کد خبر 1058209
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷
۱۳ مرز زمینی کشور برای تجارت باز است

تجارت خارجی کشورمان با اتحادیه اقتصادی اوراسیا بعد از اجرایی‌شدن موافقت‌نامه تجارت ترجیحی، در مدت پنج ماه به بیش از ۱.۴میلیارد دلار رسید.

به گزارش مشرق، سخنگوی گمرک ایران گفت: طی پنج ماه گذشته و به‌عبارت بهتر از تاریخ پنجم آبان سال ۹۸ تا ۶ فروردین ماه سال جاری، میزان تجارت خارجی ایران و اوراسیا به یک‌میلیارد و ۴۸۹ میلیون و ۲۳۲ هزار و ۲۶۵ دلار رسیده است.

از این مقدار ۶۷ درصد سهم واردات و ۳۳ درصد نیز سهم صادرات بوده است.

وی افزود: سرجمع صادرات ایران به اوراسیا از حیث وزنی یک‌میلیون و ۱۵۹هزار و ۴۷۹ تن و ارزش این مقدار نیز برابر است با ۴۸۹میلیون و ۹۳۱هزار و ۹۵۵ دلار، همچنین سرجمع واردات کشور از اوراسیا از حیث وزنی دومیلیون و ۹۵۸هزار و ۱۲۸ تن بوده است که ارزش این حجم کالا ۹۹۹میلیون و ۳۰۰هزار و ۳۱۰ دلار است.

بیشتر بخوانید:

نامه ۵۰ اقتصاددان به رئیس جمهور درباره کرونا

لطیفی در مورد میزان صادرات و واردات کالاها براساس توافقنامه فی‌مابین توضیح داد: با توجه به توافقنامه تجاری ایران و اوراسیا در آبان ماه سال ۹۸ ونیز اقدامات صورت‌گرفته برای اجرایی شدن تعرفه‌های ترجیحی، حجم صادرات ترجیحی کشور به مجموعه اوراسیا به‌مقدار ۱۲۳هزار و ۹۶۰ تن و به‌ارزش ۱۳۶میلیون و ۲۶۰هزار و ۲۲۹ دلار است، ضمن آنکه حجم واردات کشور در این مدت زمان به‌مقدار دومیلیون و ۳۸۱هزار و ۸۵۹ و به‌ارزش ۷۴۹میلیون و ۸۱۶هزار و ۲۰۵ دلار است.

سخنگوی گمرک در باره مقاصد عمده صادراتی به اوراسیا گفت: بزرگترین مقصد صادرات ایران به اوراسیا، کشور فدراسیون روسیه با حجم بیش از ۴۸۱هزار و ۶۶۸ تن و به‌ارزش ۲۴۸میلیون و ۵۵۵هزار و ۱۰۲ دلار است که این میزان بیش از ۵۰ درصد از کل ارزش صادرات ایران به اوراسیا را شامل می‌شود. پس از روسیه، ارمنستان با بیش از ۲۴.۶ درصد و قزاقستان با ۱۶ درصد مقصد بیشترین صادرات ایران به مجموعه اوراسیا محسوب می‌شود.

لطیفی درباره مبدأ نخست واردات از اوراسیا گفت: بیشترین واردات کالا از کشور فدراسیون روسیه بوده است. حجم واردات کشور از روسیه در پنج‌ماهه اخیر از حیث وزنی بیش از دومیلیون و ۷هزار و ۹۸۱ تن و به‌ارزش ۷۱۳میلیون و ۷۰۶هزار و ۷۹۹ دلار است که این میزان بیش از ۷۱.۴ درصد کل واردات ایران از کشورهای اوراسیا را شامل می‌شود. پس از روسیه، کشورهای قزاقستان با ۲۴.۹ درصد و بلاروس با ۲.۳ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

دبیر شورای اطلاع‌رسانی گمرک در مورد کالاهای صادراتی کشورمان به اوراسیا توضیح داد: کالاهای اصلی صادراتی ایران به اوراسیا شامل سیب تازه، پسته تازه و خشک، گاز طبیعی مایع‌شده، کیوی تازه، خیار و خیارشور است، همچنین کالاهای ترجیحی صادراتی ایران به این کشورها شامل کیوی تازه، پسته تازه و با پوست، انگور خشک‌شده، کاهو ،گل کلم و کلم بروکلی است.

وی در مورد کالاهای وارداتی از اوراسیا گفت: کالاهای اصلی وارداتی از اوراسیا شامل جو به‌استثنای بذر، ذرت دامی، روغن دانه آفتابگردان و گوشت و شقه بره است، ضمن آنکه کالاهای ترجیحی وارداتی ایران شامل جو، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، گوشت و لاشه بره و کاغذ روزنامه است.

لطیفی تصریح کرد: میان ۲۰ قلم اصلی صادرات ترجیحی ایران به اوراسیا، به‌ترتیب پسته بیش از ۴۶ درصد، کیوی با ۲۷ درصد و انگور خشک با ۱۰ درصد بیشترین سهم صادراتی را شامل شده است، همچنین در بیست قلم نخست واردات ترجیحی کشور از مجموعه کشورهای اوراسیا، به‌ترتیب جو ۴۵ درصد، ذرت دامی با ۲۶ درصد و روغن دانه آفتابگردان با ۱۷ درصد سهم اصلی واردات ترجیحی کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

پنج کشور فدراسیون روسیه، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس و قرقیزستان شرکای اقتصادی و تجاری ایران با اوراسیا هستند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ایران IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
    0 0
    این عدد حداقل باید 30 میلیارد دلار باشه که راه زیادی داریم برای رسیدن به این رقم معقول

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس