برونو کال

سفیر آمریکا در برلین و مقامات موساد هر دو می‌دانستند برای اضافه شدن اسم حزب‌الله به فهرست گروه‌های تروریستی آلمان باید سراغ یک نفر بروند: «برونو کال» رئیس سازمان اطلاعات آلمان.

سرویس جهان مشرق - دولت آلمان روز پنج‌شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۹، حزب لبنانی حزب‌الله را رسماً به فهرست گروه‌های تروریستی خود اضافه و به چهار مسجد در برلین، دورتموند، برِمِن و مونستر که ادعا می‌کرد مرکز فعالیت این حزب بوده‌اند حمله کرد [۱] . در گزارش پیش رو اطلاعات بیش‌تری درباره این اقدام جدید برلین، پیامدهای آن و انگیزه‌های احتمالی پشت این تصمیم ارائه شده است.

نیروهای پلیس آلمان همزمان با اعلام خبر اضافه شدن نام حزب‌الله لبنان به فهرست گروه‌های تروریستی دولت این کشور به چهار مرکز اسلامی، از جمله مرکز «الارشاد» در برلین (تصویر بالا) حمله کردند و وسائلی را که ادعا می‌شود متعلق به حزب‌الله بوده، توقیف نمودند (+)

پیشینه مواضع برلین در قبال حزب‌الله

دولت آلمان در دوران صدراعظمی مرکل، لبنان را یکی از شرکای مهم خود در منطقه خاورمیانه تلقی می‌کند و این یعنی چاره‌ای جز موضع‌گیری درباره حزب‌الله ندارد. پیش از آن‌که وزارت کشور آلمان تحریم حزب‌الله را اعلام کند، برلین نیز طبق رویه اتحادیه اروپا میان شاخه‌های نظامی و سیاسی حزب‌الله تمایز قائل می‌شد، یعنی شاخه نظامی حزب‌الله را تحریم کرده بود [۲] ، اما اجازه فعالیت‌های سیاسی در خاک آلمان را به این حزب لبنانی می‌داد. تا پیش از اقدام اخیر آلمان، در میان کشورهای اروپایی، فقط هلند و انگلیس، به تبعیت از آمریکا، حزب‌الله را به طول کامل تحریم کرده بودند. این در حالی است که حزب‌الله اصولاً قائل به تفکیک میان فعالیت‌های سیاسی و نظامی خود نیست.

در آلمان بسیاری از کارشناسان و سیاستمداران، از جمله مسئولان وزارت خارجه، از سال‌ها قبل مخالف تحریم کامل حزب‌الله بودند، زیرا ارتباط با این نهاد سیاسی را برای مدیریت روابط با لبنان حیاتی می‌دانستند. حتی اوایل سال گذشته میلادی پس از آن‌که انگلیس حزب‌الله را به طور کامل تحریم کرد، مقامات آلمان صراحتاً گفتند که شاخه سیاسی حزب‌الله را به فهرست گروه‌های تروریستی خود اضافه نخواهند کرد [۳] . با این وجود، تصمیم اخیر دولت آلمان ابراز علنی حمایت از حزب‌الله، مثلاً از طریق نمایش پرچم این حزب، در این کشور حتی در فضای مجازی را ممنوع می‌کند و به دولت آلمان اجازه می‌دهد تا هر فردی را که تلقی می‌کند با این گروه در ارتباط است، بازداشت یا حبس کند و اموالی را که متعلق به حزب‌الله می‌داند، توقیف نماید.

بر خلاف ادعای غربی‌ها، حزب‌الله صرفاً یک گروه نظامی نیست، بلکه بخشی از نظام سیاسی لبنان است که از حمایت گسترده‌ای نیز در این کشور برخوردار است (+)

واکنش‌ها به تحریم حزب‌الله توسط آلمان

ناگفته پیداست که آمریکا و رژیم صهیونیستی از این تصمیم آلمان استقبال کردند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در توئیتر خود نوشت: «آلمان امروز اقدام محکمی علیه حزب‌الله انجام داد. آمریکا متحد آلمانی ما را به خاطر تحریم این گروه تروریستیِ تحت حمایت ایران و تضمین محروم شدن حامیان آن از فضای عملیاتی تحسین می‌کند. ما از اعضای اتحادیه اروپا می‌خواهیم همین رویه تحمیل مسئولیت‌پذیری به حزب‌الله را دنبال کنند [۴] .» «ریچارد گرنل [۵] » سفیر آمریکا در آلمان که یکی از اصلی‌ترین عاملان این تصمیم برلین به شمار می‌رود در این‌باره در توئیتر خود نوشت: «دنیا اندکی امن‌تر شد [۶] .» «کمیته یهودیان آمریکا» نیز با صدور بیانیه‌ای اقدام برلین را تحسین کرد [۷] . و «اسرائیل کاتز» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی رسماً از دولت آلمان به خاطر این تصمیم تشکر کرد و خواستار تبعیت سایر کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا از آلمان شد [۸] .

با این وجود، اقدام دولت آلمان علیه حزب‌الله با واکنش‌های منفی هم مواجه شد. درون خود آلمان، گروه‌های چپ‌گرا در پارلمان که در گذشته نیز با تحریم حزب‌الله مخالفت کرده و چنین اقدامی را موجب تیرگی روابط میان آلمان با لبنان و حتی ایران دانسته‌اند، با این تصمیم مخالف هستند. مخالفان تحریم حزب‌الله در آلمان اشاره می‌کنند که حزب‌الله در لبنان مدرسه و  بیمارستان احداث و اداره می‌کند و به مردم حقوق بازنشستگی و خدمات رفاه اجتماعی ارائه می‌دهد و بنابراین نه تنها یک حزب تأثیرگذار در لبنان است، بلکه به اعتقاد یک اسلام‌شناس آلمانی، شاید بتوان لبنان را پیشاپیش یک «کشور حزب‌الله» دانست.

در خارج از این کشور، دولت لبنان ضمن احضار سفیر آلمان تأکید کرد که حزب‌الله بخشی اساسی از ساختار سیاسی لبنان است [۹] . در حالی که دولت آلمان ادعا می‌کند در حال حاضر ۱۰۵۰ «عضو فعال حزب‌الله» در آلمان ساکن و فعال هستند، سید حسن نصرالله، دبیرکل این حزب، در سخنرانی اخیر خود تصریح کرد که حزب‌الله مدت‌هاست در اروپا فعالیت نمی‌کند و حمله پلیس آلمان به مساجد و مراکز اسلامی در این کشور نیز نشان می‌دهد که تصمیم دولت مرکل چیزی جز سر فرود آوردن مقابل خواسته آمریکا و رژیم صهیونیستی و برای اثبات سرسپردگی برلین به واشینگتن نبوده است [۱۰] .

دولت ایران نیز به فاصله چند ساعت از اعلام رسمی تصمیم دولت آلمان، نسبت به این تصمیم واکنش نشان داد. عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در بیانیه‌ای [۱۱] ضمن یادآوری جایگاه حزب‌الله در دولت لبنان و اهمیت این حزب در تأمین امنیت این کشور تأکید کرد: «به نظر می‌آید برخی کشورها در اروپا مواضع خود را بدون در نظر گرفتن واقعیت‌ها در منطقه غرب آسیا و صرفاً با نگاه به اهداف ماشین پروپاگاندای رژیم صهیونیستی و رژیم سردرگم آمریکا اتخاذ می‌کنند [۱۲]

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، در اولین سخنرانی خود بعد از اقدام دولت آلمان، تأکید کرد که حمله وحشیانه نیروهای انتظامی آلمان به مراکز مسلمانان در این کشور کاملاً غیرضروری و صرفاً برای خودنمایی برلین مقابل آمریکا و رژیم صهیونیستی بوده است (تصویر، آرشیوی است) (+)

آدولف هیتلر؛ این‌بار در نقش ضداسلامی؟

بی‌راه نیست که بگوییم روابط آلمان با رژیم صهیونیستی را همچنان آدولف هیتلر تعیین می‌کند؛ به این معنا که این روابط تا حد زیادی (چه‌بسا بیش از جنبه‌های استراتژیک) تحت تأثیر نفرت و رفتاری است که دیکتاتور سابق آلمان نسبت به یهودی‌ها داشت. فارغ از ماهیت واقعی «هولوکاست»، روایت غربی از این داستان نوعی حساسیت و حس «عذاب وجدان تاریخی-اجتماعی» را در احساسات مردم و حتی سیاست‌های دولت آلمان در قبال رژیم صهیونیستی به وجود آورده است. به عنوان نمونه، سال گذشته گروهی از اعضای پارلمان آلمان به آنگلا مرکل فشار آوردند تا با تحریم شاخه سیاسی حزب‌الله، به این حزب لبنانی فشار بیاورد و اجازه جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای آن در خاک آلمان را ندهد. استدلال این قانونگذاران آلمانی این بود که برلین به خاطر «وحشیگری‌های دوران نازی در قبال یهودیان» مسئولیت ویژه‌ای در قبال اسرائیل دارد [۱۳] .

به این ترتیب، چنان‌که سید حسن نصرالله نیز در سخنرانی خود اشاره کرد، تصمیم آلمان برای اضافه کردن نام حزب‌الله به فهرست گروه‌های تروریستی، اگرچه بی‌اساس است، اما غیرقابل‌پیش‌بینی یا غافلگیرکننده نیست. با توجه به احساسات طرفدار رژیم صهیونیستی در بخش‌هایی از دولت و جامعه آلمان، قطعاً راهپیمایی سالیانه هزاران آلمانی با پرچم‌های فلسطین و سر دادن شعارهای ضداسرائیلی با «مسئولیت آلمان در قبال اسرائیل» در تناقض، و بلکه در تضاد، بود. شاید بتوان یکی از دلایل ممنوعیت استفاده از نمادهای متعلق به حزب‌الله لبنان در آلمان را نیز در همین مسئله جست‌وجو کرد، اگرچه دولت آلمان چند سالی می‌شود به طور خاص استفاده از پرچم حزب‌الله در راهپیمایی روز قدس را ممنوع کرده است.

طی ماه‌های گذشته سیاستمداران افراطی و طرفدار آمریکا و اسرائیل در آلمان، از جمله حزب محافظه‌کار خود آنگلا مرکل، قدرت بیش‌تری پیدا کرده‌اند. این حرکت به سوی افراطیگری نمودهای مختلفی داشته است؛ از تلاش آن‌ها برای بر هم زدن توافق دولت مرکل با کمپانی مخابراتی چینی هوآوی درباره ساخت زیرساخت‌های فناوری نسل پنجم شبکه‌های ارتباطات همراه، موسوم به ۵G، پس از اعتراض آمریکا [۱۴] گرفته تا دستورپذیری مستقیم از موساد، سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی، که به مواردی نظیر اتهام‌زنی به ایران درباره تلاش برای انجام عملیات‌های تروریستی در خاک اروپا و به ویژه آلمان منجر شده است [۱۵] . در مورد حزب‌الله نیز به نظر می‌آید تصمیم به تحریم این حزب را افرادی خارج از دولت و پارلمان آلمان اتخاذ کرده‌اند.

راهپیمایی روز قدس سال ۲۰۱۵ در آلمان؛ طی سال‌های اخیر برافراشتن پرچم حزب‌الله در این راهپیمایی در آلمان ممنوع شده است (+)

فشار سفیر آمریکا در برلین به دولت مرکل

آمریکا و رژیم صهیونیستی مدت‌ها بود که به دولت آلمان فشار می‌آوردند تا حزب‌الله را یک سازمان تروریستی اعلام کند. ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان که اخیراً توسط ترامپ به عنوان مدیر موقت اطلاعات ملی نیز انتخاب شده، به نیابت از دولت متبوعش طی سال‌های اخیر و به ویژه از اوایل سال گذشته، پس از آن‌که انگلیس حزب‌الله را یک گروه تروریستی اعلام کرد، فشار به دولت آلمان را افزایش داده بود [۱۶] . سفیر همجنسگرای واشینگتن که مدت‌ها مشاور جان بولتون، مشاور جنگ‌طلب سابق امنیت ملی ترامپ نیز بود، ۱۵ شهریور ۹۸، طی مقاله‌ای در روزنامه محافظه‌کار «دی ولت» تحت عنوان «آلمان باید حزب‌الله را تحریم کند [۱۷] » ضمن انتقاد از دولت مرکل، حتی زمینه‌های حقوقی برای تروریستی اعلام کردن حزب‌الله توسط دولت لبنان را نیز به دولت این کشور گوشزد کرد. (طبق قوانین آلمان، دولت این کشور نمی‌تواند سازمان‌های خارجی‌ای را که در داخل آلمان شعبه یا شاخه رسمی ندارند، تروریستی اعلام و تحریم کند.)

این مقاله تند و تیز چند روز پیش از سفر «پیروز حناچی» شهردار تهران به آلمان منتشر شد و گرنل آن را این‌گونه به پایان رساند: «امیدوارم شهردار حناچی، طی سفرش به برلین متوجه این همه آثار تاریخی‌ای شود که این شهر با آن‌ها یاد قربانیان یهودستیزی و همجنس‌گراهراسی را گرامی می‌دارد، یعنی همان احساسات تنفری که شهر او و رژیمی که نماینده‌اش است آن‌ها را ترویج می‌کنند.» از آن‌جایی که سفیر آمریکا برای فشار به دولت آلمان [۱۸] از اهرم‌های پروپاگاندا استفاده کرده و مثلاً تروریستی اعلام کردن حزب‌الله را نشانه‌ای قوی از مقابله دولت آلمان با «یهودستیزی» دانسته بود، پس از انتشار این مقاله، مقامات آلمانی وادار به واکنش به موضع سفیر آمریکا شدند. وزارت خارجه این کشور تأکید کرد که موضع برلین در قبال حزب‌الله لبنان قطعی نیست، بلکه «یک پروسه‌ی در جریان» است و دولت آلمان دائماً موضع خود در قبال این حزب لبنانی را بازنگری و درباره آن با دولت آمریکا تبادل‌نظر می‌کند.

البته در سوی دیگر، «کاترین ووگلر» سخنگوی «حزب چپ» آلمان، مقاله گرنل را «تلاشی برای وارد کردن آلمان به استراتژی خطرناک دولت ترامپ در تنش‌زدایی در خاورمیانه» دانست و خاطرنشان کرد که آلمان با تحریم حزب‌الله کمکی به بهبود اوضاع امنیتی در لبنان نمی‌کند، بلکه مشکلاتی را برای خودش ایجاد می‌نماید که بعدها مانع از شنیده شدن صدای برلین در فضای سیاسی این کشور خواهند شد. وولگر تأکید کرد: «این [درخواست سفیر آمریکا برای تروریستی اعلام کردن حزب‌الله] باید با همان قاطعیتی که لازم است، رد شود. سیاست خارجی ما در برلین تدوین می‌شود، نه در واشینگتن [۱۹] .» با این حال، سفیر واشینگتن (یا به قول «نیلز اشمید» از رهبران سوسیال دموکرات در پارلمان آلمان «ماشین پروپاگاندای متعصب ترامپ [۲۰] ») که آلمانی‌ها خواستار تغییر او هم شده‌اند، تنها ابزار آمریکا و اسرائیل برای تحمیل تحریم حزب‌الله به دولت آلمان نبود.

«ریچارد گرنل» (چپ)  سفیر آمریکا در برلین و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان (+)

«برونو کال»؛ مردی که همه راه‌ها به او ختم می‌شود

نه تلاش‌های سفیر آمریکا و نه نقشه‌های موساد اسرائیل بدون داشتن یک مهره داخلی در آلمان احتمالاً به جایی نمی‌رسیدند. این مهره «برونو گونترام ویلهلم کال [۲۱] » نام دارد و رئیس «سرویس اطلاعات فدرال» یا همان سازمان جاسوسی آلمان است که با نام «بی‌ان‌دی» (BND) شناخته می‌شود [۲۲] . سال گذشته میلادی وقتی گرنل، سفیر آمریکا، می‌خواست انتقادات شدید دولت ترامپ به آلمان درباره امضای قرارداد با هوآوی چین را به برلین منتقل و دستور متوقف کردن این قرارداد را صادر کند، می‌دانست که مستقیماً باید به سراغ «کال» برود. مدتی بعد، وقتی رئیس سازمان جاسوسی آلمان درباره احتمال نقش داشتن هوآوی در «نقشه‌های خرابکارانه» پکن هشدار داد [۲۳] ، مخالفان چین در آمریکا و آلمان می‌دانستند که بُرد در چنگشان است. همین احساس را مدتی قبل مأموران و مقامات موساد که با هدف تحریم حزب‌الله به کال مراجعه کرده بودند، داشتند.

در حالی که شبکه «کان» («سازمان پخش برنامه عمومی اسرائیل» معادل «صداوسیما» ی) رژیم صهیونیستی طی اولین روزهای سال ۲۰۱۸ درباره همکاری موساد با سرویس اطلاعات فدرال آلمان برای دستگیری «جاسوسان ایرانی» و خنثی‌سازی «عملیات‌های تروریستی» در این کشور خبر داده بود [۲۴] ، روز شنبه، ۲ اردیبهشت ۹۹، کانال ۱۲ تلویزیون این رژیم خبر داد که سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی پیش از تصمیم برلین به تروریستی اعلام کردن حزب‌الله بار دیگر اطلاعاتی را این‌بار درباره «محل ذخیره مواد منفجره و شبکه‌های پول‌شویی حزب‌الله در آلمان» در اختیار سرویس اطلاعات فدرال این کشور، یعنی سازمان متبوع «برونو کال»، گذاشته است.

در گزارش کانال ۱۲ رژیم صهیونیستی ادعا شده است که این رژیم پس از ماه‌ها «عملیات حساس» برای پی بردن به عملیات‌های حزب‌الله در آلمان، اطلاعات به دست آمده را در اختیار نهاد اطلاعاتی و آژانس‌های اِعمال قانون در این کشور قرار داده است. تلویزیون رژیم صهیونیستی که به نقل از یک مقام گمنام اسرائیلی مدعی ارائه «شواهد واضح و مدارک قانونی درباره ارتباط حزب‌الله با فعالیت‌های گسترده تروریستی» به نهاد جاسوسی آلمان شده، اشاره‌ای به این مسئله نکرده است که چگونه «برونو کال» که سال گذشته بزرگ‌ترین مقر اطلاعاتی جهان را در برلین افتتاح کرد [۲۵] ، برای پی بردن به فعالیت‌های منتسب به حزب‌الله در آلمان نیاز به دریافت اطلاعات از موساد داشته است. با این حال، گزارش کانال ۱۲ رژیم صهیونیستی این سؤال مهم را که «چه ارتباطی میان موساد، «کال» و تروریستی اعلام شدن حزب‌الله وجود دارد؟» بی‌پاسخ نگذاشته است: مقام گمنام اسرائیلی صراحتاً می‌گوید: «برونو کال، رئیس سازمان اطلاعات آلمان، BND، دوست صمیمی موساد است [۲۶]

«برونو کال» (راست) رئیس اداره اطلاعات فدرال آلمان در کنار «آنگلا مرکل» صدراعظم این کشور مقابل بزرگ‌ترین ساختمان جاسوسی جهان با ۱۲,۰۰۰ در و ۱۴,۰۰۰ پنجره (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› مذهبیون افراطی کنترل رژیم صهیونیستی را به دست گرفته‌اند

›› از حزب «اُتسما یِهودیت» چه می‌دانید؟ / توسل نتانیاهو به تروریست‌های آمریکایی برای پیروزی در انتخابات

 

لگد دیگر اروپایی‌ها به جسم بی‌جان برجام

اقدام اخیر دولت آلمان، چنان‌که پیش‌تر هم اشاره شد، علاوه بر روابط برلین با بیروت، می‌تواند بر روابط آلمان با ایران نیز تأثیر بگذارد. این نکته از چشم رسانه‌های آلمانی دور نمانده است که دولت روحانی در ایران اگرچه به تحریم حزب‌الله اعتراض می‌کند، اما در حقیقت به حفظ روابط با آلمان و اروپا نیاز دارد و به عبارت دیگر، در مقطع کنونی باید میان حزب‌الله و اروپا یکی را انتخاب کند. خبرگزاری دویچه‌وله در گزارش خود درباره اضافه شدن حزب‌الله به فهرست گروه‌های تروریستی دولت آلمان می‌نویسد: «تحریم حزب‌الله ممکن است روابط میان آلمان و ایران را تیره کند. با این حال، ایران به روابط خوب با آلمان و اتحادیه اروپا وابسته است و جدیدترین نمونه از این وابستگی، استفاده از «اینستکس» است؛ مکانیسم تجاری‌ای میان اتحادیه اروپا و ایران که برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و صادرات اقلام پزشکی به این کشور درگیر با پاندمی [کرونا] طراحی شده است [۲۷]

«سازوکار حمایت از تبادلات تجاری» یا همان «اینستکس» (جزئیات بیش‌تر را از این‌جا و این‌جا) متأسفانه نوزادی بود که از همان ابتدا مُرده به دنیا آمد، اما چنان‌که مشرق نیز مانند بسیاری از کارشناسان دیگر، بارها و بارها پیش‌بینی کرده بود، تعریف متفاوت ایران و اروپا از «تروریسم» نیز به گُوِه‌ای تبدیل شده که هر روز فاصله دو طرف از یک‌دیگر را بیش‌تر می‌کند. بعد از انگلیس، اکنون آلمان نیز به عنوان دومین امضاکننده برجام، یکی از متحدان اصلی ایران در خاورمیانه را رسماً به عنوان یک «سازمان تروریستی» می‌شناسد. بعید نیست که فرانسه نیز به زودی به این فهرست اضافه شود و به این ترتیب، اروپایی‌ها که تا کنون گامی برای نجات برجام برنداشته‌اند، لگد دیگری نثار جسم بی‌جان این توافق کنند.

هشدار رهبر انقلاب: در موضوع توافق هسته‌ای به کشورهای اروپایی «اعتماد» نکنید [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› وعده‌های روی هوای اروپا و آرزوهای بربادرفته دولت روحانی/ آقای ظریف! دلتان را به اینستکس و اونستکس خوش نکنید

›› «ابزار ویژه مالی» : تنفس مصنوعی یا اُتانازی برجام/ آقای ظریف! از چاله JCPOA به چاه SPV نیفتیم

›› استراتژی «ضدتروریسم» آمریکا و بلایی که ترامپ با FATF بر سر برجام می‌آورد

›› پیوستن به «کارگروه اقدام مالی» میخ آخر بر تابوت برجام است

 


[۱] German government bans Hezbollah — Interior Ministry Link

[۲] EU ministers vote for Hezbollah terror ban Link

[۳] Germany will not list Iran-allied Hezbollah as terrorist: minister Link

[۴] #Germany took strong action today against Hizballah… Link

[۵] ریچارد گرینل لینک

[۶] In December, Germany made the decision to ban all of Hezbollah… Link

[۷] AJC Praises Germany’s Ban of All Hezbollah Activities Link

[۸] I applaud the German govt for the decision to designate Hezbollah a terror organization… Link

[۹] Lebanon summons German ambassador over Hezbollah ban Link

[۱۰] Hezbollah: Germany bowing to U.S. will with ban Link

[۱۱] Spokesman Condemns German Ban on Lebanon’s Hezbollah Link

[۱۲] Iran condemns Germany's ban on Hezbollah activity Link

[۱۳] Germany Hardens Ban on Hezbollah Link

[۱۴] Europe’s Backlash Against Huawei Has Arrived Link

[۱۵] Mossad intelligence led to German raids on Iranian spies — report Link

[۱۶] Germany needs to ban Hezbollah, US Ambassador Grenell says Link

[۱۷] In Deutschland sollte die Hisbollah verboten warden Link

[۱۸] German parliament calls for full ban of Hezbollah activities Link

[۱۹] Hezbollah: What good would a German ban do? Link

[۲۰] Germans demand U.S. ambassador, a ‘biased propaganda machine,’ be replaced Link

[۲۱] Leadership Profile: BND President Dr. Bruno Kahl Link

[۲۲] Bruno Kahl Link

[۲۳] Germany spy chief warns against ۵G role for Huawei Link

[۲۴] منبع شماره ۱۵

[۲۵] World’s biggest intelligence headquarters opens in Berlin Link

[۲۶] Mossad gave Berlin intel on Hezbollah ops on German soil ahead of ban — report Link

[۲۷] منبع شماره ۱

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • F35 US ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  7 48
  ديگه بايد كم كم زبان انگليسيتونو تقويت كنيد براي برقراري ارتباط با نيرو هاي ما ، I Surrender مثلا ميشه " من تسليم شدم " ، اين مثالي كه زدم حالا حالا ها زياد به كارتون مياد .
  • IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   19 18
   اره به کار میاد چون وقتیکه سربازای ضعیف امریکایی دست ایران افتاد ایران بفهمه طبق معمول باز امریکایی ها از ترس مثل موش شدند و تسلیم شدند
  • ایرانی بزدل IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   4 11
   خخخخخ راست گفتی ایرانی سرباز آمریکایی ببینه خودشو خیس میکنه.
  • IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   16 14
   اخه ریغو وقتی ارباب بزرگت مجبوره برا رد شدن کشتی و ناوهاش در تنگه هرمز کارکنان مخابرات و پل فرماندهی ناوهاش رو مجبور کنه زبان فارسی یاد بگیرن تو چرا این وسط خودتو دلقک میکنی
  • IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   4 16
   گور پدرت که تو یه وطن فروشی ما زبان انگلیسی لازم نداریم تو یاد بگیر که میخای نوکری کنی بدبختی که نه دین داری نه دنیا ما تسلیم سگهای مثل شما هرگز نمیشیم ای به اربابانت حتما بگو پاش بی افته مثل توله سگ دشمنان ایران نابود میکنیم
  • IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   0 14
   یکی از دلایل شهادت سردار سلیمانی این بود که مدام اسمش رو میاوردین و عکس هاش رو همه جا منتشر میکردین. اصلا من نمیدونستم اسم رییس سازمان اطلاعات آلمان چیه! اصلا هیچکس این رو نمیشناسه به خاطر همین در خطر نیست. اشتباه شما رو ترکیه هم داره تکرار میکنه که تو ترکیه داره از هاکان فیدان رییس میت یه قهرمان درست میکنه. اونم میزنن میکشن ببین کی گفتم
  • IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   0 5
   این مردک کال مغز اگه عقل رسیده ای داشت ازاین غلطها نمیکرد،اون نهایتا ارزش یه گلوله برنو وسط دو ابروش داره که بشه خال هندی وسط پیشونی ناقص العقل برونو کال!!!!!
  • IR ۲۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   0 3
   واقعا" فکر میکنی که ناشناسی F35 یا...؟ به خاطربسپار!
  • IR ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   0 14
   زبان انگلیسی بلدیم شما فارسی یاد بگیرین یه وقت دیدی بدردتون خورد.
  • bavar373 IR ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
   0 1
   فعلا که سربازای شما باید پوشک هاشون رو سفت ببندند و از منطقه خارج شن وگرنه مجبورن میشن به 70 لهجه و گویش بگن غلط کردیم..
  • دیده بان IR ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
   0 1
   شما الان بگو چرا اسرائیلیها دارن فارسی یاد میگیرن ؟ اونا که نه اجازه و نه توان و جرأت اومدن به ایران رو ندارن . وقتی بچه های حزب الله موقع تفریح و سرگرمی دوتا فشفشه بسمت شهرکهاشون پرت میکنن همشون یا از ترس میرن تو پناهگاه و پمپرز میبندن یا چمدونایی که از قبل بستن رو برمیدارن میدون میرن فرودگاه که فلنگ رو ببندن دیگه کری خوندنت چیه . گمون نکنم به توصیه وزارت آموزش و پرورش ایران دارن فارسی یاد میگیرن بلکه به روایاتی که درش پیش بینی شده که ایرانیهای مسلمان بهمراه امام زمان و سایر مسلمانان به بیت المقدس وارد میشن و پشت سر اون حضرت نماز جماعت میخونن رجوع کردن و چون وقوع ااین حادثه رو خیلی نزدیک میبینن دارن بسرعت و شدت فارسی یاد میگیرن که بتونن زبان رزمنده های ایرانی رو بفهمن. ولیزهی خیال باطل چون وعده الههی حتمی و نزدیکه . نصر من الله و فتح قریب. و بشر الصابرین . ✌
 • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  2 26
  تحریم مقاومت در همه ضمینه ها چیز جدیدی نیست نه مقاومت لبنان نه سایرین اسیب استراتژیک نمیبینن. فقط برا اسراییل مثل فوت کردن شمع کیک تولده بیشتر از این دستاوردی نداره
 • علی IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  7 16
  این برونو کال یک یهودی و صهیونیست دوآتیشه است.
 • کامیاب IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  3 7
  سوابق و زندگینامه این افسر را بیشتر توضیح می دادید
 • sasan NL ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  20 6
  جناب کشورشآن است و تشخیص داده اند حزب الله یک گروه تروریستی است حالا اینکه از کی دستور امده یا چه کشوری به او این پیشنهاد را داده است به کسی ربط ندارد مهم کاری بوده که کرده است و همان قانون را رعایت میکند
 • GB ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  18 10
  چرا باید یک حزب لبنانی که شاخه نظامی هم داره در یک کشور اروپایی با دست و دل بازی زیاد ،دفنر و دستک داشته باشه؟
  • IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   7 17
   داش گیج میزنی.سرپا وانسا به در و دیوار بخوری. کدام دفتر و دستک ؟ مردک حمله به چند تا مسجد که چند تا شیعه یا سنی لبنانی که چند عکس از اقا سید حسن به دیوار زدن میشه دفتر و دستک ؟ نادون اگه پلیس المان فقط یه برگه یا سند از حزب الله پیدا میکرد الان تو سازمان کلی جنجال درست کرده بود. اول تحقیق کن بعد حرف بزن
 • IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  2 4
  خب شما هم با موشک بزنیدشون. منتها قبلش رفقاتونو صدا کنید برگردن تا پناهنده نشدن.
 • محمد IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  4 18
  یاد سریال یوسف پیامبرع افتادم اونجا که می گفت: به آنها (معبدآمون)حق می دهم چون از موجودیت خود دفاع میکنند!!! پیشگویی های قوم یهود با قاطعیت از نابودی اسرائیل به دست مسلمانان بخصوص فارسها خبر داده!
 • DE ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  8 12
  خود المان یه کشور بزرگ تروریستی و حامی و یکی از عاملان بزرگ تروریست دولتی هستش تمام مراکز و پست های مهم در المان توسط یهودی ها اداره میشه که تمامشان در سوابقشان آدم کشی و ترور به وضوح دیده میشه . مردم عزیز ایران فراموش نکنید در ترور شهید حاج قاسم خود المان نازی یکی از عوامل مهم در این قضیه بود پهپاد هائی که حاج قاسم عزیز رو به شهادت رساندند از پایگاه رامشتاین المان هدایت شده بودند ، ایران باید کلا هیچ رابطه‌ی با این کشور ها نداشته باشه و در مقابل این قبیل اقدامات کشورهای صهیونیست شدیدا مقابل به مثل کند ، حق المان در این عملیات این بود که اقلا پایگاه رامشتاین رو با موشک های بالستیک هدف قرار میدادیم تا حساب کار دستشان می آمد . با این حرامی ها فقط باید با زبان زور صحبت کرد و بس . مرگ بر امریکا و صهیونیست جهانی و عوامل آنها ..
 • IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  11 7
  خب به ماچه؟
  • IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   1 14
   خب به تو چه. اصلا مجبوری چیزی که بهت ربط نداره رو بخونی . مغز فندقی
 • IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  4 11
  یکی از مدیران ایشان بعنوان سفیر در ایران است احتمال خط دهی از طرف سفیر؟
 • IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  1 5
  بعض ها نوکر ونوکر صفت به دنیا امدن ، فرق نمیکند کجائی باشند .همه حرفاشون هم تو هم قالبه
 • جوجه تیغی بدنساز NL ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  6 18
  آلمان از وقتی که هیتلر پرکشید دیگه اون آلمان سابق نشد. نور به قبرش بباره
  • IR ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
   3 15
   جوجه تیغی بدنساز ریغو به شدت با این نظرت موافقم.
 • DE ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  2 17
  خود هیتلر هم مهرهای همین صهیونیست ها بود وگر نه کیه که ندونه روتشیلد یهودی با هیتلر همکاری نزدیکی داشت و خود هیتلر بود که عامل بوجود آمدن اسرائیل جعلی شد و اون افسانه‌ی مسخره ی هولوکاست رو بوجود آوردن تا کشور جعلی اسرائیل تاسیس بشه .
 • IR ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  1 6
  عجب دولت های تروریستی دنیا امثال ااسرائیل و آمریکا درتمام جنگ ها و جنایت به دست پلید آنها صورت گرفته کشور دیگر تحت فشار میگذارند که حزب آزادی بخش که از خود درمقابل متجاوزین اشغال گر دفاع می کند را درلیست تروریستی قرار دهند آلمانی ها نشان دادن استقلال سیاسی نداد ودر واقع نوکر صهیونیست بین المللی هستند
 • ممد IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
  0 0
  چرا یکسال این بنفش تموم نمیشه
 • sam IR ۰۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  1 2
  همه چیز در دست این شخص است این شخص تائید کرد که حزب الله لبنان تحریم شد و گفت که حزب الله لبنان تروریسم است ، ناگفته نماند که با این حرفش سند مرگش را امضا کرد، حالا تا کی زنده میماند بستگی به حزب الله دارد اما دراخرمرگ در انتظارش است ، خودکرده راتدبیری نیست بدبخت بیچار,
 • IR ۰۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  1 2
  داستان همسو بودن كشورهاى اروپايى با اسرائيل شبيه داستان مرغ وتخمرغ است يعنى اول صهيونيست ها بركشورهاى اروپايى حاكم بودندوبعدا اسرايل را ساختند ويا اسرائيل پس از برپايى رهبران اروپا را بحدمت گرفت سابقه نشان ميدهد اول يهوديان به رهبرى كشورهاى اروپايى رسيدند وسپس اسرائيل ايجاد شد كافى است قدرت پنهان به انها دستوربدهد
 • LB ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  0 0
  اقدام مسخره آلمان فقط یک سواری دادن مجانی به اسراییل است چون حزب الله در آلمان هیچ فعالیتی ندارد و هیچ تهدیدی هم برای آلمان نداشته و اتفاقا آلمان بارها به عنوان واسطه بین حزب و صهیونیستها عمل کرده بود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس