کد خبر 1073216
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۶
1

بررسی روند مواجه رسانه‌ای خارج از ایران با طرح موضوعاتی همچون جاسوسی او در تهران، یک مساله قابل توجه را نمایان می کند.

به گزارش مشرق، مهدی جهان تیغی فعال رسانه ای طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت:

طی روزهای گذشته مباحثی درباره جاسوس بودن میشائیل کلور برشتولد، سفیر آلمان در تهران در فضای مجازی و همچنین رسانه‌های رسمی کشور مطرح شده است. درباره این سفیر پرحاشیه که این روزها زیر ذره بین رسانه‌های ایران قرار گرفته چند نکته اساسی ذیل وجود دارد:

1. میشائیل کلور برشتولد دارای سوابق مشخص اطلاعاتی و امنیتی و رده بالا در سازمان امنیتی آلمان است. سازمانی که بررسی اجمالی آن در چند دهه اخیر نشان می دهد که چگونه در ده‌ها پروژه اطلاعاتی و امنیتی مشترک با موساد اسرائیل را همکاری و همراهی داشته است. به همه اینها چند سال حضور مستقیم برشتولد در سفارت آلمان در تل‌آویو را هم اضافه کنید.

2. بررسی روند مواجه رسانه‌ای خارج از ایران با طرح موضوعاتی همچون جاسوسی او در تهران، یک مساله قابل توجه را نمایان می کند. حجم پرداخت و دفاع رسانه‌های اصلی ضد ایرانی که ارتباطاشان با سرویس های اطلاعاتی غربی کاملا رسمی و اعلام شده است،  نشان می‌دهد که حفظ و حراست از میشائیل کلور برشتولد در تهران برای آنها به شدت مهم و حیاتی شده است. شدت دفاع و تلاش برای ادامه سفیر بودن برشتولد و ادامه حضور او در تهران نشان می‌دهد که او ظاهرا اهمیتی بیش از یک سفیر معمولی برای جریان ضدانقلاب و اپوزسیون خارج نشین را دارد.

3. اما یک سوال صریح درباره میشائیل کلور برشتولد، درباره میزان دخالت وی برای قرار گرفتن حزب الله لبنان در لیست گروه های تروریستی آلمان است. موضوعی که از دو جهت غیرقابل انکار نشان می‌دهد که او در این پروژه سهیم بوده است. مساله اول سوابق اطلاعاتی و همکاری رسمی در جایگاه یک مقام بلندپایه امنیتی در آلمان با سرویس اطلاعاتی اسرائیل و همچنین حضور چند ساله وی در منطقه خاورمیانه به عنوان سفیر است. اما مساله دوم حضور وی به عنوان سفیر در خاورمیانه و آشنایی مستقیم با محور مقاومت  در تل آویو و یمن و مهمتر از همه اینها حضور او در سفارت آلمان در تهران – به عنوان رهبر جریان مقاومت- است. این سوابق بی شک نظرخواهی از او را به عنوان یک کارشناس و یک مدیر مرتبط با پرونده حزب الله لبنان را، غیرقابل انکار کرده است. به بیان ساده تر کوچکترین سهم میشائیل کلور برشتولد در روند قرار گرفتن حزب الله لبنان در فهرست گروه های تروریستی آلمان، سهم مشورتی و مشاور بودن است. البته این حداقل نقش غیرقابل انکار او در این ماجرا است. زیرا در این میان از چند ماه قبل چند سوال اساسی از میشائیل کلور برشتولد در برلین درباره حزب الله لبنان پرسیده شده که او به انها قطعا پاسخ های محرمانه  قابل توجهی داده است. سوالاتی از این دست که ایران به عنوان عقبه اصلی جریان مقاومت و حزب الله لبنان در مواجه قرار گرفتن این گروه در فهرست گروه های تروریستی آلمان چه واکنش احتمالی خواهد داشت و مهمتر از همه اینکه این اقدام چه تبعات و هزینه ای برای برلین از طرف تهران خواهد داشت؟ و ده ها سوال مهم دیگر... بنابراین از این منظر نقش سفیر آلمان در اینباره خیلی برجسته تر و غیرقابل انکار است!

4. حضور میشائیل کلور برشتولد به عنوان سفیر در برخی کشورهای منطقه نشان می دهد که وی از چند سال قبل بر مسایل سیاسی و امنیتی خاورمیانه تمرکز داشته است. در این میان سوابق حضور  میشائیل کلور برشتولد در یمن به عنوان سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری فدرال آلمان نیز شاهدی قابل توجه از این مساله است که او درباره برنامه های منطقه ای ایران نیز سرشته قابل توجهی دارد. سفارت یمن برای شخصیتی مانند او که سوابق بلندپایه امنیتی در کارنامه خود داشته به ظاهر کوچک می نماید، مگر اینکه آمدن او را به خاورمیانه آنهم در کشوری همانند یمن را با برنامه و چشم اندازی کلان تر از برنامه های یک سفیر معمولی تصور کرد. در این میان جایگاه یمن برای برنامه و چشم انداز منطقه ای جمهوری اسلامی بر کارشناس ارشد امنیتی و اطلاعاتی همانند او پوشیده نیست. به همین دلیل بیهوده نیست اگر مدعی شویم که حضور او در یمن ارتباط مستقیمی با شروع مطالعه، بررسی و ورود مستقیم به مواجه و مهار طرح های منطقه ای ایران باشد. از این منظر نیز می توان مدعی شد که برشتولد را نه تنها باید فراتر از یک جاسوس دید بلکه باید حداقل بخشی از مدیران غربی طرح مهار منطقه ای ایران دانست. پرونده استراتژیکی که سالهاست اروپایی ها به نمایندگی از آمریکا در دل تهران به دنبال به سرانجام رساندن آن هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  95 3
  آقا کلا اگه فکر کنی یه اروپایی یا بیگانه میاد کشورت و خدومانه زندگی میکنه، سخت در اشتباهین!!!! همیشه انتظار جاسوسی ار اتباع بیگانه به نفع خودشون می ره!
  • سید IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
   33 2
   با این دولت قجری و میدان داری اصلاح طلبان تهوع آور، تازه خیلی هم احتیاط شده است! حتی اگر چنین شخصی را به عنوان مشاور در وزارت امورخارجه این دولت دیدید نباید تعجب کنید!!
  • IR ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
   16 1
   تمام سفارت خانه های خارجی در جهان در حال جمع آوری اطلاعات به نفع کشور خودشون هستند.
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  10 54
  اقای جهان تیغی بعد از قرار گرفتن حزب الله لبنان در لیست گروه های تروریستی توسط المان به این نتیجه رسیده اند که جناب سفیر جاسوسند ؟ لابد خیلی انتظار دارند که خواننده هم باور کند ؟
  • IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
   38 4
   15:15 نیاز به دلیل نیست، حداقل همهٔ سفرای کشورهای غربی جاسوس هستن و دلیل و مدرک هم لازم نداره!!!
  • IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
   0 0
   ببخشید اگر آقای جهان تیغی همکار شما را لو داده اند. 3 سفارت انگلیس و آلمان و فرانسه از اول انقلاب تا الان محور شرارت با کمک گاندو های وطنی بوده و هستند. که امید وارم در این جاسوس خانه ها هرچه زودتر گل گرفته شود. و جاسوسهایشان اخراج شوند.
 • IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  42 2
  لابد انتظار دارید دستگاه دیپلماسی دولت تدبیر و امید هم با این جاسوس برخورد انقلابی کنه
 • مرصاد IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  39 4
  دیپلماسی لبخندی و منفعل ما ، کی می خواهد با این مردک برخورد کند ؟؟!!
  • IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
   13 1
   یه روز بعدازظهر...
  • کشکسرایی IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
   12 13
   یک گروه جمع کن و از دیوارش برید بالا ؛ برای شما که مشکلی نیست.
  • IR ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
   22 2
   آقای کشکسرایی من راه بهتری سراغ دارم، به بهانه وجود سلاحهای کشتار جمعی به کشورشون حمله میکنیم، یه چند صد هزار نفرشونو میکشیم، بعدشم خواستن بیرونمون کنن داعشو میبریم تو کشورشون تا دیگه ازین غلطای زیادی نکنن!!! چطوره؟ خوبه؟
 • علی IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  8 3
  خوب بچرخ تا بچرخیم !
 • ناصر IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  30 0
  اگه جاسوسی کرده بندازیدش بیرون . افراد جاسوس رو باید چنان رسوا کرد که درس عبرتی برای همه باشه
 • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  30 2
  ازاین دولت تزویر وخیانت بیشترازاین انتظارنیست وگرنه کشورهای اروپایی وسفیران جاسوسشان انقدر پای خودراازگلیمشان بیشتر دراز نمیکردن
  • IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
   5 10
   یعنی فکر میکنید سفارتخانه های ایران در کشورهای مختلف بدنبال جمع آوری اطلاعات وجاسوسی نیستند. اگر اینطور فکر میکنید خیلی از مرحله پرتید. همه جای دنیا اینکار رواج داره. حتی در بین خبرنگاران هم چه داخلی وچه خارجی
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  8 7
  این سوابق ایشون چه جوری به دست شما رسید؟
  • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
   12 0
   دیروز آنگلا زنگ زد گفت!!
 • IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  15 1
  وقتی عکس سوار بر نیسان آبی میذاشت کاملا"معلوم بود چه مارمولکیه
 • IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  12 0
  اون موقع که با دوچرخه تهران گردی می‌کرد کجا بودید؟!
 • ابی IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  8 8
  خواهشا فقط سفارتشون رو تسخیر نکنید
  • IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
   3 1
   17:03 اگر قصد کودتایی چیزی نداشته باشن که کاری باهاشون نداریم، خیالت راحت برو تو سفارت راحت بخواب!!!
 • DE ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  9 0
  در واقع تمام سفارتخانه های کشورهای جهان کنونی به نفع خود و اربابانشان کارهای جاسوسی انجام میدهند برای مثال در پایتخت آلمان برلین آمریکا دستگاههای شنود و جاسوسی از سازمان اطلاعات آلمان و سیاستمدارهایش به کار گرفتند که بعد از فهمیدن دولت آلمان باعث ناراحت شدن مرکل و سیاستمداران و مردم کشور آلمان گردید. پس در این مورد بسیار پرواضح است که تمام کشورهای جهان برای بدست آوردن انواع اطلاعات مهم که برای نفع خودشان و متحدانشان هر اقدامی که میتوانند کسب کنند انجام میدهند. پس باید خیلی مواظب بود که سوتی ندهیم.
 • IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  27 2
  کشورهای اروپایی ظاهرا با کشور ما دوست هستند ولی در باطن شان رگه هایی عمیق از دشمنی و میل به نابودی ایران دیده می شود.
 • بی نام IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  3 20
  مگه ما تو کشور مون چه کار میکنیم که از حضور جاسوس ها میترسید؟ بزرگترین ترس غرب انرژی هسته ای ما بود که ماموران آژانس بارها تایید کردن ایران در حدود پروتکل های آژانس فعالیت میکنه. طلا که پاکه دیگه چه اهمیتی داره طرف جاسوس هست یا نه
  • ایرانی DE ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
   24 2
   کار اصلی جاسوس در مرحله اول شناسایی و نزدیکی به افراد در رده های سیاسی و اجتماعی. در مرحله بعد انتخاب افرادی که میل به خیانت دارن. در مرحله بعد از اون ها و روابط اون ها با پول و چیزهای دیگه اطلاعات محرمانه نظامی، اقتصادی و سیاسی رو به دست میارن. از طرف دیگه همون افراد مورد نظر رو با پول و شبکه های تبلیغاتی وارد رده های سیاسی، اجتماعی و چه بسا نظامی میکنه و به این طریق سعی میکنن در سیاست گذاریها دخالت کنن. در مرحله آخر سناریو نارضایتی عمومی و اغتشاشات رو هدایت میکنه.
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  3 19
  جاسوسی سفارتخانه ها مگر چیز جدیدی بوده که اینقدر زوم کرده اید همه جای جهان همین است
 • CA ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  5 0
  میگم حالا که قرار هست برجام رو بعد از روحانی بگذاریم کنار سه سفارت انگلیس فرانسه و آلمان رو هم ببندیم و تمامی اعضای این سه کشور را از ایران اخراج کنیم و بازگشت شان به ایران رو منوط به تغییر رفتار کنیم. بعد بقایای این ضد انقلاب و اپوزیسیون رو در داخل که تا داخل اصلاح طلب ها هستند رو شناسایی و از ارکان نظام هم بندازیم بیرون و هم آنهایی که به مردم و نظام ایران خیانت کردند رو به سزای عملشون برسونیم.
 • IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
  3 0
  نداشتن رابطه با سگهای حلقه به گوش آمریکا به نظر شما خسارتی داره ؟
 • IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  1 0
  آیاسفیر انگلیس را قبول نکردید لطفا شعار ندهید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس