کد خبر 1067905
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۱
اصلاحات

بهار سال ۹۹ تازه شروع برگ‌ریزان اردوگاه اصلاح‌طلبان و آشکار شدن اختلافات درونی آنها شده؛ اصلاح طلبانی که در تهران سی بر صفر به رقیب سنتی خود یعنی اصولگرایان باخته اند.

به گزارش مشرق، «اصلاحات تمام شده است، در دوم اسفند ۱۳۹۸، همه چیز تمام شد، اصلاحات تمام شد، چون کرونا بود نمی شد ختم و شب هفت نمی شد گرفت، مسجد الجواد را نمی شد کرایه کنیم که بعدازظهر برای فاتحه بیایند. مردم در این تاریخ نشان دادند که از اصلاح طلبان عبور کردند.»

این صحبت‌های یک اصولگرای دوآتیشه و رقیب جریان اصلاحات، منتقد و مخالف آن نیست! این صحبت‌های صادق زیباکلام از تئورسین‌های جریان اصلاحات است که شب گذشته در یک لایو زنده ایسنتاگرامی مطرح کرد!

او می‌گوید: «نامزدهای اصلاح طلب در سال ۹۸ و آنهایی که تایید صلاحیت شده بودند ۸۰ هزار رای آوردند، یعنی از ۱ و نیم میلیون به ۸۰ هزار رای رسیدیم و من معتقد هستم که اگر آقای محمدرضا عارف ثبت نام کرده بود، یقینا تایید صلاحیت می شد و ۱۰۰ هزار رای هم نمی آورد، اتفاقا خیلی کار درستی کرد که ثبت نام نکرد.»

در این گزارش سعی بر این داریم تا بررسی کنیم که آیا اصلاحات بنا بر قول زیباکلام مُرد؟ یا در کُما است؟ یا به‌طور دقیق‌تر اینکه پس از آنکه مردم و به قول خودشان سرمایه‌های اجتماعی آنها در سال ۹۸ به مرگ گرفتند، آیا به تب راضی شده‌اند؟ یا خود را به مُردن زده است؟

بهار سال ۹۹ تازه شروع برگ ریزان اردوگاه اصلاح طلبان و بیرون زدن اختلافات درونی آنها شده؛ اصلاح طلبانی که سال ۹۴، ۳۰ بر صفر در تهران رقیب سنتی خود یعنی اصولگرایان را شکست دادند و جشن و هلهله راه انداختند، چهار سال بعد با همان نتیجه به رقیب سنتی خود باختند.

«حزب کارگزاران سازندگی» با لیست "یاران هاشمی" و هشت حزب اصلاح طلب از جمله «خانه کارگر»، «حزب اسلامی کار»، «حزب همبستگی»، «حزب آزادی»، «انجمن اسلامی معلمان»، «مجمع فرهنگیان ایران اسلامی»، «حزب وحدت و همکاری ملی» و حزب مردم‌سالاری» با لیستی با عنوان "آمدیم برای ایران" وارد انتخابات دو ماه پیش شدند که در هر دو لیست نیز "مجید انصاری" سر لیست آنها بود.

این ۹ حزب اصلاح طلب در حالی برای انتخابات سال ۹۸ لیست ارائه کرده بودند که "علی شکوری‌راد" و "آذر منصوری" دبیرکل و قائم مقام دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران ـ مرکب از اعضای حزب منحله مشارکت ـ و "جواد امام" از حزب مجمع ایثارگران اصلاح طلب ـ مرکب از سازمان محله مجاهدین انقلاب اسلامی ـ که هر سه در دادگاه محکومیت قضایی دارند برای این دور از انتخابات نامزد شدند و صلاحیت هر سه آنها در هیئت اجرایی انتخابات یعنی وزارت کشور رد شد و پس از آن بود که به گفته برخی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب  این دو حزب با نفوذی که در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان داشتند این شورا که ریاست آن بر عهده "محمدرضا عارف" است را مجاب کردند که برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی لیستی از سوی این شورا ارائه نشود.

برخی از تحلیلگران سیاسی می‌گویند همین مسئله لیست دادن یا لیست ندادن حالا موضوعی شده تا که بین آنان اختلافات پررنگ‌تر شود که استعفای عبدالواحد موسوی لاری نائب رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در ۵ اردیبهشت دوباره نگاه‌ها را به سمت اصلاح‌طلبان و آنچه که در ۲ اسفند ۹۸ گذشت و در زیر بمباران خبرهای کرونایی پنهان شد، برگرداند.

۲ ماه از انتخابات ۲ اسفند ماه ۹۸ گذشته؛ اصلاح‌طلبان بیش از ۸۰ درصد از کرسی‌های مجلس را باخته‌اند، عبدالواحد موسوی لاری استعفا کرده و انتقادات به محمدرضا عارف هم افزایش یافته است؛ محمد قوچانی مسئول ارگان‌های رسانه‌ای حزب کارگزاران سازندگی می‌گوید: "انتخابات ۹۸ «آغاز پایان اصلاح‌طلبان خسته» است. عبدالله ناصری عضو شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات هم به شورای عالی اصلاح‌طلبان انتقاد می کند و می گوید: "کار شورای عالی اصلاح‌طلبان تمام است" و صادق زیباکلام می گوید: "اصلاحات مُرد!"

اینکه اصلاح‌طلبان در انتخابات سال ۹۸ از سوی پایگاه اجتماعی خود به دلیل عملکرد در مجلس دهم، شورای شهر تهران و دولت حسن روحانی دست رد محکمی به سینه‌شان زده شده را خود شخصیت‌های این جریان بر آن معترف هستند اما برخی از تحلیلگران سیاسی می‌گویند که این صحبت‌ها نوعی "فرار" است!

*انبارلویی:سخن از اینکه اصلاحات مرده پاک کردن صورت اصلی مسأله است

کاظم انبارلویی عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی و کارشناس مسائل سیاسی درباره سخنان شب گذشته صادق زیباکلام مبنی بر اینکه اصلاحات مرد می‌گوید: سخن از اینکه اصلاحات مرده پاک کردن صورت اصلی مسأله است. اصلاح‌طلبان اکنون با ۴ بحران روبه‌رو هستند و باید این ۴ بحران رهبری، بحران سازمان، بحران گفتمان و بحران ناکارآمدی را حل و سپس درباره بحران ناکارآمدی به مردم پاسخ بدهند.

او می‌گوید: اصلاح‌طلبان اکنون هیچ حرفی برای گفتن ندارند؛ همه وعده‌هایی که آنها به مردم داده بودند عملی نشده است، مردم می‌بینند که اصلاح‌طلبان نه در دولت بلکه در شورای شهر تهران نیز مطالبات آنان را محقق نکرده‌اند، بنابر این مردم دیگر فریب شعر و شعار را هم نمی‌خورند بلکه آنان به جد پیگیر این هستند که مطالبات‌شان محقق شود.

این کارشناس مسائل سیاسی می‌گوید: طبیعی است که یک گفتمانی در یک کشور ضعیف و قوی شود اما جریانی می‌تواند توفیق به دست بیاورد که بتواند مطالبات‌ توسط آن جریان محقق شود. اصلاح‌طلبان سال ۹۲ از حسن روحانی که می‌گفت می‌تواند روابط با غرب را بهبود ببخشد حمایت کردند و رأی هم آوردند اما امروز مردم به جریانی که می‌گفت نباید به دشمن اعتماد کنیم و ایرادات وسیعی به برجام می‌گرفتند اعتماد کردند.

**فضائلی:‌ «اصلاحات مرده است» شاید یک شگرد باشد

مهدی فضائلی تحلیل‌گر مسائل سیاسی هم  می‌گوید که مطرح کردن اینکه اصلاحات مرده است، درست است اما احتمال  دارد که آنها با اظهار نقدهای درون‌گفتمانی بخواهند مجددا خود را بازسازی کرده و حرکت جدیدی را برای آینده رقم بزنند.

وی تأکید کرد: یکی از اشکالات جریان اصلاحات این است که آنها تکلیف خود را با نظام سیاسی کشور روشن نمی‌ کنند. از یکط‌رف می‌خواهند در جایگاه روشنفکری باشند و حرف‌های روشنفکرمآبانه بزنند و نقد قدرت کنند و از طرف دیگر همه تلاش خود را به کار می‌گیرند تا در حاکمیت بوده تا قدرت را به دست بگیرند و این تناقضات در جریان اصلاحات وجود دارد.

وی گفت:‌ یک بخشی از جریان اصلاحات که مطمئن شده راهیابی به قدرت را ندارد، شمشیر را کشیده و آشکارا نقد می‌کند چرا که اگر همان فرد در حاکمیت بود به گونه‌ دیگری سخن می‌گفت.

فضائلی گفت: یک عده از اصلاح‌طلبان داخل حاکمیت هستند و می‌خواهند نسبت خود با جریان روشنفکر را نگه دارند، بنابراین مجموعه این موارد پارادوکس‌هایی را برای اصلاحات به وجود آورده و همانطور که خودشان اعتراف می‌کنند واقعا ایده‌ای برای اصلاح کشور ندارند.

وی تأکید کرد: در مورد شعار سال که مقام معظم رهبری عنوان سال را رونق تولید و جهش تولید مطرح می‌کنند، می‌بینیم که بخش افراطی این جریان تلاش دارد تا این شعار را زیر سؤال ببرد و حتی به انواع مختلف آن را سست کند. این جریان حتی نسبت به استقلال کشور نیز موضع مشخصی ندارد و برخی از آنها نیز طرفدار استقلال کشور نیز نیستند.

وی می‌گوید اصلاح طلبان در حوزه سیاست خارجی که شرایط آمریکا به گونه‌ای شده که دچار افول شده و با درگیری‌های داخلی دست و پنجه نرم می‌کنند، ناگهان از سوی برخی از این افراد پیشنهاد نزدیک شدن به آمریکا داده می‌شود، بنابراین تشتت عجیب در بین اصلاح‌طلبان مشاهده می‌شود.

فضائلی یادآور شد:‌ این تشتت عجیب فقط مربوط به الان نیست، بلکه همین اصلاح‌طلب‌ها زمانی ایده می‌دادند که در زمان صدام با آمریکایی‌ها به جنگ بپردازید و حتی پیشنهاد می‌دادند که با طالبان وارد جنگ شوید. اگر قرار بود با نظرات اصلاح‌طلبان کشور اداره شود، معلوم نبود که الان چه سرانجامی داشتیم.

وی تأکید کرد:‌ اصلاح‌طلبان باید ایده خود را برای حکمرانی اسلامی مشخص و تکلیف‌شان نیز با نظام سیاسی، دقیق روشن کنند. به دلیل همین موضوعات است که پایگاه اجتماعی از آنها روی برگردانده، به گونه‌ای که در انتخابات دو ماه قبل، سرلیست آنها (مجید انصاری) حدود ۷۰ هزار رأی می‌آورد، بنابراین اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی خود را به طرز عجیبی از دست داده‌اند.

شاید گفتن اینکه اصلاحات مرده است دور از واقعیت نباشد اما انتخابات سال ۹۸ فقط بخشی از بادی بود که اصلاح‌طلبان در سال‌های ۹۲ تا ۹۶ کاشتند و درو کردند. ۱۴۰۰ تکلیف همه وعده‌هایی که دادند بهتر مشخص می‌شود.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • SE ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  32 3
  این جماعت اصحالات بیش از 3 دهه مدیرت اجرایی را در اختیار داشته اند و حاصل کارشان کدخدا باوری است یعنی تعظیم به ابلیس مجسم شیطان بزرگ دشمن خدا و انسانیت
  • BE ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
   7 19
   آنها مطمئناً سعی در بکارگیری ترفندهای موجود در کتاب براندازی را دارند. حالا هم رفقا شون کل فیاسکو همه گیر کرنا رو بوجود آوردند، بزرگترین حقه ای جهانی....
 • IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  16 6
  اصلاح طلب و اصول گرا معنی نداره. یا برای ایران کار میکنی یا ضد ایران. و مردم دوست و دشمن رو ( نه همه اما بیشتر مردم) دارن می شناسن. مدارای نظام ادامه پیدا کنه، ما خارج از چارچوب قانون وارد عمل خواهیم شد. خیانت به ایران رو تموم کنین! ( خصوصا جریان اصلاحات)
  • IR ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
   10 2
   نظام خودش قدرت داره و خائنان رو باید به سزای اعمالشون برسونه سپاه ارتش نیروی انتظامی و اطلاعات و... باید همه خائنین رو محاکمه بکنند.
 • علی افصحی IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  15 4
  بسم الله الرحمن الرحیم. آفرین به جریان متحد و پیشرو انقلاب اسلامی که به جای بازی در زمین غرب زدگان و مسحور بودن در برابر چشم بندی آن ها،تحلیل خود را داشته و مرگ جریان غرب زده را به عنوان شگرد برای بازسازی یا پاک کردن صورت مسئله می دانند.صمیمانه باید گفت که اتفاق حاضر در اردوگاه غرب گرایان محصول صبر بزرگ رهبری است ولاغیر. این رهبری بود که در برابر این جریان چند لایه با صبری ستودنی سال به سال مشت آن ها را یکی بعد از دیگری باز کرد.نه مرگ و نه حیات این جریان اصلا برای جبهه انقلاب اسلامی مهم نیست مهم آن است که با تبعیت از رهنمودهای ولی فقیه همواره به دور از اشرافیت ، رانت ، فامیل بازی و دوست گرایی ، بر اصول انقلاب تاکید کرده و اصل در حرکت و نزدیکی و دوری افراد فقط میزان وفاداری هرکس به آن اصول باشد ولا غیر .جا دارد به رهبری عزیز عرض کنیم سلام علیکم بما صبرتم« یا ولی».
 • سید IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  21 2
  انشاءاللّه به پایان عمر اصلاح طلبان تهوع آور نزدیک شده ایم!
 • محمد IR ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  16 5
  اینکه اصلاحات مرده کل اصلاحات مجلس یازدهم فقط دو درصد رای اورده اند درسته ولی مکر و فناق این جریان همیشه خطرناک بود سرطان را نباید مدارا بلکه باید از ریشه از بین برد
 • DE ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  15 7
  اصلاحات اگر میمرد هزار بار بهتر بود . با ویرانگری که تو این 7 سال در همه عرصه ها انجام داد برای ابد زیر فاضلاب توآلت دفن شد
 • IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  4 10
  امام خمینی(رضوان الله علیه): آن وقت که مسئولین ما از خوی کوخ نشینی به خوی کاخ نشینی بروند آن وقت است که باید فاتحه مملکت را بخوانیم! ای کاش مسئولین انقلاب یک هزارم شجاعت و صداقت زیباکلام رو داشتن
  • IR ۰۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   3 4
   خوب می شی.. :)
 • DE ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  8 4
  اصلاحات مُرد یا خود را به مُردن زده است؟// سعدیا مرد نکو نام نمیرد هرگز - مُرده آنست که نامش را اصلاحات بگذارند
 • IR ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  0 6
  اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه چی اگه گفتین؟؟؟!!!!آفرین بچه های خوب. ماجرا.
  • محمود NL ۰۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   10 4
   دقیقا پیرسگ تروریست آلبانی نشین منتها دیگه تمومه ماجرای حزب بازی فقط انقلاب ونیروهای انقلابی تازه شروع کاره
 • IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  8 2
  زنده اش چه کاری کرد که مرده اش می خواست بکنه
 • IR ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  6 1
  انشاله هر کسی که به ایران و مردمش خیانت میکنه خدا لعنتش کنه.هرکسی باعث فقر و رنج و درد و زجر مردم میشه مثل یه حیوون بمیره و خدا از سر تقصیراتش نگذره.
 • IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  5 4
  دوم خر دادی ها سقط شده بیدن!!!!!
 • IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  7 1
  اینها دیدن با این صغری وکبری خواندن ها دیگه مردم گولشون رو نمیخورن حالا میرن دوباره با یک رنگ دیگه میان جلو
 • IR ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  8 2
  آیه قران کریم درباره (منافقین)مدعیان دروغین اصلاح طلبی.... //آیه «11» وَ إِذا قِيلَ لَهُمْ لا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ قالُوا إِنَّما نَحْنُ مُصْلِحُونَ‌.... //[هرگاه به آنان (منافقان) گفته شود در زمين فساد نكنيد، مى‌گويند: همانا ما.. (اصلاحگريم)].... //1- گرچه منافقان پندپذير و نصيحت خواه نيستند، ولى بهتر است آنها را مؤعظه و نهى از منكر كرد. «قِيلَ لَهُمْ».... //2- نفاق، عامل فساد است. «لا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ».... //3- [[منافق چند چهره بودن خود را مردم‌دارى واصلاح‌طلبى مى‌داند]]. «إِنَّما نَحْنُ مُصْلِحُونَ».... //4- منافق، فقط خود را اصلاح‌طلب معرّفى مى‌كند. «إِنَّما نَحْنُ مُصْلِحُونَ» (ممكن است كسى دچار بيمارى سخت روحى باشد، ولى خيال كند كه سالم است.).... //5- [منافق با ستايش نابجا از (خود)، در صدد تحميق ديگران و توجيه خلافكارى‌هاى خويش است. «إِنَّما نَحْنُ مُصْلِحُونَ»].
 • IR ۰۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  6 2
  اقای زیبا کلام این پایان کار اصلاحات و توریسین های اصلاحات و مدافعان اصلاحات و تکرار کنندگان اصلاحات و دغل بازی اصلاحات میباشد
 • IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  7 1
  واقعا اصلاحات دیگه "مرد"وسالی دیگه ایشاالله کرونا هم تمام شده براشون مراسم سالگردشون میگیریم نگران نباشند-باید گم بشن وازخداشرم کنندکه چه به سر مملکت اسلامی آوردند-به قران جنگ بود هشت سال دفاع مقدس این بلاها سرما نیامد خودت میگی جنگ تدارکات جبهه ها واصلا فشاری ازنظر اقصادی ما احساس نکردیم همه چی سرجاش بود-معذرت میخوام این افسادطلبان فقط هنرشون دوستی با دشمنان ایران است چون منافعشون لابد در خطره-ولی باید مواظب باشیم بعضی مواقع اتیش زیر خاکستر دوباره با پفی روشن میشه واین ها دوباره جون نگیرند فتنه به پا کنند "والا"ازاین جماعت همه چی برمیاد خدا نسلشون ریشه کن کنه ایشاالله به یاری پروردگاربرند وبرنگردند-
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  9 3
  اصلاحات نمرده و نخواهد مرد دزدان دریایی ۱۰ درصدی
  • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
   0 0
   :/
 • بختیاری US ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
  5 0
  این جونوری که ما دیدیم حالا حالا قصدمردن نداره فقط تظاهربه مردن کرده که در موقعیت مناسب حمله کنه.! به هرحال مواظب حیله های در سایه باشیم بدنیست. با موضوع کفن ودفن ملت رو مشغول ویکباره شورش های معیشتی شروع میشه همون چیزی که اون سه ... هزاران بار مستقیم وغیر مستقیم تهدید کردند..!آره؟؟؟