کد خبر 1071331
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۰
شعر بانو

ساختار برنامه "شعربانو"، بر مبنای گفتگوهای صمیمی میان مجری و بانوان شعر آیینی شکل می‌گیرد.

به گزارش مشرق، صادقانه‌ترین شعر و خالصانه‌ترین نوع آن، شعر آیینی است. شعری که آگاهانه و بعضاً فطری از درون شعر شاعر آیینی می‌جوشد و برمی‌خیزد و در قالب کلماتی آهنگین، موزون و مقفی شکوفا می‌گردد. این نوع شعر آن هنگامی بیشتر خود را می‌نمایاند که روحی لطیف و غنی آن را سروده باشد. زنان و بانوان، توانمندی ویژه‌ای در ساخت و پرداخت مفاهیم معنوی و دینی دارند که هنگامی که این توانمندی در حسی شاعرگونه درمی‌آمیزد، برآیندهای بسیار زیبا اتفاق می‌افتد. بخصوص آن هنگامی که بانوی شاعر، شعر خود را با آگاهی و یا بشکل فطری، معنویت دینی را سروده باشد.


خوشبختانه امروزه بانوان شاعره بسیاری در زمینه شعر آیینی که برخاسته از نهاد متعهد آنهاست‌، سروده‌های غنی و ممتازی را عرضه کرده‌اند که بازنگری و بازخوانی آنها آرامشی را بسوی مخاطب باز می‌گرداند، بطوری که بانوی شعر آیینی نگاهی آمیخته با احساسات تخیل‌گونه و تخیلاتی موزون و لطیف را عرضه کرده که با آنچه تا کنون جاری بوده، متفاوت است. در حقیقت شعر آیینی، مفاهیم عرفان معنوی بانوان شاعره را به خوبی پدیدار می‌سازد. به گونه‌ای شعربانو در کنار دیگر ویژگی‌های فطریش، بی‌تابانه لحظات شعور از احساسش را ثبت می‌کند.


به ذوق آمد جهان وقتی که خورشید از حرا سر زد
که احمد مژده آورده برای خلق، بعثت را .....
(فاطمه افشاریان)


این روزها شاهد برنامه‌ای با عنوان "شعربانو" به تهیه‌کنندگی محسن اخلاقی و زهرا شاهین‌فر و با اجرای توانمندانه زهرا شاهین‌فر و کارگردانی محمدعبدالله متیم از شبکه سه تلویزیون هستیم. همانقدر این برنامه نام ممتازی بر خود نهاده و تکیه بر مقام بانوان هنرمند و شاعره دارد، از پرداختی دلنشین در حوزه رسانه تلویزیون برخوردار است. در حقیقت هدف و کارکرد این برنامه، گامی بلند در راه شناساندن نوعی از شعر آیینی است؛ و می‌توان اعتراف کرد تا حد بسیاری این سبک و سیاق و اندیشه با احساس زنانه از دیدگان شعر دوستان و شعرپروران مذهبی و معنوی، مغفول مانده است. شعر این بانوان شاعره نه مرثیه است و نه منقبت، بلکه ابراز ارادت خالصانه و مخلصانه است به اهل بیت علیهم‌السلام. شعری که همچون پیچکی عاشقانه‌وار، بی‌تابانه از میان واژه‌ها گل نموده است.


ساختار برنامه "شعربانو"، بر مبنای گفتگوهای صمیمی میان مجری و بانوان شعر آیینی شکل می‌گیرد و اشراف و آگاهی مجری برنامه به موضوع شعر آیینی باعث شده که شعرا با ساختار برنامه "شعربانو" به راحتی ارتباط برقرار کنند و حس و حالشان را از ارادت‌هایشان به مفاهیم معنوی و عرفانی و اهل بیت علیهم‌السلام ابراز کنند.

بیشتر بخوانید:

افتخاری: حتی یک نفر فتیله این آتش را کم نکرد


انتخاب فضای برنامه برای گفتگوها به شکل متعارف و قابل قبولی انجام شده و البته به نظر می‌رسد اگر به تولید چنین برنامه‌هایی در رسانه سیما پرداخته شود، مخاطبان خاص و عام گسترده‌تری را به خود جذب خواهد کرد. به نظر می‌رسد تولید و پخش برنامه تلویزیونی "شعربانو" گام بلندیست در راستای نمایش توانمندی‌های معنوی و هنری بانوان این سرزمین و باید قدردان پشتیبان‌های چنین برنامه‌ای باشیم.این برنامه را در مناسبتهای ویژه ماه رمضان از شبکه سه تلویزیون دنبال نمایید.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس