کد خبر 1076360
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۴
متهم ردیف اول گرانی مسکن/ چرا لایحه مالیات برعایدی به مجلس نیامد؟

اگرچه ثبات نسبی قیمت مسکن در ۹ماهه پارسال فرصت خوبی برای برقراری مالیات بر عایدی بود اما برای تبدیل این بازار سرمایه‌ای به یک بازار مصرفی گامی برداشته نشد و مسکن، آبستن صعود قیمت باقی ماند.

به گزارش مشرق، در حالی که قیمت مسکن بار دیگر روند صعودی در پی گرفته، اما تنها برنامه دولت به جای حل ریشه‌ای و اساسی این مشکل، تزریق مُسکِن های موضعی با استفاده از تمرکز بر روی اجرای برنامه اقدام ملی مسکن است.

بیشتر بخوانید:

متأسفانه رشد لجام گسیخته نقدینگی در دولت یازدهم و دوازدهم از یک سو و کم کاری در برقراری ابزارهای مالیاتی جهت تبدیل بازار مسکن از حالت سرمایه‌ای به حالت مصرفی موجب رشد چند برابری قیمت مسکن طی سالهای اخیر شده است به طوری که خرید آپارتمان حتی با متراژهای کوچک برای بسیاری از دهک‌های درآمدی به آرزویی دست نیافتنی و محال بدل گشته است.

معاونت مسکن به جای رگولاتوری درگیر ساخت و ساز شد

طرح ملی مسکن اگرچه اقدامی مناسب برای افزایش عرضه مسکن به بازار است اما معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن، قرار نیست نهادی اجرایی و عملیاتی برای ساخت و ساز باشد؛ بلکه اصلی ترین وظیفه این معاونت، برنامه ریزی برای کنترل بازار است؛ بازاری که سالهاست به حال خود رها شده است؛ و در دوره‌های مختلف، طرح و برنامه‌های متعدد و بدون پشتوانه کارشناسی برای آن ارائه شده و نهایتاً به طرح اقدام ملی تولید مسکن برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی منجر شده است.

از سوی دیگر در گزارش اخیر (اردیبهشت ۹۹) دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی به رقم باورنکردنی متر ۱۷ میلیون تومان در تهران رسیده است که از افزایش یک و نیم میلیون تومانی در هر متر مربع نسبت به فروردین امسال حکایت دارد.

خرید مسکن برای خانوارها رؤیا شد

افزایش عجیبی که نشان دهنده ورود دوباره نقدینگی به این بازار است و مسکن را مامنی برای حفظ ارزش خود برگزیده است؛ اتفاقی که ناشی از سرمایه‌ای بودن مسکن و رقابت مضره میان سرمایه گذاران برای افزایش روزافزون قیمت‌ها و تبدیل شدن خرید خانه برای مصرف کنندگان واقعی به رؤیاست.

به زعم بسیاری از کارشناسان اقتصادی، تنها راه نجات بازار مسکن از این وضعیت و دور ماندن از سرمایه‌ای شدن این کالا، تصویب و اجرای قانون مالیات بر عایدی مسکن است.

مالیات بر عایدی؛ تنها راه مصرفی شدن کالای مسکن

افشین پروین پور، عضو اسبق شورای عالی مسکن و کارشناس اقتصاد مسکن  می‌گوید: دو ابزار مالیاتی در دنیا توانسته مسکن را از سرمایه‌ای شدن نجات داده و آن را به عنوان کالایی مصرفی در اختیار خانواده‌ها قرار داده است: یکی مالیات بر عایدی مسکن که سبب می‌شود تا دست دلالان و سفته بازان از این بازار کوتاه شده و از محل افزایش قیمت مسکن و معاملات متعدد که منجر به اسکان نمی‌شود، جلوگیری می‌کند و دیگری مالیات بر خانه‌های خالی که از فریز شدن واحدهای مسکونی و احتکار آنها جلوگیری کرده و مالک را مجبور به عرضه واحدهای مسکونی اش به بازارهای فروش یا اجاره مسکن می‌کند.

کم کاری دولت در تصویب و برقرار کردن مالیات بر عایدی مسکن در حالی است که بسیاری از کارشناسان از سالهای ۹۵ و ۹۶ با رشد لجام گسیخته نقدینگی در کشور، تصویب و برقراری مالیات بر عایدی مسکن را امری اجتناب ناپذیر و ضروری عنوان می‌کردند.

نگاهی به روند تغییرات بازار مسکن در سه سال

نگاهی به بازار مسکن در سه سال اخیر که رشد داشته است، نشان می‌دهد که از نیمه دوم سال ۹۶ رشد قیمت مسکن آغاز شده بود؛ اما این افزایش در سال ۹۷ سرعت وحشتناگی به خود گرفت و قیمت مسکن از ۵ و نیم میلیون تومان در فروردین ۹۷ به ۱۱ میلیون تومان در اسفند همان سال منتهی شد که رشد دو برابری قیمت مسکن را نشان می‌دهد.

در سال ۹۸ اما سرعت این رشد به دلیل کاهش قدرت خرید خانوارها و بی اثر بودن رقم تسهیلات مسکن، کمتر شد و روند قیمت مسکن تا ابتدای زمستان سال گذشته تقریباً ثابت بود به خصوص که تعداد معاملات نیز نشان دهنده این بود که خانواده‌ها تمایلی به حضور در بازار مسکن ندارند؛ اما با افزایش رقم تسهیلات مسکن در زمستان سال گذشته، بار دیگر قیمت‌ها سیر صعودی به خود گرفت که نهایتاً به متوسط قیمت ۱۷ میلیون تومانی در اردیبهشت امسال منتهی شد.

بررسی سیر صعودی قیمت مسکن نشان می‌دهد که دولت در سال گذشته که متوسط نرخ ماهانه، ثابت و حتی در چند ماه تابستان، منفی بود، فرصت بسیار مناسبی برای تصویب مالیات بر عایدی مسکن و ارسال لایحه به مجلس داشت که متأسفانه این فرصت را از دست داد.

چرا آخوندی از تصویب طرح مالیات بر عایدی ممانعت کرد؟

مالیات بر عایدی مسکن می‌توانست در مجلس نهم به تصویب برسد؛ طرحی که اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس دهم تهیه و تصویب کرده بودند و قرار بود در صحن علنی به تصویب برسد؛ حتی کلیات آن هم در مجلس به تصویب رسید؛ اما با ارسال نامه‌ای از سوی عباس آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی به علی لاریجانی رئیس وقت مجلس و اعمال فشار و لابی‌های وی، جزئیات این طرح در صحن علنی بررسی نشد و با استفاده از اختیارات رئیس مجلس و به بهانه شفاف نبودن طرح، بار دیگر به کمیسیون اقتصادی بازگردانده شد. دولت در آن برهه وعده داد لایحه‌ای جامع در این زمینه تقدیم مجلس خواهد کرد. وعده‌ای که هرگز عملیاتی نشد.

دژپسند؛ مانع دوم تصویب مالیات بر عایدی به بهانه تهیه لایحه جامع مالیاتی

در سال ۹۷ همزمان با آغاز روند افزایشی قیمت مسکن، اعضای کمیسیون بار دیگر خواهان به جریان افتادن این طرح شدند؛ این بار فرهاد دژپسند به موضوع ورود کرده و به بهانه نهایی شدن لایحه‌ای موازی با طرح مالیات بر عایدی، اجازه بررسی آن در صحن علنی را نداد؛ اما این لایحه که نامش را اصلاح قانون جامع مالیاتی گذاشته بودند، علیرغم وعده‌های متعدد مسئولان وزارت اقتصاد، هیچ گاه به مجلس نیامد و این کوتاهی سبب شد تا مسکن همچنان کارکرد سرمایه‌ای خود را جهت جذب سیل نقدینگی به خود حفظ کند و آبستن صعودهای نجومی قیمت باقی بماند.

افزایش ساخت و ساز تأثیری در کاهش قیمت دارد؟

اخیراً رئیس جمهور به وزیر راه و شهرسازی در خصوص تکمیل طرح اقدام ملی مسکن تأکید کرده تا سریع‌تر به پیش برود؛ به نظر می‌رسد دولت برای کنترل بازار مسکن همه تخم مرغ‌های خود را در سبد سمت عرضه مسکن و اجرای طرح اقدام ملی چیده باشد؛ غافل از آنکه به اذعان کارشناسان اقتصادی، مشکل بازار مسکن بیش از آنکه کمبود در سمت عرضه باشد، ناشی از رشد لجام گسیخته نقدینگی و کارکرد سرمایه‌ای بازار مسکن است. افزایش عرضه مسکن به بازار اگرچه موجب تسهیل نسبی دسترسی مصرف کنندگان واقعی به مسکن می‌شود اما تأثیر چندانی در رشد غیرمعمول قیمت ندارد.

افزایش وام مسکن؛ دامن زدن به گرانی را در پی داشت

از سوی دیگر تجربه نشان می‌دهد که تقویت سمت تقاضا با استفاده از افزایش تسهیلات نیز فایده‌ای ندارد؛ افزایش عرضه نیز صرفاً می‌تواند برای مدت محدودی از سرمایه‌ای تر شدن مسکن‌های موجود بکاهد، اما نمی‌تواند آن را به کالای مصرفی تبدیل کند.

دولت هنوز فرصت دارد؛ مجلس یازدهم آماده همکاری

علیرغم همه فرصت‌های از دست رفته، دولت در ابتدای فعالیت مجلس تازه نفس یازدهم که شعار خود را اصلاح مشکلات اقتصادی مردم قرار داده و بنای همکاری در این حوزه را دارد، می‌تواند با ارائه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه، هم مشکل هجوم نقدینگی سرگردان به بازار مسکن یا دیگر بازارهای موازی مانند خودرو و سکه را حل کرده و از افزایش قیمت آن جلوگیری کند و هم این نقدینگی را به بازار سرمایه منتقل کند؛ به خصوص که در ماه‌های اخیر، بازار سرمایه ثابت کرده که می‌تواند محل مناسبی برای جذب نقدینگی سرگردان باشد.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  3 0
  عدم اقدام مجلس و دولت علیرغم ضرورت برقرای چنین مالیاتهایی، موید مغایرت با منافع تصمیم گیران بوده و انتظار تحقق و تصویب اون رو نداشته باشید
 • جویای مسکن IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  6 1
  بنگاه های مشاور املاک بدون نظلرت و بدون هیچ کنترلی صرفا به نیت انتفاع بیشتر خودسرانه قیمت های مناطق مختلف را بالا می برند حکومت و خصوصا دستگاه های نظارتی و حتی اطلاعاتی باید ورود و به تکلیف شرعی خود عمل کنند
 • امیر IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  3 6
  دولت هر ترفندی بکار بگیره واسه پایین آوردن قیمت مسکن، دلالان میدونند چجوری دولت رو دور بزنند. مطمئن باشید اخذ مالیات بر عایدی سرمایه ، باعث گرونتر شدن مسکن خواهد شد
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  3 0
  اگر منافع شخصی و بازیهای سیاسی نمایندگان و مسئولان نبود بسیاری از مشکلات موجود با راهکارهایی که تمام دنیا استفاده کرده اند قابل حل بود مثل مالیات بر عایدی سرمایه که ۱۰۰ سال سابقه اجرا در دنیا دارد و دژ پسند هنوز هم در حال بررسی می باشد .باید تمام مسئولانی که در تصویب و اجرای این طرح اخلال کرده اند محاکمه و مجازات شوند البته اگر خدا مجازاتشان نکرد
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  0 0
  تازمانی که خرید وفروش دست مشاوره املاک باشه همین آش هست وهمین کاسه ،،،کسی هم نیست بداد مردم کم درامد برسه هیچ نظارتی هم نیست به ولا امسال دیگه خونه نمیشه اجاره کرد خدا به داد این مستاجر ها رسه دولت که کاری نمی کنه
 • شهروند IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  0 0
  جالبه هر کس می خواهد به یک طریقی مشکلات موجود را به یک کس با یک نهاد دیگر نسبت دهد غافل از این که موضوع بخوبی روشن است .
 • ارسطو IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  0 0
  طرف 10ساله آلمانه خونه خریده باقسط20ساله600هزار یه آپارتمان بعد همون آقا حقوق2سالشو ایران تهران ستارخان خونه خوب متراژ بالا خریده 4سال پیش متری4تومن ایران متر15رفته روش آلمان هنوز همون قیمته آقایان این...... ول کنید ایرانی نخره ایرانی خارجی زندگی کن میخره خوبم پول دارن اونا میخرم گرون هم میفروشن ..میخوای بخری به اندازه دولت هر جا تونستی بخر
 • محمدرضا IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  0 0
  تنها راه کنترل مسکن اخد ماایات از کسانی که بیش از یک واحد مسکونی به نامشان میباشد هر کد ملی بک واحد مسکونی بیشتر ازازیک واحد سالیانه60درصد مالیات اخد شود قیمت مسکن با این روش به شدت کاهش میکند ودست دلا لان و احتکار کنندگان مسکن کو تاه میشود
 • مستاجر IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
  2 0
  دولتی که وزیرش آقای آخوندی با لایحه مالیات بر عایدی مسکن مخالفت کرد و با لابی رییس مجلس اونو از صحن علنی برگردوند خائنین به مردم هستند. مردمم که بهم رحم نمیکنن. تو وضعیت اقتصادی و کرونا سی درصد رو اجاره گذاشتن! کجای دنیا اینطوریه آخه
 • ایرانی IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
  2 0
  بر پدر عاملین گرانی افسار گسیخته مسکن لعنت که مردم را بیچاره کرد این لکه ننگ هیچ وقت از دامان بیشرفهایی مثل آخوندی و روحانی پاک نخواهد شد بعد پنجاه و یکسال عمر و بازنشستگی با مستاجری چه باید بکنم خیانت از این بالاتر هست؟
 • ملک IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
  1 0
  حتماافزایش قیمت مسکن برای دولت پراز منفعته که هیچ اقدامی برای کاهشش نمیکنه .دولت به جای اینکه مسکن ملی پیش فروش کنه که به نفع دلال وسرمایه گذاره .اگه دلسوز مردمه بیاد مسکن ملی بسازه وباقیمت کم به مستاجرا اجاره بده
 • ناشناس IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  1 0
  حتما این موضوع به ضرر خودشان است. اینها فکر مردم نیستند. فکر پر کردن جیبهای خودشون هستند نمیدونم جیبهای این آدمها چقدر بزرگ است که با اینهمه خیانت و دروغ و طمع و حرص هیچوقت پر نمیشه. ما مردم زیر فشار همین نامردان له شدیم.
 • IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  2 0
  مسببین افزایش قیمت مسکن حسن روحانی و عباس اخوندی هستند این دو باید محاکمه و مجازات بشوند
 • افشین RO ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
  0 0
  آخوندی ودژپسند وروحانی آشکارا به قشر کم درآمد مخصوصا در مسکت خیانت بزرگ وفراموش نشدنی کردن .ما به کجا داد ببریم از دست این نا اهلان ونامحرمان.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس