کد خبر 1077514
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱
سهمیه بنزین پایه وانت‌بارها به تدریج کم می‌شود/بارنامه و پیمایش معیار تخصیص سوخت

معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌های از برنامه‌ریزی برای کاهش تدریجی سهمیه سوخت پایه وانت‌بارها خبر داد و گفت: کسانی که کارت هوشمند دارند و بارنامه می‌گیرند، مشکلی از نظر تأمین سوخت ندارند.

به گزارش مشرق، فرامرز مداح ‌درباره سهمیه بنزین پایه وانت‌بارها، اظهار داشت: طبق تصمیمات کارگروه تخصیص سوخت برای وانت‌بارها و سواری‌های درون‌شهری و برون‌شهری، در ناوگان وانت‌بار کم مصرف و پرمصرف نیز نظیر ناوگان کامیونی درون و برون‌شهری، ‌به تدریج در حال حرکت به سمت کاهش‌ سهمیه سوخت پایه هستیم.

وی ادامه داد: بدین ترتیب این ناوگان نیز نظیر ناوگان کامیونی، بر اساس پیمایش، عملکرد و دریافت بارنامه، سوخت دریافت کنند.

بیشتر بخوانید:

مداح اضافه کرد: در گام اول، این سهمیه‌های پایه کاهش می‌یابد اما کسانی که ثبت نام کارت هوشمند داشتند و بارنامه دریافت می‌کنند، سهمیه سوخت پیمایشی می‌گیرند.

‌وی اضافه کرد: پس از سهمیه بندی بنزین، ‌کارگروه‌ تخصیص سوخت برای وانت‌بارها و سواری‌های درون‌شهری و برون‌شهری، مصوب کرد در گام اول به همه وانت‌بارها سهمیه بنزین پایه اختصاص یابد، این سهمیه بنزین پایه برای وانت‌بارهای کم‌مصرف 300 لیتر در ماه و برای وانت بارهای پرمصرف 400 لیتر در ماه تعیین شد.

* کاهش سهمیه پایه تدریجی خواهد بود

معاون برنامه ریزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اظهار داشت: برنامه ریزی کرده بودیم که از خردادماه امسال سهمیه سوخت پایه ناوگان وانتی نیز کاهش یابد اما به دلیل شیوع کرونا حدود یک ماه به تعویق افتاد و تقریبا از ‌تیرماه سهمیه‌های بنزین پایه وانت‌بارها کاهش می‌یابد.

وی اضافه کرد: این کاهش سهمیه سوخت پایه، تدریجی و پلکانی است و ناگهانی نخواهد بود و معمولا حدود 50 تا 100 لیتر است.

* مابه‌التفاوت رقم پیمایش وانت‌بارها به کارت‌های بانکی واریز می‌شود

معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌های توضیح داد: وانت‌بارهای پرمصرف و کم مصرف در دو دسته تقسیم بندی شده‌اند، به عنوان مثال وانت‌های نیسان پرمصرف محسوب می‌شوند و یا پیکان‌بارها کم مصرف محسوب می‌شوند که سهمیه‌های به ترتیب 300 لیتر و 200 لیتر به صورت پایه در کارت آنها شارژ می‌شود، اما برای کسانی که ثبت نام کارت هوشمند کرده‌اند مابه التفاوت این رقم که پیمایش داشته‌اند، در کارت‌های بانکی آنها پول شارژ می‌شود.

به گزارش فارس، پیش از این‌ در کارگروه تخصیص سوخت برای وانت‌بارها و سواری‌های درون‌شهری و برون‌شهری، مقرر شد ‌ظرف دو ماه، وزارت راه و شهرسازی درباره وانت‌بارهای برون‌شهری و وزارت کشور در باره وانت‌بارهای درون شهری تمهیدات لازم را بیندیشند تا پس از دو ماه، سهمیه‌های تخصیص داده شده (سهمیه بنزین پایه) به تدریج کاهش یابد و براساس پیمایش و کارکرد، سهمیه سوخت به این ناوگان اختصاص یابد.‌

بنا به گفته مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای که در گفت‌وگو با فارس مطرح شد، در یکی دو ماه آینده، سهمیه‌های سوخت که به عنوان سهمیه پایه (سهمیه‌های پایه 300 و 400 لیتر) تخصیص داده شده است، به دستور کارگروه به مرور و ماهیانه کاهش می‌یابد، در این راستا وانت‌بارهایی سوخت دریافت می‌کنند که ثبت نام انجام داده باشند و در ترددهای برون‌شهری حتماً بارنامه گرفته باشند.

دغاغله به فارس گفته بود: ما در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ‌مکلف شده‌ایم راننده‌ها و ناوگان وانت‌های برون‌شهری که ثبت نام کرده‌اند، بارنامه گرفته‌اند و تردد آنها ثبت شده است را ‌بر اساس میزان تردد به شرکت نفت برای دریافت سهمیه سوخت معرفی ‌کنیم و شرکت نفت هم طبق آن میزان تردد و پیمایش، بنزین در کارت سوخت وانت‌بارها شارژ می‌کند.

‌به گفته مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای‌، بر اساس مصوبه کارگروه، پیش بینی شده بود در 2 ماه، هم سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و هم وزارت کشور امکان را برای ثبت نام وانت‌بارها و مستند کردن پیمایش آن‌ها فراهم کنند، ما در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای‌ تجربه سهمیه سوخت گازوئیل در بخش ناوگان کامیونی را داشتیم و از این بابت نگرانی وجود نداشت؛ ‌سهمیه‌ بنزین پایه وانت‌بارها از یک تا دو ماه آینده، به تدریج‌ کاهش می‌یابد و هر ماه 15 تا 20 درصد سهمیه پایه، کاهش می‌یابد تا به مرحله‌ای برسیم که همه تخصیص سوخت‌ها بر اساس پیمایش خواهد شد و سهمیه بنزین پایه کاهش اساسی یابد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • kiany IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  5 0
  سلام بنده کشاورز هستم وانت وسیله زیر پامه انصافه توی دورترین نقطه از شهر و پمپ بنزین که همین الان با هزار بدبختی روزگار سپری میکنم بار نامه چطوری جور کنم این نهایت ظلم نیست
 • IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  1 2
  اگر بجای شارژ بنزین ، دولت بهای اون رو به کارت بانکی افراد واریز میکرد قطعا صرفه جویی بهتری میشد.الان افرادی که بنزین مازاد داشته باشن که آخر برج باطل بشه، قطعا اونو به دوست یا آشنا میدن.
 • علی IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  1 3
  برید دوگانه سوز رایگان کنید بنزین فروشا
  • بیکار IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   0 0
   من قبلا نیسان دوگانه داشتم صفر خریدم. همش تو خرج بود به خاطر دوگانه بودن. ازش خسته شدم فروحتم.
 • IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  2 0
  واقعا ظلمه. من کارم تو شهره چطوری بارنامه بگیرم
 • ناصر IR ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  سلام من وانت پیکان بنزین سوز دارم ۲۰۰لیتر شارژ میشه میشه بگید با اینکه پر مصرفه چرا ۲۰۰لیتر میریزید و ۳۰۰ لیتر اعلام میکنید
 • شایان IR ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  ما وانت داریم دامداری میکنیم کشاورزی کوچکی داریم توی روستا زندگی میکنیم چطور بارنامه بگیریم این مسوولی که چنین قانونی وضع می‌کنه از مردم خبر داره که با وانت امرار معاش میکنن
 • محمد IR ۰۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  2 0
  واقعا دیگه شورش رو درآوردید
 • IR ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  1 0
  بله، کم کم میکنن تموم میشه!!!
 • IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  خیالی نیست کرایه وانت بارهم چن برابرمیشه مهم نیست کم بشه
 • حمید US ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  2 0
  همین الانش هم ۳۰۰ لیتر ب هیجا نمیرسه، والا با نیسان در ماه ۱۰ بار درون شهری بری ۳۰۰ لیتر تموم میشه، دیگه کارت هوشمند لازم نیست مگه ماهی چقدر بنزین میدید که میخواهید این ی زره هم هوشمند بشه، همه چیر توی این مملکت داره هوشمند میشه جز درامدها
  • IR ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
   1 0
   بخداخسته شدم بنزین ازادزدم بیست روزه نونوتخم مرغ خوردیم خدایامنوبکش شرمنده زنو بچه نکن انصاف نیست من کارم باربردن با وانت
 • سعید IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  1 0
  آخه فکر اون بیچاره ایی که توی شهر با وانتش کار میکنه رو نکردید؟ اونی که توی شهر یا روستا کار میکنه بارنامه از کجا بیاره
 • محمد IR ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  آخه فکر اون بیچاره ایی که توی شهر با وانتش کار میکنه رو نکردید؟ اونی که توی شهر یا روستا کار میکنه بارنامه از کجا بیاره ننگ به کسانی که بفکر عواقب کاری که میکنن نیستن
 • علی IR ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  با اینکار تکلیف اونایی که برا کار شخصی شون وانت یا نیسان دارن، چیه؟
 • علی IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  قانون گذار‌ شدند
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  کسی ک قانون وضع میکنه یبار سوار وانت شده. ایا؟ یا خودش. کاری داره ک با وانت بچرخه؟؟!!!!
 • محمد IR ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  0 0
  سلام...یک خانواده دارند روزی میخورند با کارکردن با وانت ....بنزین ۳ هزارتومن و کرایه کم....خواهشا درست تصمیم بگیرید ..طبقه ضعیف همیشه مورد ظلمست و لگدمال میشود ...چرا؟؟؟؟
 • IR ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  1 0
  وقتی ونزوئلا هست بنزین میگیره طلا میده چرا به شما بنزین بده تازه داره به ونزوئلا یاد میده که شما هم به مردم کشورتون سوبسید ویارانه بنزین ندید با چند برابر قیمت بفروشید به مردم بهترین راه برای کسب درآمد.
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  0 0
  درود ما هم همزمان با کاهش کرایه را افزایش میدهیم منتظر گرانی کالاها باشید الا برکت الا
 • صادق سروش IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  1 0
  من کارم داخل شهره چجوری بارنامه بگیرم اخه دزدی در چه حد خجالت بکشید
 • IR ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
  0 0
  بخداخسته شدم بنزین ازادزدم بیست روزه نونوتخم مرغ خوردیم خدایامنوبکش شرمنده زنو بچه نکن انصاف نیست من کارم باربردن با وانت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس