کد خبر 1054906
تاریخ انتشار: ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۲
کیانوش جهانپور

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: تفاوتی در ارایه خدمات به اتباع خارجی و هموطنان وجود ندارد و این افراد حتی اگر از قبل تحت پوشش بیمه بوده‌اند، می‌توانند از پوشش‌های بیمه ای هم استفاده کنند.

به گزارش مشرق، دکتر کیانوش جهانپور در بخش دیگری از ارتباط ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران، با بیان اینکه طبق آمارها، در استان‌هایی که در گذشته به نوعی کانون شیوع کروناویروس بودند با یک روند کند شدن و کاهش تعداد موارد جدید نسبت به روزهای گذشته مواجه هستیم، گفت: البته در چند استان مانند اصفهان، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی کماکان شیب تند افزایشی موارد جدید ابتلا را شاهدیم. در مجموع هنوز باید منتظر ماند و با یکی دو هفته ماندن در منزل نمی‌توانیم وارد فاز مهار بیماری شویم و زمان بیشتری برای مهار نیاز است.

بیشتر بخوانید:

تکذیب پذیرش نکردن اتباع خارجی مشکوک به کرونا


برای قضاوت درباره زمان فاز مهار بیماری، زود است

وی افزود: نیازمند آن هستیم که ۷۰ تا ۷۵ درصد مراودات و سفرها کاهش یابد و بعد از آن انتظار داشته باشیم که ظرف دو تا سه هفته وارد فاز مهار بیماری شویم. برای همه این قضاوت ها درباره زمان ورود به فاز مهار بیماری زود است و باید منتظر ماند تا ببینیم که چه خواهد شد.


چیزی به نام "طب اسلامی" وجود خارجی ندارد

جهانپور درباره برخی ادعاها مبنی بر درمان بیماران کرونا با طب اسلامی گفت: موضوع روشن است و مراجع عظام، اهل فن و متخصصان علوم دینی بارها اعلام نظر کرده‌اند که چیزی به نام طب اسلامی ماهیت و وجود خارجی ندارد و تنها ادعاهایی است که برخی افراد در پوشش دین انجام می دهند.   دین تنها پوششی برای دخالت این افراد در امر درمان است و رسمیتی هم نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه اما طب سنتی مبتنی بر تجربه هزاران ساله ایرانیان و سرزمین‌های دیگر است و مدون شده است و جزو منابع در دسترس است، گفت: هرجا طب سنتی بتواند به ارتقای سلامت عمومی بویژه در مواردی که طب نوین به بن بست می رسد، کمک می‌کند.


استفاده از ظرفیت طب سنتی در کنار طب رایج

جهانپور با بیان اینکه ملاک این است که هرگزاره و اقدام درمانی و هر ماده ای که به عنوان دارو استفاده می‌شود باید مبتنی بر شواهد علمی باشد، گفت: هر اقدام و درمانی که با کمترین عوارض، طول عمر را افزایش دهد، جزوی از طب محسوب خواهد شد و برای ما تفاوتی ندارد که طب ایرانی و سنتی و غیره باشد. طب سنتی می‌تواند با ظرفیتی که دارد به عنوان طب مکمل در کنار طب رایج باشد.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: متخصصان طب سنتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی ما دوره‌های تخصصی طب ایرانی را گذرانده‌اند و دانش آموخته محافل آکادمیک هستند و اینها در کنار طب رایج به عنوان طب مکمل همراه و همیار ما در هر رویدادی از جمله کرونا خواهند بود. هرچند باید توجه داشت که این بیماری برای طب نوین هم ناشناخته است چه رسد برای طب ایرانی. منعی وجود ندارد که طب ایرانی هم به کمک آید و ما استقبال هم می‌کنیم. البته مقصود ما متخصصان طب ایرانی هستند و نه مدعیان دروغین که با شیادی و کلاهبرداری مردم را مستاصل می‌کنند.

وی درباره ادعای برخی رسانه‌های معاند مبنی بر عدم ارائه مطلوب خدمات به اتباع افغانستانی مبتلا به کرونا، گفت: اتباع خارجی نیز از خدمات بهداشتی و درمانی کشور استفاده می‌کنند و تفاوتی بین آنها و هموطنان عزیز ما نخواهد بود و حتی اگر از قبل تحت پوشش بیمه بوده‌اند می‌توانند از پوشش‌های بیمه‌ای هم استفاده کنند. این ادعاها، شایعه‌ای است که علیه مهمان نوازی کشور ما منتشر شده است.


درمان بیماران کرونا در کشورهای همجوار به شرط...

جهانپور تاکید کرد: ولی اگر اتباعی بخواهند غیرقانونی وارد کشور شده و از امکانات درمانی استفاده کنند، در مرزها و در داخل کشور با آنها برخورد خواهد شد و مرجوع می‌شوند. بخصوص اینکه در کشورهای همجوار اعلام می‌شود تعداد مبتلایان در کشورشان اندک است و مواردی را مشاهده نکرده‌اند، اما از سوی دیگر صدها و هزاران نفر به دنبال اخذ ویزا و یا ورود غیرقانونی به ایران برای درمان بویژه کرونا هستند.

وی ادامه داد: پذیرفتنی نیست که افراد به صورت غیرقانونی وارد مرزهای ما شوند و خدمات درمانی دریافت کنند. هرکشوری اقدامات لازم را در کشور خودش انجام داده است. اگر از شرایط حاضر تا حدی رها شویم و وارد فاز مهار بشویم این امکان وجود دارد و ابایی نداریم که در کشورهای همجوار و یا حضور همکاران در آنجا و با ارائه آموزه ها در این زمینه به مقابله با آن کشورها برویم. منعی برای این کار وجود ندارد ولی مشروط بر آنکه از بحران بیماری در کشورمان عبور کرده باشیم.


دغدغه تجمع مردم در روز طبیعت

وی درباره نگرانی‌ و دغدغه‌ای که درباره روز سیزده بدر و تجمع مردم در تفرجگاه‌ها وجود دارد نیز گفت: دغدغه سفرهای نوروزی و دید و بازدیدهای نوروزی وجود داشت و دغدغه بعدی نیز در پیش بودن روز طبیعت، خروج مردم از منازل و تجمعات در طبیعت است. اگر مردم رعایت نکنند انتشار گسترده بیماری در کشور را خواهیم داشت و این یک اعلام خطر و هشدار است.


احتمال اعمال محدودیت در رفت وآمد در روز طبیعت

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: با تصویب طرح فاصله گذاری اجتماعی در کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی کرونا محدودیت در رفت و آمد روز طبیعت در نظر گرفته خواهد شد و امید است با تصویب این طرح دغدغه‌ای نیز برای این روز درباره اقلیتی که به هشدارها توجهی نکرده و موارد را رعایت نمی‌کنند، نداشته باشیم.

جهانپور در پاسخ به پرسشی درباره برخی اظهارات مبنی بر اینکه کرونا از آذرماه وارد کشور شده، گفت: قاعدتا معما چو حل گشت، آسان شود. از روزهای آخر دی و اوایل بهمن هشدارها از سوی وزارت بهداشت ارائه و گفته شد که ویروس کرونا پشت مرزهای ماست و دنبال ردپای آن هستیم.

این گزاره ها قابل اعتنا نیستند و اگر عده‌ای این توانایی را داشتند که ویروس را با چشمان تیزبین مشاهده کنند و آن را داکیومنته و مستند نکرده‌اند مرتکب قصور پزشکی شده اند. احتمالا هر چقدر جلو برویم برخی ممکن است بگویند از چند سال قبل هم ویروس را شناسایی کرده بودند.

اعتبار این چنین ادعاهایی مشخص است. ما نه علم پیشگویی و نه علم غیب داشتیم و تنها با استفاده از توان علمی و تجارب کشور چین و دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی و ابزارهایی که در اختیار داشتیم تلاش کردیم و نهایت اولین مورد ۲۹ بهمن تشخیص داده و سریعا هم به صورت عمومی به مردم اعلام شد.


رشد ۱۳درصدی مرگ و میر کرونا در تهران

سخنگوی وزارت بهداشت  درباره تحلیل‌هایی که از آمار جانباختگان کرونا مطرح می‌شود و همچنین رشد ۱۳ درصدی آمار مرگ و میر کرونا در تهران، گفت: آمار رشد ۱۳ درصدی موارد مرگ و میر در تهران درست است و در برخی استان ها کمتر یا بیشتر از این است. تعداد فوتی‌ها در چند روز اخیر سه رقمی شد و امروز هم به طور میانگین هر ۱۰ تا ۱۲ دقیقه یک ایرانی جان خود را در اثر این بیماری از دست می‌دهد و این حرف درستی است. البته همچنان در بسیاری مراکز، میزان مرگ و میر نسبت به کل مبتلایان عدد بالایی نیست.

وی افزود: ممکن است در برخی استان‌ها نسبت مرگ و میر نسبت به کل افراد مبتلا بالا به نظر آید. استان هایی هم داریم که برعکس است و تست بیماریابی بیشتری انجام شده است و لذا در آن استان‌ها اختلاف فاحشی در موارد مرگ و میر نسبت به کل استان‌ها وجود دارد. عدم اعلام آمار روزانه تفکیکی استان ها نیز به این جهت بود که انگیزه و رقابت منفی در استان‌ها ایجاد نشود.


هر ۱۰ تا ۱۲ دقیقه یک ایرانی به دلیل کرونا جان می‌بازد

جهانپور با بیان اینکه هر ۱۰ تا ۱۲ دقیقه یک ایرانی جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست می‌دهد، گفت: تاکید داریم که جان هر فرد برای ما مهم و وجودش با برکت و ارزشمند است. اما این اعداد قابل مقایسه با اروپا و ایالات متحده نیست. با این فاجعه‌ای که در حال انتقال به امریکا است و از قبل هم پیش بینی کرده بودیم که یک انفجار اطلاعاتی را برخی کشورها از جمله امریکا خواهیم داشت. اگر چه موارد مرگ و میر کشور ما در حد فاجعه اروپا و آمریکا نیست؛ اما باز هم جان هر ایرانی و جان هر فرد در دنیا برای ما ارزشمند است.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  3 23
  خب چقدر زمان میبره 80 میلیون تلف بشن؟ بگو ساعتی 5 تا، پس روزی 120ت و ...! خودتون حساب کنید. راستی اگه این همه وایتکس و الکل مصرف نشه، مقرون به صرفه تر نیست؟
  • IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   0 0
   دوست عزیز اگر قرنطینه بشه، اقتصاد خورد نابود میشه. فقط این رو بدون به همین آسونی ها هم نیست.
 • IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  18 2
  گند آمریکا در میاد. لعنت به ایم مصیبتی که ساختن. اینها بارها و بارها آزمایش های میکروبی حتی روی شهروندان خودشون انجام دادن!!!!!!!!!! اینبار حمله جهانی ویروسی !
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  12 1
  با عرض پوزش من از چهره ی این آقای سخنگو آلرژی پیدا کردم
  • IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
   17 2
   واقعا ریش قلکی مسخره ترین ریش دنیاست که بین اصلاحطلبهای ایران مثل کرونا شیوع داره و دل به هم زن میباشد
  • محمد IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   0 0
   اصلا این آقا نماد ناامیدی بخشی به مردم است. اصلا ذره ای امید دادن تو برنامه اش نیست. البته بعدا مشخص خواهد شد که ایشون برنامه هاش را با کی بسته..
 • IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  16 0
  ايشون مياد هشدار ميده و ميترسونه!خيلي هم خوب!!رييس جمهور تشريف ميارن كاخ و با ناز و كرشمه و خوش اخلاقي اعلام ميكنند همه چي عاديه و مشكلي نيست و ورودي كم شد و خروجي زياد شد و.....خلاصه ملت را گير اوردن ديگه !!!!
 • م حمد IR ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  8 3
  میفرمایید طب اسلامی وجود نداره.! پس ‌‌شمارو نمیشه یک عالم مسلمان دنیای پزشکی دانست چرا که احادیث زیادی در خصوص پیشگیری از ابتلا به بیماری های روحی وجسمی ودرمان از پیامبر وامامان نقل شده. طب الرضا رو کاش ی مروری می کردین مادی گرایان محض و ناامید. قرآن هم بارها یادآوری کرده که اول واخر شفادهندگان در اعتقاد به خدا ودین داریه.
  • DE ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
   4 12
   اولا که چیزی بنام طب اسلامی نداریم ، اینهم محصول ذهن متعصب امثال شماست . دوم اینکه هروقت شما کرونا گرفتی یا کرونا شما را گرفت ، با طب اسلامی خودتان را معالجه کنید. بر مخالفش لعنت !
  • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   0 0
   برو تو اروپا بین جمع مذهبیشون و بگو حضرت مسیح محصول ذهن متعصب شماس. با پشت دست میزنن تو دهنت تا آدم بشی. حالا که اینجا ۹۹.۴ درصد مردم مسلمونن، تو چطوری به خودت جرات میدی بیای اراجیف بگی.
 • حسين DE ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  8 1
  بايد در مورد رفت و آمد مقررات سختى أعمال كرد در آمريكا و اروپا مقررات منع عبور و مرور به اجرا در اومده و متخلفين بشدت جريمه و مجازات ميشن حسن روحانى مثل اينكه هنوز با خبر نشده كه در ايران ويروس كرونا شايع شده !
 • سعید IR ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  0 0
  مگه شما تو این 35 روز کار خاصی جز خواهش کردن از مردم انجام دادید که آمار بیاد پایین کل مردم تو کامت ها میگن دو هفته قرنطینه سراسری کنید باز میگی نه نمیشه الان هم کارتون شده مقایسه با اروپا و آمریکا اصلا شاید اونا تو برنامه خودشون باشه بخواهند مردم پیر شون را بکشند شما هم می خواهید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس