دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی نوروز اعلام کرد: امروز، به پشتوانه سه هزار سال تاریخ جهان و برای 300 میلیون انسان ، نوروز مناطق و ملیت ها، مذاهب و زبانها را برای سهیم شدن در تجدید حیات در اولین روز بهار متحد می کند.

به گزارش مشرق به نقل از مهر، در پیام بان کی مون آمده است: نوروز روزی است برای خانواده ها و دوستان، روزی است برای جشن گرفتن ارزش احترام متقابل و آرزو برای سازگاری تمامی جامع. نوروز لحظه پاکی و تولد مجدد و فرصتی برای تجدید آرزوها برای صلح و حسن نیت است.

هر نوروز جلوه گاه تنوع جهان بوده و ارائه دهنده فرصتی برای تعمیق روابطی است که همگی ما را به یکدیگر مرتبط می سازد. به همین دلیل است که اخیرا نوروز به "فهرست نمایندگان میراث فرهنگی ناملموس بشریت یونسکو" اضافه گردیده است. در پی این تلاش، مجمع عمومی سازمان ملل متحد 21 مارس را روز جهانی نوروز اعلام نمود.

در زمان تغییرات جهانی و ناپایداری، شامل بسیاری از مناطقی که نوروز در آن مکان ها جشن گرفته می شود، پیام صلح که در بطن این رسم قرار دارد به ویژه مهم است. افکار اینجانب همراه جوامعی است که نوروز را تحت شرایط دشوار گرامی می دارند. این تعطیلی یادآور این است که در سرنوشت مشترکی سهیم هستند و باید در راستای آینده ای بهتر برای همگان تلاش نماییم.

اجازه دهید به نیروها برای جشن گرفتن تولد مجدد زندگی ملحق شویم و تعهد خود را برای ایجاد جامعه جهانی امن، عادلانه و سرشار از صلح بیان نماییم. این وعده نوروز و وظیفه ما در سراسر سال است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس