پوست در مینیاپولیس بازداشت شد

نابرابرای‌های نژاددی باعث شده نوک پیکان کرونا نیز به سمت جامعه سیاهپوستان آمریکا نشانه رود و بیشتر قربانیان این ویروس نیز سیاهان و رنگین پوستان این کشور هستند. کشتار سیاهان توسط ماموران سفید پوست پلیس آمریکا چند سالی است که اعتراضات گسترده‌ای را در جامعه سیاهان آمریکا برانگیخته است و هر از چندگاهی با انتشار تصاویر یا فیلم‌های ویدئویی مربوط به این کشتارها مردم در شهرهای مختلف آمریکا از فرگوسن گرفته تا نیویورک به خیابان‌ها می‌ریزند و خواستار پایان نژادپرستی در این کشور مدعی آزادی و حقوق بشر می‌شوند اما ظاهراً گوش شنوایی وجود ندارد. این بار داستان تکراری کشتار هدفمند سیاهان توسط پلیس نژادپرست آمریکا در شهر «مینیاپولیس» در ایالت «مینه سوتای» این کشور به صحنه رفته است.

«جرج فلوید» ۴۰ ساله شهروند بی‌دفاع سیاه پوست دوشنبه هفته گذشته توسط یک پلیس نژادپرست مقابل چشمان مردم به طرز بی‌رحمانه‌ای به قتل رسید.در فیلم منتشر شده از این جنایت « فلوید» بارها از مامور پلیس می‌خواهد که زانوی خود را از گلوی وی بردارد و فریاد می‌زند که «نمی‌توانم نفس بکشم» و التماس می‌کند او را نکشد.اما گوش شنوایی نیست و فلوید تنها به این دلیل که یک سیاه پوست است و جان سیاهان در آمریکا ارزشی ندارد کشته می‌شود. واشنگتن پست در گزارشی، بیانیه پلیس در این ارتباط با عنوان «مرگ یک مرد بر اثر حادثه پزشکی حین تعامل با پلیس» را خنده‌دار توصیف کرده است.به نوشته این روزنامه، شش سال پیش «اریک گارنر»، جوان سیاه‌پوست آمریکایی بر اثر فشردگی گردن و قفسه سینه در حالی که می‌گفت «نمی‌توانم نفس بکشم» به دست پلیس آمریکا به قتل رسید. در سال‌های گذشته، «مایکل براون»، «والتر اسکات»، «تامیر رایس» و چندین سیاه‌پوست دیگر نیز بر اثر خشونت پلیس آمریکا جان باخته‌اند.

فوران خشم

آتش خشم معترضان به این جنایت از سه شنبه گذشته در شهر مینیاپولیس فوران کرده و مردم با حضور در خیابان‌های این شهر خواستار اجرای عدالت و محاکمه پلیس قاتل شدند. رسانه‌های خبری دیروز تصاویری از حمله معترضان خشمگین در شهر مینیاپولیس به مراکز پلیس را منتشر کردند. در تصاویر منتشر شده، معترضان با یورش به مراکز پلیس آنها را به آتش کشیده‌اند. شدت آشوب‌ها و تخریب‌ها در این شهر به حدی بود که رسانه‌ها اعلام کردند مینیاپولیس به یک شهر جنگ زده تبدیل شده و اوضاع از کنترل پلیس خارج شده است. پایگاه خبری شبکه راشاتودی، با بیان اینکه معترضان کنترل مرکز پلیس را در میان آتش و شلیک گاز اشک آور در دست گرفتند، نوشت: در پی ناآرامی‌هایی که به دنبال کشته شدن یک سیاهپوست به دست مأموران پلیس در شهر مینیاپولیس اتفاق افتاد، تظاهرکنندگان با یورش به مراکز پلیس این شهر، آنها را به آتش کشیدند و تمامی آنها را سوزاندند.«ای بی‌سی نیوز» هم روز چهارشنبه گزارش داد پلیس شهر مینیا پولیس برای متفرق کردن تظاهر کنندگان معترض بر روی آنها مواد شیمیایی اسپری کرد.

روزنامه ایندی‍پندنت نیز گزارش داده در اعترضات خیابانی به قتل «جرج فلوید» یک نفر بر اثر تیراندازی در شهر «مینیاپولیس» کشته شد.   بعد از تصرف ساختمان حوزه سوم مرکز پلیس مینیاپولیس «تیم والز» فرماندار این شهر روز پنجشنبه دستور استقرار گارد ملی آمریکا را برای آنچه کمک به بازگرداندن آرامش در این شهر ایالت مینه‌سوتا خوانده، صادر کرد. شبکه تلویزیونی ام اس ان بی‌سی در این باره نوشت: با هدف زمینه ‌سازی لازم برای ممانعت گارد ملی از غارت و تداوم اعتراضات خشونت‌آمیز که به دنبال کشته شدن جرج فلوید کارگر سیاهپوست آمریکایی توسط پلیس این کشور روی داده است، فرماندار مینه سوتا در دو شهر این ایالت وضعیت فوق‌العاده اعلام کردهمزمان گارد ملی ایالت مینه‌سوتا نیز خبر داد که حدود ۵۰۰ نظامی را برای سرکوب معترضان در مینیاپولیس اعزام کرده است. پلیس شهر «سنت پل» در مینه سوتا گفت: در این شهر حدود ۱۷۰ فروشگاه و مکان تجاری هدف غارتگری و خرابکاری یا آتش سوزی قرار گرفته‌اند. چندین شرکت و فروشگاه زنجیره‌ای نیز دست به تعطیل کردن فروشگاه‌ها و خدمات‌شان در کانون‌های اعتراضات در مینه‌سوتا زدند.

دستور شلیک مستقیم

با گسترش شورش در مینیاپولیس‌، تصرف پاسگاه پلیس و خروج شهر از کنترل نیروهای امنیتی ترامپ رسماً دستور اعزام نیروهای گارد ملی و شلیک مستقیم به معترضان را صادر کرد. دونالد ترامپ، با عصبانیت از حوادث دو روز گذشته مینیاپولیس تهدید کرد در صورتی که شهردار این شهر نتواند این غائله را ختم کند، گارد ملی را به آنجا خواهد فرستاد و به سوی معترضان تیراندازی خواهد کرد.ترامپ در همین رابطه دیروز با لحنی تند در حساب توئیتری خود نوشت: من نمی‌توانم عقب بایستم و آنچه در شهرآمریکایی بزرگمان «مینیاپولیس» در حال رخ دادن است را تماشا کنم. این حوادث نمایانگر نبود کامل مدیریت است. یا «جیکوب فری» شهردار رادیکال چپگرای بسیار ضعیف، تلاش می‌کند تا این شهر را تحت کنترل خود درآورد و یا من گارد ملی را به آنجا خواهم فرستاد تا کار را به شکلی درست به انجام برساند».

دونالد ترامپ در توئیت دیگری ضمن توهین به معترضان آمریکایی و نمک‌پاشیدن به روی زخم کسانی که علیه خشونت پلیس با رنگین‌پوستان این کشور تظاهرات کردند، نوشت: «این اراذل و اوباش، به یاد و خاطره جورج فلوید بی‌احترامی می‌کنند و من اجازه نمی‌دهم این اتفاق رخ دهد». ترامپ سپس به تهدید معترضان روی آورده و گفت: «با تیم والز، فرماندار مینه‌سوتا صحبت کرده و به او گفتم ارتش در تمام مسیر با اوست. هر مشکلی باشد ما کنترل را به دست می‌گیریم، اما زمانی که غارتگری شروع شود، شلیک هم شروع می‌شود». دونالد ترامپ، عصر چهارشنبه نیز در پیامی توئیتری نوشت: به درخواست من، اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری تحقیقات درباره مرگ بسیار تاسف‌آور و غم‌انگیز جورج فلوید در مینه‌سوتا را آغاز کرده‌اند. من خواسته‌ام تا انجام این تحقیقات تسریع شود و عمیقا از تمام کارهای انجام شده توسط ماموران محلی اجرای قانون قدردانی کنم. با خانواده و دوستان جورج همدردی می‌کنم. عدالت اجرا خواهد شد»! بر اساس گزارش‌ها دقایقی پس از تهدید دونالد ترامپ به شلیک به معترضان، کاربران شبکه‌های اجتماعی آمریکا تصاویر و فیلم‌هایی از شلیک مستقیم پلیس و نیروهای امنیتی به سمت معترضان در شهر «لوییویلِ» ایالت کنتاکی منتشر کردند.بنا بر گزارش‌ها، تاکنون دست‌کم ۷ نفر از معترضان هدف شلیک گلوله قرار گرفته‌اند.

گسترش اعتراضات

غیر از مینیاپولیس، نیویورک، کنتاکی و لس آنجلس مرکز ایالت کالیفرنیا نیز شاهد اعتراضات گسترده مردمی به کشتار هدفمند سیاهان بود و مردم به مراکز پلیس و خودروهای پلیس حمله کرده و پرچم آمریکا را نیز در لس آنجلس به آتش کشیدند. در شهر نیویورک معترضان به خیابان‌های اطراف میدان یونیون در جنوب منهتن ریختند و دست کم ۴۰ نفر از سوی نیروهای پلیس دستگیر شدند. در شهر لوئیسویل ایالت کنتاکی که یک زن سیاهپوست بعد از حمله نیروهای پلیس به خانه‌اش در آنجا به قتل رسید نیز تظاهرات رخ داد. در این شهر افسران پلیس با باتوم و تجهیزات ضد شورش مشغول به گشت‌زنی شدند و همزمان معترضان نیز علیه آنها شعار می‌دادند. در تصاویر پخش شده از اعتراضات این شهر یک افسر پلیس با تفنگ پینت بال در حال شلیک کردن به سمت معترضان است و برخی معترضان نیز ظاهراً به دلیل استنشاق گازی در هوا حالشان بد شده است.در اوکلند کالیفرنیا نیز ده‌ها معترض برای مدت کوتاهی یک تقاطع را در این شهر اشغال کردند.

منبع: کیهان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  11 2
  ترامپ غلط کرد
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  1 3
  مشرق نگران جان مردم امریکا شده است
  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
   0 0
   تو نگران چی هستی! نترس همه سیاه ها رو کباب می کنند. قرن هاست! مثل سرخپوست ها!
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  2 1
  ترامپ بچه کف بازاره
 • محمد IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  2 1
  راستی از عاشقان آمریکا خبری نیست؟!!!!
  • رضا IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   1 0
   عاشق امريكا كجا بوده پدرجان ؟! جماعت دو دوزه بازى نميتونه منتقد شو تحمل كنه و برخلاف اصول انسانى و اسلامى دست به شبيه سازى ميزنه !
 • DE ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  1 0
  پس اگر چنین نکنید - که هرگز نخواهید کرد - از آتشی بترسید که هیزم آن، بدنهای مردم (گنهکار) و سنگها [= بتها] است، و برای کافران، آماده شده است! البقرة ٢٤

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس