کد خبر 105648
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۱:۴۰

پیست‌اسکی بین‌المللی پولادکف پس از پیست اسکی بین المللی دیزین، بزرگترین پیست اسکی بین المللی ایران است.

به گزارش مشرق به نقل از تابناک، این پیست امسال در آبان ماه با بارش بیش از 60 سانتی متر اغاز به کار کرد و با دو برف فوق سنگین در 13 بهمن ماه با ارتفاع 200 سانتی متر و 7 اسفند ماه با ارتفاع بیش از 150 سانتی متر به اوج آمادگی خود رسید. با وجود نزدیک بودن به نوروز ارتفاع بیش از 300 سانتی متربرف در تصاویر ارسالی مشهود است. 

این پیست در کیلومتر 15 محور سپیدان به آبشار زیبای مارگون و قبل از روستای کمهر قراردارد.
ارتفاع پیست بین 2850 تا 3400 متر از سطح دریا است که با تله کابین می توان به قله رسید و تا پایین پیست اسکی کرد.

گرچه این پیست تجهیزات کامل دارد اما با توجه به فاصله 80 کیلومتری تا کلان شهر شیراز و کمبود پیست مناسب در نیمه جنوبی ایران جوابگوی جمعیت ده ها هزار نفری که به خصوص درروزهای تعطیل به این منطقه می آیند نیست.

این پیست در انتهای کوههای بلند زاگرس مرکزی قراردارد. زاگرس مرکزی در استانهای اصفهان ، لرستان، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و شمال فارس قراردارد. با وجود برف مناسب در زمستان امکان ساخت پیستهای مناسب و یا تجهیز دو پیست کاکان و کوهرنگ وجود دارد.

 محور شیراز تا 5 کیلومتر قبل از سپیدان مناسب است اما 20 کیلومتر آخر مسیر که کوهستانی و سخت گذر است با ترافیک فوق سنگین در روزهای تعطیل و عدم پارکینگ کافی و کمبود فضای مناسب برای نشستن مواجه است.

خیابانهای شهر سپیدان نیز ظرفیت عبور هزاران خودرو را ندارد. رستورانهای منطقه نیز نیاز به افزایش دارد. البته راه دسترسی دیگر این پیست برای استانهای شمال فارس محور اقلید به یاسوج است.
گفتنی است امسال شهر سپیدان با بیش از 700 میلی متر بارش پس از کوهرنگ ، پربارشترین شهر رشته کوه زاگرس بوده است.

به دلیل ارتفاعات برف گیر چشمه ها، آبشارها و رودهای مهمی در این شهرستان قراردارد. ازجمله آبشار زیبا و معروف مارگون که به دلیل سرچشمه بودن خود آبشار از شهرت زیادی برخوردار است و به سد درودزن می ریزد.تنگ تیزاب یکی از چشمه های رود کارون و چشمه شش پیر یکی از چشمه های رود زهره است.

تصاویر ارسالی مربوط به پیست اسکی بین المللی پولاد کف در سپیدان فارس در تاریخ 18 اسفند ماه سال 90 می باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس