کد خبر 106524
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۸:۴۶

رئیس مجلس شورای اسلامی، مسئله فلسطین را دارای دو بُعد انسانی و اسلامی خواند و با بیان اینکه مسئله فلسطین جز با اتحاد همه مسلمانان حل نخواهد شد، اظهار امیدواری کرد که روزی همه مسلمانان بتوانند در بیت‌المقدس نماز بخوانند.

به گزارش مشرق به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی ظهر امروز (شنبه ۲۷ اسفند) در جمع اعضای شاخه آسیایی کاروان جهانی "الی بیت‌المقدس" که در ساختمان مشروطه مجلس برگزار شد، خطاب به میهمانان این نشست گفت: در این مکانی که شما حضور دارید، بیش از یکصد سال پیش و با حرکت مردم نماد حرکتی دموکراتیک شد؛ در واقع ملت ایران بیش از یکصد سال پیش ندای مردم‌سالاری را سر دادند.
 
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه غربی‌ها ساکت ننشستند و در مقابل این حرکت مردم ستیز کردند و نگذاشتند که مردم‌سالاری عمق و ریشه خود را پیدا کند، افزود: در نتیجه تمام این توطئه‌ها دچار یک دیکتاتوری عمیق شدیم که البته با قیام ملت ایران بساط این دیکتاتوری برچیده شد.
 
وی، این حرکت ملت ایران را حرکت عمیقی دانست که بعدها ریشه دواند و بیداری اسلامی در سایر کشورها را محقق کرد و ادامه داد: حرکت دموکراسی در منطقه از این اتاق (ساختمان مشروطه) آغاز شد که نماد آن یک روحانی فاضل و شجاع به نام مدرس بود که در راه آزادی و آزادگی به شهادت رسید.
 
لاریجانی با بیان اینکه از این غیرت دینی و انسانی‌ای که دارید، سپاسگزاریم، بیان کرد: در دنیای امروز افرادی هستند که به ندای وجدان خود در مقابل ظلم‌ها پاسخ می‌دهند و این حرکت و پاسخگویی به وجدانشان بسیار باارزش است.
 
 
 
مسئله فلسطین چند بعد اسلامی و جهانی دارد
 
رئیس دستگاه قانونگذاری کشور مسئله فلسطین را دارای چند بُعد اسلامی و جهانی خواند و تصریح کرد: یک بُعد آن بیت‌المقدس است که قبله اول مسلمانان و مکان مقدسی است.
 
وی ادامه داد: این چیزی نیست که مسلمانان بتوانند از آن صرفه‌نظر کنند؛ از سوی دیگر اصرار رژیم صهیونیستی در یهودی‌سازی، توهین و محو آثار تاریخی در این منطقه است.
 
لاریجانی با یادآوری اینکه چندین سال است که رژیم صهیونیستی در قدس تلاش به یهودی‌سازی دارد، گفت: این یعنی توهین مستقیم به مقدسات مسلمانان؛ بنابراین این مسئله تنها محدود به فلسطین نیست، بلکه مسئله‌ای اسلامی است و اگر مسلمانان در تمام دنیا قیام نکنند این موضوع به طور سلسله‌وار مشکلاتی را برای اسلام و مسلمانان ایجاد می‌کند.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حادثه قرآن‌سوزی در افغانستان بیان کرد: از یک پادگان مقدار زیادی قرآن سوخته شده بیرون ریخته شد. این موضوع نتیجه رخوت در مسئله بیت‌المقدس چنین اساعه ادب‌هایی است. مسلمانان نباید اجازه دهند به ساحت اسلام چنین تعرضاتی شود و باید از هر گوشه اسلام صدایی بلند شود.
 
رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس با اشاره به بخشی از فرمایشات امام (ره) در رابطه با مسئله فلسطین افزود: مسئله رژیم صهیونیستی جز با اتحاد مسلمانان حل نخواهد شد و همه کشورهای اسلامی باید قیام کنند.
 
لاریجانی همچنین با اشاره به بُعد انسانی مسئله فلسطین تاکید کرد: مردم این منطقه، مردم مظلومی هستند که چند دهه زیر بار رژیم صهیونیستی گرفتار شدند. همه ما به یاد داریم که تا چه اندازه رژیم صهیونیستی در فلسطین قتل‌عام کرد و همه را به کشتن داد و بنا به مدت چند دهه این مردم را آواره کشورهای دیگر کرد.
 
این نماینده مردم در مجلس هشتم با بیان اینکه رژیم صهیونیستی امروز هم گستاخی می‌کند و هم کرانه باختری را با هزاران روش محدود کرده است، گفت: در این مکان نیز اقدام به ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین کرده است و یک حکومت نیم‌بند را تشکیل داده است. امروز شاهدیم که چگونه سربازان این رژیم زندگی را بر مردم غزه تنگ کرده‌اند و همین منطقه کوچک را نیز نمی‌توانند تحمل کنند.
 
 
 
رژیم صهیونیستی گسترش‌طلب است
 
به گفته رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم این اقدام صهیونیست‌ها بدین معنی است که این رژیم گسترش‌طلب و به دنبال توسعه است، اما چرا انسان‌ها باید نسبت به این مظلومیت مردم فلسطین بی‌تفاوت باشند؟
 
وی ادامه داد: مردم فلسطین نیز به‌عنوان انسان خواهان زندگی آزاد هستند، بنابراین همه ملت‌ها باید در این زمینه کمک کنند، اما دچار  معضلاتی هستیم که یکی از آنها استکبار جهانی و آمریکا است که مردم مسلمان را برای مدت چند دهه گرفتار کرده‌اند.
 
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه پس از جنگ جهانی دوم استراتژی غرب این بود که افراد دست‌نشانده خود را در منطقه حاکم و منابع نفت و گاز آنها را تجارت و بر آنها تسلط پیدا کند، افزود: آنها در منطقه دیکتاتوری وابسته ایجاد کردند برای اینکه نمی‌خواهند قبول کنند که مسلمانان افرادی هستند که باید به سرنوشت خود حاکم شوند. از سوی دیگر خودشان را قوم برتر می‌دانند.
 
لاریجانی با بیان اینکه همین امر باعث شد تا فوران نفرت نسبت به آمریکا و رژیم صهیونیستی موج بزند، گفت: البته آنها شعار هم می‌دهند و کم حرف نمی‌زنند و همیشه دم از حقوق بشر و حقوق انسان‌ها می‌زنند، اما حاضر نیستند قدمی برای رفع این فشارها و کشتارها بردارند.
 
 
 
پرده خفقان بین‌المللی غرب و آمریکا دریده شده است
 
رئیس دستگاه قانونگذاری کشور با اعلام اینکه پرده خفقان بین‌المللی که غرب و ایالات متحده ایجاد کرده بود، دریده شد، بیان کرد: اگر آنها تصور می‌کنند در جای دیگری می‌توانند چنین سلطه دیکتاتورمأبانه‌ای در کشورهای اسلامی حاکم کنند، دچار سوءتفاهم شده‌اند. مسلمانان امروز بیدار شده‌اند و تحولات اخیر گوشه‌ای از این بیداری است.
 
وی همچنین به اشغال عراق از سوی آمریکا و مقاومت مردم این کشور اشاره و تصریح کرد: ملت عراق، ملت رشیدی بود و تودهنی محکمی به آمریکایی‌ها زد و باعث شد آمریکا با ضعف و خجالت از عراق بیرون رانده شود.
 
لاریجانی این موضوع را زنگ خطری برای ایالات متحده آمریکا خواند و افزود: در افغانستان نیز دچار همین وضع شد، به جای آنکه به رفاه مردم افغانستان بپردازد، پادگان‌های خود را آباد کرد. اما کدام دانشگاه و یا کدام جاده را ساخت؟ آیا مشکل برق و سوخت این کشور را حل کرد؟
 
رئیس سابق شورای امنیت ملی کشور ادامه داد: آنها به سربازانشان اجازه دادند که هر وقت خواستند مردم افغانستان را درو کنند و مانند گاوهای وحشی به مردم حمله‌ور شوند. اخیراً نیز یکی از سربازانشان مردم بی‌دفاع افغانستان را به قتل رساند اما وزیر دفاع آمریکا با کمال پررویی به افغانستان می‌رود و آن قاتل را فراری می‌دهد در حالی که هیچ اعتنایی به افکار عمومی نمی‌کند.
 
رئیس قوه مقننه تظاهرات مردم افغانستان را نشانه نفرت منطقه از آمریکا خواند و گفت: آمریکا اشتباه استراتژیک کرد که افغانستان را اشغال کرد و به اجبار از آنجا خارج شد. این هم یک نشانه دیگری است که آمریکایی‌ها باید بدانند که جایی در منطقه ندارند.
 
به گفته لاریجانی در جنگ ۳۳ روزه حتی کشورهای مرتجع منطقه نیز به اسرائیل و آمریکا کمک کردند اما آنها از حزب‌الله شکست خوردند. در واقع حد رژیم صهیونیستی همین است. بنابراین اسرائیل جرأت حمله به ایران را نیز ندارد، چرا که از حزب‌الله که یک گروه کوچک بود شکست خورد. بنابراین دچار چنین خطایی نمی‌شود و با سرنوشت خود بازی نمی‌کند.
 
 
 
رژیم صهیونیستی جرأت حمله به ایران را ندارد
 
وی با تاکید دوباره بر اینکه رژیم صهیونیستی تنها هیاهو می‌کند و جرأت حمله به ایران را ندارد، گفت: آنها مانند سگ‌هایی می‌مانند که زیاد پارس می‌کنند اما اهل حمله نیستند. آنها به قیام‌های مردم توجهی نکردند و در نتیجه این قیام‌ها دیکتاتورهای وابسته به آمریکا که کمک حال رژیم صهیونیستی بودند را از بین برد.
 
لاریجانی با یادآوری اینکه مبارک در جنگ ۲۲ روزه که گذرگاه رفح را برای کمک‌رسانی به فلسطین بست، افزود: این بیداری اسلامی دامن سایر دیکتاتورها در منطقه را نیز می‌گیرد و آمریکا و اسرائیل نمی‌توانند آتش‌فشان بیداری اسلامی را خاموش کنند.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی در انزوا قرار گرفته و قدرت تحرک ندارد، تصریح کرد: حملاتی که امروز به فلسطین و غزه می‌کند تنها تلاشی است برای اینکه حیات خود را نشان دهد و اگر این کار را نکند، احساس می‌کند در حال دفن شدن است.
 
 
 
موشک‌های حماس، رژیم اشغالگر قدس را وادار به آتش‌بس کرد
 
وی اظهار کرد: موشک‌های حماس، حواس رژیم صهیونیستی را جمع و آنها را وادار به ارائه پیشنهاد آتش‌بس کرد. بنابراین اگر رژیم صهیونیستی به حرکت خود ادامه دهد، تودهنی محکم‌تری از زمان جنگ ۳۳ روزه می‌خورد. بنابراین خودشان از طریق مصری‌ها پیشنهاد آتش‌بس دادند.
 
رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم با اشاره به آغاز حرکت‌ها برای مددرسانی به مردم مظلوم فلسطین تصریح کرد: رژیم صهیونسیتی در بدترین شرایط قرار دارد، بنابراین باید روحیه حرکت به سوی فلسطین را احیا کرد و همه کشورها باید در این حرکت بزرگ شرکت کنند اما برخی کشورها گرفتار معادلات پیش‌پاافتاده دیپلماتیک شده‌اند.
 
وی همچنین هشدار داد که اگر دولت‌ها مسیری غیر از اراده ملت‌ها را دنبال کنند، سرنوشت خوبی نخواهند داشت و ادامه داد: وزیر امور خارجه کشوری در یکی از دیدارها به من گفت که مسئله ما با ایران مسئله هسته‌ای نیست، حتی اگر شما بمب اتمی داشته باشید، مسئله ما نیست. مسئله ما این است که شما از مردم فلسطین دفاع می‌کنید و نمی‌گذاری طرح‌های مختلف علیه فلسطین به نتیجه برسد. من نیز در پاسخ به این صحبت گفتم که مسئله اصلی شما این است که روی یک موضوع اصلی خاک می‌پاشید تا دیده نشود. در حالی که به  جای شناختن و احترام به حقوق مردم فلسطین قصد دفن این موضوع را دارید.
 
 
 
ایران به دنبال بمب و سلاح هسته‌ای نیست
 
لاریجانی با بیان اینکه ما به دنبال بمب و سلاح هسته‌ای نیستیم، گفت: ما سلاح هسته‌ای را امنیت‌ساز نمی‌دانیم چرا که ایران مشکل امنیت ندارد که بخواهد به دنبال آن باشد، اما داشتن دانش هسته‌ای جزو حقوق ما است.
 
رئیس مجلس هشتم تاکید کرد: ما به عنوان ایران و یک کشور اسلامی نمی‌توانیم حتی با وجود قطعنامه‌ها و تحریم‌ها از دفاع از فلسطین صرف‌نظر کنیم. ملت ما یک ملت قوی و استوار است و آمریکا و اسرائیل نمی‌توانند با چنین تهدیدها و تحریم‌هایی ایران را منصرف کنند.
 
به گفته نماینده مردم قم در مجلس هشتم، ایران کشوری دموکراتیک است که اخیراً نیز در آن انتخابات مجلس با رأی مردم برگزار شد. حتی رهبری در ایران نیز با رأس مجلسی که برگزیده مردم هستند، انتخاب می‌شود، بنابراین آنها نمی‌توانند با این سیستم ستیز کنند.
 
وی ادامه داد: چطور نسبت به کشورهای مرتجع منطقه که رئیسان آنها دوستی زیادی با شما دارند و زنان حق رانندگی در آن کشورها را ندارند، مشکلی ندارید اما ایران را که بیشترین سهم در دانشگاه‌ها متعلق به زنان است، متهم به نقض حقوق بشر می‌کنید.
 
لاریجانی در باره مسئله همجنس‌بازی در کشور و اتهام غرب علیه ایران تصریح کرد: ما این کار شما را قبول نداریم و آن را یک روش حیوانی و خروج از انسانیت می‌دانیم. در واقع نظام و سیستم فکری ما با این روش‌ها مغایر است، در حالی که شما محکوم هستید که این روش‌ها را در دنیا باب کرده‌اید. دنیای امروز نیز به دلیل همین روش‌ها به قهقرا می‌رود.
 
 
 
با هیاهو نمی‌توانند شرایط را تغییر دهند
 
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه این دوره سپری شده و با هیاهو نمی‌توانند شرایط را تغییر دهند، افزود: مسلمانان آب‌دیده شده‌اند و برای اینکه نام حریت در زمان ما بماند به پا خاستند و از مردم فلسطین دفاع می‌کنند.
 
نماینده مردم قم در مجلس هشتم، حمایت از فلسطین و غزه را مظهر حریت در جهان امروز خواند و ادامه داد: مردم فلسطین زندگی و سرزمین خود که از بحر تا نهر است را می‌خواهند و روزی خواهد رسید که فلسطین آزاد می‌شود و مردم آن سرافرازانه به خواسته خود می‌رسند و این راه نویدبخش است.
 
 
 
رژیم صهیونیستی در محاصره است
 
وی ادامه داد: حرکت فلسطین حرکت رو به جلویی است و رژیم صهیونیستی نیز در محاصره است، بنابراین اگر منطق عقلی داشته باشد باید این پیام‌ها را درک کند و آنها را بپذیرد.
 
لاریجانی همچنین خطاب به کاروان آسیایی الی بیت‌المقدس گفت: شما در راه درستی حرکت کردید و امید است حرکت شما ناجح باشد، حرکت شما که حرکتی صادقانه است در قلب مردم ایران می‌ماند و ملت ایران پشتیبان شما خواهد بود.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار امیدواری کرد که روزی همه ما در بیت‌المقدس نماز بخوانیم، زیرا که این آرزوی همه مسلمانان است.
 
مسلمانانی از کشورهای مالزی، تاجیکستان، ترکیه، هند، فیلیپین، اندونزی، کشمیر، پاکستان و افغانستان اعضای تشکیل‌دهنده شاخه آسیایی کاروان جهانی الی بیت‌المقدس بودند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس