سازمان ملل نمایه

نمایندگی کشورمان در سازمان ملل عنوان کرد: هر عملی که توانایی یک ملت را برای مقابله با بحران محدود کند، باعث گسترش این بیماری و تضعیف مبارزه جهانی با همه‌گیری آن می‌شود.

به گزارش مشرق، نمایندگی جمهوری اسلامی اسلامی ایران در گزارشی که روز یکشنبه صادر شد، آورده است: اکنون تمام جهان با جنگ جهانی علیه کوویدــ‌۱۹ روبه‌رو است. این ویروس بی‌امان و بسیار مسری به‌عنوان دشمن مشترک کل خانواده بشر، زندگی همه را بدون هیچ‌گونه تمایز ملیت، نژاد، رنگ، دین و جنسیت تهدید می‌کند.

در گزارش نمایندگی ایران افزوده شده است: ما باید با متحد شدن و فراتر از «ابراز همبستگی» و نشان دادن «همبستگی در عمل» و همچنین همکاری‌های هماهنگ بین‌المللی، در این نبرد پیروز شویم.

بیشتر بخوانید:

جنگ روانی در چله کرونا کمانه کرد

کسانی که حسرت غرب را می‌خورند چرا ساکتند؟

فیلم/ وزیر بهداشت: در شرایط تحریم کرونا را کنترل کردیم

انتقاد تند وزیر خارجه ترکیه به تحریم های آمریکا علیه ایران

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تأکید کرد: تحریم‌ها به‌عنوان «ستون پنجم» دشمن عمل می‌کنند، هر عملی که بتواند توانایی یک ملت را برای مقابله با بحران محدود کند، باعث می‌شود بیماری همچون آتش‌سوزی گسترش یابد و در نتیجه، مبارزه جهانی علیه همه‌گیری را تضعیف می‌کند.

در این گزارش وضعیت، ادامه اعمال تحریم‌های یک‌جانبه، که توانایی‌های کشورهای مورد هدف و کل جهان را در مبارزه با همه‌گیری تضعیف می‌کند، نمونه بارز ستون‌پنجمی‌دشمن فعلی جهانی دانسته شده و آمده است: بر این اساس، کاربرد آنها در بحران بی‌سابقه بهداشت جهانی که همه ملت‌ها درگیر هستند، مخالف منافع مشترک بشریت است.

این گزارش می‌افزاید: تحریم‌های ایالات متحده که به‌گفته مقامات آمریکایی، گسترده‌ترین مجازات‌هایی است که تاکنون بر یک کشور تحمیل شده است، به‌شدت مانع تلاش ایران برای شناسایی و معالجه بیماران و جلوگیری مؤثر از گسترش آن می‌شود. در گزارش نمایندگی ایران با تأکید بر اینکه معافیت‌های به‌اصطلاح بشردوستانه کارایی ندارند، آمده است: برای فرار از شرم غیرقانونی و غیراخلاقی تحریم‌ها، مقامات ایالات متحده همچنان ادعا می‌کنند که نیازهای بشردوستانه و پزشکی از مجازات‌ها معاف هستند.

تأثیر تحریم‌های آمریکا  بر مبارزه با کرونا

این گزارش یادآور می‌شود: در ۲۷ فوریه ۲۰۲۰، خزانه‌داری آمریکا با هیاهوی بسیار زیاد «توافقنامه تجارت بشردوستانه سوئیس» (SHTA) را نهایی کرد و اجازه داد که برخی معاملات بشردوستانه با ایران انجام شود، با این حال، این کانال باریک در شرایط فعلی با نیازهای بشردوستانه ایران مطابقت ندارد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تأکید دارد: ایالات متحده SHTA را وادار کرده است که به‌بهانه‌هایی چون «تضمین حداکثر شفافیت» یا «دقت کافی»، رویه‌ای بسیار تنگ و سخت را دنبال کند و شرکت‌ها را ملزم می‌کند تا هر ماه اطلاعات گسترده‌ای را به وزارت خزانه‌داری در مورد ذی‌نفعان ایرانی کالاها، روابط تجاری شرکت‌ها و جزئیات اقتصادی را ارائه دهند، از این رو تجارت با شرکت‌ها از نظر عملی بسیار دشوار است.

در این گزارش اظهار شده است: علاوه‌بر این، ماهیت تقریباً غیرممکن یا دشوار انتقال ذخایر مسدودشده ایران در خارج از کشور به بانک تعیین‌شده سوئیس، نه‌تنها اجازه نمی‌دهد تا SHTA اکنون به‌درستی عمل کند بلکه ممکن است طی چند ماه از این کار کنار بکشد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: به همین‌ترتیب، اخیراً چندین شرکت که تجهیزات پزشکی مورد نیاز را برای مبارزه با ویروس کرونا تأمین می‌کنند، حمل‌ و نقل به ایران را متوقف کرده‌اند زیرا رژیم فعلی تحریم ایالات متحده، حمل ‌و نقل این کالاها را به ایران تقریباً غیرممکن می‌کند.

در گزارش وضعیت ایران از تأثیر تحریم‌های آمریکا بر مبارزه با کرونا افزوده شده است: علاوه‌بر این، تنها پیام تحریم‌های جدید ایالات متحده که در بحبوحه شیوع ویروس کرونا اعمال شده است، این است که شرکت‌ها باید از انجام هرگونه تجارت با ایران خودداری کنند حتی اگر طبیعت کارشان بشردوستانه باشد.

کمک‌ اضطراری  اکسیر نیست

در گزارش نمایندگی ایران با تأکید بر اینکه کمک‌ اضطراری، اکسیر نیست، یادآور شده است: از ابتدای شیوع بیماری کووید-‌۱۹، ایران کمک‌های اضطراری از کشورهای همسایه و سایر کشورها و همچنین سازمان جهانی بهداشت و برخی سازمان‌های بشردوستانه دریافت کرده است که در این برهه زمانی، امری بسیار ارزشمند و تقدیرشدنی هستند.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد افزوده است: این در حالی است که برای کشوری وسیع چون ایران با جمعیت تقریباً ۸۳ میلیون نفر که جزء کشورهای آسیب‌دیده ناشی از کووید-‌۱۹ محسوب می‌شود، چنین کمک‌های اضطراری نوعی اکسیر محسوب نمی‌شود، زیرا تحت همه‌گیری فعلی، کشورهای اهداکننده، خودشان با بحران‌های خاص خود روبه‌رو هستند، بر این اساس، نه ایران و نه هیچ کشور دیگری نمی‌توانند فقط به کمک‌های اضطراری تکیه کنند.

ضرورت لغو تحریم‌ها در جنگ جهانی علیه کرونا

گزارش نمایندگی ایران تأکید دارد: لغو تحریم‌ها در جنگ جهانی علیه کووید-‌۱۹ ضروری است، یا ما با هم پیروز می‌شویم یا با هم می‌بازیم اما ما باید از طریق حمایت گسترده از نیازهای کشورهای در حال توسعه، بر آن پیروز شویم.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرده است: تحت همه‌گیری فعلی جهانی، برطرف کردن فوری همه تحریم‌ها به ‌نفع تمام بشریت و یک ضرورت است. برای اثبات اینکه ما به‌اندازه کافی بالغ هستیم که علاوه‌بر خود، درباره زندگی بقیه انسان‌ها نیز اهمیت می‌دهیم، این کار درستی است که باید به ‌سرعت انجام شود.

منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha