عکس/ جلسه هیئت دولت به ریاست روحانی

حقوق شاغلین دستگاه‌های اجرایی در سال ۱۳۹۹، ۱۵ درصد نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایش یافته به طوری که پس از افزایش مذکور، حکم حقوقی آنان از ۲۸ میلیون ریال کمتر نخواهد بود.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، در جلسه امروز هیئت وزیران، که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، ضمن ارائه گزارش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص مدیریت مقابله با ویروس کرونا، میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۹ مشخص شد.

در ادامه این جلسه همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت از افزایش چند برابری تولید ماسک، مواد ضدعفونی و مواد شوینده خبر داد و اظهار امیدواری کرد که به زودی نیاز به واردات ماسک از خارج از کشور برطرف می شود.

هم چنین، دستاوردهای علمی دانشگاهیان و شرکت های دانش بنیان، در زمینه تولید تجهیزات و نرم افزارهای مرتبط با مقابله با کرونا نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیس جمهور در جلسه امروز ضمن تقدیر از کادر پزشکی، نخبگان دانشگاهی، تولیدکنندگان و نیروهای نظامی و انتظامی که هریک به نحوی به تأمین سلامتی، رفاه، امنیت و آرامش خاطر مردم عزیزمان کمک کردند، مواضع خصمانه دولت آمریکا در ممانعت از کمک های بهداشتی و بشردوستانه را مورد انتقاد قرار داد و گفت: البته مردم عزیز ما تحریم های سخت آمریکا که عملاً شامل بهداشت، درمان و سلامتی مردم شده است را ناکام گذاشتند.

 تصویب افزایش ضریب حقوق کارکنان و بازنشستگان در سال ۱۳۹۹

بر اساس تصمیم هیئت وزیران، حقوق شاغلین دستگاه‌های اجرایی در سال ۱۳۹۹، ۱۵ درصد نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایش یافته به طوری که پس از افزایش مذکور، حکم حقوقی آنان از ۲۸ میلیون ریال کمتر نخواهد بود.

هم‌چنین، حداقل حقوق و مزایای مستمر شاغلین دستگاه‌های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری به استثنای مشمولین قانون نظام هماهنگی پرداخت کارکنان دولت در سال ۱۳۹۹ به میزان ۱۷ میلیون و ۹۷۴ هزار و ۵۰۰ ریال و حداکثر حقوق و مزایای مستمر این قبیل کارکنان به میزان هفت برابر حداقل حقوق مذکور در این بند تعیین می‌شود.

افزون بر این، حداقل حقوق کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت در سال ۱۳۹۹ به میزان ۹ میلیون و ۷۱۷ هزار و ۵۰۰ ریال تعیین می‌شود که با احتساب فوق العاده‌های موضوع ماده (۶) قانون یادشده این میزان نباید کمتر از ۱۷ میلیون و ۹۷۴ و ۵۰۰  ریال شود و مابه التفاوت آن تا این مبلغ به سقف محاسبه شده، اضافه خواهد شد.

گفتنی است، پس از اعمال افزایشات مذکور، مبلغ مابه التفاوت ریالی مجموع مبلغ مندرج در حکم کارگزینی (برای کارکنان رسمی و پیمانی) و قرارداد ماهانه (برای کارکنان قرارداد کارمعین و کار مشخص و طرحی) به نسبت مدت کارکرد از مبلغ ۲۸ میلیون ریال با عنوان " تفاوت تطبیق موضوع جز (۱) بند (الف) تبصره (۱۲) " در احکام درج می‌گردد.

برهمین اساس، افزایش حقوق کارکنان مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت، نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی و شرکت های دولتی دارای مقررات خاص از جمله شرکت ها و دستگاه هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است از قبیل شرکت ملی نفت ایران، سازمان انرژی اتمی ایران، سازمان های موضوع ماده ۵ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و همچنین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در سال ۱۳۹۹ به میزان ۱۵ درصد تعیین می‌شود.
گفتنی است، حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۹، ۱۵ درصد نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایش می‌یابد، پس از افزایش مذکور، حکم حقوق بازنشستگان متناسب با سنوات خدمت قابل قبول، از ۲۸ میلیون ریال کمتر نخواهد بود.

همچنین، حداقل حقوق بازنشتگان به میزان ۱۸ میلیون و ۱۵۲ هزار و ۷۵۰ ریال و حداکثر حقوق آنان نیز ۷ برابر حداقل حقوق بازنشستگی تعیین شد.

گفتنی است، سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی می‌توانند از محل منابع داخلی خود، با تصویب هیئت امنا یا مجمع عمومی، حداکثر درسقف افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری نسبت به افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۱۳۹۹ براساس مفاد این تصویب نامه اقدام نمایند.

اصلاح مرجع تصویب آیین نامه چگونگی کار هیئت عالی نظارت

هیئت وزیران به منظور رفع ایراد هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، آیین نامه اجرایی قانون رسیدگی به تخلفات اداری، موضوع تعیین مرجع تصویب آیین نامه مربوط به چگونگی کار هیئت عالی نظارت را اصلاح کرد.

مطابق این اصلاحیه، دستورالعمل چگونگی کار هیئت عالی نظارت و سایر دستورالعمل‌های لازم برای اجرای قانون و آیین‌نامه اجرایی آن، از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور، تهیه و ابلاغ خواهد شد.

گفتنی است، مطابق قانون رسیدگی به تخلفات اداری، آیین نامه اجرایی مربوط به چگونگی کار هیئت عالی نظارت باید از سوی سازمان اداری و استخدامی تهیه و به تصویب هیئت وزیران برسد، حال آن که بر اساس آیین نامه اجرایی قانون فوق، تصویب آیین نامه مورد اشاره به همان هیئت (متشکل از دبیر کل سازمان امور اداری و استخدامی کشور (سابق)، نماینده رییس قوه قضائیه و سه نفر از بین نمایندگان وزرا و یا بالاترین مقام سازمان های مستقل دولتی) محول شده، که این تناقض مورد ایراد دیوان عدالت اداری قرار گرفته است.

 اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

هیئت وزیران آیین‌نامه اجرایی قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، موضوع وظایف و اختیارات هیئت های امنای منتخب مسئول نگهداری و اداره اماکن و ‌محوطه‌ های تاریخی و موزه‌ ها را اصلاح کرد.

بر این اساس عنوان "وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی" در این آیین نامه، جایگزین عنوان "سازمان میراث فرهنگی و گردشگری" می شود.

همچنین، هیئت امنای منتخب مورد اشاره از ترکیب اشخاص حقیقی و حقوقی و به منظور اداره و نگهداری موزه ملی و مجموعه های ملی و استانی، منصوب و معین می‌شوند. نحـوه تشـکیل، وظایف و اختیارات‌، چگونگی فعالیت و شیوه حمایت و نظارت و طریقه دریافت کمک و ارزیابی فعالیت‌های این هیئت‌ها مطابق این آیین‌نامه تعیین می شود.

 اصلاح اساسنامه کمیسیون ملی یونسکو

با تصویب دولت، به منظور جلوگیری از بروز مشکلات بودجه ای و تخصیص اعتبارات مربوط، ماده (۱۱) اساسنامه کمیسیون ملی یونسکو در ایران، واژه" تابعه" به واژه"‌وابسته" اصلاح ‌شد.

ساز و کار نحوه اجرای واگذاری سهام شرکتهای دولتی در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس

با تصویب هیئت وزیران، سقف سرمایه‌گذاری هر شخص حقیقی ۲۰ میلیون ریال تعیین و در صورت فزونی تقاضا بر عرضه، از روش تسهیم به نسبت برای تخصیص استفاده خواهد شد.

هم‌چنین، هر شخص حقیقی می‌تواند فقط یک بار از تخفیف اعلام شده توسط هیئت وزیران استفاده نماید که این تخفیف صرفاً برای اشخاص حقیقی ایرانی مقیم داخل کشور قابل اعمال است.

گفتنی است، واحد درصد از تخفیف اعلام شده توسط هیئت وزیران به بازار گردانی واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری فوق‌الذکر در همان صندوق تخصیص خواهد یافت و درصورت عدم فروش کامل سهام قابل واگذاری از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سهام باقیمانده موضوع واگذاری با استفاده از روش ثبت سفارش عرضه خواهد شد.

 تصویب اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله با مدیریت غیر فعال

هیئت وزیران، اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله با مدیریت غیر فعال، موضوع یکی از تبصره‌های  قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور را به تصویب رساند.

گفتنی است، طبق جزء (۲) بند (الف) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل‌کشور وزارت امور اقتصادی و دارایی مجاز است تمام یا بخشی از سهام و دارایی‌های دولتی دستگاه های اجرایی زیرمجموعه قوه مجریه و باقی‌مانده سهام متعلق به دولت و شرکت های دولتی در بنگاههای مشمول واگذاری را واگذار نماید و منابع حاصله را واریز کند. علاوه بر روشهای فوق، واگذاری سهام در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF ) مشروط به اینکه تشکیل این صندوق‌ها با مدیریت دولتی برای بلندمدت نباشد و یا عرضه سهام به روش ثبت سفارش با لحاظ شرایطی مجاز است.

بر همین اساس، شورای‌عالی بورس مکلف است ساز وکار نحوه اجرای این جزء و اساسنامه صندوق‌های مذکور را برای تصویب در هیئت وزیران تدوین کند که این اساسنامه در جلسه امروز دولت به تصویب رسید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 3
 • مهندس نفت IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  14 1
  رقم تورم41 درصد(طبق اعلام رسمی بانک مرکزی) ....رقم افزایش حقوق 15 درصد.... علی برکت الله!!! چنان رونقی بدهم به زندگی کارمندان .... همچین جواب رای هایی که دادن بهم رو قشنگ پس دادم! ... مردم یادتان هست؟ معیار تورم جیب مردم است نه آمار اعلامی!! چون جیب شما 15 درصد کم شده ما هم 15 درصد اضافه کردیم! اصلا" کاری میکنیم این 45هزار تومن عددی نباشه پیشتون! ... البته راستش رو هم گفتیم. این 45 هزار تومن عددی نیست الان. / قصه ما به سر اومد دلارهای کوپنی هم به سر اومد!/خزانه هم خالی اومد
 • IR ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  2 8
  دولت هشت ش گرو نه شه، از کجا میخواد بیاره، افتاده اید توی یک سیکل باطل
 • IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  6 1
  ۱۵٪!!! تورم که ۴۳٪ اعلام شده!!!
 • IR ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  6 0
  دولت بی عرضه ،که نمی تواند بخش خصوصی ونه دولتی را اداره کند !؟فقط رانتی های عزیز4859
 • مصطفی IR ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  3 2
  خدا را در نظر بگیرید.من یک معلم هستم اما خدایی شرایط مملکت را در نظر بگیرید.شدید ترین تحریم های تاریخ رو کشور ما الان تحمیل شده..فروش نفت به پایین ترین حد تاریخ رسیده.درامد کشور به شدت پایین اومده.به خدا همین که دولت داره کشور را با این وضعیت اداره میکنه شاهکار میکنه.فقط خودتون رو نبینید.با این وضعیت کل بودجه کشور باید صرف پرداخت حقوق بشه و بودجه بخش عمرانی به صفر برسه.از صبح تا شب مثل جوجه پرنده که دهانش را باز کرده تا مادرش یه چیزی بریزه داخل حلقش شما هم دهانتان را باز کردید و هی میگید بریز...بدتر از همه معلم های همکار خودم هستند که به زمین و زمان فحش میدهند.بس کنید دیگه..ما داریم تاوان نوکری نکردن برای بیگانگان را میپردازیم.البته اگر به اقایون کارمند باشه میگن فقط حقوقمون را ببرید بالا نوکری هر الاغی را هم میکنیم.
  • IR ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
   3 0
   دهها برابر اون جوجه ،نصیب کفتارها و دزدها میشه ! شما خودت رو گول نزن.
  • معلم IR ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
   1 0
   ببین برادر من منم یه معلم ولی بنظرم نوکری که شما میگین بهتر از اینه که ذلت بکشیم تموم عمرمون این شعارها رو شنیدیم کدوم مسولی مثل من و شما بدبختی و فقر میکشه؟ اونا پول تحریمو میخورن ما ضربه اش رو اگرم عرضه ندارن میتونن برن کشور عراق تورمش نیم درصده و سوریه ۱۰ ساله در گیر جنگه تورمش ۱ درصده یکم فکر کن
 • IR ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  1 4
  بابا مگر کارکنان دولت،حکومتیها وبلزنشستگان...ازبی پولی وبی غذا وپوشاکی مرده اند که هی بیت المالرو تصویب وافزایش میدید،براشون!؟بفکر بیکارها ،بیگاریها وبی پولها باشید تاشاید خدا وجامعه هم بهتون رو بکنه!؟
 • ناصر NL ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
  4 1
  دست اند کاران خبرگزاری وزین مشرق خواهشا از مسئولین دولتی سوال کنید پس این ایرادی که شورای نگهبان وارد کرد و گفت افزایش 15 درصدی به طور مساوی مغایره شرع است و باید پلکانی بشه چی شد؟ ظاهرا نظر کمیسیون تلفیق هم همین بود
 • متین IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
  5 0
  یعنی بلایی که شماها سر این مملکت اوردین قوم مغول نیورد ..کاری می کنین مردم واسه یه لقمه نون شکم همدیگرو پاره پاره کنن
 • قاسم IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
  5 1
  پس همسان سازی چی میشه .کشکه؟
 • سعید IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
  4 0
  کارمندان بانک به طور مبانگین ۴۶ درصد و تامین اجتماعی قسنت درمان بالای ۵۶ درصد افزایش داشتن، به طور متوسط یک کارمند بانک با سابقه کمتر از ۵ سال الان ۸ میلیون دریافتی ماهیانه داره، شرایط تحریمی فقط برای کارگرهاست؟
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
  3 0
  واقعا این معلم های محترم چقدر در سال کار می کنند که حالا از همه بیشتر زبانشان دراز هست واقعا کلیه کارکنان دولت از این معلم ها ناراضی هستند از این ادمهای خودخواه
  • خودم IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
   3 1
   ببینید عرضه نگه داری یک بچه در خانه یا تادیب اورا ندارید پس یروزم نمی تونید جای یه معلم باشید پس حرف مفت نزنید و سرتون تو لاک خودتون باشه الان تو دوران کرونا کدومتون عرضه و توانایی داشته ۱۰ درصد کتاب رو به بچش یاد بده ؟؟؟پس حرف مفت نزنید و سرتون رو تو کاری که به شما مربوط نیست رو نبرید
 • US ۰۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
  0 0
  هزینه به دلار درآمده ریال فلک زده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس