عباس آخوندی

عباس آخوندی، وزیر سابق مسکن، به تازگی در یک مقاله؛ بدگمانی‌های تندی را نسبت به دولت رئیس‌جمهور روحانی مطرح کرد.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

دستگیری دزدان دریایی در سواحل هرمزگان!

سرگرد محمد زنگانه، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی کیش به ایرنا گفته است: ۲۰ شناور که بر خلاف مصوبات شورای سلامت و بدون رعایت ضوابط قرنطینه اقدام به حمل مسافر کرده بودند، طی یک ماه گذشته در آبهای جزیره کیش توقیف شده‌اند.

او همچنین تصریح می‌کند: متاسفانه برخی شناورها بر خلاف مصوبات و مقررات اعلام شده با گرفتن هزینه‌های سنگین بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان برای هر نفر اقدام به انتقال مسافر از بنادر هرمزگان به کیش می‌کنند که با این متخلفان بشدت برخورد می‌شود.

سرگرد زنگانه از این گفته است که مسافران شناورهای توقیف شده، علت سفر به کیش را امنیت این جزیره درمقابل ویروس کرونا عنوان کرده و معتقدبودند که در کیش خبری از محدودیتهای کرونا نیست.

در جزیره کیش تاکنون 52 بیمار مبتلی به کرونا شناسایی شده‌اند که 2 تن از آنها درگذشته‌اند.[1]

*نکته مهمی که در صحبت‌های معاون انتظامی جزیره کیش وجود دارد؛ لزوم نظارت دولت بر روندهای معیشتی مردم است که عده‌ای مترصد بهانه هستند تا به آن دستبرد بزنند.

کرایه‌های 800 هزار تومانی به جزیره کیش که چند ده برابر قیمت بلیط واقعی سفر به کیش از بنادر هرمزگان است؛ برگی از هزاران محسوب می‌شود و مثلا این در حالی است که طی هفته‌های اخیر شاهد گرانی عجیب لیمو، لبنیات و خودرو نیز بوده‌ایم.

گرانی خزنده‌ای که تقریبا عمده حوزه‌های معیشتی مردم را تحت تأثیر قرار داده و اگر همچنان شاهد نبود نظارت دولت بر قیمت‌ها باشیم؛ این روند خطرناک به ناکجاآباد و فضایی مثل فتنه اقتصادی خواهد رسید.

فضایی که در آن به دلیل وجود مواردی از ناکارآمدی و نبود نظارت؛ اعتراضاتی صورت می‌گیرد که شایسته نظام اسلامی نیست و اساساً دلیلی هم بر وجود آنها نیست.

خاصّه اینکه کارشناسان امنیتی معتقدند "قیمت کاذب" که نه پیروی از قاعده بازار دارد و نه از توجیهی جز سوء استفاده از نبود نظارت برخوردار است؛ صرفا بعنوان هیزم اغتشاش عمل خواهد کرد.

پیش از این، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در اظهاراتی گفته بود: کارنامه اقتصادی ما معلوم است و معتقد هستیم که محدودیت ها و دخالت های دولت را باید به حداقل برسانیم![2]

سعید حجاریان، از تئوریسین‌های اصلاح‌طلب هم اخیراً عنوان کرد که در پساکرونا بایستی منتظر وقوع اغتشاش بود.[3]

***

ایران در حراست از خود ناتوان است، در شرایط خیبر نیستیم!

شیرین کردن دهان آمریکا پس از پرتاب ماهواره سپاه

محسن امین‌زاده، از مقامات وزارت خارجه دولت اصلاحات و از دستگیرشدگان فتنه 88 به تازگی طی یادداشتی پس از پرتاب ماهواره نور، مدعی ناتوانی ایران در حراست از خود شد!

به گزارش جماران، او در اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان نوشته است: ناتوانی ایران در حراست از اقتصاد ملی خود در برابر تهاجم‌های تحریمی آمریکا، پیش و بیش از بحران کرونا، ایران را در معرض این شرایط بسیار دشوار قرار داده است.

این فعال اصلاح‌طلب در ادامه همچنین می‌نویسد: با تجربه موفق آمریکا در تحریم اقتصادی ایران، اینک تحریم ایران پس از 15 سال به مهم‌ترین و مؤثرترین ابزار منازعه آمریکا علیه ایران بدل شده است.

امین‌زاده در بخش دیگری از یادداشت خود نیز اظهار می‌کند: توسعه اقتصادی کشورها به‌شدت به تجارت خارجی و مبادلات بین‌المللی وابسته است؛ اقتصاد خودکفا و درون‌گرا معنای خود را از دست داده و اقتصادهای موفق جهان ابعادی خیلی بزرگ‌تر از مرزهایشان دارند.

او در ادامه به ارائه راهکارهایی در حیطه اقتصاد سیاسی پرداخته است.[4]

*این اظهارات در حالی است که رهبر معظم انقلاب چند سال قبل و در حالی که ایران اسلامی با مشکلات بیشتری مواجه بود اما با دقت کارشناسی و با ابتنا به گزارش‌های علنی کشور تأکید کردند که ایران در "شرایط بدر و خیبر" قرار دارد.

مع‌الوصف حتی اگر این حجت کارشناسی را هم نداشتیم اما روایت امین‌زاده از اقتصاد ایران، از قدرت کشور و از ماهیت تحریم‌های آمریکا نیز یک روایت کاملا قلب شده و برعکس است. خاصه اینکه پس از موفقیت ایران در پرتاب ماهواره پیشرفته نور، شنوای این روایت قلب شده هستیم!

البته ما درک می‌کنیم که آقای امین‌زاده و دوستان ایشان مترصد گرفتن انتقام سال 88 و یا انتقام‌های دیگر! هستند اما این دلیل نمی‌شود که به بیان سخنان غلط و بی‌مبنایی که جعلی بودن آنها بر پیر و جوان آشکار است، بپردازند.

اولا اثر تحریم‌ها بر اقتصاد کلان ایران به گواه تمام کارشناسان ارشد کشور به کمتر از میانگین 30 درصد رسیده است.

ثانیا از ایستایی و پایایی اقتصاد ایران همین بس که 41 سال است در مقابل شدیدترین تحریم‌های آمریکا ایستاده و روز به روز پویاتر شده و شاخص‌های اقتصادی خود نظیر فقر مطلق، ضریب جینی، بیکاری و... را بهبود بخشیده است.

جالب است که گویا آقای امین‌زاده در تمام طول یادداشت خود نخواسته به این حقیقت فکر کند که اگر اقتصاد ایران ناتوان است پس چرا هرگز زمین نخورده و چرا پیش‌بینی رئیس‌جمهور سابق آمریکا مبنی بر فلج‌کننده بودن تحریم‌ها هرگز محقق نشده است؟

ثالثا بر خلاف ادعای امین‌زاده، تحریم ایران از سوی آمریکا نه تنها اثبات‌گر موفقیت آمریکا نشد بلکه برگ زرینی را در تاریخ اقتصاد جهانی ورق زد و نشان داد که چگونه تجربه شکست تحریم توسط ایرلند در ابتدای قرن بیستم؛ قابلیت تکرار دارد. (بماند که ستاد جریان سیاسی خاص به بیماری بی‌مطالعگی نیز مبتلاست!)

رابعا بخش آخر اظهارات امین‌زاده نیز بیان یک عداوت سیاسی با تئوری موفق "اقتصاد مقاومتی" است. تئوری موفقی که توانست مردم ایران را در روزگار کرونا، کاهش شدید قیمت نفت و تحریم‌های آمریکا حفظ کند و تحسین جهانی را برانگیزد.

البته این نکته بدیهی بود که عده‌ای در داخل و خارج از کشور، به این دلیل خشمگین شوند و دندان به هم بسایند. خاصّه اینکه ماهواره نور هم به تازگی به فضا پرتاب شد.

و خامسا ما نمی‌دانیم که این انتظار تا چه اندازه زیاد است که برخی رجال سیاسی کشور اقلاً به اندازه چینی‌ها غیرتمندی داشته باشند که در هنگام تهدید ترامپ برای تحریم کردن این کشور؛ یکصدا تأکید کنند که ما هم در مقابل آمریکا می‌ایستیم و تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد چین اثر خاصی نخواهد داشت...

باید اشاره کرد که صحبت‌های آقای امین‌زاده، حتما بایستی از بعد امنیتی هم دیده شود و گرنه تئوری کسانی که می‌گفتند مردم باید به خیابان بیایند و بلافاصله نقاط حساس نظام را اشغال کنند! عملی خواهد شد.

در کنار امین‌زاده، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور روحانی هم تاکنون دو مرتبه تأکید کرده است که ایران در "شرایط ته درّه" قرار دارد.[5]

ما در خاتمه این سؤال را نیز مطرح می‌کنیم که اگر منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر قرار داشتن کشور در شرایط بدر و خیبر؛ توسط خواص کشور بعنوان یک اصل مورد ماساژ و اقتراح قرار گرفته بود و اسناد آن در ذهن افکار عمومی رسوب داده شده بود؛ آیا امروز امثال امین‌زاده می‌توانستند به حدی از بدگویی از اقتصاد کشور برسند که حتی اقتصاد مقاومتی را نیز ناکارآ بنامند؟!

***

وزیر سابق روحانی به دولت روحانی بدگمان است...

عباس آخوندی، وزیر سابق راه و از فعالان اصلاح‌طلب به تازگی طی یک مقاله اشتراکی با فردی به نام امید حاتمی، در اشاره به تصمیمات دولت برای راه انداختن کسب و کار مردم پس از قرنطینه کرونا، نوشته است: دولت در پی «لغو ضمنی قرنطیه‌ی خانگی، گشودن قفل ایمنی، کاهش محدودیت‌های اجتماعی و اتکا به رعایت اصول بهداشتی فردی و فاصله‌گذاری فیزیکی در محیط‌های عمومی است». فارغ از این‌که آیا، هیچ‌گاه چنین سیاست سخت‌گیرانه‌ای در ایران به اجرا درآمده و یا نه برای قضاوت درباره‌ی اشتباه و یا درست بودن سیاست رسمی اخیر، یکم نیاز به اطلاعات آماری درست وجود دارد و دیگر نیاز به یک نظریه علمی پشتیبان است. در غیاب این دو، قضاوت‌ها بر مبنای تجربه‌ها و حسّ‌های فردی خواهد بود و بسته به موقعیت اقتصادی و اجتماعی تک‌تک افراد، این سیاست با واکنش‌های متعدد و جدال بی‌پایان روبه‌رو خواهد شد. فرضیه از موضع بدگمانی این است که کفگیر مالی دولت به ته دیگ خورده، امکان تامین منابع مالی ندارد، لذا، در انتخاب میان سلامت مردم و جریان اقتصاد، دولت دومی را انتخاب کرده‌است. در ادامه، پیازداغ‌های متعددی با طعم‌های متفاوتی به این نظریه افزوده خواهد شد از جمله این‌که اساساً، دولت حافظ منافع سرمایه‌دارها و قلدرهاست و جان مردم عادی برایش مهم نیست و قس‌علی‌هذا، فعلل و تفعلل.

به گزارش اعتمادآنلاین، او همچنین می‌نویسد: با توجه به توضیح بالا، اگر دولت بخواهد سیاست لغو قرنطینه‌ی خانگی و کاهش محدودیت‌های اجتماعی را اتخاذ کند باید به مردم ثابت کند که فارغ از جنبه‌های مالی و اقتصادی ادامه سیاست قرنطینه‌ی خانگی نه‌تنها هیچ سودی از جهت ارتقای ایمنی و سلامت مردم ندارد که فاقد هرگونه کارایی و اثرگذاری است. منطق سیاست‌گذاری باید سلامت مردم باشد و نه هیچ‌چیز دیگر؛ منطق سلامت-سلامت. هرگونه توسل به استدلال اقتصادی برای کاهش محدودیت‌ها و مبادله‌ی بین اقتصاد و سلامت؛ منطق سلامت-اقتصاد با واکنش شدید افکار عمومی روبه‌رو خواهد شد. این مساله‌ای است که دولت باید به‌اندازه‌ی کافی نسبت به آن حساس باشد. وگرنه سرکنگبین صفرا خواهد فزود.[6]

*آخوندی و همکاران او در واقع تقلا کرده‌اند تا در پاسخ به دوگانه جهانی مطرح این روزها مبنی بر اینکه سلامت در اولویت است یا اقتصاد؟! به گزینه اول اشاره کنند.

مع‌الوصف انتظار این بود که آخوندی درباره دورنمای اقتصادی نیز نظر و راهکارش را می‌گفت نه اینکه در پایان همین مقاله بنویسد: "نویسندگان در پایان هیچ پیشنهادی نسبت کاهش و یا عدم کاهش محدودیت‌ها ارائه نمی‌کنند. تنها، تاکیدشان بر این است که اگر دولت پیشنهاد کاهش محدودیت‌ها را دارد، محاسبات خود را با منطق سلامت-سلامت به جامعه گزارش کند. تا جامعه با او همراهی نماید. چه‌بسا، این سیاست، با رعایت برخی ملاحظه‌ها، احتیاط‌ها، طبقه‌بندی‌ها و تفکیک‌های مکانی و منطقه‌ای و رعایت اصول بهداشت عمومی و فردی برای سلامت جامعه سودمندتر از ادامه جزمی و اسمی و غیرواقعی سیاست حداکثری باشد."

لازم به توضیح است که علاوه بر ایران اسلامی، در دیگر کشورهای بزرگ درگیر کرونا هم برای تمام تصمیمات بهداشتی و مرتبط با سلامت مردم؛ پیوست‌های لازم اقتصادی نیز اعلام شده است.

حاکمیت در کشورهایی مثل ایتالیا و آمریکا همچنین ساز و کارهایی را برای رواج مجدد کسب و کارها تدوین کرده‌اند.

تصمیمات دولت آقای روحانی برای رواج پلکانی کسب و کارها نیز مورد تأیید اکثر کارشناسان کشور قرار دارد.

***

1_ www.irna.ir/news/83764056/

2_ mshrgh.ir/1063737

3_ mshrgh.ir/1057785

4_ https://www.jamaran.news/fa/tiny/news-1418084

5_ mshrgh.ir/818894

6_ https://etemadonline.com/content/401689

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 62
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • IR ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  نفس های آخر جریان اصلاحات رو شاهد هستیم، آزادشون بذارید تا هر چیزی دلشون می خواد بگن.. روزهای بسیار خوبی در انتظار ایران عزیز ماست و پاکسازی بزرگ در راهه..
  • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   68 22
   عمده مشکلات کشور بدلیل سوء مدیریت دولته و به تحریم ها مربوط نیست زیرا در دولت حجت الاسلام هاشمی هم که تحریم بانکی و نفتی نبودیم قیمت دلار و سکه و مسکن و بنزین چندین برابر شد و تورم رکورد زد.
  • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   64 5
   تشدید تحریم ها و فشار حداکثری دشمن ثمره برجام است .
  • ضیا IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   60 2
   اصلاح طلبان این روزها شفاف می گویند نه تولید داخلی را قبول دارند نه تقویت توان نظامی را؛ راه را فقط تسلیم مقابل ترامپ می دانند. یاد جمله ای افتادم که یک وقت از مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی شنیدم. می گفت اینها برای امریکا مثل ‘داربست’ می مانند! برای اینکه ساختمان را بسازند داربست لازم است که از آن بالا بروند. اما ساختمان که ساخته شد، اول چیزی را که جمع می کنند داربست است چون ساختمان را زشت می کند! اصلاح طلبان حداکثر می توانند ‘داربست های سلطه امریکا بر ایران’ باشند، نه بیشتر! امریکا هم که می خواهد سراغ دیپلماسی برود پشتوانه اش ناو هواپیمابر چند ده هزار تنی است. اقتصاد هم بله، باید رشد کند اما نه به وسیله کسانی که دیوان محاسبات مجلس همراه خودشان گزارش داده معلوم نیست طی یک سال۴/۸ میلیارد دلار را چه کرده اند! @mahdi_mohammadi61
  • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   41 2
   آفرین ضیا چه مثال خوبی آوردی از مرحوم استاد جعفری،کاملا موافقم
 • شرقی IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  خوش خدمتی این جریان تهوع آور برای دریافت گرین کارت و بی بی سی نشینی و ... موضع جدیدی از آن ها نیست. این رفتارها را به عنوان حجامت در نظر بگیرید، ایران پاک است و همواره نجاست را از خود دور کرده.
 • سید IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  77 17
  چگونه امثال امین زاده نفوذی سال ها در وزارت امور خارجه ایران اجازه حضور داشته و به عنوان جاده صاف کن آمریکا برای بازگشت به سلطه اش بر کشور ما عمل می کرده اند!؟ آیا اکنون چند نمونه از این مزدوران وابسته به اصلاح طلبان تهوع آور هنوز در این وزارتخانه به چنین مأموریتی مشغولند!؟!؟!
 • علی IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  76 22
  باید گردن همه غرب زده ها بزنیم.
  • وطن پرست IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   84 16
   زدن گردن که گناه دارن بیچاره ها باید بهشون واکسن وایتکس بزنن به با معشوقشون ترامپ محشور بشن یا اینکه همشونو صادر کنیم آمریکا و انگلیس به شرطی که دیپورت نشن:)))
  • بی نام IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   28 29
   آدمکش.داعشی.دیونه خخخخ
  • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   47 6
   آقای بی‌نام، اول بیا ثابت کن اینا آدمن بعد به دوستمون که نظر داده بگو آدم کش!!!!
  • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   0 0
   مرگ بر شرق پرستان داعشی. قسم میخورم یه روزی همشونو اتیش بزنیم
 • ali IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  66 8
  در رابطه با پرتاب ماهواره نور حتی خود دولت عزیز هم دیر واکنش نشون داد و زیاد خوشحال نبود اما متوجه شد که خواه نا خواه بایستی خوشحال باشه!!!! محسن امینزاده که دیگه ولللش
 • DE ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  55 8
  هرچه سپاه موفق تربشه .روز بروز نشخارکردن کفش لیسان موگرینی وفرزنران خلف مکفارلینها بیشتر نشخار میکنن ودولت دس نشانده صهیونیستی وضع معیشت مردمو بنیت داه انداختن اشوب به امید براندازی تنگتر خاهد کرد .اگه لیاقتو عرزه دارید جلو گیری کنید .بسم ا... .والا دهن مردم روزه دارو بانقل نشخارهای نفوذپذیران ترسو ووطنفروش تلخ نکنید. بزارید هاپو هوپشونو ادامه بدن
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  18 40
  موشک نور دیگه چیه؟
  • خداپرست IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   61 11
   موشک نور نداریم؛ بلکه «ماهواره نور» داریم که با موشکِ ماهواره‌برِ «قاصد» به فضا پرتاب شد.
  • SE ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   0 0
   موشک نور نه، ماهواره نور که چشمانشان را کور کرده و موشک قاصد که بادمهاشون را پاپیون کرده
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  35 4
  لابد جان مردم در حادثه قطار تبریز مشهد برای وزیر نامحترم محترم بود؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! که با خوشحالی دم از دیه و حساب کردن نقدی قیمت جان مردم می زد! دیگ به دیگ میگه روت سیاه
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  33 12
  اصلاح طلبان نشان دادند در اداره مملکت ضعیف هستند مبنایی برای حکومت کردن ندارند لذا دائم تمسک به کمک های غربی می شوند به نظر می رسد آنها را باید از حکومت کردن راند هم چنانکه امیرمومنان در قیامت منافقان را از اب سر حوض کوثر می راند .
  • علی IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   2 1
   براساس آمار منتشره جی دی پی اقتصاد ایران در این دوسال حدود ده درصد کوچک شده اگه این زمینگیرشدن اقتصاد ایران نیس پس چیه دولت داره داراییهای ملی رو.میفروشه تا سرپابمونه این یعنی از جیب خوردن
  • IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   1 1
   اصلاح‌طلبان به مدیریت کشور کاری ندارند. اصلا کشور برایشان مهم نیست. فقط بفکر منافع شخصی و گرفتن جایگاه مناسب برای خود و اطرافیانشان در غرب هستند.
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  21 5
  آخوندی نور چشمی بعضیهاست . با محاکمه و مجازات این ملیجک سهمی از اعتماد عمومی را باز گردانید. لااقل ممنوع الخروجش کنید تا به وقتش در دسترس باشد.
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  23 17
  ادمهای خودباخته وزمین خوده تا زمانی که سرشان به سنگ نخورد درس عبرت نمی گیرند .این افراد چون زمین خورده هستند فقط روی یک خط کج حرکت می کنند .
 • اکبر IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  10 0
  اخوندی بعلت بی کفایتی وخیانت باید اعدام شود
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  8 0
  "توسعه اقتصادی کشورها به‌شدت به تجارت خارجی و مبادلات بین‌المللی وابسته است" سلمنا پس چرا در برابر تجارت کشور با چین و روسیه و عراق و ترکیه و سوریه و .... سنگ اندازی میکنید؟
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  10 2
  مشرق خدا وکیلی صبح اول صبحی حرفای این چپ ها رو بازگو نکن بیرون روی میگیریم! میخواستیم چرت و پرتای اینا رو بفهمیم میرفتیم سایت هاشونو میخوندیم!
 • فرزاد IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  8 1
  امین زاده خوب مشخصه کیه. یک منافق اصلاح طلبه که درفتنه سال ۸۸ دستگیر ومحاکمه شد.ازاین دست آدمها درطیف اصلاح طلب زیاد داریم .اینها بدون شک ازطرفداران شیطان بزرگ آمریکا ورژیم صهیونیستی هستنداصلاح طلبها هرچه گفتن ماباید دقیقا عکسش عمل کنیم چون مثل ترامپ دروغگوهستندضداسلام وانقلابند
 • حسن IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  2 20
  با سلام قبل از هرچیز لعنت به مشرق نیوز که این همه نظرات اصلوگراها رو انعکاس میده؛ ماهواره نور داشته باشیم یا صدتا تجهیزات نظامی پیشرفته دیگه ولی وقتی اکثریت مردم برا تهیه مایحتاج زندگی به شدت در مضیقه هستند چه فایده داره؛ بعید میدونم که نظرات بنده منتشر بشه ولی ختم کلام اینکه فقر از این در وارد و ایمان از در دیگر خارج می شود.
  • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   6 0
   اخه اقتصاد دست همین ادماست فقر وگرانی نتیجه تدبیر وامید است
  • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   7 0
   هردوش لازمه. حالا یکیش رو هم داشته باشیم ناراحتی داره؟ اون یکیش رو هم بدن دست جوانان متخصص انقلابی درست میشه.
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  17 0
  این اصلاح طلبهای تهوع آور خائن خودفروخته واقعاباچه رویی دارن اظهارنظرمیکنن هنوز؟؟؟؟خداروشکردست این انگلها برای همه روشده وبایدمنتظرنابودی خودباشند چون به زودی کشورازوجودشون پاکسازی خواهد شد
 • hamed IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  4 6
  ممکنه فارسی رو پاس بدارید و به جای ثالثا و رابعا اولا دوما سوما ... بگویید البته اگر ایرانی هستید
 • رحیم IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  7 0
  واقعاجای تعجب بسیار است که سایت مشرق به گفتار اخوندی مفسد بزرگ اقتصادی تکیه کند.وااسفا
 • حقیقت گو IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  7 0
  باسلام - آقای آخوندی به جای حرف زدن باید جواب گوی کارهای غلط خود در زمان مدیریتش باشد . سوی مدیریت یعنی همین که متاسفانه در دولت هم کم دیده نمی شود . مردم خوب ما چوب مدیران نا لایق امثال آقای آخوندی را می خورند .
 • گمنام IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  7 0
  اخه اقتصاد دست همین ادماست فقر وگرانی نتیجه تدبیر وامید است
 • ح-ی IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  5 0
  یکی نیست این آدم خارجی را به حسابش برسد ومردم را از شر او راحت کند کم دربخش مسکن خیانت کرده به مردم این کشور کم ظلم کرده به مسکن دار شدن جوانان این مملکت
 • عادل AM ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  1 9
  سلام بدون تعصب میتونی کامنت ها رو بزاری، حداقل وظیفه شما گزارش واقعیت هاست نه الهام تصورات و توهمات همسو با سیاست کثیف یک جبهه خاص. واقعاً جای تأسف داره، به بی بی سی میگید جیره خوار انگلیس، چه فرقی با شمای جیره خوار داره که به راحتی چشمتونو از وقایع میبندید و در توهمات سیر میکنید ( مشکلی نیست) ولی القای آن به جامعه بی پناه در حکم تیر خلاصه. میدونم کامنت رو نمیزارید ولی واسه شخص خودتون گذاشتم که میخونی و به راحتی پاک میکنی.
  • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   3 1
   پس برو تا آخوندی برات مسکن بسازه :)))))))
  • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   8 1
   از پای بی بی سی پاشو برای خودت میگم
  • SE ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   0 1
   تو همون بین بی بی سی و مهدکودک من و تو سرگردان باش
 • ادهمی IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  0 0
  اینها عجب ... هستند غرب گدایان.
 • حجت اله IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  0 2
  خاک بر سر کسانی که خود را ایرانی میدانند واصلاح طلب واحمدی نژادی وبرای مانند در قدرت جان ومنافع ملی واسلامی را درخطر میاندازندزنان وفرزندان خود را یا بخارج یا جزیره کیش فرستاده اند گ ... بابای مردم
  • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   0 0
   بر سر خودت که اندازه مورچه هم دوست و دشمن رو از هم تشخیص نمیدی!
 • حسين DE ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  0 0
  از اين يارو امين زاده بپرسيد نظر تو در مورد اصل ٤٤ قانون اساسى چيست؟
 • علی IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  0 0
  بدون شک آنهایی که قدرت مملکت را تحت هر عنوانی در برابر دشمنان تضعیف می‌کنند از بدترین حیوانات هم پست ترند و نهایت لیاقتشان طویله است
 • DE ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  1 0
  اقای اخوندی شما که بحران مسکن را روی دست دولت گذاشتید و در رفتیداول بیائید دردادگاه جوابگو باشید چرا درطول اینهمه سال وزارت خودتان مشکل مسکن را حل نکردید و عمدا مسکن مهر را راه اندازی نکردید. با کم کاری باعث ایجاد قیمت های حبابی در حوزه مسکن و رشد اجاره ها شدید. جلو ساخت و ساز ویلاهای غیر مجاز رو نگرفتید.
 • FR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  0 0
  امثال امین زاده لا اقل صبر کنند بعد از کرونا آیا ایده های اقتصادی شان در سرزمین های موعود چه عاقبتی پیدا میکنه ..... فعلا جهانی سازی اقتصاد اولین قربانی تا این مرحله است
 • FR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  0 0
  چیطوری آخوندی ! با دیدن وضع آمریکا وفرانسه وانگلیس ...
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  1 0
  این آقایان برای جلب نظر غربیها و کنج نشینی امارت اونها میباید آرزوهای غربیها رو به زبان بیارن دیگه
 • علی IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  0 0
  آقای امین زاده تسخیر فضا کار سپاه و درست کردن اقتصاد کار دوستان شما باشد که هفت سال است بر صندلی ها لم داده اند. ضمنا از اینکه ماهواره نور با موفقیت پرتاب شده شما چرا ناراحتی؟
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  0 0
  یاوه گویی کجفکرها = آمال غربیها
 • JP ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  0 0
  آقای امین زاده شما اول به دنبال ریشه کنی دیوانسالاری و بروکراسی اداری و کارشکنی های مدیران بیمارصفت و بخیل داخلی علیه تولید و آبادانی کشور باشید ..بعد حواله به خارج بدهید...!! بنابراین شما شکر زیادی می خورید...!!!
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  0 1
  البته، امین زاده در خصوص ناتوانی ایران در حمایت از اقتصاد را درست میگوید. متاسفانه از صدر انقلاب در دست نیولیبرالهای غربگدای نفوذی بوده از قبیل زنگنه، آخوندی، برادران نیلی، هاشمی ها، نوبری ها، ... که در بدنه انقلاب رخنه کرده اند. اول باید از شر اینها و این نوع تفکر خلاص شد.
 • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  1 0
  لعنت بر امین زاده و همفکرانش و لعنت خدا بر آ خوندی؟ که ۵ سال مردم را در پروژه مسکن مهر معطل گذاشتند و هیچ غلطی نکرد
 • علی IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  1 1
  بسه دیگه انقدر خودتون رو خار وخفیف امریکا نکنین ایران به حول الهی پیروز است
  • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
   0 0
   بیکاری یا کرونا باعث شده اراجیف خود فروخته را بخوانید
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  1 0
  مقاله آقای امین زاده در روزنامه اعتماد چاپ شد و اشتباهات فاحشی دارد از برا نمونه توجه کنید به همین جمله که شما هم منعکس کرده اید و آن اینکه تخریمها موفق بوده و 15 سال است ادامه دارد! خب این چگونه موفقیتی است که بعد از 15 سال هنوز به سرانجام نرسیده است در حالیکه همه ما میدانیم آمریکا و مسئولینش زمانها 3 ماهه و 6 ماهه را مشخص کرده اند برای سرنگونی کامل نظام ایران و این کار بارها تکرار شده ! پس تحریمها موفق نبوده در حالیکه همه میدانیم 40 سال است تحریم شروع شده و جمله 15 سال دروغ محض است. حالا بخشهای دیگر این مقاله هم همینگونه است و لنگ در هواست و ارزش علمی ندارد
 • IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  2 0
  از مجلس آینده درخواست میکنم امثال این وزیر بیکفایت که در زمان مسئولیتش زیان فراوانی از بیکفایتی به ملت و بیت المال وارد کرده مجازات کند. تا بعد از رفتنشان به ملت نخندندو با افتخار از اتوبوس دولت پیاده نشود/ و میداند که کسی دنبال کارهای نکرده اش نیست.
 • IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  0 0
  به نظر ميرسد افرادى كه در ماهها وسالهاى اخير اصرار دارند اثر تحريمها را بيشتر از انچه هست به جامعه القاء كنند همان إمضاء كنندگان درخواست تشديد تحريمها از اوباما باشند چون هيچ راهكار ديگرى براى انها واربابشان باقى نمانده و دست و پاى اخر را مى زنند وبه يارى خداوند نفس اخر ميكشند ان شاءالله
 • US ۰۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  8 0
  این تحریم‌ها میتواند بزرگترین نعمت باشد در لباس سختی. و گر نه همینطور نفت خام را میفرختند، با دلار نفتی‌ قیمت ارز را به طور مصنوعی پایین نگاه میداشتند و سیل واردات و مرگ صادرات و تولید داخلی‌ بود رانت‌ها و فساد‌ها و دزدیها پنهان میماند. تحریم‌ها میتواند باعث شکوفایی اقتصاد مقاومتی شود البته با مدیریت درست و شفاف.
 • حمید DE ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  2 0
  سخنان امین زاده نوعی بی غیرتی سیاسی و ملی بعد از شهادت سردار سلیمانی می باشد
 • DE ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  2 0
  مقصر شمایید که افرادی مانند آحوندی طلبکار هم میشوند .خب بیچاره آخه چه هنری داره که از اون راه نون دربیاره مجبوره 4 تا داد و قال بکنه التماس کنه باهاش مصاحبه کنند سنار سه شِی یه شندرغازی بهش بدهند . بساز بفروشی هم که بلد نیست پیشنهاد میکنم یه دوره کلاس نقاشی ساختمان صافکاری مکانیکی تراشکاری جوشکاری ...یاد این افراد بدهید از گرسنگی نمیرن.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس