روحانی

رئیس جمهور گفت: آمریکا سال‌هاست با تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی نه تنها مردم ایران را از حقوق خود محروم ساخته، بلکه تهدیدی علیه امنیت جهانی است.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در نشست مجازی سران کشورهای عضو گروه تماس جنبش عدم تعهد گفت: تجربه جهانی مقابله با کویید ۱۹ نشان داد که چگونه یک بیماری واگیردار می‌تواند تمامی کشورهای جهان را صرف نظر از مرز، ملیت و نژاد مورد تهدید قراردادهع و سلامت تک تک مردم جهان را به خطر اندازد.

بیشتر بخوانید:

فیلم/ روحانی: نه شرق به داد ما رسید و نه غرب

وی ادامه داد: این هشدار جدی به همه کشورها است که انسان‌ها به اندازه کافی در معرض تهدیداتی مانند تخریب محیط زیست و افزایش دمای کره زمین و تهدیدات طبیعی مانند ویروس کرونا هستند و وقت آن رسیده اعمال فشار به ملت ها و تروریسم اقتصادی و تحریم کشورها جای خود را به همکاری های دوجانبه و بین المللی برای مبارزه با تهدیدهای واقعی و مشترک دهد.

روحانی اظهار داشت: این تجربه نشان داد که آسیب‌پذیری قدرت‌های جهانی که زرادخانه‌های خود را از سلاح‌های کشتار جمعی آکنده‌اند، در برابر تهدید یک بیماری واگیردار مانند کووید-۱۹ اگر از دیگر کشورها بیشتر نباشد، کم‌تر نیست.

وی بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران با چنین دیدگاهی از همان روزهای ابتدایی شیوع ویروس در جهان، ضمن همکاری با سازمان جهانی بهداشت و با توجه به مقررات بین‌ا لمللی بهداشت (IHR) نسبت به تهیه برنامه راهبردی ملی هدفمند برای مبارزه با این ویروس اقدام و با دیگر کشورهای جهان همکاری نمود.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت این برنامه راهبردی شامل، پاسخ به بحران با مشارکت همه نهادهای مسوول، مشارکت اجتماعی، همکاری بین بخشی و رویکرد تأمین سلامت برای همگان، مبارزه ملی علیه بیماری کووید-۱۹ با روش‌های ثبت بیماری از طریق بررسی‌های تلفنی و اینترنتی، بکارگیری ۱۷۰ هزار کارمند بخش درمان، تعیین هزار مرکز بهداشتی جامع و منتخب، ایجاد سامانه برای خود غربالگری و به راه انداختن واحدهای قرنطینه به منظور شناسایی موارد ابتلا به کووید-۱۹ و ارائه درمان‌های تکمیلی؛ ایجاد شبکه تشخیص و مدیریت بیماری از جمله تست‌های آزمایشگاهی و الگوریتم تشخیصی؛ اجرای سیاست‌های فاصله‌گذاری اجتماعی؛ مدیریت تحقیقات سلامت و زیست پزشکی و ارائه بسته‌های حمایتی برای اقشار کم درآمد و آسیب‌پذیران از محدودیت‌های ایجاد شده، است 

رئیس جمهور تصریح کرد: در نتیجه این اقدامات تاکنون جمهوری اسلامی ایران موفق به جلوگیری موثر شیوع ویروس در بسیاری از شهرها و مناطق کشور شده و عملکرد جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه و کنترل ویروس در مواردی فراتر از استانداردهای بین‌المللی مورد ارزیابی قرار گرفته است. البته تدابیر هدفمند جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با شیوع این ویروس همچنان در کشور و منطقه ادامه دارد.

وی خطاب به اعضای حاضر در این جلسه مجازی اظهار داشت: در زمانی که ویروس کرونا به صورت تهدیدی مشترک برای امنیت جهانی و سلامت عمومی درآمده و سازمان جهانی بهداشت در خط اول مبارزه جهانی با تهدید کرونا عمل می‌کند، تضعیف سازمان جهانی بهداشت به معنای تضعیف مبارزه مشترک جهانی علیه کرونا، اقدامی بسیار نابهنگام و توجیه‌ناپذیر است.

روحانی گفت: اقدام شتابزده و غیرمسوولانه دولت آمریکا در محروم کردن سازمان جهانی بهداشت از مبالغ مالی مورد نیاز آن سازمان را باید یک اشتباه راهبردی دیگر این دولت دانست که مبارزه مشترک جهانی با کرونا را به چالش می‌کشد. البته از دولت آمریکا که تاکنون بارها به صورت یک جانبه از توافق‌های معتبر بین‌المللی خارج شده و حقوق بین‌الملل را مکرراً نقض کرده است انتظاری جز این نمی‌توان داشت.

وی بیان داشت: آمریکا سال‌ها است با تحریم‌های یک‌جانبه و غیرقانونی، نه تنها مردم ایران را از دسترسی به حقوق خود محروم ساخته، بلکه اقداماتش تهدیدی برای چندجانبه‌گرایی و همکاری‌های بین‌المللی محسوب می‌شود.

روحانی اظهار داشت: در حالی که همه کشورهای جهان در حال برنامه‌ریزی و همکاری برای مقابله با این تهدید هستند و نسبت به تهیه اقلام مورد نیاز خود از کشورهای دیگر اقدام می‌کنند، ایران نیز با توجه به نیازهای پزشکی خود در پی تهیه اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی خود بوده، ولی متاسفانه به دلیل تحریم‌های غیرقانونی و یک‌جانبه آمریکا، شرکت‌های تولیدکننده این اقلام نمی‌توانند محصولات خود را در زمان مورد نیاز به ایران ارائه کنند. به واسطه این اقدام ضد حقوق بشری آمریکا، تهیه ملزومات پزشکی مورد نیاز برای ایران معمولا طولانی‌تر و گاه ناممکن شده است و برنامه هدفمند ایران برای مقابله با شیوع این ویروس را با مشکل و چالش مواجه کرده است.

وی گفت: لازم است از همین‌جا از تمامی پزشکان، پرستاران و کارکنان حوزه بهداشت و سلامت در جمهوری اسلامی ایران و همه کشورها قدردانی کنم که در خط مقدم مبارزه با این ویروس قرار دارند. باید تاکید کنم که جمهوری اسلامی ایران به منظور همکاری با تمامی کشورهای جهان برای دستیابی به واکسن و درمان قطعی این ویروس اعلام آمادگی کرده و از هرگونه درخواست همکاری استقبال می‌کند.

روحانی در پایان خاطر نشان کرد: بار دیگر از دوست عزیزم جناب آقای الهام علی‌اف رئیس جمهور محترم آذربایجان و همچنین سایر سران و مقامات عالی‌رتبه شرکت‌کننده در این نشست تشکر می‌کنم و ضمن دعوت به همکاری و همیاری تمامی کشورها برای مقابله با این ویروس، برای شما عزیزان آرزوی سلامتی دارم و امیدوارم به زودی شاهد محو این ویروس در جهان باشیم.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • نیازمند اصلاحاتیم IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  3 13
  ساندیس الان چند شده؟
 • ش. AE ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  6 5
  همه این حق مردم ایران خوریها زیر سر کلید تدبیر اعتماد به اشک تمساح واقعا جز خشکسالی دیپلماسی هیچی چیز نبود
 • پری مجرد40ساله IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  5 3
  مرگ بر آمریکای جنایتکار خونخوار مرگ بر منافقین داخل حکومت که جاده صاف کن آمریکا هستند
 • علی افصحی IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  5 3
  بسم الله الرحمن الرحیم.چقدر ما از داشتن چنین رییس جمهور ساده اندیش شرمنده ایم. آقای روحانی در جنایت بشری علیه ایران ساده لوحانه فقط آمریکا را مقصر می داند.در حالی که اروپاییان به قول حضرت رهبری خبیثانه تر و مزورانه تر از آمریکا عمل کرده اند.امریکا اگر همچون یک گاو چران بی اندیشه با ما رفتار کرده و می کند اما اروپا با کت و شلوار و ادکلن زده و لبخندبه لب ،منافقانه عمل کرده و زخمی کاری تر از امریکا بر پیکر جامعه ما می زند. البته اگر رهبری فهیم نبود قطعا اینزخم ها التیام ناپذیر و ویرانگر بود.اما به قول معروف خدا گر ز حکمت ببندد دری به رحمت گشاید در دیگری . که همان باب الله رهبری گرانقدر است.
 • IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  0 4
  آمریکا که هیچ غلطی نمیتونست بکنه؟؟؟!
  • IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   3 3
   الان هم همینطوره وهیچ غلطی نمیتونه بکنه.!!!
  • IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   4 1
   آمریکا هیچوقت هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. تاابد.!!!
  • IR ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   4 1
   بازهم میگیم آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.!!!
  • IR ۰۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
   3 1
   مرگ بر آمریکا.
  • علی IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
   4 1
   اگر دنبال واقعیتید مراجعه کنید به مصاحبه چند روز پیش بی بی سی با جناب اردشیر زاهدی ( داماد و وزیر خارجه شاه ) ، می فهمید که آمریکا نه تنها هیچ غلطی نکرده بلکه به گفته ایشان امریکا و اسرائیل در مقابل ایران به زانو درآمدن .
 • IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  9 3
  آقای روحانی خسته نشدی از تکرار این حرف واسه مردم ایران و حالا دنیا که آمریکا ایران رو تحریم کرده... فلان کرده ... تحریمهای ظالمانه کرده...کسی مونده تو دنیا که اینو ندونه ؟! این حرفا هیچ فایده ای نداره اگه همه کشورهای دنیا هم بر فرض مثال از آمریکا بخوان تحریم ایران رو برداره ولی آمریکا این کارو نمی کنه حتی ترامپ هم بخواد ولی کنگره آمریکا نمیزاره چرا رو اعصاب مردم راه میری مردم حالشون از این حرفا بهم میخوره و میگن با گدایی برداشتن تحریم هیچ تحریمی برداشته نمیشه لطفا سرتو بالا بگیر و به فکر جهش تولید باش با همین امکانات داخلی که کاملا شدنیه با همین کشورهای منطقه و دوست و کشورهای اوراسیا که ظرفیت خیلی بالایی دارن. یه کم به فکر کرونا باش شما رئیس ستاد مقابله با کرونا هستی و همه دستورات شمارو تمکین می کنن یه کم به آمار مبتلایان دیروز و امروز دقت کن آمار امروز دوباره از هزار که سهله از 1200 مورد جدید هم بالاتر رفت و داره کم کم همه رو ناامید میکنه محدودیتهارو ادامه بده مثل کشورهای شرق آسیا که بیشترشون مهار کردن و حالا دارن صادرات اقلام پزشکی می کنن یه کم به فکر افزایش قیمتها باش که کنترل این قیمتها از طریق وزارت صنعت معدن تجارت کاملا در اختیار کابینه پر از اختیار شماست یه کم از انتقادها استقبال کن یه کم به وضعیت دولتهای فبل خودتان چه اصولگرا و چه اصلاح طلب نگاه کن حتی دولتهای اصلاح طلب هم دستاوردهای بیشتری نسبت به دولت شما داشتن شما هیچ انتقادی را قبول نمی کنید و هیچ کدام از آمارهای بیکاری و تورم و گرانی را هم نمیپذیری ! من در هیچ دولتی در داخل و خارج کشور چنین وضعیتی ندیدم بجز دولت پرزیدنت ترامپ ! یعنی آماری میدهید که فقط خودتان قبول دارید ! من حرفم رو زدم حالا مشرق نیوز بزنه یا مشرق فیوز بترکونه فرقی نمیکنه ! اینا عین واقعیته.
  • پری مجرد40ساله IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   1 2
   احسنت
 • DE ۰۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  1 1
  جناب اقای روحانی برای اینکه یک تودهنی به امریکا بزنید با همه کشورهای تحریم شده توسط امریکا یک اتحادیه اقتصادی بین المللی تاسیس بفرمائید و به کار معاملات و مبادلات تجاری با پیشنهاد حذف دلار و معامله با پول این کشورها و تومان لطفا اقدام بفرمائید. از ترامپ شغال صفت چه انتظاری میشه جز این رویه داشت؟
 • پرویز DE ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  1 2
  بالاخره موردی پیدا کردید که با آمریکا به تفاهم رسیده و همکاری کنید و حتا شریک بشوید ، آمریکا نیمی از حقوق ملت را پایمال میکنه و نیم دیگر را شما ، این از توافق بر سر برجام مهم تر است
 • علی IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  1 3
  اصلا غرور ملی یعنی همین

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس