کد خبر 1070737
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۰
گواهینامه رانندگی کدام کشورها در ایران اعتبار دارد؟

درباره اعتبار گواهینامه‌های رانندگی سایر کشورها در ایران بیشتر بدانید.

به گزارش مشرق، آن دسته از افراد ایرانی مقیم خارج از کشور و شهروندان کشورهای دیگر که گواهینامه معتبر خارجی دارند، تا ۶ ماه پس از وارد شدن به ایران مجاز به رانندگی با گواهینامه خود هستند.

این دسته از افراد در صورتی که پس از سپری شدن مدت ۶ ماه از ورود خود به ایران قصد رانندگی داشته باشند، باید نسبت به تبدیل گواهینامه خارجی خود به گواهینامه ایرانی اقدام کنند.

ببینید:

همچنین، بهتر است در نظر داشته باشید که تبدیل گواهینامه‌های رانندگی معتبر صادر شده از کشورهای دیگر که گواهینامه صادره از ایران در قلمرو سرزمینی آنان برای رانندگی معتبر است، با ارائه ترجمه و مشاهده اصل گواهینامه خارجی، سایر مدارک لازم، احراز سلامت جسمی و روانی درخواست کننده صورت می‌گیرد.

گفتنی است؛ موارد دیگر تبدیل گواهینامه‌های رانندگی با تأیید وزارت امور خارجه و سفارت کشور صادر کننده گواهینامه صورت می‌پذیرد. همچنین ماموران سیاسی، کنسولی و اعضای سازمان‌های بین المللی می‌توانند برای تبدیل گواهینامه‌های خود مدرک مندرج در ماده ۲۲ این آئین نامه را از طریق وزارتخانه‌های خارجه و کشور به راهنمائی و رانندگی ارسال کنند.

ماده ۲۲ آیین نامه صدور انواع گواهینامه‌های رانندگی: دارندگان گواهینامه معتبر خارجی اعم از ایرانی و خارجی می‌توانند تا شش ماه پس از ورود در ایران رانندگی کنند و در صورت تمایل به ادامه رانندگی نسبت به تبدیل گواهینامه خارجی خود به گواهینامه ایرانی اقدام کنند.

لیست کشورهایی که گواهینامه‌های رانندگی آن‌ها قابل تبدیل به گواهینامه ایرانی هست به شرح زیر است؛

رانندگی با گواهینامه کشورهای دیگر در ایران / گواهینامه‌های صادره از سایر کشورها در چه صورتی مجاز به رانندگی در ایران هستند؟

همچنین آن دسته از کشورهای خارجی که گواهینامه صادره از ایران در قلمرو سرزمینی‌شان برای رانندگی معتبر محسوب می‌شود و یا کشورهایی که از متعهدین کنوانسیون ۱۹۶۸ وین (راجع به مقررات عبورومرور در راه‌ها و علائم راه‌ها) هستند، گواهینامه صادره آنان معتبر است.

گفتنی است؛ مواردی که با علامت * مشخص شده، برای دریافت گواهینامه باید در آزمون عملی شهر شرکت و مواردی که با علامت ** مشخص شده‌اند، برای دریافت گواهینامه باید در آزمون آئین نامه شرکت کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 2
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • وطن پرست DE ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
    0 0
    این یک قرار داد دوطرفه هست یا یک طرفه؟ یعنی گواهینامه ایرانی را هم می شه به گواهینامه این کشورها تبدیل کرد؟ درمورد بلژیک این امکان وجود دارد.
  • IR ۰۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
    0 0
    ینی در مقابل ، گواهینامه ی ایرانم در این کشورها مورد قبول و اعتبار دارد...؟؟!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس