کد خبر 1067341
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۹
فواد ایزدی

یک کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است مسیر آمریکا برای از بین بردن قطعنامه ۲۲۳۱ و استفاده از مکانیزم ماشه دشوار است ولی ما هم باید فعالیت‌های دیپلماتیک‌مان را گسترش دهیم.

به گزارش مشرق، فواد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، درباره طرح دولت آمریکا که تحت عنوان بازگشت به برجام با هدف ممانعت از رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران مطرح می‌شود، اظهار داشت: آمریکا نمی‌خواهد به برجام بازگردد. ما یک قطعنامه‌ای به نام ۲۲۳۱ داریم که در آن قطعنامه، آمریکا به‌عنوان یکی از کشورهایی که توافق هسته‌ای برجام را با ایران امضا کردند، لیست شده است.

بیشتر بخوانید:

جوانان ایرانی میراث‌دار تمدن اسلامی‌اند نه شاهزادگان سعودی

وی افزود: در آن قطعنامه چون بخش عمده‌ای از آن به برجام مرتبط است، مکانیزم ماشه هم قید شده است. آمریکا حرفش این است که چون اسم ما در قطعنامه به‌عنوان یکی از کشورهایی که حق استفاده از مکانیزم ماشه را دارند قید شده، می‌خواهیم از این حق استفاده کنیم و اگر ما احساس کنیم در ماه اکتبر قرار است ذیل قطعنامه ۲۲۳۱، تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، ما به‌عنوان کشوری که حق استفاده از مکانیزم ماشه را دارد، از این حق استفاده می‌کنیم. 

بیشتر بخوانید:

آمریکا به خانه بر می‌گردد؟ +عکس

این کارشناس مسائل بین‌المللی با بیان اینکه این اقدام آمریکا به‌معنای بازگشت به برجام نیست چراکه از برجام رسماً خارج شدند، خاطرنشان کرد: در سایت کاخ سفید اگر مراجعه کنید برای برجام از کلمه "end" استفاده شده است. در تیتر از کلمه "cease" استفاده شده بود و در متن هم از کلمه "end" که هردو به معنای پایان است یعنی ما به حضورمان در برجام پایان دادیم پس بحث بازگشت به برجام نیست بلکه می‌خواهند از مکانیزم ماشه استفاده کنند. استفاده از مکانیزم ماشه که در برجام هست، یکی از مشکلات برجام بود. همین مکانیزم ماشه ما را به قطعنامه ۱۹۲۹ باز می‌گرداند و قطعنامه قبلی از بین می‌رود. در حقیقت آمریکا می‌خواهد وارد ۲۲۳۱ شود تا آن را از بین ببرد.

عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان با اشاره به اینکه این تفسیر آمریکا است اما تفسیر چین و روسیه تفاوت دارد و مقامات این دو کشور معتقدند چون آمریکا خارج شده قابلیت استفاده از مکانیزم ماشه را از دست داده، اظهار داشت: نه تنها چینی‌ها و روس‌ها این را گفتند بلکه برایان هوک که مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا است، چندماه پیش در مصاحبه‌ای از وی پرسیدند آیا برنامه استفاده از مکانیزم ماشه را دارید؟ که گفت خیر، ما خارج شدیم و کشورهایی که هنوز در برجام هستند می‌توانند از این مکانیزم استفاده کنند. هوک حقوقدان است و مقامات رسمی آمریکایی مثل وی نظر چین و روسیه را تکرار می‌کردند.

ایزدی با تاکید بر اینکه کار برای آمریکایی‌ها پیچیده‌ است، در پاسخ به این پرسش که چرا آمریکا این کار را می‌کند؟ گفت: اول اینکه سیاست‌های ترامپ نسبت به ایران شکست خورده است. قرار بود جمهوری اسلامی را براندازی کنند که نتوانستند، امتیاز بیشتری نگرفتند و امتیازات برجامی هم از دست دادند، قرار بود ایران را با حمله نظامی بترسانند اما عملی نشد. سیاست شکست خورده آمریکا علیه ایران زیر سوال است و در مناظره‌های انتخاباتی یکی از سوالات از ترامپ درباره ایران است پس باید موضعی بگیرد و حرکتی کند که قابل دفاع باشد. 

وی افزود: در این شرایط ممکن است آمریکا بیانیه‌ای بدهد که براساس ۲۲۳۱ از مکانیزم ماشه استفاده کردیم و همه تحریم‌ها برگشت. روسیه و چین هم می‌توانند بگویند شما از برجام خارج شدید حق این کار را ندارید. در سازمان ملل هم رئیسی وجود ندارد که بخواهد تفسیر و قضاوتی در این‌باره انجام دهد. شورای امنیت و اعضای اصلی آن تصمیم‌گیر هستند که در همه حوزه‌ها با یکدیگر درگیرند و روش به نتیجه رسیدن همین قطعنامه‌های سازمان ملل است. اگر آمریکا قطعنامه بدهد که ۲۲۳۱ تمام شده و از مکانیزم ماشه استفاده شود، روسیه و چین وتو می‌کنند و با حالت انسداد روبه‌رو می‌شود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: سیاست آمریکا این است که حرفی بزند به امید اینکه شاید نتیجه‌ای در بر داشته باشد. یک بعد این کار انتخاباتی و عملیات روانی است و یک بعد قانونی و حقوقی که از منظر حقوقی، کار دشواری دارد و دولت آمریکا هم تا چند وقت پیش معتقد بود این کاری نیست که بتوان انجام داد. 

ایزدی درباره اینکه وظیفه دولت ایران در این شرایط چیست، اظهار داشت: آقای ظریف موضع‌گیری توئیتی دارد که بهتر از فعال نبودن است اما فعالیت‌های دیگری هم باید انجام داد. آمریکایی‌ها از اهرم‌های دیپلماتیک هم برای فشار روی اعضای دائم شورای امنیت و هم روی اعضای غیر دائم استفاده می‌کنند. برخی اعضای غیر دائم همپیمان آمریکا هستند و برخی بینابین و نباید به فعالیت‌های دیپلماتیک بی‌توجه بود و وزارت خارجه باید در همین سطح فعالیت و با کشورهای بینابین رایزنی کند. ممکن است روسیه و چین رای مخالف دهند اما صرف تکیه به "وتو" مطلوب نیست تا با وتو حرکت آمریکا را متوقف کنیم.

وی افزود: آمریکا در حال لابی با اکثریت است و ما هم باید فعالیت مضاعفی در سازمان ملل داشته باشیم و هم در سازمان ملل و هم با دولت‌هایی که در شورای امنیت هستند رایزنی کنیم تا حرکت آمریکا که مسیر دشواری است به شورای امنیت هم نرسد. 

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  15 0
  برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ
 • IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
  0 0
  عجب غیرت کردی این همه بنویسی برجام خیانت بزرگ

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس