هواپیما

اولین گروه از هموطنان ایرانی مقیم اسپانیا که در پی شیوع کرونا خواستار بازگشت به کشور بودند، وارد ایران شدند و گروه دوم نیز قرار است روز چهارشنبه با یک پرواز فوق‌العاده به کشور بازگردند.

به گزارش مشرق، در پی شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا در اسپانیا و به دنبال درخواست تعدادی از هموطنان ایرانی مقیم و دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در اسپانیا برای بازگشت به کشور، سفارت جمهوری اسلامی ایران در مادرید با همکاری و هماهنگی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین سازمان هواپیمایی کشوری و رایزنی با مقامات ذیربط اسپانیا و کسب مجوزهای لازم، اقدام به برقراری ۲ پرواز فوق‌العاده و مستقیم از مادرید به تهران کرد.

بیشتر بخوانید:

اروپا نگران شریان پول قطع شده مهاجران

اتحادیه اروپا به وظیفه خود در مقابل اقدامات غیرقانونی آمریکا عمل کند/ از سرگیری دیدارهای وزیران خارجه ایران و اسپانیا

بر این اساس، نخستین پرواز روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر - هما ) از مبدا مادرید به تهران انجام و اولین گروه از هموطنان ایرانی از اسپانیا به کشور بازگشتند.

قرار است دومین پرواز نیز روز چهارشنبه (فردا) ۱۷ اردیبهشت ماه اقدام به بازگرداندن دیگر افراد متقاضی بازگشت به کشور کند.

لازم به ذکر است، هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) پیش از این پرواز مستقیم به مادرید داشت که این پروازها متوقف شد و پرواز روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه اولین پروازی است که بعد از گذشت ۱۶ سال در این مسیر انجام شد.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا دهم اردیبهشت ماه در اطلاعیه‌ای خطاب به هموطنان ایرانی که بعد از شیوع کرونا مایل به بازگشت به کشور بودند، از برقراری ۲ پرواز مادرید - تهران در روزهای دوشنبه و چهارشنبه هفته آینده خبر داده بود.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در مادرید پیش از این در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که برنامه پروازهای فوق العاده از اسپانیا به عنوان یک اولویت در دستور کار برنامه سفارت قرار داشته و در این ارتباط به صورت روزانه پیگیری‌های مستمری به صورت مکاتبه‌ای و تلفنی با مسئولان نهادهای ذیربط صورت گرفته و در حال انجام است.

در این اطلاعیه آمده بود: به دلیل بروز برخی مشکلات از سوی تعداد محدودی از مسافران پروازهای انجام شده در این چارچوب از مقصد کشورهای دیگر، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تصمیم به بازنگری و بروزرسانی پروتکل‌های بهداشتی خود جهت ورود مسافران به مبادی مختلف کشور گرفته و همین امر باعث ایجاد تأخیر در انجام پروازها شده است.

در پی شیوع کرونا و تعطیلی دانشگاه‌ها، برخی هموطنان ایرانی مقیم کشورهای اروپایی و دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های این کشورها، خواستار بازگشت به کشور بودند که در همین خصوص تعدادی از هموطنان و دانشجویان ایرانی با تلاش‌های صورت گرفته از ایتالیا به ایران بازگشتند. همچنین پروازهایی نیز در مسیر آمستردام به تهران قرار است انجام شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha