کاهش ماهانه 20 درصد از سهمیه پایه بنزین وانت‌بارها‌ از 2 ماه آینده

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری با بیان اینکه در حال حاضر اختصاص سهمیه سوخت به وانت‌بارها بر اساس «پیمایش» و «سهمیه پایه» است، گفت: سهمیه بنزین پایه وانت‌بارها از 2 ماه آینده به صورت پله‌ای هر ماه 20 درصد کاهش می‌یابد.

به گزارش مشرق، غلامحسین دغاغله در باره آخرین جزئیات سهمیه سوخت وانت‌بارهای برون شهری اظهار داشت: سال گذشته بر اساس مصوبه‌ای که در دولت تصویب شد، کارگروهی به نام «کارگروه تخصیص سوخت برای وانت‌بارها و سواری‌های درون‌شهری و برون‌شهری» تشکیل شد.

بیشتر بخوانید:

* ثبت‌نام راننده‌های وانت و وانت‌بارها ‌انجام شد

وی با بیان این که سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای متولی حمل و نقل برون‌شهری است، اضافه کرد: بر اساس تصمیمات این کارگروه، مقرر شد در ابتدا به وانت‌بارها سهمیه بنزین پایه اختصاص یابد و این سهمیه فارغ از کارکرد آنها باشد، این سهمیه بنزین پایه برای وانت‌بارهای کم‌مصرف ۳۰۰ لیتر در ماه و برای وانت بارهای پرمصرف ۴۰۰ لیتر در ماه تعیین شد.

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد:در ‌مصوبه کارگروه، مقرر شد ‌ظرف دو ماه، وزارت راه و شهرسازی درباره وانت‌بارهای برون‌شهری و وزارت کشور در باره وانت‌بارهای درون شهری تمهیدات لازم را بیندیشند تا پس از دو ماه، سهمیه‌های تخصیص داده شده (سهمیه بنزین پایه) به تدریج کاهش یابد و براساس پیمایش و کارکرد، سهمیه سوخت به این ناوگان اختصاص یابد.

دغاغله ادامه داد: در همین راستان سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سامانه‌های ثبت نام ناوگان و رانندگان وانت‌بارها را از سال گذشته راه اندازی کرد، ثبت نام راننده‌های وانت‌بارها و وانت‌بارها به دو طریق پیش بینی شد یعنی شامل حضوری و غیر حضوری بود، نحوه ثبت نام حضوری این گونه بود که متقاضیان می‌توانستند به ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در استان‌ها و شهرستان‌ها و هم چنین مراکز عمده بار و پایانه‌های بار مراجعه‌ و آنجا ثبت‌نام کنند و راننده وانت و ناوگان یک کد به نام کد شناسه یا کد هوشمند دریافت کنند.

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اظهار داشت: ثبت نام غیر حضوری هم بدین شکل بود که متقاضیان به سایت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مراجعه می‌کنند، به بخش کارت هوشمند وانت بار، وارد می‌شوند و ثبت نام اولیه را انجام می‌دهند.

* هزینه ثبت‌نام برای دریافت کد هوشمند وانت و راننده وانت ۲۰ هزار تومان

وی افزود: بر اساس تمهیداتی که اندیشیده شد، چون بحث ساماندهی وانت‌بارها مطرح بود و در ساماندهی معمولا تسهیلاتی در نظر گرفته می‌شود که بدون هیچ دغدغه و سختی ثبت نام انجام شود، تلاش کردیم در این مرحله چند گزینه تسهیل‌گر در نظر گرفته شود؛ به عنوان مثال مهلت‌دهی برای ‌بیمه رانندگان در نظر گرفته شد و شرط سنی راننده و ناوگان را برداشتیم، همچنین در گزینه هزینه ثبت نام ناوگان، بر اساس ضوابط هر چه سن خودرو افزایش یابد، هزینه کارت هوشمند هم افزایش می‌یابد، اما در مورد وانت‌بارها برای همه هزینه ۲۰ هزار تومان برای ثبت نام در نظر گرفتیم.

* ۱۱۸ هزار وانت‌بار ثبت‌نامی در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ سهمیه سوخت پیمایشی گرفتند

دغاغله اظهار کرد: از آغاز ثبت‌نام تا بهمن ماه ۹۸، ثبت نام تعدادی از متقاضیان به صورت حضوری و غیر حضوری انجام شد، برای اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ ما فهرست ناوگان ثبت نامی را به وزارت کشور و سپس شرکت نفت ارسال کردیم، ۱۱۸ هزار دستگاه وانت بار ما در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ شارژ سوخت پیش بینی شده طبق ضوابط دریافت کردند که این سهمیه بر اساس پیمایش بود.

وی افزود: این فرصت خوبی است که دولت برای وانت بارها درنظر گرفته است تا بر اساس عملکرد و پیماش سوخت دریافت کنند، این سهمیه‌ بنزین‌ در کارت سوخت آنها شارژ می‌شود و می‌توانند در همه جایگاه‌های سوخت از این اعتبار استفاده کنند و سوخت نیمه یارانه‌ای (بنزین لیتری ۱۵۰۰ تومان) دریافت کنند.

* ثبت‌نام از راننده‌های وانت و وانت‌بارها برای صدور کد هوشمند ادامه دارد

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تأکید کرد: همه این شرایط برای ثبت‌نام حضوری و غیرحضوری و دریافت شماره هوشمند، کماکان فراهم است و راننده وانت‌بارها و وانت‌بارهایی که ثبت‌نام نشده‌اند از همین دو روشی که ذکر شد، امکان ثبت‌نام دارند.

دغاغله اضافه کرد: وانت‌بارهایی که به هر دلیل‌ در دو ماه گذشته ثبت نام نشده‌اند، فرصت‌ دارند و راننده‌ها می‌توانند به شکل حضوری (مراجعه به ادارات کل راهداری) و غیر حضوری (مراجعه به سایت سازمان راهداری) نسبت به ثبت نام اقدام کنند، البته توصیه ما ثبت نام غیر حضوری است که با توجه به شیوع کرونا بهتر است به سایت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بخش کارت هوشمند، قسمت کارت هوشمند وانت بار، ورود کنند و با حداقل مدارک ثبت نام ناوگان و راننده وانت انجام شود، همان موقع کدی به متقاضی داده می‌شود که تقریبا شبیه به کد ملی است و این شماره هوشمند وانت و راننده است و بدین ترتیب می‌توانند بر اساس آن کد، فعالیت خود را مستندسازی کنند، در ترددهای برون شهری بارنامه بگیرند.

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اضافه کرد: آخر هر ماه هم بر اساس بارنامه و پیمایش، در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کارکرد هر وانت‌بار محاسبه و به شرکت نفت اعلام می‌شود و بر همان میزان اعتبار سوخت به آنها اختصاص می‌یابد.

* سهمیه‌های پایه سوخت وانت‌بارها به مرور کاهش می‌یابد

وی اظهار داشت:‌ قطعا در یکی دو ماه آینده، سهمیه‌های سوخت که به عنوان سهمیه پایه (سهمیه‌های پایه ۳۰۰ و ۴۰۰ لیتر) تخصیص داده شده است، به دستور کارگروه به مرور و ماهیانه کاهش می‌یابد ، در این راستا وانت‌بارهایی سوخت دریافت می‌کنند که ثبت نام انجام داده باشند و در ترددهای برون‌شهری حتماً بارنامه گرفته باشند، به هر حال ما در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ‌مکلف شده‌ایم راننده‌ها و ناوگان وانت‌های برون‌شهری که ثبت نام کرده‌اند، بارنامه گرفته‌اند و تردد آنها ثبت شده است، را ‌بر اساس میزان تردد به شرکت نفت برای دریافت سهمیه سوخت معرفی ‌کنیم و شرکت نفت هم طبق آن میزان تردد و پیمایش، بنزین در کارت سوخت وانت‌بارها شارژ می‌کند.

* کاهش ماهانه ۲۰ درصد سهمیه بنزین پایه وانت‌بارها از ۲ ماه آینده

مدیر کل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در باره زمان صفر شدن سهمیه بنزین پایه ناوگان وانت‌بار ‌، توضیح داد: بر اساس مصوبه کارگروه، پیش بینی شده بود در ۲ ماه، هم سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و هم وزارت کشور امکان را برای ثبت نام وانت‌بارها و مستند کردن پیمایش آن‌ها فراهم کنند، ما در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای‌ تجربه سهمیه سوخت گازوئیل در بخش ناوگان کامیونی را داشتیم و ازن بابت نگرانی وجود نداشت.

دغاغله اضافه کرد: ‌سهمیه‌ بنزین پایه وانت‌بارها از یک تا دو ماه آینده، به تدریج‌ کاهش می‌یابد و هر ماه ۱۵ تا ۲۰ درصد سهمیه پایه، کاهش می‌یابد تا به مرحله‌ای برسیم که همه تخصیص سوخت‌ها بر اساس پیمایش خواهد شد و سهمیه بنزین پایه صفر شود.‌

* ۲ میلیون دستگاه وانت‌بار در کشور داریم

وی درباره آمار کل ناوگان فعال وانت‌بار کشور، ‌بیان کرد: ما آماری کلی از تعداد وانت بارها ‌داریم، اما آمار تفکیکی درون‌شهری و برون‌شهری را هیچ سازمان ندارد؛ معمولا بخشی از ناوگان حمل بار سنگین و وانت‌بارها ‌در جاده‌ها، بخشی‌ در درون شهری و بخشی هم به صورت مشترک (درون و برون‌شهری) فعالیت می‌کنند،‌ که ما برای این سه حالت تمهیداتی درباره سهمیه سوخت اندیشیده‌ایم.

مدیرکل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: ناوگانی که در درون ‌شهر فعالیت می‌کند بر اساس تمهیدات وزارت کشور و ناوگانی که در برون شهری فعالیت می‌کند بر اساس تمهیدات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای (پیمایش و بارنامه) سهمیه سوخت دریافت می‌کند و ناوگانی که مشترک بین این دو فعال است از نظر سهمیه سوخت حقشان ضایع نمی‌شود.

وی اضافه کرد: طبق آماری که سال گذشته در مورد کل ناوگان وانت‌بارها داشتیم، ۲ میلیون دستگاه وانت بار در کشور داریم و در مورد اینکه از این رقم چه تعداد درون‌شهری یا برون شهری و یا مشترک هستند هنوز هیچ ارگانی آمار دقیقی ندارد.

* شفاف‌سازی آمار فعالیت وانت‌بارها تا ۶ ماه آینده

دغاغله اضافه کرد: با این حال ‌آمار فعالیت وانت‌بارها به مرور در حال شفاف‌سازی است، بخش عمده‌ای از ناوگان برون‌شهری‌ و درون‌شهری‌ ثبت نام کرده‌اند و تعدادی هم در حال ثبت نام هستند و پیش‌بینی می‌کنیم تا حدود ۶ ماه آینده آمار ‌وانت‌ها شفاف‌تر شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • جواد IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  4 0
  اون کشاورز که تو روستا باهاش فقط سر زمین میره باید چکار کنه
 • علی IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  2 0
  سهمیه
 • حسن IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  0 0
  اگه کم نمیکردید مشکوک بود کم کم کم یهو قطع و آزاد
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  5 0
  سلام دیگه واس چی کم میکنن 200لیتراز بنزینمون کم کردن باز دارن کم میکنن چرا اذیت میکنیدگندشو اینقدر درنیارین الان 200لیتر بنزینم کم کنید دیگه چیزی واسمون نمیمونه
  • IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   4 0
   خدا لعنت کنه
 • وانتی IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  3 0
  فقط قشرزحمت کش رانابودکنید؟بنزین واب وبرق وگازشان هم قطع کنید؟دیوارکوتاه
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  2 0
  خب این همه گفتن آخر تکلیف درون شهریا چی میشه
 • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  1 0
  یعنی چی. وانت درون ‌شهری چیکار کنه
 • محمد IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  0 0
  خدا لعنتون کنه حسابی دارید مردمو تحت فشار میذارید
 • محمدحجتی استان یزد CA ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  0 0
  من دارندارم فقط یک وانت نیسان هست وبار فروشگاه مواد غذای داخل شهر هستم وخونه اجاره ای با خانواده 4 نفر باید چه خاکی تو سرم کنم
 • شادابی IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  0 0
  پدر بیامرز من پراید باری دارم با ظرفیت ۴۰۰ کیلو کجا بگردم شهر به شهر برای بارنامه
 • محمد IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  0 0
  سلام برای امثال من که در آژانس وانت تلفنی کار میکنیم و کارت هوشمند هم گرفتیم بارنامه از دفتر صادر و کمیسیون پرداخت میکنیم ..اما برای راهداری و برای ثبت پبمایش معتبر نیس ...از طریق دفاتر باربری هم برای دریافت بارنامه باید دوباره هزینه کنیم و معضلات دیگه...کاش برای این قسمت هم فکری میکردند
 • محمد IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  0 0
  دزدی ازمردم تا این حد درتاریخ بی سابقه هست وانت بار ٢٠٠ لیتر بنزین هیچ جاش نمیرسه بابا ول کنین اینقدر مردمو نچاپید بخدا هر کی وانت داره پول بنزینش هم درنمیاره اختلاس گرا رو بگیر از مردم دزدی نکن
 • ناشناس IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  2 0
  لعنت به دغاغله
 • عباس IR ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  0 0
  به نظرم با این تدبیر دیگه مشکلات کشور حل شد..... دیگه کسی اختلاس نمیکنه.... براهمه کار هست کسی بیکار نمیمونه.... خدایا شکرت
 • محمد IR ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  2 0
  خوشتون میاد از این همه مسخره بازی برید جلو اونا رو بگیرید که پراید کردن ۱۰۰ میلیون نه امثال مایی که به دنبال یه لقمه نون حرام هستیم بخدا رو وانت نیسان با این مصرف بنزین و استهلاکش نونی که درمیاد حرام چشمتون دنبال این ۱۲۰ لیتر بنزین . این بردارید شاید شکمتون یه درجه بزرگتر بشه لعنت بهتون
 • محسن IR ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  0 0
  سلام ، ما که با یه وانت بار پکیده داریم خرج زندگیمونا در بیاریم پس چیکار کنیم .
 • سیامک RO ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  0 0
  این کارو بامردم نکنید فردا اگه امریکاحمله کرد به ایران بایستی روتون بشه که از مردم بخواین از کشور دفاع کنه
 • بی نام IR ۰۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  0 0
  لعنت به باعث و بانی
 • هادی شاهرجبیان IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  0 0
  ما کشاورزا چیکار کنیم طرحی چیزی برا ما نیس
 • علیرضا SE ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  0 0
  بر پدر و مادر باعث و بانیش لعنت که همه چیز رو رها کردن گیر دادن به این بدبختها،فردا روزی هم ازشون حق بارنامه میگیرن و غیره.
 • محمود IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  0 0
  قیمت نفت در دنیا پایین رفته دولت ها خواهان مصرف بیشتر جهت رونق فرآورده های نفتی است دونرخی باعث فساد است. چرا سهمیه این جان برکفان کم شود!!!؟
 • محمود IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  0 0
  باتهدید ازروشنگزی هایتان امیدوارم موفق باشید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس