جهانگیری: کسی که ۱ دلار گرفته کالا وارد نکرده خیانت ملی مرتکب شده است

معاون اول رئیس جمهور با بیان این که بانک مرکزی مسئول تأمین ارز است گفت: حتی یک دلار را هر کسی گرفته باشد و کالا وارد نکرده باشد خیانت ملی مرتکب شده و باید در دستگاه قضایی محاکمه شود.

به گزارش مشرق، اسحاق جهانگیری در نشست وزیر، معاونان و مدیران وزارت صمت با بیان اینکه تکیه اصلی ما به صادرات غیرنفتی است افزود: باید صادرات غیرنفتی به عنوان موضوع جدی و تعیین کننده در دستور کار قرار گیرد و اگرچه محدودیت‌های بودجه‌ای داریم، اما حمایت‌های دولت در این باره انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: هدف اصلی ما صادرات به کشورهای همسایه است و همان طور که در برنامه ریزی وزارت صمت آمده، باید تا سال 1400، صادرات 48 میلیارد دلاری به 15 کشور همسایه انجام شود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در دوران رکود پس از کرونا باید این آمادگی را داشته باشیم اگر کاهشی در صادرات محصولات پتروشیمی و فلزات ما اتفاق افتاد، با انجام کار بیشتر در صادرات غیرنفتی، کاستی‌ها را جبران و منابع ارزی مورد نیاز را تأمین کنیم.

بیشتر بخوانید:

جهانگیری افزود: اگرچه از این که کرونا به جنگ سلامت مردم آمده نگرانیم، اما تلاش جدی ما این است که این ویروس منحوس هر چه زودتر و به نحوی از کشور و دنیا دور شود که با کمترین خسارت از آن عبور کنیم.

وی گفت: البته در کنار آسیب‌هایی که کرونا داشت اتفاقات مهمی هم افتاد که دو اتفاق در حیطه اختیارات وزارت صمت است یکی تأمین نیازها و کالاهای مردم بود که در این شرایط کار بسیار بزرگی انجام شد آن هم در کشوری که درگیر جنگ اقتصادی با آمریکایی است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در کشور ما که ویروس کرونا به سرعت شیوع پیدا کرد بر خلاف برخی کشورها، هیچ اتفاق عجیبی در فروشگاه‌ها نیفتاد حتی زمانی که حجم تقاضاها پنج برابر شده بود کمترین اتفاقی که نشان دهد فروشگاه‌ها و قفسه‌ها خالی شده نیفتاد که این موفقیت مرهون زحمات مجموعه وزارت صمت است.

جهانگیری افزود: کار بزرگ دیگر مجموعه وزارت صمت، تأمین نیازهای کرونایی بود، زیرا این طور نیست که امروز اراده کنید یک ماه دیگر کسب و کاری را شروع کنید بلکه حتی برای راه اندازی یک واحد کوچک ده‌ها کار و اقدام لازم است بنابراین این که تولید روزانه ماسک از 200 هزار عدد در اوایل اسفند به چهار میلیون در این هفته رسیده یعنی کار بسیار بزرگی صورت گرفته است. این توفیق در حوزه تأمین اقلام و تجهیزات مورد نیاز کادر درمانی نیز که سرمایه اصلی ما در مبارزه با کرونا هستند انجام شده است.

وی با بیان اینکه ویروس کرونا پدیده نوظهور و عالم گیری است که شناخت کمی از آن وجود دارد گفت: این ویروس از بزرگترین قدرت‌های صنعتی، علمی و اقتصادی دنیا تا ضعیف‌ترین کشورها را درگیر کرده، بنابراین در این شرایط باید بدانیم مسائل پیش روی صنعت، مردم و کشور چیست تجربیات جهانی را در مقابله با آن بدانیم و به کار ببندیم.

جهانگیری گفت: همچنان که این ویروس به سمت افراد مسن و دارای بیماری‌های زمینه‌ای بیشتر حرکت می‌کند در صنعت و اقتصاد نیز آن جا که زیرساخت‌های الکترونیکی فراهم نشده آسیب‌ها بیشتر است و باید مردم و کارمندان خود را حضوری فرا بخوانند، اما آنجا که زیرساخت‌های الکترونیکی فراهم شده آسیب‌ها کمتر است.

وی با اشاره به اینکه باید جامعه و اقتصاد را در مقابله با کرونا تاب آورتر کنیم اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و ضرورت‌ها در مقابله با کرونا رسیدگی فوری به جاهایی است که در آن آسیب پذیری بیشتر است به طور نمونه اقشاری که بیشترین آسیب را از کرونا می‌بینند باید اولویت داشته باشند یعنی از اقشار ضعیف، روزمزدها و طبقات ضعیف که در سیاست‌های محدودیت زای کرونا بیشترین آسیب را می‌بینند باید با سیاست‌های جبرانی حمایت کرد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: اینکه فکر کنیم کرونا یک ماه دیگر تمام می‌شود معلوم نیست از این رو علاوه بر سلامت مردم باید ببینیم بخش‌های تولیدی و اقتصادی کشور چگونه در این شرایط می‌توانند به تولید ادامه دهند.

جهانگیری افزود: باید روش‌هایی را برای اقتصاد، تولید و بازرگانی کشور طراحی کنیم که با شرایط کرونا انطباق داشته باشد که در این بین باید از دیدگاه صاحب نظران و دانشگاهیان استفاده کنیم ضمن اینکه می‌توان از نوآوری جوانان که این روزها خیلی جاها به ما کمک کرده استفاده کرد، در کنار آن می‌توان از بخش خصوصی که بار سنگینی در این باره به دوش می‌کشد کمک خواست.

وی گفت: بدون کمترین تردید باید از بخش خصوصی و فعالان تولید و تجارت و فعالان صادرات و واردات کشور به عنوان افسران خط مقدم تحریم و شرایط کرونایی حمایت کرد.

جهانگیری افزود: همان طور که مجموعه‌های وزارت صمت نیازهای شب عید و کرونا را به خوبی تأمین کرد باید نیازهای مردم را در ماه رمضان نیز تأمین کند، اگرچه خوشبختانه اقلام مورد نیاز مردم در ماه رمضان تأمین و در فروشگاه‌ها توزیع شده است اثربخشی این اقدام زمانی خواهد بود که به مردم درباره تأمین کافی این نیازها اطمینان داده شود.

وی با بیان اینکه با پیش بینی صندوق بین المللی پول، دنیا با پدیده رکود جهانی پس از کرونا روبروست گفت: باید با اولویت به اقتصاد مقاومتی که اقتصاد ما را در برابر تکانه‌ها مقاوم می‌کند ترتیبی اتخاذ کنیم که از این رکود کمترین آسیب را ببینیم، اقتصاد ما در قبال تحریم‌ها خوب مقاومت کرد اگرچه آسیب دید، اما از هم نپاشید و روی پای خود ایستاد حتی در سال 98 رشد اقتصادی مثبت و تورم کاهنده شد که به طور مصداقی صنعت رشد هفت درصدی، کشاورزی رشد هشت و چهار دهم درصدی و کل اقتصاد بدون نفت رشد سه و سه دهم درصدی داشت این یعنی اقتصاد کشور از جای خود برخاسته است که جای تقدیر دارد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: نفت که در همین دوران مسئولیت ما تا بشکه‌ای 100 و 110 دلار به فروش می‌رفت اکنون به حدود بشکه‌ای 17 دلار رسیده و حتی توافق اوپک پلاس برای کاهش ده میلیون بشکه‌ای تولید روزانه نفت نیز نتوانسته این روند را تغییر دهد. این شرایط رکود روی قیمت‌های فلزات، پتروشیمی و صادرات غیرنفتی تأثیر می‌گذارد بنابراین باید در این بین به صادرات غیرنفتی بهای بیشتری داد همان طور که در سال 98 با وجود تحریم‌ها 135 میلیون تن کالا با ارزش بیش از 41 میلیارد دلار صادر شد.

جهانگیری گفت: اختیاراتی به ستاد تنظیم بازار و وزیر صمت داده شد که در موارد وجود تولید داخل محدودیت و ممنوعیت وارداتی اعمال کند که تا کنون برای 1500 کالا این کار صورت گرفته است. البته باید توجه کرد که در شرایط رکود جهانی، کشورهایی هم هستند که جلوی صادرات کالاهای اساسی را می‌گیرند یا برای آن محدودیت ایجاد می‌کنند ضمن اینکه برای واردات آن تسهیلاتی در نظر می‌گیرند، بنابراین ما هم در جاهایی که به واردات نیاز داریم باید تسهیل لازم صورت گیرد و از وارد کنندگان با اعتبار استفاده کنیم.

وی افزود: یکی از مواردی که باید مد نظر ما قرار گیرد این است که در شرایط رکود ممکن است با دمپینگ کالا در کشور روبرو شویم و کشورهایی نیز کالاهای خود را با قیمت‌های پایین‌تر روانه دیگر کشورها کنند بنابراین این موضوعات را باید با حساسیت دنبال کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه از نظر تعدادی واحدهای کوچک و متوسط 95 درصد واحدهای تولیدی کشور را تشکیل می‌دهند گفت: البته همین واحدها بیشترین آسیب را از رکود جهانی می‌بینند بنابراین حفاظت از آن‌ها بسیار مهم است.

وی ادامه داد: وزارت صنعت باید توجه کند تسهیلات 50 هزار میلیارد تومانی را که دولت با نرخ 12 درصد تزریق کرده به واحدهایی برسد که شرط حفظ اشتغال را رعایت کرده باشند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه شرایط شرایط سختی است گفت: وقتی به مردم می‌گوییم که در خانه بمانید، آن‌ها نگرانی‌هایی درباره خود، خانواده و کار خود دارند، بنابراین پمپاژ مسائل منفی که بر روی مردم ایران در مقایسه با کشورهای دیگر بیشتر است تا مردم را ناامید کنند حداقل از سوی داخلی‌ها نباید انجام شود چرا که انتظار نداریم کاری کنیم که امید مردم گرفته شود. چه لزومی دارد پاس گل به رسانه‌های دشمن بدهیم که سوء استفاده کنند؟

جهانگیری افزود: اگر چه می‌توانیم مطالب دیوان محاسبات از چنین مسائلی نبوده، اما آن‌ها از مطالب درست ما برداشت خود را می‌کنند، باید بدانیم که بانک مرکزی مسئول تأمین ارز است بنابراین حتی یک دلار را هر کسی گرفته باشد و کالا وارد نکرده باشد خیانت ملی مرتکب شده و باید در دستگاه قضایی محاکمه شود.

وی گفت: برای حفاظت از مردم در تأمین کالاهای اساسی، ارز 4200 تومانی اختصاص می‌دهیم که فقط برای چند رقم کالاست برخی می‌گویند روش‌های دیگری هم وجود دارد که باید بگوییم آن روش‌ها به این سادگی نیست و عملکرد ما در اقتصاد گویای این است که به دنبال این هستیم تا محدودیت‌ها و دخالت‌ها را به حداقل برسانیم، اما در مواردی باید وضع مردم را در نظر گرفت، به طور نمونه؛ گندم را کیلویی 2500 تومان در مزرعه از کشاورز می‌خریم و با هزینه‌هایی که تا مرحله آرد انجام می‌شود در نهایت آن را با مبلغ کیلویی 665 تومان به نانوایی می‌دهیم که خیلی‌ها می‌گویند با عقل جور در نمی‌آید، اما ما می‌خواهیم مردم نان داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در چند موضوع باید جدیت خود را نشان دهیم گفت: مردم باید بدانند و باور داشته باشند که با فساد مخالفیم فکر نکنند این کار را که می‌کنیم و فساد پیش می‌آید موافق فساد هستیم و فکر نکنند که یک عده با فساد زندگی‌های آن چنانی درست می‌کنند، بنابراین مدیری که بداند در زیرمجموعه اش فساد اتفاق افتاده و برخورد نکند در خوش بینانه‌ترین حالت بی عرضه و در بدبینانه‌ترین حالت خود با فساد همراه است.

جهانگیری افزود: در تسهیلات 50 هزار میلیارد تومانی که دولت در نظر گرفته، چون نرخ آن مناسبتر است اعلام کردیم که دریافت کنندگان این تسهیلات در سامانه اعلام شوند تا مردم بدانند چه کسانی این تسهیلات را دریافت کردند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  19 0
  از این قبیل یکی برادر خود اقای ...است
  • مهندس نفت IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
   9 0
   کسی که گوشت را دست گربه داده مقصر نیست... فقط گربه ملوسه مقصر هست!! مردم یادتان هست چجوری ساعت یازده شب دلار4200 تومنی را اعلام کردیم! ... یادتان هست 18 میلیارد دلار کوپنی را ظرف دوماه دادیم برای واردات غذای سگ و گربه و کرم پودر و دسته بیل و سنگ پا و خودرو پورشه و .... ؟ هااان یادتان هست ؟ چنان رونقی به پیشی ملوسه دادم که این 45 هزار تومن عددی نباشه برای شما
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  15 0
  اگر شعار ، شعور می آورد صدام هم آدم خوبی بود
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  14 0
  شما که لالایی بلدی چرا خوابت نمی بره اول از خودت شروع کن
  • IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
   1 0
   فسادش مال شماست بی عرضگی اش از ماست
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  4 0
  کسی چیزی ندیده یعنی ؟ پس
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  7 0
  خب؟
 • شهاب IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  7 0
  ما که از این مقابله که هیچ، پیشکش! بلکه حمایت دیدیم چه نامش بنامیم؟ آیا این همان کس نیست که می گفت من اختیار(بخوانید عرضه) ندارم منشی خود را عوض کنم!
 • IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  10 0
  چجوری تونسته بدون اینکه خنده ش بگیره اینا رو بگه خخخخ
  • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
   2 0
   :)))))))))
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  2 0
  میخواد بگه نه بیعرضه ست نه آلوده! یعنی هم اختیار داره منشی عوض کنه و هم اصلا داداشی جون نداره !! فکر کنم دعای اول اینروزهاش اینه که مردم دیگر یادشان نباشه! آقا جان تو اگر عرضه داشتی که کاور نمیشدی!
 • احسان US ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  3 0
  این دیگه از اون حرفاست که وقتی می شنوی شاخ دار میاری البته فکر میکنم از اثرات گزارش دیوان محاسبات از بابت 4/8 میلیارد دلار بلا تکلیف سال 97 باشه که از شاهکار های دلار 4200 جهانگیریست
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  3 0
  یکی از ادله اثبات جرم اقرار است!
 • IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  2 0
  مسئولان دولتی به جای عمل فقط حرافی و وراجی می‌کنند!
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  3 0
  خیلی پر رویی این همه گستاخی شرم آور است. شما که کارهایت اظهرو من الشمس است از خودت شروع کن و خودتو به دستگاه قضا معرفی کن اگر مردی
 • IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  3 0
  کسیکه بعداز یکسال واندی هنوز لیست کامل آنهارا نداده است مرتکب خیانت ملی شده است
 • سیدعلی IR ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  7 0
  کسی که ۱۸ میلیارد دلار۴۲۰۰تومانی داد و حالا معلوم شده ۴/۸میلیارد دلار آن هیچ کالایی وارد نشده و حالا هم میگن گزارش دیوان محاسبات صددرصد غلطه را باید چیکارش کرد آقا اسحق
 • IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  3 0
  و کسی چند هزار دلاد به همین یک دلاری خائن داده،چکاره است
 • IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  3 0
  اسحاق خان شیشه رابادستمال کثیف پاک نمیکنن،قران میفرمایدقوانفسکم واهلیکم ناراازخودتون واطرافیانتان باید شروع کنیدوالسلام
 • IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  0 0
  احسنت بر شما اقای جهانگیری !!! مسئولین بهتر است اول به اطرافیان خود نگاهی بیندازند و با مصیحت آنان را مجاب نمایند دلار ها را پس دهند
 • IR ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۱
  5 0
  چرا خود زنی میکنی جهانگیری؟دا اشت چطوره؟
 • US ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۱
  0 0
  آقای جهانگیری کسی که برای رسیدن به ریاست له له بزند و برای رسیدن به ریاست اینقدر تقلا کند و چشمش را به روی بسیاری از حقایق ببندد و منافع حزبی اش را به منافع ملی ترجیح بدهد از همه خیانت کارتر است.
 • حقیقت گو IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۱
  0 0
  باسلام - آقای جهانگیری اگرسخن خود را قبول داشته باشد باید به زیر مجموعه و اطرافیان خود یک نگاهی داشته باشد . ( بعضی از وزیران ، آقازاده ها ، خانواده ، برادران و مدیران زیر مجموعه ایشان ) علی برکت الله
 • ناشناس IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۱
  0 0
  وکسی که دلارها را به دست چنین افرادی داده و بر عماکرد آنهال نظارت نکرده بیشتر خیانت کرده.
 • DE ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
  0 0
  مدیری که با فساد در زیرمجموعه خود مقابله کند از مانیست منظور مقابله نکند یا بی عرضه است یا آلوده؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس