کد خبر 1061760
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰
سینما

با گذشت نزدیک به یک ماه، مسوولان موفق به برآورد خسارات بخش‌های مرتبط با خود ‌شده‌اند و در همین راستا، وزارت فرهنگ و ارشاد از خسارت بیش از ۹۰۰میلیاردی بخش فرهنگ و هنر و رسانه خبر داده است.

به گزارش مشرق، فقط چند روز پس از آغاز تعطیلات سراسری، آرام آرام زمزمه افزایش خسارت‌ها به بخش‌های فرهنگ و هنر بالا گرفت. تعطیلی سینماها، تماشاخانه‌های تئاتر، کنسرت‌ها و بسیاری دیگر از فعالیت‌های هنری در مراحل مختلف تولید تا توزیع آثار و فقدان چشم‌اندازی برای بازگشت به شرایط عادی، هر روز نه‌تنها خسارت مادی بلکه هراس از بیکاری را هم افزایش داده است؛ آن هم در فصلی که بسیاری از این مشاغل وابسته انتظار داشتند بیشترین سود سالانه را از فعالیت‌های خود کسب کنند.

حالا اما با گذشت نزدیک به یک ماه و ثبات نسبی وضعیت، مسوولان موفق به برآورد خسارات بخش‌های مرتبط با خود ‌شده‌اند و در همین راستا، وزارت فرهنگ و ارشاد از خسارت بیش از ۹۰۰میلیاردی بخش فرهنگ و هنر و رسانه خبر داده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی نامه‌هایی جداگانه به معاون اول رییس‌جمهور گفته است کرونا بیش از ۹۷۶ میلیارد تومان به بخش فرهنگ، هنر و رسانه کشور خسارت وارد کرد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی نامه‌هایی جداگانه به معاون اول رییس‌جمهور، رییس دفتر رییس‌جمهور، رییس سازمان برنامه و بودجه و معاون اقتصادی رییس‌جمهور با اعلام خسارت‌های وارده به بخش فرهنگ کشور خواستار مساعدت‌های هر چه سریع‌تر دولتِ به مشاغل آسیب‌پذیر فرهنگ، هنر و رسانه کشور شد.

سید عباس صالحی در این نامه‌ها به اسحاق جهانگیری، محمود واعظی، محمدباقر نوبخت و محمد نهاوندیان نوشته است: «همانگونه که مستحضرید روزهای رونق کسب‌وکارهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای کشور، با آغاز بحران همه‌گیری بیماری کرونا به گونه‌ای دیگر رقم خورد؛ چنانچه روند رکود و کسادی در سال جاری نیز تداوم یافته است. باتوجه به نگاه همدلانه و متعهدانه دولت محترم و در رأس آن ریاست محترم‌ جمهور برای بهبود محیط کسب‌وکارها و ضرورت انجام اقدامات حمایتی در این بخش، سپاسگزار خواهد بود مطابق دستور جنابعالی و باتوجه به ویژگی شغلی هنرمندان و فعالان فرهنگی که عموماً از جمله آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه هستند، عنایت ویژه‌ای به منظور کاستن حداقلی از فشار مالی و معیشتی آنان صورت پذیرد.

مزید استحضار میزان خسارت وارده این بخش تا پایان فروردین جاری بالغ بر ۹,۷۶۰,۹۲۱ میلیون ریال، معادل ۹۷۶ میلیارد تومان برآورد و نیز حمایت‌های پیشنهادی صندوق اعتباری هنر در سه بخش حق بیمه، سرانه درمان و جبران خسارت بیکاری پیش‌بینی شده است که شامل ۲۱۸,۷۸۹,۶۵۹,۵۰۰ ریال حق بیمه برای ۳۵۵۰۰ نفر از اعضای صندوق، ۱۳۷,۷۶۸,۴۰۰,۰۰۰ ریال سرانه درمان برای ۷۸۱۰۰ نفر از اعضا و ۱,۴۳۹,۹۸۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال برای جبران خسارت بیکاری هنرمندان میزان در نظر گرفته شده است.

با همین ملاحظات به پیوست گزارش برآورد میزان خسارت واردآمده به بخش فرهنگ و هنر تا این تاریخ، برای دستور مساعدت و اقدامات حمایتی تقدیم می‌شود.»

برآورد خسارت کسب‌وکارهای بخش فرهنگ و هنر: (مبالغ به میلیون ریال)
۱_ فرهنگی: ۳,۴۷۵,۷۵۱ ریال
۲_ هنری: ۳,۵۰۳,۱۷۰ ریال
۳_ رسانه‌ای و تولید محتوای دیجیتال: ۲,۷۸۲,۹۲۱ ریال
جمع کل: ۹,۷۶۰,۹۲۱ ریال

یارانه‌های حمایتی صندوق اعتباری هنر:
۱_ مجموع کمک بابت حق بیمه هنرمندان: ۲۱۸,۷۸۹,۶۵۹,۵۰۰ریال
۲_ مجموع کمک سرانه درمان هنرمندان:
 ۱۳۷,۷۶۸,۴۰۰,۰۰۰ ریال
۳_ مجموع کمک بابت جبران خسارت و بیکاری هنرمندان: ۱,۴۳۹,۵۳۸,۰۵۹,۵۰۰ ریال
جمع کل: ۱,۷۹۶,۵۳۸,۰۵۹,۵۰۰ ریال

در همین راستا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذشته در توییتی با اشاره به اعلام خسارت‌های ناشی از بیماری کرونا تصریح کرده بود: «امروز نامه برآورد جامع خسارات حوزه فرهنگ، نشر، تئاتر، موسیقی، تجسمی، سینما، رسانه، آموزشگاه‌ها، مؤسسات، کانون‌ها و مشاغل مرتبط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آقایان جهانگیری و نهاوندیان ارسال شد. ‏اصحاب فرهنگ و هنر منتظر خبرهای خوب از جلسه کمیته اقتصادی ستاد ملی کرونا هستند.»

 پس از پیگیری‌های انجام‌شده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای قرار ‌گرفتن کسب‌وکارهای فرهنگی هنری و رسانه‌ای در رسته مشاغل آسیب‌دیده از بروز و ظهور بیماری کرونا، با دستور سید عباس صالحی، معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارتخانه متبوع مأموریت یافته بود با همکاری معاونت‌ها و واحدهای مرتبط و نظرخواهی از نهادها و صنوف معین وابسته 

سراسر کشور، گزارش دقیق و کمی از میزان خسارت‌های وارده به کسب‌وکارهای موضوع مصوبه هیأت وزیران تهیه و برای تأمین اعتبار لازم به منظور جبران خسارت‌های وارده و اقدامات حمایتی دولت از فعالان فرهنگ، هنر و رسانه کشور به کمیته اقتصادی ستاد ملی کرونا ارسال کند.
*صبح نو

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس