کد خبر 1056024
تاریخ انتشار: ۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۲
گزارش| «حزب امنیتی»؛ گذشته‌ای که برخی اصلاح طلبان درصدد فرار از آن هستند

غلامحسین کرباسچی در مناظره‌ با مصطفی تاج‌زاده با خطاب قرار دادن وی و برخی همفکرانش آنها را "حزب امنیتی" خواند و به سابقه امنیتی آنها اشاره کرد؛ گذشته‌ای که امثال تاج‌زاده و برخی اصلاح طلبان درصدد فرار از آن هستند.

به گزارش مشرق، غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران و مصطفی تاج‌زاده از چهره‌های رادیکال جناح اصلاح‌طلبان در مناظره‌ای سه‌ساعته که در روزنامه سازندگی منتشر شده است، به بررسی انتخابات مجلس یازدهم و علل مشارکت و یا عدم مشارکت برخی اصلاح‌طلبان در این انتخابات پرداختند؛ مناظره‌ای که حاوی نکات جالبی از اختلافات درونی جناح اصلاحات و علل شکست آنها در انتخابات دوم اسفند بود.

یکی از فرازهای این مناظره، اشارات مصطفی تاج‌زاده به حزب پادگانی است. اصطلاحی که خود وی برای خطاب قرار دادن مخالفانش خلق کرده و مشخص نیست که چه افراد یا گروهی را مدنظر قرار داده است. چندبار اشاره به عبارت مجهول "حزب پادگانی" کافی بود تا غلامحسین کرباسچی که با این الفاظ‌ سازی‌ها مخالف است، موضوعی را پیش بکشد که تاج‌زاده و دیگر هم‌حزبی‌های سابق وی از آن فرار می‌کنند و آن هم گذشته امنیتی او و برخی دیگر از اصلاح‌طلبان بود. 

بیشتر بخوانید:

زیباکلام: مدیریت جهادی شعاری پوپولیستی است

اصلاح‌طلبی اصلاح‌طلبان از حیز انتفاع ساقط شده است

کرباسچی در این مناطره با بیان اینکه صحبت‌های آقای تاج‌زاده از صدر تا ذیل با هم متناقض است، می‌گوید "از یک طرف صحبت از حزب پادگانی می‌کنند، خب من هم می‌گویم شما حزب امنیتی هستید. اگر الان از آقای حجاریان، امین‌زاده، علوی‌تبار، عرب‌سرخی و دیگران را بشمارید مگر همه در دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی نبودند؟ چرا افراد امنیتی فعالیت سیاسی انجام می‌دهند؟ خب این‌ها الان فعالیت سیاسی می‌کنند و الان هم در ارتباط هستند. همه این‌ها آدم‌های امنیتی هستند و همین الان هم داغ‌ترین حرف‌های امنیتی که در دستگاه‌های امنیتی ماست دوستان نسبت به آن اطلاع دارند. این‌که شما یک وقتی با مجموعه‌ای کار کردید، الان ارتباط دارید و می‌توانید تأثیرگذار باشید، دلیل نمی‌شود که تا ابد امنیتی‌ها را نفی کنید."

اولین حضور برخی از اصلاح‌طلبان امروز که دهه 60 به جناح چپ شهره بودند، به تاسیس سازمان مجاهدین انقلاب برمی‌گردد. سازمان مجاهدین انقلاب در سال 58 از تجمیع 7 گروه مبارز انقلابی(فلاح، امت واحده، توحیدی صف، توحیدی بدر، فلق، منصورون، موحدین)  تشکیل شد. این سازمان قبل از تاسیس نهادهای امنیتی در پیگیری ترورها و برخورد با گروهک‌های امنیتی نقش موثری ایفا کرد. اکثر افرادی که در این دستگیری‌ها و بازجویی‌ها نقش داشتند، از شاخه چپ سازمان بودند که بعدها به اصلاح‌طلب شناخته شدند و بعد از انحلال سازمان مجاهدین انقلاب در سال 65، مجددا این سازمان را سال 70 بنیان‌گذاری کردند. 

البته که حضور در یک دستگاه امنیتی و اطلاعاتی فی‌نفسه محل اشکال نیست و مقابله با جریانات منحرف و التقاطی از جمله گروهک فرقان و سازمان تروریستی مجاهدین خلق مایه افتخار است، اما به نظر می‌رسد امثال تاجزاده و دیگران درصدد نفی این گذشته و حضورشان در بازجویی‌ها و نهادهای امنیتی است تا به وجهه‌ی این روزهایشان خللی وارد نشود. 

سال 96 در گفتگویی با اکبر براتی از اعضای موسس سازمان مجاهدین انقلاب و عضو واحد التقاط سپاه پاسداران در دهه 60، به بخشی از گذشته امنیتی برخی فعالان سیاسی اصلاح‌طلب اشاره کرد. براتی در این گفت‌وگو اظهار می‌دارد که افرادی همچون صادق نوروزی، فیض‌الله عرب‌ سرخی و محسن آرمین در اوایل انقلاب بازجو شدند و تخلفات زیادی کردند.

این بازجویی‌ها به گفته براتی توسط اعضای مجاهدین انقلاب انجام می‌شد و همین اتفاقات و برخی انحرافات دیگر باعث شد که آیت‌الله راستی کاشانی که نماینده امام در سازمان مجاهدین انقلاب بود به دستور امام سازمان را منحل شده اعلام کند!

این مصاحبه واکنش برخی افراد همچون آرمین و عرب‌سرخی را در پی داشت و درصدد انکار گذشته خود برآمدند، با این‌حال عطف به خاطرات و اسناد آن دوران نشان می‌دهد کتمان این گذشته امنیتی به‌راحتی امکان‌پذیر نیست. 

فیض الله عرب سرخی فردای گفت‌وگوی با اکبر براتی، درصدد نفی گفته‌های او برآمد، با این‌حال وی در همان گفته‌های خود در با آب و تاب نحوه دستگیری محمدرضا سعادتی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب را بازگو می‌کند: "ما از طریق کانال‌هایی که در سپاه و دولت موقت داشتیم، متوجه شدیم یکی از اعضای سفارت شوروی، با فردی در ارتباط است و قرار است اطلاعات حساسی میان آنها ردوبدل شود. با بررسی‌های بیشتر و با مراقبت از محل قرار از طریق نیروهای امنیتی، مشخص شد آن فرد محمدرضا سعادتی، از نفرات اصلی سازمان مجاهدین خلق است...  برخورد با سعادتی کاملا حرفه‌ای صورت گرفته بود و در روند دستگیری او، سپاه و دولت نقش مشترکی داشتند و چون آن زمان برخی از دوستان سازمان مجاهدین در سپاه بودند، کاملا در جریان دستگیری او قرار گرفتیم و آن بیانیه‌ای هم که درباره حامد شیبانی و سعادتی صادر شد، برحسب همین اطلاعات و مستندات بود."

مرتضی الویری از اعضای ارشد گروه فلاح و از موسسان سازمان مجاهدین انقلاب هم که در برخورد با گروهک فرقان نقش موثری داشت، در خاطراتش می‌گوید:  به‌تدریج موج ترور شخصیت‌ها افزایش یافت و این قضیه براب من جدی شد. از سویی، در کمیته مرکزی(سازمان مجاهدین انقلاب) بودم و از سوی دیگر تشکیلات منسجمی داشتیم با عنوان مجاهدین انقلاب اسلامی. بنابراین تصمیم گرفتیم با این تروریست‌ها مقابله کنیم. ... خواستم به ما فقط پنج دستگاه اتومبیل پیکان و پنج دستگاه بی سیم بدهد تا به این ترتیب با گروه فرقان و تروریست‌های دیگر مقابله کنیم و با اتومبیل به تعقیب‌ آنها برویم.آقای هاشمی‌رفسنجانی موافقت کرد و دستور داد آنچه را که خواسته‌ایم به ما بدهند و به این ترتیب ما هم اسلحه داشتیم. ..."

در بین اصلاح‌طلبان امنیتی، محسن آرمین بیش از دیگران درصدد پاک کردن گذشته خود برآمد و در گفتگویی تصویری مدعی شد "آقایان صادق نوروزی، قدیانی و عرب‌سرخی هیچ‌گاه بازجو نبودند. آقایان نوروزی و قدیانی هیچ‌گاه عضو سپاه یا وزارت اطلاعات یا دادستانی انقلاب نبودند که کسی را بازجویی کرده باشند. آقای عرب‌سرخی البته عضو سپاه بود اما مسؤول گزینش در واحد اطلاعات سپاه بود و شغل ایشان هیچ ربطی به متهمان و بازجویی از ایشان نداشت." 

این اظهارات آرمین واکنش مجدد اکبر براتی را در پی داشت و می‌گوید: "در ماجرای گروه فرقان، اینها (اعضای چپ سازمان مجاهدین انقلاب) از طریق ارتباطی که آقای حمیدرضا نقاشیان با سید احمد آقا داشت، رسماً اجازه کار اطلاعاتی گرفتند و می‌خواستند بگویند ما هم هستیم. این دوستان در بازجویی گروه جنایتکار فرقان شرکت داشتند حالا چطور می‌گویند ما کار امنیتی نکرده‌ایم؟ خوب اینها به‌جای اینکه افتخار کنند که به کشور خدمت کرده‌اند، گذشته خود را پاک می‌کنند!...  این چه رفتاری است؟ می‌خواهید چه‌کسانی را شاد کنید؟ آیا می‌خواهید آمران جلادان تروریست تهران را که اکنون در کاخ‌های شیشه‌ای خود در غرب نشسته‌اند شاد کنید."

البته این گذشته امنیتی مسئله‌ای نیست که تنها از زبان اکبر براتی بیان شده باشد بلکه بسیاری از اعضای شاخه فقاهتی سازمان (که بعدها جناح اصولگرا و راست را تشکیل دادند) به این موضوع اشاره کرده‌اند. سردار حسین نجات عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب که بعداً به سپاه پاسداران پیوست و هم‌اکنون معاون فرهنگی سپاه است، در گفتگویی در سال 96 به بهانه درگذشت آیت‌الله راستی کاشانی درباره بازجو بودن امثال محسن آرمین گفته بود "کسی که در بند 209 بوده افتخار است چراکه با گروهکی‌ها و تروریست‌ها برخورد کرده است. اگر کسی امروز آن را انکار می‌کند می‌خواهد بگوید من مخالف برخورد با منافقین بودم! البته ما خوشحال می‌شویم که امثال ایشان(محسن آرمین) که کمکی به انقلاب نکردند، صف خود را از انقلابیون جدا کنند لیکن بر خلاف ادعای ایشان اتفاقا ایشان جزو بازجوهای بند 209 بودند حالا اگر پشیمان شده‌اند مربوط به خودشان است."

محمد خوش‌بیان از اعضای واحد اجرایی سازمان نیز در این‌باره می‌گوید "من خودم در شاخه نظامی بودم و همه این دوستان هم حضور داشتند، مثلاً در دستگیری سعادتی (از اعضای مرکزیت منافقین) بچه‌های سازمان پشت قضیه بودند، یا زمانی که ترورها شروع شد اکثر افرادی که قبل انقلاب در زندان بودند، چون خط و خطوط را بهتر می‌شناختند، در اوین مشغول کار شدند. بعضی از بچه‌های سازمان عضو رکن 2 ارتش بودند مثل محمد رضوی و در بازجویی‌ها شرکت داشتند یا من در بازپرسی نظامی‌های رژیم گذشته بودم. مهدی نیکدل و محسن آرمین مثلاً در بند 209 اوین بودند. بازجویی و برخورد با تروریست‌های گروهکی افتخار است."

علاوه بر حضور اعضای سازمان مجاهدین انقلاب در نهادهای امنیتی و بند 209 زندان اوین در دهه 60، برخی اصلاح‌طلبان مانند سعید حجاریان و خسرو تهرانی در اطلاعات نخست‌وزیری مشغول به فعالیت بودند که البته بخاطر علنی بودن فعالیتشان منکر این موضوع نبوده و گفت‌وگوهایی هم دراین‌خصوص داشتند با این‌حال اکثر اصلاح‌طلبان امنیتی مانند اعضای مجاهدین انقلاب تلاش دارند تا گذشته امنیتی و حضورشان در نهادهای انقلابی را انکار کنند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 3
 • حمید IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
  3 27
  کینه شما نسبت به اصلاح طلبان و برجام دقیقا متناظر با کینه آمریکا از ایرانه (و هر دو به دلایل واهی و متوهمانه و قلدرمآبانه). همونطور که آمریکا حتی توی ایام کرونا دست از تحریم ایران بر نمیداره، شما هم دست از تخریب اصلاح طلبان و برجام بر نمیدارید. به عبارت دیگه داخل وجود شما یک ترامپ درون لانه کرده و اگه قدرت اون را داشتید از اون هم بدتر بودید.
  • IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
   29 0
   دیگه امثال تو واقعا حالم رو به هم می زنن. برو برجام رو بخون بعد بیا ازش دفاع کن. آخه چی تو اون مغز شماست؟؟ دوزار مطالعه نداره برا ما تِز می ده!!!
  • PL ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
   15 0
   باید همشونو وسط میدون انقلاب اعدام کنن بعدش یک هفته آویزون کنن تا عبرتی بشه برای همه طرفداران برجام و FATF
  • ابوالفضل نژادخیر IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
   11 0
   قصد توهین به شما رو ندارم ، اما این حرف اوناییه که سرشون تو آخور اصلاطلبا می چرخه . آخرین خرابکاری دولت اصلاح طلب اینه که در زمینه کرونا اونقدر دست روی دست گزاشت که مجبور شیم دست به دامن آمریکاییها شیم . اما کور خونده ، ما میمیریم اما به دشمن التماس نمی کنیم . زیر بار جنگ میریم اما زیر بار ننگ هرگز !
  • IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
   7 0
   آفای عزیز این مقاله فقط گذشته افراد را بررسی کرده چند بار این مقاله را خواندم ولی نفهمیدم این کینه در کجای مقاله نشان داده شده سر در نیاوردم
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
  15 0
  این اسم اصلاح طلبان از کجا آمده؟ رفتار اینها با ضد انقلاب فرقی ندارد.
 • وطن پرست DE ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
  4 0
  اینها در حقیقت دنبال پاک کردن حضورشون در بازجویی گروه فرقان هستند بخاطر این که اسناد تازه منتشر شده و تقاطع گیری تاریخی خیلی از اسرار این بازجویی ها رو برملا کرده و اگه این نبود هیچ مشکلی نداشتند که بگویند در ابتدای انقلاب بازجو بودند. بنظر من بهتره خبرگزاری مشرق در این مورد رجوع کنه به سوالات جدی که در مورد بازجویی های بی سرانجام گروه فرقان٫ مارجای بمب گذاری حزب٫ ماجرای بمب گذاری دفتر نخست وزیری و ماجرای بازجویی و فرار تمام سرکردگان کودتای نوژه وجود دارد. در تمامی این ماجرا ها همین تیم مسول مقابله اطلاعاتی و بازجویی ها بود و هیچ کدام از این پرونده ها تا همین امروز به سرانجام نرسیده. نسل جوان از اقای تاجزاده سوال هایی دارند قدیمی تر از وقایع تلخ سال ۷۸ و کوی دانشگاه.
 • CA ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
  8 0
  بنظر من که خیلی به نفع شوند خواهد بود که دادگاهی بشند وگرنه مردم به اینها رحم نخواهند کرد. مثل زیبا کلام و بقیه بایستی برای همیشه برند تو قرنطینه وگرنه میرند جایی که بلیط یکطرفه داره بخصوص اگر جنوبی باشه. لیبرالیسم در هر شکلش توی ایران بایستی از ریشه خشک بشه چند تا استان جنوبی بایستی یک تصفیه کامل انجام بشه بعلاوه دو سه نقطه شمال کشور هست که از لوث وجود برده داری لیبرالیسم بایستی پاکسازی بشه.فمیتیسم بایستی کلا پاکسازی بشه.
 • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
  8 0
  به نظرم تجربه تلخ اعتماد به غرب در برجام و خیانت و عهد شکنی غربیها، اساس فکری اصلاح طلبان مبنی بر اتکا و اعتماد به غرب رو نابود کرد.
 • یزدی IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
  18 0
  حال ادم از یه مشت اصلاح طلب مزدور بی حمیت بهم می خوره کی بشه این نقطه های سرطانی گورشونو کم کنند برن تو اعوش انگلیس کثیف.
 • ابوالفضل نژادخیر IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
  4 0
  ان شاء الله به زودی شاهد انحلال حزب اصلاح طلب و اعدام اصلاح طلبان باشیم . هر کثافت کاری که مملکت و بدنه ی انقلاب باشه از قبل همیناست . دل رهبر بزرگرمون رو خون کردن ، مردم رو به نظام و انقلاب بی اعتماد کردن ، سفره ی مردم رو کوچک کردن ، باعث ارتداد جوانان مسلمان شدن و هزار جور خرابکاری دیگه . خلاصه هر کاری که تو این ۴۰ سال آمریکا و صهیونیسم از انجامش عاجز بود ، اصلاح طلبا خوب از عهدش بر اومدن . به نظر من ترور سردار بزرگ اسلام سهبد قاسم سلیمانی حاصل عملکرد همین آدماست .
 • JP ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
  12 0
  آمریکا گاهی وقت ها وزیر و سفیرشو هم فدا می کنه، بازی شطرنجه...ازونطرف پابده با طالبان و... هم سر میز مذاکره می نشینند....یوقتایی هم طرف مقابل را لت و پار می کنند.......!! برای هدف بزرگ و نفوذ ممکن است بعضی ها کاسه ی داغ تر از آش باشند....تا بعدها ضربه ی خودشونو بزنند....!!! از نفوذ و ضربه و انحراف و تفرقه در ادیان ابراهیمی بگیر تا مصادیق اون در جهان سیاست....!!!
 • DE ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  1 0
  گذشته‌ امنیتی که برخی اصلاح طلبان درصدد فرار از آن هستند// اصلاح طلبان همه بدون استثناء امنیتی هستند زیرا آنها با رفیق بازی و رانتخواری و شیتیل گرفتن و نصب مدیر و رفیق و داداچ ....برای خود و خانواده و رفقا و دوستان خود امنیت آوردند و بیرون از رنج و مشکلات مردم در امنیت شغلی و اجتماعی بلزنشستگی ...و رفاه کامل زندگی میکنند/ آهان شما از اون منظر منظورتون بود.خب حالا ...کنتور که نمی اندازه .اصلا کی یادشه کی بود کی بود من نبودم....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس