کد خبر 1074372
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰
قیمت‌های جدید شورای رقابت برای خودروهای داخلی/ پراید 37 میلیون و 400 هزار تومان + جدول

قیمت جدید محصولات ایران خودرو و سایپا بر اساس جدیدترین دستورالعمل شورای رقابت مشخص شد.

به گزارش مشرق، طبق جدیدترین دستورالعمل قیمت گذاری خودرو که توسط شورای رقابت تدوین شد، قیمت جدید محصولات ایران خودرو و سایپا​ مشخص و جهت اجرا به این بنگاه های تولیدی ابلاغ شد. به گفته رضا شیوا رئیس شورای رقابت، محصولات ایران خودرو به طور متوسط 10 درصد و محصولات سایپا به طور متوسط 23 درصد افزایش قیمت دارند. دلیل اینکه قیمت‌ محصولات ایران خودرو نسبت به سایپا رشد کمتری دارد این است که ایران خودرو در بهمن 97 قیمت محصولات خود را افزایش داده بود.

بیشتر بخوانید:

بر اساس دستورالعمل جدید شورای رقابت، قیمت هر دستگاه سایپا 131 معادل  37 میلیون و 400 هزار تومان و هر دستگاه پژو 405 بنزینی 54 میلیون و 700 هزار تومان تعیین شده است.

قیمت تعیین شده برای محصولات ایران خودرو و سایپا توسط شورای رقابت به شرح زیر است:

خودروسازان موظفند محصولات خود را بر اساس این قیمت ها به مردم عرضه کنند.

بر این اساس، شورای رقابت در خصوص بررسی موضوع دستورالعمل تنظیم قیمت خودرو ضمن تأکید بر مصوبه ۴۱۴ شورا مورخ 12 اسفند 98 با توجه به مباحث انجام شده و مستندات واصله طی جلسه شماره ۴۲۰ شورا مورخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ موارد زیر را تصویب کرد:

۱. با توجه به شرایط موجود بازار به ویژه تحریم های ظالمانه در مورد صنعت خودروی کشور هزینه های مربوط به تأمین قطعات و تجهیزات از خارج از کشور علاوه بر نرخ ارز و سایر هزینه های متعارف، هزینه های معاملاتی را تحمیل مینماید که برای سال ۱۳۹۹ به میزان ۵ درصد در نظر گرفته می شود.

۲. براساس محاسبات انجام شده در چارچوب فرمول و دستورالعمل مصوب شورا و با فرض ثابت گرفتن بهره وری و کیفیت خودروهای تولیدی در شرایط فعلی، محاسبات مرکز ملی رقابت نشان می دهد که قیمت های پایان اسفند ۱۳۹۸ نسبت به قیمت های اعلام شده در بهمن ماه ۱۳۹۷ طبق جدول ارسالی از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان که به شورای رقابت اعلام شده و به تأیید ستاد تنظیم بازار رسیده است. برای شرکت ایران خودرو بطور میانگین ۱۰ درصد و برای شرکت سایپا ۲۳ درصد افزایش خواهد داشت.(مشروط بر آنکه میانگین وزنی افزایش با احتساب تیراژ از درصد های مذکور تجاوز ننماید.)

شروط طرف عرضه:

- به منظور دسترسی عادلانه و بدون تبعیض به بازار، فروش خودرو بصورت مزایده یا فروش به قیمت کارشناسی مجاز نیست مگر پس از تایید و اخذ مجوز از شورای رقابت.

- تمام فروش‌های مستقیم به مصرف‌کننده نهایی با کد ملی و شرایط تضمین‌شده صورت گیرد و از هر گونه فروش و عرضه خارج از این رویه (از جمله در قالب سبد محصول نمایندگی‌ها) خودداری شود.

- خودروسازان ضمن اخذ گواهی استاندارد تأمین قطعات مربوط به خودروهای تولیدی و یا فروش رفته خود را برای حداقل سه سال از تاریخ فروش، تضمین نمایند (که با نظارت متخصصین فنی صورت گیرد.-گارانتی - وارانتی).

- خودروسازان موظف می‌باشند گزارش عملکرد فروش ، پیش فروش و هرگونه فروش به روش مزایده و کارشناسی خود را در مقاطع سه ماهه به شورای رقابت گزارش نمایند.

شروط طرف تقاضا:

- با هر کد ملی فقط امکان ثبت نام و خرید یک دستگاه خودرو از خودروسازان مجاز می باشد. در غیر اینصورت قرارداد از سوی خودرو ساز بصورت یک طرفه، لغو می‌شود.

- مشتریانی که در ۳۶ ماه اخیر اقدام به خرید خودرو از شرکت های «خودرو ساز تحت تنظیم» کرده‌اند، مجاز به ثبت نام نیستند. در غیر اینصورت، قرارداد بصورت یک طرفه از سوی شرکت فروشنده لغو و وجه پرداختی نیز برگشت داده می‌شود.

- دارا بودن گواهینامه رانندگی برای خریداران الزامی می باشد.

۳. در مورد خودروهایی که تاکنون شورای رقابت مشمول شرایط انحصاری تشخیص نداده است یا آنهایی که از شمول دستورالعمل خارج کرده است، در شرایط فعلی و با توجه به ممنوعیت کلی واردات خودرو، بازار این خودروها نیز از شرایط بازار انحصاری برخوردار شده است. و لذا شورای رقابت در مورد خودروهای به شرح پیوست با پایه قراردادن قیمت های سال ۱۳۹۶ که بازار آنها در شرایط متعادل قرار داشته است، اعمال دستورالعمل مصوب خود را تأیید می کند و مرکز ملی رقابت ضمن اعمال نرخ تورم اعلام شده بانک مرکزی با همان شرایط خودروهای مشمول محاسبات لازم را انجام و جهت اجرا به ستاد تنظیم بازار اعلام نماید.

تبصره: به دلیل ضرورت تسریع در اعمال دستورالعمل و نبودن سوابق ترکیب هزینه و نرخ تورم بانک مرکزی در مورد هریک از این خودروها، تا زمان انجام محاسبات به تفکیک توسط بانک مرکزی میانگین نرخ تورم خودروهایی که توسط بانک مرکزی محاسبه و اعلام شده است، مبنای نرخ تورم در فرمول دستورالعمل مصوب شورا برای این خودروها قرار می گیرد.

* محدودیت های خرید خودرو از کارخانه

همچنین به گفته عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، محدودیت‌هایی برای ثبت‌نام متقاضیان خرید خودرو تعیین شده که بر این اساس، متقاضیان خرید و ثبت‌نام خودروهای پیش‌فروش نباید دارای پلاک‌های جاری باشند و این موضوع از نیروی انتظامی استعلام می‌شود. 

همچنین سند خودروهای جدید به مدت یک سال در رهن باقی می‌ماند و این امر مخصوصا در فروش‌های فوق‌العاده رعایت می‌شود. در عین حال، برای متقاضیان خرید خودروهای پیش‌فروش شرط سنی هجده سال و همچنین داشتن گواهینامه تعیین شده است و در صورتی که خودرو پس از سه ماه به  خدمات پس از فروش و نمایندگی‌های مجاز برای سرویس‌های اولیه توسط خریدار ارجاع نداده نشود، حتما گارانتی خودرو باطل می‌شود. 

* فروش خودروهای داخلی از طریق قرعه‌کشی به مشتریان

به گفته مهدی صادقی نیارکی سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، از این پس فروش فوق‌العاده، پیش‌فروش و مشارکت در تولید سه روش فروش خودرو خواهد بود و بر این اساس، 60 درصد از تولید خودروسازان به ایفای تعهدات جاری و معوق اختصاص می‌یابد. 

وی گفت: یکی از روش‌های فروش خودرو قرعه‌کشی است، بر این اساس که سایت فروش خودرو در زمان اعلام پیش‌فروش به مدت یک هفته باز می‌شود و تمامی متقاضیان که شرایط ثبت‌نام راساس دستورالعمل سازمان حمایت را دارند، قادر به ثبت‌نام و واریز وجه خواهند بود. بعد از تکمیل فرایند ثبت‌نام، قرعه‌کشی انجام خواهد شد و کسانی که اسم آنها در قرعه اعلام می‌شود، پس از مدت سه ماه خودروی خود را دریافت خواهند کرد.

به گفته صادقی نیارکی، کسانی که نام آنها در قرعه‌کشی نبوده است، می‌توانند تقاضای وجه کنند و طی مدت مشخص و تعیین‌شده، وجه ثبت‌نامی به حساب آنها بازگردانده می‌شود، ضمن اینکه متقاضی می‌تواند پول خود را برای خریدهای بعدی نیز محفوظ نگاه دارد. 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 39
 • در انتظار بررسی: 19
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  19 1
  الان دقیقا قیمت های بازار چند میشه؟؟؟؟
  • مهران IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
   18 3
   خیلی میاد پایین :) گفتن سقفشون باید ده درصد قیمت کارخونه باشه انگار
  • IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
   20 0
   دستورالعمل خوبیه...خدا کنه این اجرایی بشه
  • گربه نره IR ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
   11 0
   کو نظارت ؟؟؟ کو فروش ؟؟؟ ی مشت حرف مفت فقط‌ تحویل ملت میدین
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  25 0
  پژو ۴۰۵ تیو فایو رو ک ایرانخودرو در سایتش تا قبل عید ۶۸ تومن میفروخته الان شورای رقابت میگه بیا بفروشش ۵۸ تومن . چیه قضیه من ک نفهمیدم . احتمالا شورای رقابت قیمتی رو ک اعلام میکنه در حدِ نصیحت هست .
  • رضا IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
   0 0
   اون قيمت قيمت فروش فوري بود اينا قيمت فروش عادي و پيش فروش هست و واسه تعهداتشون
 • مهران IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  10 1
  خیلی میاد پایین :) انگار قیمت بازار باید حداکثر ده درصد بیشتر قیمت کارخونه باشه :)
 • حسین GB ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  7 1
  آقا من متوجه نشدم از این جدول .. الان قیمت 206 چند میشه ؟؟
 • میثمم IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  15 5
  من مرده شما زنده ببین این قیمتا میشه بازار یا نه . عمرا اگر بشه (انشالله که بشه حتی ارزون تر ) اما نمیشه
 • کاربر IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  9 0
  منم باورم نمیشه این قسمت ها بشه بازار که اگه بشه خیلی هم خوب هست اما میدونم مثل همیشه مردم براشون مهم نیستن ...کاش این خودرو از انحصار این شرکت ها خارج بشه
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  23 1
  والا ملکه نفهمیدیم این چیه .کسی فهمید به ملت بگه .اینم زمینه ی رانته
 • کارشناس IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  17 0
  خودروسازان هم حتما خودرویی برای فروش ندارند
 • IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  66 1
  تمام دروغه ماشین هارو صادرمیکنن ۶۰۰۰دلار به عراق سوریه دلاری ۱۷۰۰۰تومن میشه صدمیلیون بعد بیان بمن شما بدن ۴۰میلیون چقدر ساده ایدشما
 • IR ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  6 1
  آقا قیمت دنا چند شده؟
 • امیر علی IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  27 1
  این دیگه چجور اعلام کردن هست . بابا همه که مثل شما تصمیم گیرنده ها پرفسور و منتخب ناسا نیست که سر در بیاره . خوب مثل آدم قیمت بدید چرا لقمه رو دور سرتون چرخوندید
 • متوهم در 4 بعد IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
  7 2
  این قیمت ها زده اسفند 98، یعنی چی دقیقا الان که اردیبهشته، یعنی بعد از اتمام خرداد دوباره قیمت های جدید اعلام میشه؟ ، هر سه ماه بر چه مبنایی اعلام می کنند؟ در ضمن نمی‌شود اول اسم بدیم بعد که اسممون در اومد نصف پول ماشین رو بدیم و بعد موقع تحویل نصف دیگر :)) ، نمیشه که اول پول بدی، بعد اگه اسمت در نیومد، ببین سایپا یا ایران خودرو چقدر با پولت کار کردند و سود کردند؟ حسن عباسی میگفت سیستم اقتصاد کشور براساس بانکداری ربوی است، ما باورمان نمیشد.
 • arya IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  2 0
  لطفا وکالت تام الاختیار رااز روی این ماشینها بردارید که طرف تا ماشین رو تحویل میگیره میاد وکالتی میفروشه... یا حداقل تا مدت اقساط خریدار نتواند وکالت تام به خریدار دیگر بدهد.
 • سامان IR ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  1 0
  دوستان توجه کنن این قیمت خام هستش یعنی بیمه و پلاک و مالیات میخوره بعد هم 9 درصد ارزش افزوده مثلا قیمت پراید131 بوده31200 که با بیمه و مالیات و اینا میشد 37 و نیم...... الان قیمت خام شده37400 که با بیمه و مالیات و ارزش افزوده حدود44 میشه.. در مورد بقیه خودرو ها هم همینطوره
 • عرفان مرادی US ۰۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  2 0
  باسلام وخداقوت خدمت رییس قوه ی قضاییه ودست اندرکاران شورای رقابت به همراه همه ی مسئولینی که باعث شدن این حباب قیمت توعرصه ی خودروسازی به معنای کلمه بشکنه خداوندانشاالله عوض خیرتون بده . . .دعای این مملکت اسلامی بدرقه ی راهتون. . .موفق باشین...
 • rami CH ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  0 0
  دستور از قبل بوده و اجرا نکردن الان هم محاکمه شدن و قیمت جدید تصویب شد لابد یکسیر ضرر هارو دولت متقبل میشه دیگه
 • محمود IR ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  3 0
  الان هر ماشینی دارید قیمتش نسبت به دیروز نصف قیمت شده با این قیمتهای جدید
 • IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  3 1
  شورای رقابت یه دم ودستگاه دیگه است برای اینکه پولهای این مردم بخور وبه کشور خیانت کنه .عملکرد این شورا رودقیقا رصد کنید ببینید چه خدمتی به کشور ومردم کردند.؟ منابع این مملکت میخورن ومثل بقیه خادمین موجه وغیرموجه حرف تحویل مردم میدن.آقا مگه هرکالا وخدماتی یک قیمت تمام شده نداره که هردقیقه یه عده گرگ باید بیان برای مردم نقشه نابودی بکشند.بادقل بازی تا کجا می شود پیش رفت.؟؟؟!!!
 • IR ۰۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  2 0
  هرموقع قیمت خودرو برگشت به قیمت دوره دکتر احمدی نژاد آن موقع می توان گفت قیمت خودرو پایین اومده؟!!!
 • IR ۰۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  5 1
  آقای حسن روحانی موقع رقابت انتخابات می گفت هوا سرده یخ زده بهار باید بیایدومن آواز شجریان گوش می دهم الان ۸بهار گذشت بهار که نشد هیچی زندگی مردم از قطب جتوب هم سردتر شده شجریان هم که در بستر بیماری؟!!
 • IR ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  11 0
  شما برید توی سایت های فروش این دو شرکت......بردا ر ،ببینید اصلا می توانید با همین شرایط هم ثبت نام کنید ،سرکت سایپا که جملاتی زده که معلوم نیست این دستور زبان کدام کشور است و دولت خودش باید فرایند ثبت نام را انجام دهد کا ر را دست این رانتخوران نشپارد
 • گربه‌نره IR ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  17 0
  فساد کل مملکتو گرفته به خدا که فقط لفظ عدالتو میاید ی سر به کوچه خیابون بزنید ببیند مردم چقد فحش میدن خدایا مارو نجات بده یا محمد به اسم تو و اسلام چه کارها که نمی‌شود
 • IR ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  4 1
  شما اگر ماشین واسه خرید پیدا کردی سلام برسون،
 • فرشید IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  5 0
  امیدوارم بتونن این قیمتها رو تثبیت کنن که در این صورت شواری رقابت و سازمان حمایت و .. خدمت بزرگی به جامعه کردن و جای تشکر داره . همزمان خودروهای که در پارکینگها دپو شده رو بیرون بکشن تا دست دلالهای که خون مردم رو تو شیشه کرده بودن ، رو بشه و شرشون از بازار خودرو کم بشه . تا نیازمندهای واقعی خودرو به حقشون برسن . ان شا اله بتونن توی بازارهای ارز و طلا هم با قاطعیت وارد بشن و اونجا رو هم کنترل کنن
 • ز.ن IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  4 0
  من مرداد98 مبلغ 56 میلیون برای ساینا واریز کردم ماشین که هنوز تحویل نگرفتم هیچ الان قیمت هم پایین تر امده. حمایت از مشتری؟؟؟!!!!!
 • بصیربصیر IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  2 0
  با سلام به نظر میرسه یه مقدار عادلانه تر باشه !!!
 • .... IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  6 0
  آنقدر بردین بالا قیمتا رو که مابه این راضی باشیم وگرنه پراید 5 تومن هم گرونه
 • تینا US ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  0 1
  قیمتها رو چرا اینجوری نوشتن؟ 37،400،000 تومن را نوشتن 374بلکه از این طریق هم بشه سر مردم کل اه گذاشت ...خب درست بنویسید از ترس دزدها باندها جرات ندارید درست بنویسید؟
  • حسین IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
   0 0
   قیمتها روخیر سرشون به میلیون ریال نوشتن
 • اندیشمند IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  1 0
  فقط یه مشت اراجیف تحویل ملت بدبخت میدین. بیچاره ملت
 • میلاد IR ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  0 0
  سلام کی داره من یه پراید این قیمتی می‌خوام بدید
 • ابوطالب احمدی IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  0 0
  یه خودرو در به داغون دارم چه کار کنم به من خودرو نمیدن
 • احمد IR ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
  0 0
  توجه داريد حذف صفرها را عملياتي کرده اند ؟!
 • داوودامیری IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
  0 0
  اینجا اهواز .ایهاالناس من رفتم کافی نت شرایط ثبت نام را پرسیدم باکمال پررورویی ووقاحت میگن برای ثبت نام ایران خودرو چهار مبلییون وبرای سایپا سه میلیون شیرینی !! میگیرن تا ثبت نامت کنن ، اونوقت پنجاه هزار تومن هم اجرت قانونی !! میگیرن ! ..کسی نیست به کار کافی نت ها نظارت کنه ؟؟ ..دفعات پیش هم خودم خواستم از کامپیوتر خانگی ثبت نام کنم بهیچوجه امکان پیدا نکردم .شمارا به خدا اجازه ندین به این سادگی جیب مردمو خالی کنن کافی نت ها !!
 • IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
  0 0
  کوئیک چند شده؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس