اصلاح طلبان

یک عضو شورای مرکزی حزب چپ اتحاد ملت در سخنانی از رفتار اصلاح‌طلبان در تحریم انتخابات مجلس یازدهم حمایت کرده و "فتنه ۸۸" را نیز افزون‌کننده سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان دانسته است.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

بیمارستان‌سازی "سپاه" یعنی بی‌اختیاری روحانی

جلال جلالی‌زاده، فعال اصلاح‌طلب و از نمایندگان مستعفی مجلس ششم در بخشی از مصاحبه با اعتماد آنلاین اظهار کرده است: شهروندان، دولت را مقصر این مساله (شیوه مدیریت کرونا) نمی‌دانند؛ مردم دیگر می‌دانند که دولت از اختیارات زیادی برخوردار نیست. وقتی هر نهادی به خود اجازه می‌دهد که اظهارنظر کند، بیمارستان و کاروان راه بیندازد و اهتمامی هم به دولت نمی‌دهد، مردم هم می‌دانند که دولت مطابق توان، امکانات، اعتبارات و پشتوانه مالی می‌تواند به ارائه خدمات بپردازد.

او همچنین تصریح می‌کند: با این اوصاف، چون مردم هم می‌دانند که دولت تنها در این مورد مسئول نیست، شاید طرف خطاب‌شان کل حاکمیت باشد.[۱]

*مدیریت دولت آقای روحانی در قبال بیماری کرونا نسبتا قابل قبول است و انتقادات مطروحه نیز برای بهتر شدن امور بودند نه ایجاد و القای بحران!

بحرانی که البته گویا برخی نسبت به آن بی‌میل نیستند و بدشان نمی‌آید با مسئول جلوه دادن حاکمیت (بخوانید رهبری!) در هر مشکلی و بی‌اختیار نامیدن رئیس‌جمهور؛ ماهی خود را از آب‌های گل‌آلود بگیرند.

این در حالی است که همانطور که دکتر علی مطهری نیز به تازگی تأکید کرد؛ ولی فقیه مسئول گوشت و نان مردم نیست و حاکم کشور، شخص رئیس جمهور است. [۲]

اشاره جلالی‌زاده به اینکه هر نهادی به خودش اجازه می‌دهد بیمارستان بسازد نیز قاعدتا منظوری غیر از فعالیت‌های ارتش و سپاه در کمک به دولت ندارد.

کمک‌هایی که اولا هیچ منتفعی جز دولت آقای روحانی نداشت و ثانیا اگر نبود؛ امروز دولت اعتدال نمی‌توانست در مجامع جهانی از کارنامه موفق خود در مبارزه با کرونا صحبت کند.

این قبیل اظهارات به روشنی هرچه‌تمامتر، دوستان و دشمنان مردم را به افکار عمومی معرفی می‌کند.

و البته نشان می‌دهد که اگر قصدی برای فتنه‌انگیزی و بهانه‌جویی باشد؛ حتی ساخت بیمارستان توسط سپاه هم بصورت دیگری به مردم معرفی می‌شود!

سکوت دولت و تریبون‌های آن در قبال این اظهارات تند اصلاح‌طلبان نیز تأملات مهمی را ایجاد می‌کند...

در قبال این رفتارها؛ ورود خواص به مسئله و روشنگری یک ضرورت است.

***

خوب کاری کردیم انتخابات را تحریم کردیم!

حسین نورانی‌نژاد، عضو شورای مرکزی حزب چپ اتحاد ملت در بخشی از مصاحبه خود با شماره سه‌شنبه گذشته روزنامه اعتماد در اشاره به تحریم انتخابات مجلس یازدهم از سوی اصلاح‌طلبان گفته است:

"به نظر من اصلاح‌طلبانی که چشم‌شان تنها به قدرت نیست سنگ بنای خوبی در انتخابات اسفند گذاشتند و نشان دادند به هر قیمتی در انتخابات شرکت نمی‌کنند. اگرچه برنامه‌ این جریان اینگونه است که تحولات را از طریق صندوق رای رقم بزند اما سعی می‌کند صندوق رای را هم معنادار کند. این رویکرد باید ادامه پیدا کند تا مرحله تجدید اعتبار و اعتماد عمومی به جریان اصلاحات طی شود."[۳]

*آقای نورانی‌نژاد باید بداند که در انتهای رفتار خیانت‌بار تحریم انتخابات، چیزی غیر از تباهی و طرد از حافظه ملت نخواهد بود.

کما اینکه جریان اصلاحات پس از فتنه سال ۸۸ نیز روز به روز به محاق بیشتری نزدیک شده است.

چه اگر اینطور نبود، ابراهیم اصغرزاده از قول عده‌ای نمی‌گفت که نمی‌توانیم تا ابد برای اصلاح صبر کنیم! [۴]

این چه اعتماد عمومی است که صبر اصلاح‌طلبان ستادی را لبریز کرده و آنها را مجبور به حمایت از نامزدهای لژیونر کرده است؟

جالب است که نورانی‌نژاد در بخشی از همین مصاحبه گریزی به سال ۸۸ نیز می‌زند و می‌گوید: اتفاقاتی که در جریان این انتخابات رخ داد و پسا ۸۸ دوره جدیدی برای اصلاحات بود. اصلاحات اگرچه به لحاظ امنیتی دچار لطمات زیادی شد اما به لحاظ سرمایه اجتماعی دوره کم‌نظیری داشت و جهش گفتمانی پیدا کرد، مثلا مولفه‌های حقوق بشری در گفتمان اصلاح‌طلبان پررنگ‌تر شد و شمول اجتماعی بیشتری یافت!

این گزاره نشان می‌دهد که معمّرین اصلاح‌طلب نظراتی را درباره سیر تاریخی این جریان خاص سیاسی دارند که جوان‌ترها کاملاً با آن معارض‌اند.

در سال ۸۸ چه چیزی در مشت اصلاح‌طلبان قرار گرفت جز اعتراف رسمی و غیر رسمی به اینکه هیچ تقلبی رخ نداده است!؟

و آیا جز این بود که آنها با حمایت کسانی مثل ریگی و بنی‌صدر نیز مواجه شدند؟

فلذاست که باید با یک بدبینی معقول ابراز کرد که صحبت‌های نورانی‌نژاد از دلچسب بودن تحریم انتخابات مجلس یازدهم و سرمایه‌ساز بودن فتنه ۸۸ برای اصلاح‌طلبان؛ معانی به شدت ناخوبی در پشت پرده دارد.

معانی ناخوبی که اولا جوانان اصلاح‌طلب باید برای ماندن یا نماندن در سپهر سیاسی کشور در آنها مداقه کنند. و ثانیا خواص کشور نیز بایستی در اشاره به آنها بدانند که "فرماندهان فتنه آینده" چه کسانی هستند و چرا قصد دارند چتر خود را بر سر تمام نارضایتی‌ها بگسترند و چه قصدی برای فردا روز دارند!؟

برخی محافل تحلیلی از این می‌گویند که علت این اصرار اصلاح‌طلبان بر رفتارهای اپوزسیونی و پشت‌گرمی دادن به کسانی که در سال ۸۸ علیه نظام اسلامی خنجر کشیدند؛ را باید در اصرار تئوریسین‌های این جریان بر وقوع اغتشاش در پسا کرونا جستجو کرد.

***

دکترهایی که برای درمان کرونا دارو نمی‌دهند!

علی ربیعی، فعال اصلاح‌طلب و سخنگوی دولت آقای روحانی طی یادداشتی در شماره سه‌شنبه گذشته روزنامه همشهری نوشته است:

"کرونا، بی‌رحمانه  با جدایی‌ها عاطفه و با بیکار کردن‌ها، کرامت انسان‌ها را نشانه رفته است.

داشتم به تعبیر اگامین از «حیات برهنه» فکر می‌کردم. حیات برهنه یعنی آن حیات که از زیست سیاسی و کرامتی جدا شده و به جان محض تقلیل یافته است. حیاتی که  از حمایت‌های قانونی و اجتماعی کم ‌بهره و دچار نوعی بی‌پناهی می‌شود. او صرفا یک موجود زنده است  که به وجود جسمانی خود تقلیل می‌یابد.

سیاست‌های نادرست توسعه در چنددهه گذشته افراد نزدیک به «حیات برهنه» در جامعه ایران به جای گذاشته است و تحریم‌ها نیز به رغم هدف سیاسی تحریم‌گران، حیات باکرامت انسان‌ها را هدف قرار داده است‌ - به خیال تحریم‌گران، انسان‌های با «حیات برهنه» به خیابان‌ها خواهند ریخت تا هدف سیاسی آنها برآورده شود. -

کرونای در هم تنیده با تحریم در غایت خود  بخشی از جامعه را از یک  بیوس(زندگی سیاسی وبهره مند از حقوق و منزلت بشری) به یک «زئو» به یک حیات برهنه، یعنی برهنه از حقوق تبدیل می‌کند. چگونه باید زیست «حیات‌های برهنه» را به زیست با کرامت تبدیل کنیم؟ به نظرم هیچ‌چیز مهم‌تر از لباس کرامت پوشاندن بر حیات‌های برهنه برای ساخت قدرت و جامعه وجود ندارد و این باید به یک درد بزرگ روشنفکری جامعه ایران و مدعیان خدمت در ساخت قدرت تبدیل شود. "[۵]

*قبل از ربیعی، دو دیگر همکار امنیتی سابق او یعنی سعید حجاریان و محمدرضا تاجیک نیز تأکید کرده‌اند که بایستی در پساکرونا منتظر اغتشاش بود. [۶]

و سؤال اینجاست که چرا هیچیک از این آقایان تأکید ندارند که "اغتشاش" بدترین انتخاب ممکن است، به ناکجا می‌انجامد، با اغتشاش و حرکت خیابانی مشکلات بیشتر می‌شود، اعتراض خیابانی یعنی حمام خون و اساسا در یک حکومت عقلانی، با اغتشاش هیچ چیز تازه‌ای رخ نخواهد داد.

پاسخ به این سؤال مهم، دورکننده یا تسریع‌کننده رخداد سوئی به نام "فتنه اقتصادی" خواهد بود.

گفتنیست، تأکیدات ربیعی بر وجود حیات برهنه یا همان "نان بخور و نمیر" در حالی است که او پیش از این نیز در یک مفهوم برساخته دیگر از عبارت "چروکیدگی جامعه ایرانی" یاد کرده بود. [۷]

مع‌الوصف اولا مشخص نیست که چرا سخنگوی دولت که باید مدافع وضع موجود باشد؛ خود پرهیجان‌تر از هر دوست و دشمنی مشغول نقد کارنامه دولت خود و دولت‌های دوستان خود! است و ثانیا این اظهارات با واقعیت هم تطابق چندانی ندارد.

بله! کرونا سبب‌ساز مشکلات حادّ شده است اما شاخص‌های اقتصادی کشور تا قبل از شیوع کرونا اوضاع چندان بدی ندارند...

مثلا شاخص بیکاری کشور در آستانه تک رقمی شدن است، بحران کاهش قیمت نفت نتوانسته آسیب چندانی را به اقتصاد ایران وارد کند، اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران به کمتر از ۳۰ درصد رسیده است، نرخ فقر مطلق در طول ۴۰ سال حاکمیت جمهوری اسلامی ایران به کمتر از چند دهم یک درصد رسیده است و ایران توانسته در جایگاه سیرترین کشورهای جهان قرار گیرد. [۸]

واضح است که اگر کسی مثل سخنگوی دولت به این آمار متقن و عینی اعتقادی نداشته باشد و یا خدای نکرده منکر آنها باشد؛ حتما بایستی در پساکرونا منتظر اغتشاش بود!

***

۱_ https://etemadonline.com/content/۳۹۸۹۱۹

۲_ mshrgh.ir/۱۰۶۵۴۸۶

۳_ http://www.etemadnewspaper.ir/fa/main/detail/۱۴۶۴۰۰

۴_ mshrgh.ir/۱۰۶۳۷۳۷

۵_ http://newspaper.hamshahrionline.ir/id/۹۹۳۵۵

۶_ mshrgh.ir/۱۰۶۱۹۸۶

۷_ mshrgh.ir/۹۶۰۴۶۵

۸_ mshrgh.ir/۹۴۴۹۸۰

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  11 65
  اصلاحات هر چی هست از جریان تندرو بهتره
  • CH ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
   21 16
   اسلام یعنی تندروی. ایراهیم پیامبر پیشوای تندرویان تاریخ است و ما هم با افتخار تندرو هستیم. میانه رو هم که آمریکا و پیروانش هستند. کند رو هم وجود ندارد!
  • سید IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
   45 7
   هنوز به این نتیجه نرسیده ای که هرچه نادان تر، اصلاح طلب تر و هرچه اصلاح طلب تر، تهوع آورتر!؟ نکند که تو هم از نادانانی!
  • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
   8 1
   تندروتر و کثیف تر از شما وجود نداره
  • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
   4 1
   هر دو مثل هم هستند. این نسبی گرایی که این از آن بهتر است بیست سال ملت را سردرگم کرد. بهترین کار دور ریختن اینها و بازگشت به دوران کار و تلاش و نان حلال است.
  • SE ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
   4 1
   خائن ترین کروه سیاسی در طول تاریخ ایران همین اصحالات است مخربتر و نامردمیتر از مغول و تیمور و اسکندر چون مردم آنها را دشمن میدانستند ولی این فریبکاران نقاب ملی بر چهره زده را دوست
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  27 5
  جناب جلال جلالی‌زاده، گیا شما یادتان رفته در هر انتخاباتی چه مجلس وچه ریاست جمهوری از هر نیرنگ و دروغ و تهمت استفاده کردید تا برنده ان شوید اخوی اگرمی دانید اختیار ندارید غ ل ط می کنید در ان کاندید می شوید و نظام را به چالش می کشانید
 • روباه مکار IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  2 2
  جلال جلالی زاده پیلیز
 • مهدی IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  16 2
  آدم نفهم شماها کی خواهید فهمید چرا شروع به فتنه انگیزی می کنید چرا آن حرف را میگید مگر تو قانون اساسی قدرت هرکس مشخص نیست در ثانی در این بحبوبه کرونا مردم فوج فوج دارند میمیرند همه دستگاههای نظامی توپادگان بنشینند و رئیس جمهور هم تو کاخ بشیند حتی ریاست مقابله با کرونا را هم قبول نکرد وم شما از کم شدن قدرت رئیس جمهور صحبت میکنید این در وهله اول وظیفه نیروی نظامیاست که از جان مردم در مقابل هر خطر نظامی و بیولوزویکی محافظ کند و شما ها کاری از دستتان نمیآید شروع به فتنه انگیزی میکنید واقعا خیلی بی شرف هستید.
 • فانی IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  7 0
  کارگری را برده بودند چند درخت اره کند و در ضمن به او اره ی مخصوص داده بودند بعد 6 یا هفت ساعت کارکردن خیلی خسته شده و نشسته بود کارفرما گفت چرا تمام نمیکنی گفت این اره خوب نمی برد. گفت نکنه بنزینش تمام شده، بیا روشن کنیم کار گفت مگر روشن هم می شود. حالا داستان دولت است که بلد نیست کار کند بعد از 7 سال میگوید اختیارات کم است. هرچند اگر اختیار بیشتر از این هم داشت غیر از دعوت از مستشاران غربی کار دیگری انجام نمی داد.
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  4 1
  یعنی واقعا نمیشه کتابهایی که نخوندید رو کنار دستتون نگذارید و بعد عکس بگیرید؟ قششنگ تابلوئه که اون کتابها رو از توی کتابخونه اش برداشته گذاشته کنار دستش روی صندلی. درسته شما کتاب خوندید (تازه اگر خونده باشید) اما درست مثل خری میمونید که یه مشت کتاب با خودش حمل می کنه.
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  10 0
  فقط فکرمیکنم اینهاکجابزرگ شدن وکجادرس خواندن
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  15 0
  آقای ربیعی مثل جوانانی که تازه دو تا کتاب خوانده و تحت تاثیر آن با هیجان زدگی حرف میزند. اینهمه منبع و ماخذ ایرانی و اسلامی را رها کرد و به نظرات خام غربی اسنناد میکند اما شما هم بدجوری یک بام و دو هوا تحلیل میکنید. واقعیت اینه که نویسنده شما هم در این صفحه حرفهایش تکراری و بعضا متناقض شده است.
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  14 1
  درب جهنم برای پذیرایی از اسهال طلبان فتنه گر و غربزده باز و رئیس استخریشان آماده پذیرایی از آنهاست
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  1 3
  بابا ربیعی داره یک پیامد اجتناب ناپذیر بواسطه اتفاقات اخیر رو پیش بینی میکنه که بی راه هم نیست... شما اصل حرفو رها کردی دنبال مقصر میگردی... بنا بر مچ گیری باشه یه آدم روسفید نشون بده....شماها که خودتون رو دانشمند در همه زمینه ها میدونید ....به شعارهایی که میدید 20 درصد عمل کنید....عملکرد تمام دستگاهها و نهادها عریان جلوی چشم مردمه و مردم هم دیگه مردم سابق نیستند و بواسطه گسترش اطلاعات بهتر از دیروز قضاوت میکنند....پس زیاد خودشو ناراحت نکن....
 • IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  4 7
  اعتراض خیابانی یعنی حمام خون؟...این آخرین جمله شاهکار مشرق بود اعتراض از هر نوع آن حق مردم است خیابان را هم از مردم نمیتوان از مردم گرفت اصلا قانون اساسی این حق را برای مردم قائل شده که با مجوز وزارت کشور تجمع یا اعتراض کنند البته بدون مجوز هم باشد به معنی این نیست که حمام خون راه بیافتد
  • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
   4 10
   از آلبانی چه خبر پیرمرد/ پیرزن؟!
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  2 3
  بعضی از مسائل انتخابی نیست یعنی نمیتوان به ملت گرسنه و کلافه و بیکار گفت اعتراض نکنید اینایی که به خیابان میریزند از روی استیصال است همه دوست دارند زندگی راحت و بی دردسری داشته باشند اما وقتی کسی به حرفشان گوش نمیکند راهی جز اغتشاش برایشان باقی نمیماند
 • IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  0 1
  بزرگترین مشکل شما این است که ضرورت تاریخی ندارید. شما فقط میخواهید به زور ثابت کنید مشروعیت سیاسی دارید. تاریخ زبان سیاست را نمیفهمد فقط زبان اقتصاد را میفهمد. برای همین شما در برابر تاریخ گنگ هستید و چهار صباحی وقت همه را میگیرید. حکومت قبل ضرورت اقتصادی داشت به جبر اقتصاد برقرار بود برای مردم دلیل شرعی نمی آورد. نظام سرمایه داری صنعتی بود که بدون دلیل برای مردم توجیه میشد.
 • علی IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  4 0
  بی وجدان خوارج اصلاح طلب اگر کمک نهاد های دیگر در رفع مشکلات مملکتی نبود این دولت وامانده در گل چه غلطی با کمک شما ها میخواست برای ملت و مملکت انجام دهد جز حرف و عمل منافقانه کار دیگری شما بی شرفها بلد نیستید
 • علی IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  2 0
  راه بازگشت اصلاح طلبان فقط تشرف دوباره به اسلام ناب محمدی هست وبس این طی طریق اصلاحات انتهایی جز تقابل با انقلاب اسلامی ایران ندارد. اگه امید اصلاح طلبان به عافیت طلبی طبقه متوسط جامعه است تو همین انتخاباتی که تهران مثلا تحریمش کردن به دادشون میرسیدند میدل کلاس ها همه عملگرا هستند وعده نسیه برجام یکبار میتونه مردم رو فریب بده
 • راسخ IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  3 0
  دستمزد مردم ایران کشاندن بخشی ازآنهابه خیابانها نیست فتنه ای که باحضور آمریکاتبدیل به حمام خون خواهدشد . بخداپناه میبریم از خدعه وخیانت منافقبن جدید اگرچه انقلاب اسلامی در تشیع پیکرسپهدشهید سلیمانی عزیزنشان داد دل به خدا و اسلام سپرده است اماهستندکسانی که فریب میخورند ویکبارازخودنمیپرسند اگرامثال جلالی زاده وطن پرست هستند چرابادشمنان ایران همسو میشوند . براینکه عکس خوبی درآد نیم ساعتی کتابها رو رو صندلی چیدن ! ایکاش بجای آفتابه لگن هفت تا شام وناهار چپکیها دادن شام هم بود !؟ فکرکنم کتابهاهم تزیینی ازسرکوچه سفارش دادن .....اللهم عجل لولیک الفرج
 • US ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  2 0
  جلالی زاده ..! هنوز در هیچ کجای دنیا برای کرونا هیچ دارویی وجود ندارد. فقط و فقط از بیماران مراقبت می شود و بهترین کار رساندن اکسیژن به ریه های بیمار است. ضمنا در همه دنیا بخشهای نظامی دارای امکانات پزشکی هم هستند که در شرایط بحرانی به کار گرفته می شوند. مردم ایران هم بدون توجه به گرایشهای سیاسی از کمکهای ارتش و سپاه قدردانی می کنند. حتی خود دولتیها که با امثال توی بی .. از یک قماش هستند تا کنون بارها از کمکهای ارتش و سپاه تشکر کرده اند
 • نعمت IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  2 0
  ازکجاچنین عجوبه های گیر می آورید وسخنان بی ربطشان را باز نشر می دهید.این جماعت هنری داشتند.نیاز به بی ربط گویی نداشتند .ایشان هر چند سرازیر به زباله دان تاریخند به هرچیزی چنگ می زنند حتی ساخت یک بیمارستان در اوج نیازمردم رابر نمی تابند واز محبوبیت ان نهادها و کارهای ارزشمندشان وقدر دانی مردم از انها هم به خوبی آگاهند. کاش یک جو از شرف ضد انقلاب فراری اردشیر زاهی را داشتند که به سلیمان سپاه افتخار میکند و تروریستهای فرودگاه بغداد را بعکس این جماعت که برایشان له له می زنند مورد عتاب قرار داد و گفت شما غلط می کنید به فکر براندازی حکومت ایرانید.
 • حق جو IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  1 0
  پروردگارا در این ماه مبارک به این بنده بی بصیرتت ( جلال جلالی زاده ) و افراد هم فکر او بصیرت و آگاهی و به همه بندگانی که در این بسیج همگانی به یاری مردم و کمک به دولت اقدام نموده اند، سلامتی و توفیقات و عاقبت بخیری عنایت فرما، آمین
 • ناشناس IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  1 0
  خاک برسرتان اگه امکانات سپاه و ارتش به میدان نیامده بود امروز شما هم به مرض کرونا به درک واصل شده بودی مردک ووضعیت ایران بهتر از امریکا نبود این نفس گرم رهبری بود که مردم و سپاه و ارتش و... را به میدان اورد تا دولت دردنیا افتخارکند که ما توانستیم این ویروس منحوس را کنترل کنیم و فریاد من انم که رستم بود پهلوان را سر بدهد
 • وطن پرست DE ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  1 0
  چطور اختیار داره حقوق نجومی بده و سر مردم رو با کنسرت گرم کنه تا با برجام فعالیت های هسته ای و فضایی کشور رو تعطیل کنه اما برای ابادانی کشور اختیار نداره!!!
 • FR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  1 0
  باید پرسید عجب سخنگوی دولتی ؟ یا عجب دولتی با این سخنگویش ؟!
 • SE ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
  1 0
  حاکمی که صبح جمه بیدار میشه از تلویزیون از گران شدن بنزین باخبر میشه و خودش میگوید من بلد نیستم را باید دستش را گرفت حالا دم سپاه و ارتش گرم که در تنگناها بداد ملت میرسند و دست دولت را میگیرند والا با من بلد نیستم که نمیشود کشور اداره کرد
 • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
  0 0
  این حرفها مال کسانی است که سر سفره باباشون بزرگ نشده اند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس