روایت صهیونیست ها از اشغال فلسطین

از زمان تاسیس «اسرائیل» در سال 1948، جنبش صهیونیسم سعی کرده، آثار جنایات ضد بشری و مظلومیت فلسطین را از بین ببرد، اما این جنایت ها به حدی غیر انسانی است که دل برخی از آنها را هم به درد آورده است.

سرویس جهان مشرق - درحالی جنبش صهیونیسم در سال 1948 «اسرائیل» را روی خرابه های فلسطینیان تاسیس کرد که از هیچ جنایتی برای بیرون راندن ملت فلسطین از سرزمین آبا و اجدادیشان دریغ نکرد. در تمام طول این سال ها رژیم صهیونیستی همواره تلاش کرده، مستندات برجا مانده از این جنایات را از بین ببرد و جنایاتش در فلسطین بر حق جلوه دهد، اما این جنایات به حدی غیر انسانی و وحشیانه بودند که انتقادها و محکومیت هایی را از بین خودِ صهیونیست ها به دنبال داشت.

تصویری از آوارگی فلسطینی ها در سالروز نکبت در سال 1948

آنچه درپی می آید، روایت رسمی صهیونیسم در اشغال فلسطین به قلم «ایلان بابه»، مورخ و پژوهشگر یهودی صهیونیستی است. او در حیفا در خانواده ای صهیونیست به دنیا آمده و پرورش یافته بود. در سن 18 سالگی به خدمت اجباری در ارتش اسرائیل ملحق شده بود و در سال 1973 در یکی از جنگ های حومه «قنیطره» با ارتش سوریه جنگیده بود.

از همان ابتدا به تاریخ علاقه بسیار داشت، لذا تحصیلاتش را در رشته تاریخ – تاریخ اسرائیل در دانشگاه حیفا ادامه داد. به خاطر رشته اش، فرصت یافت به آرشیو مستندات تاریخی اسرائیل دسترسی پیدا کند.

کتاب پاکسازی نژادی در فلسطین نوشته ایلان بابه

در آنجا با مستنداتی مواجه می شود که با روایت رسمی صهیونیسم درباره اشغال فلسطین تعارض تام داشت و این سرآغاز تحول دیدگاه ها و باورهایش درباره اسرائیل و فلسطین می شود. او از این تحول اینگونه سخن می گوید:

«وقتی با اسنادی درباره نابودی 500 روستا و کشتار و آوارگی ساکنان آن مواجه می شوی، می فهمی که این یک جنگ عادی نیست .. این یک پاکسازی نژادی به تمام معنا علیه فلسطینی هاست».

بابه ادامه می دهد:

«این پایان ماجرا نبود .. من با بیشتر از یک هزار دستور نظامی مواجه شدم که هریک از آنها درباره نابودی یکی از روستاها و کشتار و آوارگی ساکنان آن صادر شده بود . آنچه در این فرمان ها بسیار مهم بود، تاریخ صدور آنها بود .نکته بسیار مهم در تمام این فرمان ها تاریخ صدور آنها بود که به پیش از "15 مه 1948"(تاسیس اسرائیل) باز می گشت . نکته دیگر اینکه همه ی این فرمان ها با آموزه های مدرسه ای ما در تعارض بود . به ما گفته شده بود، وقتی اسرائیل در سال 1948 تاسیس شد، اعراب که مخالف تاسیس آن بودند، به دشمنی با آن برخاسته و علیه اش وارد جنگ شدند . لذا راهی برای ما جز دفاع وجود نداشت . رهاورد این دفاع آوارگی و کشته شدن فلسطینی ها بود که تقصیرش متوجه ما نیست».

تصویری از ایلان بابه

ایلان بابه که با چنین باوری بزرگ شده بود، یکباره با اسنادی مواجه می شود که باورهایش را زیر سوال می برد. اسنادی که دستور عملیات نظامی ویژه در روستاهای قیساریه، البرج، روستاهای حیفا و یافا را می دادند . در این اسناد دستور غصب و غارت روستاها، کشتار مردان، اسارت زنان و کودکان، بمبگذاری خانه ها و به آتش کشیدن هرآنچه بود، داده شده بود.

وی احساسش وقتی برای اولین بار با این اسناد مواجه شده بود؛ را اینگونه بیان می کند:

«اولش به خودم گفتم، این غیر ممکنه. حتما همین یکی دو تا سنده. غیر ممکنه ارتش ما تا این اندازه بی رحم و حیوون باشه. اما وقتی دیدم، ده ها سند شبیه این سندها هست که توی اونا دستور نابودی و از بین بردن روستاهای عکا و مناطق دیگه فلسطین داده شده بود، شوکه شدم. اسنادی از "یوسف واشیتز" از رهبرای حزب چپگرای "مپام" رو دیدم که لیستی از روستاهای عربی مورد حمله صهیونیستا رو تهیه کرده بود. یکی از این روستاها، روستای "صفصاف" بود که یوسف اونچه سرش اورده بودن را اینطور توضیح داده بود. 52 نفر دستگیر شدن. اونا رو به هم بستن. توی یه چاله رو هم انداختن و بعد همه اشون رو به رگبار بستن. ولی هنوز 10 تا مرد زنده بودن. زن های روستا آمدن التماس کنن که بخشیده بشن. اما بی فایده بود. اونا رو هم کشتن. بعد جسد 6 پیرمرد کشف شد. حالا 61  جسد وجود داشت. یکی از جسدها مال زنی بچه به بغل بود. به سه نفر تجاوز جنسی شد. یکی از اونا یه دختر ۱۴ ساله بود. انگشت یکی از کشته ها را با چاقو بریده بودن تا انگشترش را در بیارن».

تصویری از مبارزان عرب فلسطینی در 1948 در دفاع از یکی از روستاهای  فلسطین

بابه می افزاید سندی درباره روستای الدوایمه از توابع الخلیل خوانده که خواندنش دل هر انسانی را به درد می آورد و تاکید می کند:

«همین حالا هم حرف زدن درباره اون چیزی که توی سند وجود داشت، برام خیلی سخته . توی این سند می خونیم  نظامیان به زن های روستا تجاوز کرده بودن، جمجمه بچه ها رو با سنگ خورد و له کرده بودن و خونه ها رو سر صاحباش خراب کرده بودن».

بابه که این مستندات به شدت او را منقلب کرده بودند، می افزاید: «یادم میاد اون موقع با "یوسی اولمرت"، برادر "ایهود اولمرت" نخست وزیر اسبق اسرائیل هم دانشگاهی بودم، وقتی موضوع سندها رو بهش گفتم، گفت همین چند تاس؛ چیزی نیس، تو رو خدا موضوع رو بزرگ نکن. اما هرچی می گذشت مستندات بیشتری رو می شدن. دو هفته بعد مطمئن شده بودم، هرچی سر فلسطین و فلسطینیا اومده، یه نقشه از قبل طراحی شده بوده».

تصویری از حضور عناصر هاگانا در کنار ویرانه های یکی از روستاهای تخریب شده عربی در آوریل 1948

لذا از رهبران اسرائیل می خواهد، دست از دروغ پردازی بردارند و پیشنهاد می دهد، این مستندات را در اختیارعموم قرار دهند، تا مردم خود قضاوت کنند و تاکید می کند: «برخلاف ادعای صهیونیستا و روایت رسمی اشون درباره قتل عام و آوارگی فلسطینیا سال 1948 مستنداتی هست که ثابت می کنه، برای تموم اینها سال ها قبل نقشه کشیده شده. یکی از این سندا درباره جلسه ی محرمانه ای صحبت می کرد که سال  1934 با حضور 10 رهبر بارز جنبش صهیونیسم تشکیل شده بود. موضوع مورد بحث هم پاکسازی نژادی فلسطینیا در چارچوب طرح و نقشه ای شفاف بود .این تمام روایت رسمی صهیونیستا رو رد می کنه که ادعا می کنن، آوارگی، تبعید و پناهندگی پیامد طبیعی جنگ هاس و ما ذره ای توی تمام بدبختیایی که سر فلسطینیا اومده مقصر نیستیم».

ایلان بابه در کتاب «پاکسازی نژادی فلسطین» درباره این طرح چنین می نویسد:

ساختمان قرمز

ساختمان قرمز در اولین سال های پا گرفتن «تل آویو» یکی از معروفترین نمونه های معماری شهر و مایه مباهات معماران دهه بیست محسوب می شد که یونسکو آن را در آثار جهانی خود از دوره قیمومیت انگلیس بر فلسطین ثبت کرده بود.

تصویری از یکی از اردوگاه های آوارگان فلسطینی پس از نکبت

از این ساختمان تا سال 1947 به عنوان دفتر مرکزی سندیکای کارگران استفاده می شد، اما از اواخر این سال به مقر سازمان تروریستی و مخوف «هاگانا» و در دهه هفتاد به مقر اصلی جنبش «کیبوتس» صهیونیسم تبدیل می شود.         

این ساختمان بعدازظهر سرد چهارشنبه 10 مارس 1948 میزبان جلسه ای با حضور 2 افسر جوان و 9 رهبر کهنه کار جنبش صهیونیسم بود که در آن آخرین هماهنگی ها جهت پیاده سازی برنامه پاکسازی نژادی فلسطین انجام شد.

همان شب فرمانی به یگان های عملیاتی داده شد تا آماده طرد فلسطینی ها از بخش اعظم مناطق فلسطین باشند و دستور العمل اجرای آن به دقت در ذیل فرمان آورده شده بود، از جمله استفاده از زور و خشونت، ایجاد رعب و وحشت، محاصره، بمباران، تخریب و آتش زدن خانه ها، روستاها و مزارع و مین گذاری زمین های اطراف روستاها برای جلوگیری از بازگشت اهالی بود. انتهای فرمان هم پس از ذکر فهرستی از روستاهای عربی، حوزه عملیاتی هر یگان مشخص شده بود.

تصویری از ایلان بابه در جوانی در کنار یاسر عرفات رئیس وقت سازمان آزادیبخش فلسطین

این عملیات که توسط هاگانا برنامه ریزی شده بود، «دالیت» نام داشت و حرف «دال» در آن به معنای اجرای چهارمین و آخرین مرحله از طرح بیرون راندن فلسطینیان و تصرف فلسطین جهت تاسیس اسرائیل بود.

بنابراین قتل عام ها و کشتارهایی که در این مقطع زمانی رخ دادند، نه تنها از قبل برنامه ریزی شده و هدفمند بودند، بلکه نمونه عینی پاکسازی نژادی فلسطینی ها به دست صهیونیست ها بود که برای آن تدارکات گسترده ای هم اتخاذ شده بود؛ از جمله آموزش نیروها و ساختن جانی های حرفه ای از آنها که نقش «اورد چارلز وینگیت»، افسر انگلیسی در این آموزش ها غیر قابل انکار است. وینگیت را باید موسس «هاگانا» شمرد، او در دهه سی گروه های شبه نظامی صهیونیستی در فلسطین تشکیل می دهد که بعد با هم ادغام شده و «هاگانا» را ایجاد می کنند؛ سازمانی که پس از تاسیس «اسرائیل» هسته ارتش این رژیم را تشکیل می دهد.

اقدام دیگر وینگیت ارتباط دادن هاگانا با ارتش انگلیس به ویژه یگان های مستقر در فلسطین بود. رهاورد این رابطه عملیات های مشترک هاگانا و ارتش انگلیس در مناطق مختلف فلسطین بود. این درحالی است که مشارکت شماری از اعضای این سازمان در برخی نبردهای ارتش انگلیس در جنگ جهانی دوم باعث شد، تجارب عملیاتی و میدانی گرانبهایی به دست آورند. اما آن بخش از عناصر هاگانا که در جنگ های انگلیس مشارکت نداشتند؛ در فلسطین باقی ماندند و مامور گسترش دایره نفوذ خود در مناطق مختلف فلسطین از جمله در 1200 روستای فلسطینی شدند.

تصرف این روستاها نیازمند یک برنامه دقیق و حساب شده بود، «بن تسیون لوریا»، مورخ جوان دانشگاه عبری و کارمند دایره آموزش آژانس یهود به جنبش صهیونیسم پیشنهاد ایجاد یک بانک بزرگ و دقیق و موثق اطلاعاتی از روستاهای عرب نشین فلسطین توسط صندوق قومی یهود را داد که نماینده جنبش صهیونیسم جهت استعمار فلسطین پیش از تاسیس اسرائیل با خرید اراضی فلسطینیان و اسکان یهودیان مهاجر در آنها محسوب می شد.

«اسحاق بن تسفی»، از رهبران برجسته جنبش صهیونیسم و دومین رئیس کابینه رژیم صهیونیستی بند دیگری به طرح بن تسیون اضافه کرد و خواستار تحقیق درباره ریشه های عبری هریک از این روستاها شد. دو روستای «صبارین» و «السندیانه» اولین روستاهایی بودند که پس از تهیه عکس ها و نقشه های هوایی از آنها و تکمیل اطلاعات مورد نظر درباره آنها به بن گورین ارائه شدند.

تصویری از اورد چارلز وینگیت افسر انگلیسی

در ادامه ماهرترین عکاسان به همکاری جهت اجرای طرح دعوت شدند که از جمله این افراد می توان به «اسحاق شیور» از تل آویو و «مارگو سادیه» و همسرش «اسحاق سادیه»، فرمانده یگان کماندو هاگانا (معروف به «پالماخ») اشاره کرد. آنها برای ممانعت از دسترسی انگلیسی ها به تاریک خانه، آن را در خانه مارگو به صورت مخفیانه ایجاد کردند. این تاریک خانه در سال 1947 به دایره رسم نقشه ها در ساختمان قرمز منتقل شد، اما تهیه بانک اطلاعات روستاهای فلسطینی اواخر دهه 30 پایان یافت.

این یک بانک اطلاعات به تمام معنا بود، چون علاوه بر خصوصیات جغرافیایی، راهبردی، تاریخی و جمعیتی (جمعیت به تفکیک سن، جنسیت و دین) روستاهای عربی فلسطین، اطلاعاتی درباره میزان دشمنی با جنبش صهیونیسم، براساس مشارکت اهالی هر روستا در انقلاب 1936، فهرست افراد شرکت کننده در انقلاب، میزان مشارکت، نوع مشارکت و تعداد کشته ها طی انقلاب را نیز دربرمی گرفت.

اسحاق بن تسفی از رهبران برجسته جنبش صهیونیسم و دومین رئیس کابینه رژیم صهیونیستی
اسحاق بن تسفی از رهبران برجسته جنبش صهیونیسم و دومین رئیس کابینه رژیم صهیونیستی

در سال 1948 این اطلاعات به معیار تعامل هاگانا با ساکنین این روستاها تبدیل شدند که مورد حمله قرار می گرفتند و وحشیانه ترین جنایات ها در آنها رخ می داد.

بی شک بدون نیروهای نفوذی جمع آوری این اطلاعات غیر ممکن بود. «موشه باسترناک»، از مجریان طرح در سال 1940 در خاطرات خود ضمن اشاره به این موضوع می نویسد: «بزرگترین مشکل پیدا کردن مخبر بین آدمایی بود که عشقشون قهوه و خوردن غذا با دست بود .موندم؛ چطور میشه بین این انسانای اولیه یه مخبر پیدا کرد».

با این حال جنبش صهیونیسم به لطف یک یهودی به نام «عزرا دانین» نه تنها موفق به کسب اطلاعات مورد نیازش از روستاهای عربی فلسطین شد، بلکه توانست شبکه ای از مخبرها تشکیل دهد که نقش یک راهنما را در پاکسازی نژادی فلسطین ایفا کردند.

تصویری از نکبت فلسطینی ها در سال 1948

اگرچه جمع آوری این اطلاعات در سال های اول سخت و دشوار بود؛ اما هرچه به سال 1945 و پایان قیمومیت انگلیس در فلسطین نزدیک می شویم، روند کار به ویژه در حوزه جمع آوری اطلاعات نظامی آسان تر می شود.

نکته بسیار مهم پس از تهیه این بانک، به روز رسانی اطلاعات آن بود که براساس مستندات موجود آخرین به روز رسانی در سال 1947 صورت گرفت که در آن مقطع تمرکز روی افراد تحت پیگرد جنبش صهیونیسم بود.

تصویری از عناصر سازمان مخوف و جنایتکار هاگانا در فلسطین

گروه های وابسته به هاگانا براساس اطلاعات موجود در این بانک و نام روستاهای درج شده در آن، عملیات بازرسی، پیگرد و دستگیری فلسطینی ها را در روستاها انجام می دادند. انها مردان روستا را به صف می کردند و بعد از خواندن نام هر فرد، مخبرها را برای شناسایی افراد فرا می خواندند و برای اینکه هویت مخبرها شناسایی نشود، کیسه ای بر سر آنها می گذاشتند که تنها دو شکاف در قسمت چشم آن تعبیه شده بود و به این ترتیب مبارزان و انقلابیون فلسطینی شناسایی می شدند. مردانی که شناسایی می شدند، با شلیک یک تیر به مغزشان اعدام و به قتل می رسیدند. معیار شناسایی و اعدام افراد در اینجا عضویت در جنبش ملی فلسطین، داشتن رابطه با رهبر جنبش مفتی حاج «عبد القادر الحسینی» و فعالیت های ضد انگلیسی و ضد صهیونیستی بود.

تصویری از 5 تن از عناصر جنایتکار سازمان هاگانا

از اواسط دهه بیست تا اواسط دهه شصت بن گورین رهبری جنبش صهیونیسم را در دست می گیرد. وی که سال 1906 به عنوان صهیونیستی دو آتشه به فلسطین مهاجرت کرده بود، اکنون چهره اش با آن قد کوتاه، موهای سفید داده به عقب، و لباس خاکی رنگ که با آغاز عملیات پاکسازی نژادی فلسطینی ها به هفت تیر مزین شد و آن دستمالی که به گردن می بست، برای همه شناخته شده بود. با اینکه شش دهه از عمرش می گذشت و از کمر درد شدید رنج می برد، اما از رهبران فعال و پر کار جنبش صهیونیسم محسوب می شد.

بن گورین در ابتدا مسئول امور امنیتی و دفاعی جامعه یهودیان فلسطین بود و بعد به ریاست سندیکای کارگری یهودیان فلسطین انتخاب شد. وقتی انگلیس در سال 1937 تاسیس دولت یهود در فلسطین را به جامعه یهودیان این کشور پیشنهاد داد، بن گورین این پیشنهاد را به عنوان اولین گام تاسیس اسرائیل پذیرفت.

تصویری از شهید حاج عبد القادر حسینی

وی تشکیل اسرائیل در فلسطین را مرهون دو واژه می دانست، «قدرت و فرصت» به این معنا که دولت یهود تنها با زور و قدرت تاسیس می شود و برای تاسیس آن باید مترصد فرصت بود.

به همین دلیل برنامه ها و طرح هایش برای تاسیس چنین کشور دراز مدت بودند و موافقت وی با تشکیل دولت یهود روی بخشی از خاک فلسطین ظاهر امر بود، ولی در حقیقت او خواستار 98 درصد از مساحت فلسطین بود.

نقشه ای که بن گورین در سال 1947 برای تاسیس دولت یهود در فلسطین ترسیم کرده بود، دقیقا نقشه اسرائیلی بود که قبل از ژوئن 1967 شکل گرفته و شاهد تاسیس آن بودیم، یعنی فلسطین بدون کرانه باختری و نوار غزه.

تصویری از تشیع پیکر شهید عبد القادر حسینی

وی در طول این سال ها در کنار دیگر رهبران جنبش صهیونیسم خطری از جانب فلسطینی ها احساس نمی کرد، چون می دانست، فلسطینی ها قدرتی برای ایستادگی در برابر آنها ندارند. همچنین به خوبی دریافته بود که احتمال کمی وجود دارد، جهان عرب به دفاع و حمایت از فلسطین برخیزد.

 آنچه به این دیدگاه قوت بخشید، همراهی اروپا با جنبش صهیونیسم در فلسطین بود. اروپا این همراهی را بها و غرامت هولوکاست می دانست که باید به صهیونیست ها پرداخت کند.  

بن گورین از سال 1946 برنامه ریزی کلان و تدوین راهبرد امنیتی جدید اسرائیل را آغاز کرد، راهبردی که خیلی زود باعث شد، بر مسائل امنیتی جامعه یهودیان فلسطین اشراف و نظارت تام داشته باشد.

تمرکز بن گورین بر مقوله اطلاعات و امنیت جامعه باعث شد، به جای پرداختن به موسسات و نهادهای مدنی مورد دولت، به تشکل ها و سازمان های سری و نظامی روی بیاورد. وقتی انگلیس در سال 1946 از فلسطین خارج شد، بن گورین راهبرد مبارزه با فلسطینیان را در پیش گرفت که در برنامه «ج» (به زبان عبری «گیمل») تجسم پیدا می کرد.

تصویری از دیوید بن گورین

برنامه ج نسخه پیشرفته برنامه الف و ب بود. طرح الف یا همان «نقشه المیلگ» (برگرفته از نام «المیگ آفنر»، فرمانده هاگانا در تل آویو) در سال 1937 به دستور بن گورین تهیه شد و راهبردهای سیطره بر فلسطینی ها در صورت خروج انگلیس از فلسطین را در برمی گرفت.

طرح ب در سال 1946 تدوین شد. بعدها در نتیجه ادغام دو طرح الف و ب، طرح ج تدوین شد که پایه و اساس راهبردهای آن را قتل و کشتار رهبران، مبارزان، افسران و نظامیان فلسطینی و نابودی تمام اموال منقول و غیر منقول و املاک آنها چه خصوصی و چه  عمومی تشکیل می داد و بالطبع تمام اطلاعات مورد نیاز برای پیاده سازی راهبردهای طرح ج در بانک اطلاعات روستاهای فلسطین موجود بود.

تصویری از مراسم اعلان تاسیس اسرائیل

اما بن گورین به این طرح نیز اکتفا نکرد، لذا به فاصله چند ماه طرح د یا همان «دالیت» تهیه و تدوین شد که سرنوشت فلسطینیان و دولت یهود را با بیرون راندن و غصب مایملک آنها به صورت هدفمند و سرتاسری رقم زد. در این مقطع زمانی فلسطینی ها دو سوم جمیعت فلسطین را تشکیل می دادند، درحالی که این نسبت در ابتدای قیمومیت انگلیس 90% بود. یک سوم الباقی جمعیت فلسطین یهودیانی بودند که به فلسطین مهاجرت کرده و برخلاف اوامر جنبش صهیونیسم که از آنها خواسته بود، در روستاها و حومه شهرها سکونت کنند، در شهرها و مراکز مسکونی بزرگ ساکن شده بودند.

تصویری از کشتی حامل مهاجران یهودی از اروپا به فلسطین اشغالی

در نتیجه تجمعات یهود در آستانه تاسیس اسرائیل کانون های دور از هم و جدا از یکدیگری بودند که آنها را به تجمعات بسته و منزوی در جامعه عربی فلسطین تبدیل می کرد. این کانون ها برای حفظ امنیت و دفاع از خود مجبور بودند، مراکز و پایگاه های نظامی در داخل خود ایجاد کنند و این باعث شد ماهیت و ساختار آنها را از مسکونی – غیرنظامی به نظامی تغییر کند. در این مقطع تاریخی مهمترین و خطرناک ترین چالش پیش روی این تجمعات یهودی جمعیت اندک و مواجه شدن با کمبود جمعیت بود.

ادامه دارد...

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 44
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
  لعنت خدا بر رژیم صهیونیستی و حامیانش بخصوص انگلیس نکبت و آمریکای جنایتکار. درود بر مقام معظم رهبری که حامی مظلومین فلسطینی است. آخه بی همه چیزها مگر فلسطینیها انسان نیستند که اینهمه ظلم کرده و می کنید؟
  • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   ای بی غیرتهائی که به این نظر منفی دادید، بدانید با همان جنایت کارانی که از آنها حمایت کردید محشور خواهید شد و تازه آن وقت می فهمید که چه خاکی بر سر خودتان کرده اید.
  • US ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   مرگ بر اسرائیل
  • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   59 19
   غربیها هم از دست صهیونیستها به ستوه آمده بودن که بعد از جنگ جهانی دوم شر اونها رو از سر خود کم و به گردن مسلمانان به الاخص فلسطینیها انداختن و با این کار خودشون رو راحت کردن!
 • سید محمدمصطفوی IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
  بدون هیچ اغراقی و دشمنی این وعده رو میدم: به خدا قسم صهیونیسم نابودیش خیلی نزدیک تر از اونیه که کسی حدسش رو بزنه و به ولله قسم به دست ایرانی ها و یمنی ها نابود میشن پس تا اون موقع منتظر فرمان جنگیم که فرمان جنگ رو دادن همگی با یاعلی گویان ؛ لبیک به فرمان امام خامنه ای می گوییم و فتح خیبر رو برای دومین بار با رمز یا علی انجام میدیم... ما را نوای بی نوای //// بسم لله گرحریف مایی
 • IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
  یک روز به این تاریخ سیاه و خونین صهیونیسم پایان میدهیم.
  • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
   0 1
   انشاءالله
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
  28 83
  یهود واسلام هردو دین ها برتر طلب هستند. اروپا چون دیگر از برتری طلبی یهودیان به تنگ امده بود ان ها را به اسرائیل فرستاد
  • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   41 27
   08:25 خدارو شکر که ازدواج همجنس بازان آزاد شده، همین یه مشکلو داشتی که حل شد، برو اونور آب حالشو ببر!! خخخخخ
  • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   19 8
   اولش خیلی شیک و قشنگ تعریف کردی آخرش اومدی حرف از ازدواج همجنس بازان زدی!!! خودتی.
  • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   19 56
   سایت مشرق این چه نظر مزخرفی است که منتشر کردی ؟ یعنی سایت شما به بهانه آزادی رسانه شده جای اعلام نظر منافقان و مزدوران اسرائیل،آن هم از نوع بی سوادش!!!!!وقتی طرز تفکری مانند انسانهای اولیه هم نداشته باشی میشود تفکر این فرد که هدایت مردم را در هم ردیف قرار دادن دانش و حرفه با آزادی ازدواج ! همجنس بازان بداند.بعدش هم اروپا غلط کرد برای رهائی از به اصطلاح برتری طلبی قوم یهود آن ها را فرستاد فلسطین اشغالی. مگر ارث پدرشان بود که مردم مظلوم و مسلمان را این همه سال آزار و اذیت کردند. فکر می کنید این اعمال مجرمانه نزد خداوند متعال ، عقاب و عذابی ندارد؟ این آلبانی نشینان منافق و اسرائیل دوستان جنایت پیشه دیگر حتی متوجه مزخرفاتی که تائید می کنند هم نیستند. خداوندا اینها چی میخورند که اینقدر کج فکرند؟ خدایا توبه. اللهم عجل لولیک الفرج
  • سرباز IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   39 3
   یعنی چون هر کسی فقط یه بار به دنیا میاد حق داره هر کاری که دوست داره اجام بده؟؟ اون دنیا هم که کشک اصلا اهمیتی نداره؟؟
  • ARIA IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   22 2
   اینچیزیکه شما میگی تهش به ناکجاآباد
  • IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   13 13
   همه ایسم ها و عقیده ها خود را برتر می دانند و در این شکی نیست. اما فقط اسلام و یهود هستند که دینشان تمدن سازی می کند چون زندگی بر پایه شریعت و حاکمیت دینی برایشان معنی دارد. سایر آنچه ادیان نامیده کمی شوند اساسا فاقد تمدن سازی هستند. تمدن اسلامی معنی دارد اما تمدن مسیحی یا بودایی معنی ندارد. مسیحیت مدتها است شریعت خود را از دست داده. بقیه ادیان هم که اساسا شریعت خاصی ندارند.. اما ظاهر مسلمان از لباس باید مشخص باشد و متمایز با لباس یک غیر مسلمان. این تمایز بر خلاف تصور شما بسیار مفید است. باید مسلمان بداند از چه کسی خرید می کند با چه کسی هم غذا می شود با که رفت و آمد می کند و هر غذایی را حلال نمی داند. حتی توالت مسلمان نمی تواند شبیه توالت کافر باشد. البته در دنبایی که سکولاریسم براری طلبی مطلق دارد و دین را جز مشتی ارذدات و اذکار و تشریفات توخالی یشتر نمی داند که حقی برای دخالت در احتماع انسانی را ندارد، زندگی با تمدن دینی کاری مشکل است. اما افتخارش هم همین است.
 • US ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
  16 68
  دنیای اسلام از دست اعراب در عذاب هست
  • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   26 14
   دنیای اسلام از دست جنایت کاران دنیا پرست رژیم اشغالگر قدس و حامیان آمریکائی و اروپائی و حکام نوکر صفت منافق پیشه و ترسوی آل سعود وهابی در عذاب است. خداوند ریشه ظلمشان را از زمین و زمان بکند . ان شاء الله . اللهم عجل لولیک الفرج
  • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   5 19
   احسنت
  • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   20 10
   دنیای اسلام از دست منافقین وخائنین در عذاب میباشد
  • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   10 5
   دنیای اسلام از دست شماها که منشع تفرقه هست در عذابه
 • مهدی IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
  25 18
  با تشکر از نگارنده مطلب.بسیار آموزنده و شیوا منتظر ادامه مقاله شما هستیم...... ذلت صهیونیزم رابرای خواننده آشکار ساختید...
 • DE ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
  20 30
  جالبه اسنادی هم که در آرشیو دولتی ورشو پایتخت لهستان هست نشان می‌دهد که پدر نتانیاهو در نوجوانی به استخدام یک شرکتی انگلیسی درآمد که به فلسطین کشتی حامل اسلحه ارسال می‌کرد و او به عنوان بارکش با این کشتی سفر می‌کرد و عجیب هست که تا قبل از ورود به فلسطین مسیحی بوده و نامش چندین بار به عنوان عضو در دفاتر کلیسای کاتولیک محل تولد و سکونتش در لهستان ذکر شده. بعد از ورود به فلسطین به یهودی دوآتیشه تبدیل شده و عضو گروه ترور می‌شود. خیلی از این یهودیان دوآتیشه اصلا ریشه ی یهودی ندارند و بنا به اقتضای زمان به این جریان پیوستند.
  • IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   6 11
   موضوع عکس فرمایش شماست ، هسته های پنهان صهیونیسم قرنهاست که به شکلی خزنده در میان جوامع و مراکز کلان تصمیم گیریهای سیاسی و اقتصادی و تجاری و حتی مذهبی نفوذ کرده اند.
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
  28 27
  این عکس ها قدیمی است . اما کهریزک جدید است
  • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   10 29
   کهریزک هم همون اوباش صهیوننیسم بپا کردن یک عده ادم بیگناه هم گولشون خوردن حالا هی امثال شماها پارازیت بفرستید منافقایی که کارشون همینه فعلا بحث اسراییل بود توچت بود این وسط نکنه تواسراییلی
  • IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   16 10
   الان چه ربطی داشت
  • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   11 23
   از البانی نظر دادی خیلی سوختیا
  • IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   4 3
   منم ربطشو نفهمیدم، فقط یه سوال چون قدیمیه یعنی مهم نیست؟ این فلسفه خیلیه بدیه ها شما رو به قهقرا می بره
  • DE ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   0 4
   مگه تا حالا کهریزک بودی‌؟ ما که نبودیم و نمیدونیم خوب تعریف کن واسه ما چه خبر بود اونجا؟
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
  13 33
  این ظلم و جنایتی در حق مردم مظلوم فلسطین شده دل هر انسانی به درد می آورد لعنت بر مدعیان دروغین حقوق بشر
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
  10 21
  یا موسی ابن عمران
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
  7 20
  سرنوشت قوم صهیون رو به پایان میباشد این مهم در چند جا از کتب معتبر عهد عتیق و تورات اشاراتی شده است خودشان هم میدانند فقط میخواهند دیرتر انجام شود
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
  13 21
  بیش از هفتاد سال قتل و جنایت و کشتار و ترور .... این قوم وحشی از خون سیر نمی شوند؟!
 • جلال IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
  21 17
  خیلی خوبه که آلبانی‌نشین‌ها و جرثومه‌های داخلیشان این سایت رو پسندیدند و لشکر سایبریشون رو برای منفی دادن اجیر کردن. بالاخره اون پولهایی که صرف میشه باید یه جا فایده برسونه دیگه. خب اگر باور نمیکنین ببینین الان باران منفی از سوی این لشکر توخالی. (هر یک نفر 200 تا کاربری داره) لطفا ببینید منفی های این جماعت رو
 • علی خدایی IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
  5 13
  لعنت بر صهیونیست های وحشی و انگلیس روباه پیر و کل غربی های وحشی جنایتکاران
 • IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
  10 6
  واقعا ممنونم . کاش میشد در صدا و سیما نیز مستندی از پیشینه کثیف اسراییل ساخته میشد تا همگان اگاه شوند. خیلی ها هستند که میگن خب می خواستن زمیناشونو نفروشن به یهودی ها و فکر می کنن فلسطینیها زمینها شون رو فروختن اما اصرار بر موندن در اون جا رو داشتن . اسراییلی هت هم دیدن اینا با زبون خوش بیرون نمیرن بهشون حمله کردن . واقعل وقتی این مطالب و تصاویر رو میبینی مو به تنت راست میشه . جنایت و وحشی گری تا کجا
  • خسرو IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
   0 3
   حضرت موسی به قومش نفرین کرده که هیچ وقت یک جای مستقل نداشته باشی به صورت ساده گفتم ولی در اصل مناطق مصر و فلسطین لبنان و آن منطقه خاور میانه محل ظهور بنی اسرائیل است و صهیونیستها از ای ترفند استفاده کردند
 • ظاهری DE ۰۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
  1 3
  خدا ریشه صهیونیسم را بخشکاند.
 • رضا IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
  0 3
  الان که تو خودکشور ما بنگاه‌های املاک صاحب خانه ها دارن بلایی بدتر از آوارگان فلسطینی سر مردم میارن و هیچ ارگانی نیست که باهاشون برخورد کنه مستاجر ای بدبخت کم بدبختی دارن فکر آوارگی هرساله بااین کرایه های سربه فلک کشیده هم روش صهیونیسم داخلی یعنی هرکس به فکر خویش و بس مسلمانی کجارفت
 • طاهره توکلی IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
  0 3
  حقایق دردناک و بصیرت بخشی بود کاش معلمین تاریخ هم به طریقی شبکه وار از این حقایق مطلع می‌شدند تا دانش آموزان را از این غده سرطانی آگاه می‌کردند ن این که........
 • عیسی IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
  0 2
  ان شا ا... بزودی انتقام همه این جنایات را از اسراییل و صهیون خواهیم گرفت . باور داشته باشین بزودی زود. این را مطمینم
 • عباس IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
  3 3
  لعنت خدا اول برانگلیس دوم آمریکا سوم روس چهارم اسرائیل که تمام بدبختی دنیا از اینها هست
 • IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
  0 3
  اللهم العن هم جمیعا
 • US ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
  0 3
  اعراب قران رو کنار گذاشتند و بجای اسم ارتش اسلام با ارتش ناسینالیسم عربی جنگیدند،خداوند هم حمایت رو ازشون برداشت و به طرز فجیعی شکست خوردند و کشته شدند،انشالله دفعه بعد که باهاشون بجگیم،با نیروی صاحب قرآن تا اخر نفرشون رو تارمار میکنیم
 • IR ۰۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
  1 2
  این مطالب را که میخونیم تازه پی میبریم داعش چه فتنه ای بوده و چه خواب ترسناکی برای این منطقه دشمنان اسلام دیده بودند .دولت عراق و شام یعنی یه اسرائیل جدید به همون روش که اسرائیل فعلی را به منطقه تحمیل کردند.به کمک قدرت نظامی و جنایت و ایجاد ترس وتطمیع افراد بی شرف وطن فروش.خدایا روح تمام شهدایی که در راه نابودی داعش و صهیونیسم خونشان ریخته شده به ویژه سردار دلها را با سیدالشهدا محشور کن.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس