تب سنجی

فرمانده ستاد مقابله با کرونا با اشاره به موج بازگشت مسافران تهرانی در روزهای آتی، استفاده از یک پروتکل غربالگری مطمئن با نگاه عدم افزایش پیک اپیدمیولوژی بیماری کرونا در استان تهران را الزامی دانست.

به گزارش مشرق، زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در نشستی با مدیران کمیته‌های معاونت برنامه‌ریزی ستاد مقابله با کرونا درخصوص تدابیر لازم برای  بازگشت مسافران تهرانی به بحث و تبادل نظر پرداخت.

در این نشست هم اندیشی که یکشنبه سوم فروردین ماه 99  برگزار شد، مدیران کارگروه‌های اپیدمیولوژی و پیش بینی، اطلاعات و سیاستگذاری، افکارسنجی و هدایت عمومی، آینده نگری و سناریونویسی ضمن ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته به ارایه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

بیشتر بخوانید:

میانگین سنی مبتلایان در کشور حدود ۵۹ سال است

علیرضا زالی در این نشست به بیان توضیحاتی درخصوص استراتژی‌های در نظر گرفته شده برای این بیماری پرداخت و خاطرنشان کرد: آمار مبتلایان و مرگ و میر بیماران فراتر از گمانه زنی‌های قبلی است و یک بازنویسی مجدد در سناریو ضرورت  دارد.

افزایش مراجعات بیماران کرونایی /بازگشت مسافران به تهران اوضاع را بدتر می‌کند

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در بخش دیگری از سخنان خود براساس آمار روز گذشته به رشد قابل توجه مراجعات بیماران مبتلا به کرونا به مراکز درمانی اشاره کرد.

وی با اشاره به احتمال تغییر رفتار ویروس کرونا افزود: متاسفانه بیماران در بدو ورود  بدحال تر هستند و میزان ترخیصی‌ها نیز کاهش یافته است زیرا بیماران بدحال تر هستند و دیرتر بهبود یافته و مرخص می‌شوند. بدون تردید موج بازگشت مسافران به تهران این اوضاع را بدتر می‌کند.

 برای مقابله با کرونا  سه دانشگاه با هم ممزوج شده اند

رئیس دانشگاه در بخش دیگری از نشست توضیحاتی درخصوص کمیته‌های مختلف علمی و درمانی و اجرایی ستاد مقابله با کرونا و کارکردها و وظایف آنان ارایه داد و خاطرنشان کرد: حوزه بهداشت و درمان، معاونان ومتخصصان هر سه دانشگاه در تهران با هم ممزوج شده و در هم تنیده‌اند که این امر باعث ارتقای عملکردها و اقدامات می‌شود.

به گفته  زالی کمیته‌های علمی با کمک اپیدمیولوژیست‌ها در ستاد فرماندهی مدیریت مقابله با کرونا تشکیل شده و همچنین متخصصان ریه و عفونی و مراقبت‌های ویژه  و برخی از انجمن‌های علمی نیز در این ستاد و کمیته‌ها عضو هستند.

به پیشنهاد فرمانده ستاد مقابله با کرونا در نشستی با حضور معاونان پژوهشی سه دانشگاه ظرفیت‌های موجود برای انجام تحقیقات لازم درخصوص کرونا و رویدادهای فعلی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در این خصوص با کمیته علمی وزارت بهداشت نیز هماهنگ خواهد شد.

زالی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص اقدامات ستاد در حوزه‌های مختلف توضیحاتی داد که از آن جمله می‌توان به اطلاع رسانی به موقع و حضور قوی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، مشارکت‌های مردمی و استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های مردم نهاد، کمک به اقشار آسیب پذیر و توزیع بسته‌های بهداشتی و مواد غذایی با کمک خیرین، اجرای طرح‌های محله محور با کمک سپاه و بسیج، تشکیل اتاق فکر هنر و سلامت با حضور هنرمندان و پیشکسوتان هنری و فرهنگی، اهدای بسته‌های بهداشتی به خانواده‌های کم برخوردار  با همکاری سپاه و بسیج و غیره اشاره کرد.

بازگشت مسافران تهرانی مشکل مهمی در راستای مقابله با کرونا

 فرمانده ستاد مقابله با کرونا در ادامه موج بازگشت مسافران تهرانی را مشکل مهمی در راستای مقابله با کرونا برشمرد و گفت: متاسفانه علیرغم تمام هشدارها تعدادی از شهروندان تهرانی به سفر رفتند که در موج بازگشت آنان به تهران پروتکل غربالگری از طریق تب سنجی قابل استفاده نیست و در این زمینه نیاز به پروتکلی با نگاه عدم افزایش پیک اپیدمیولوژی بیماری در استان تهران داریم.

وی از اعضای حاضر در نشست خواست که در این خصوص نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنند تا به یک مدل قابل دسترسی ، مطمئن و کارامد در زمینه کنترل وضعیت سلامتی این مسافران در بدو ورود به تهران دست یابیم و ان را در ستاد ملی مصوب  و اجرایی کنیم.

  مسئولان برای تصمیم گیری کلان  به شواهد علمی نیاز دارند

مصطفی قانعی  دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،  نیز در این نشست با اشاره به این نکته که مسئولان برای تصمیم گیری کلان  به شواهد علمی نیاز دارند گفت: این  در حالی است که عمده نیروی ما در حوزه اجرا هزینه می‌شود ولی اجرایی که بدون پشتوانه علمی باشد بدون تردید خطا و هزینه‌های آن بسیار زیاد است.

وی با اشاره به اینکه  توجه به بخش علمی برای تصمیم گیری کلان لازم است اظهار کرد: در حال حاضر نمی‌توان کل استان‌ها را در نظر بگیریم اما با توجه به این 60 درصد ظرفیت علمی کشور در تهران قرار دارد اگر فقط تهران را خوب بسیج کنیم مشکلات علمی ما حل شده است.

وی بر ضرورت انجام تحقیقات مناسب و یافتن پاسخ  سوالات و جمع آوری اطلاعات لازم برای رفع مشکلات موجود در راستای کنترل و مهار کرونا ویروس تاکید کرد و افزود: باید با پاسخ علمی مشکلات را حل کنیم. باید به دنبال پروتکل‌های سریع درمان بیماران و کاهش میزان مرگ و میر و کاهش بار بیماری باشیم . برای هر یک از این موارد  سناریو نویسی لازم است.

 در بخش دیگری از این نشست مژگان جزی زاده کریمی رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران نیز  درخصوص اقدامات صورت گرفته در راستای اطلاع رسانی و انتشار اخبار، اطلاعیه‌ها و مصوبات ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در صداو سیماو فضای مجازی توضیحاتی بیان کرد. وی همچنین در مورد جلسات متفاوتی که با گروه‌های مختلف انجام شده و افکار سنجی و نظرسنجی‌های صورت گرفته نیز مطالبی را ارائه داد.

 براساس این گزارش سایر اعضای حاضر در نشست نیز ضمن بیان سخنانی به ارایه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند که از جمله موارد مطرح شده می توان به افکار سنجی و نظرسنجی، طراحی سناریوهای رسانه‌ای ، بررسی دغدغه‌های اقتصادی اجتماعی و رفاهی مردم، وضعیت اپیدمیولوژیک بیماری، بررسی‌های آماری از طریق سامانه‌های درمان و بهداشت، افزایش آمار مراجعان و مبتلایان با بازگشت مسافران، مدیریت تحقیقات و پژوهش‌ها، سناریوهای پیش بینی شده، وضعیت فعلی شیوع بیماری در تهران، تاکید بیشتر بر حوزه بهداشت و پیشگیری، استفاده از ظرفیت‌های مردمی در حوزه‌های مختلف اشاره کرد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
  2 0
  اینا همانطور که رفتن برمیگردن. شما هم" جانم هی فقط تذکر کلامی بده!!!! گوش شنوا کجاست؟؟؟ !!جریمه نقدی کنید.
 • ناشناس IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
  3 0
  هرکاری درجهت شیوع کرونا دولت انجام دهد تا بامشارکت خود مردم نباشدامکان پذیر نیست مردم ما هنوز فرهنگ حرف شنوی از مقامات دولتی را ندارند شاید هم بنوعی با دولت لج بازی میکنند نمی دانند که این یک مسئله ملی و همگانی است شاید برای هرکسی پیش بیاید.
  • IR ۰۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
   0 0
   دولت کاری کنه ؟ دولت ظاهرا در فکر کاهش جمعیته حالا چرا؟اگر بیکفایت دستور جلوگیری میداد این فاجعه پیش نمیومد اونها که رفتن نیاز به پزشک ندارن اونها رو باید به دامپزشک مراجعه کنن
 • IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
  0 0
  خوب خبر مرگتون باید ماشینهائیکه صاحباشون بسلامت جامعه اهمیت نمیدادو میخابوندید .جریمه سنگین میکردید . شلو شید بازی تاکی.بعرزگیم حدی داره. بیلیاقتی وتفرقه .تعدد مراکز تصمیم گیری جامعه ایرانیورو داره ازهم میپاشه. فقط اختلاس بلدید .متهم کردن دیگرانو دروغگوئی ومخفیگریو خفقان رسانه ای.برای گردن کلفتا مهم نیست .چون اقازادهاشون درخارج همه چیزو براشون اماده کرده اما بیلیاقتی حکام تا صد ها سال عوارضش برا جامعه خاهد موند
 • IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
  1 0
  الاغ در مقابل این جماعت مسافر ، پیر داناست
 • IR ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
  1 0
  بنده ی خدا با تب سنج تب رو می سنجند نه ابتلا به کرونارو یکی دارد ولی خودش خبر ندارد بعد 2 هفته می زند بیرون تا اون وقت خیلی هارو الوده کرده اینی که رفته سفر بمونه همونجا که بوده ولی دولت ما شا الله عین خیالش نیست داره می خندد مثل بنزین
 • IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
  3 0
  سردار پس شما چکاره اید؟ ملت به شما حقوق نمی دهند که زرت و زرت فرمایشات کنی. وظیفه نظام حفظ جان ملت است و بس. عرضه نداشتید قرنطینه کنید آنوقت دست پیش می گیرید؟
 • IR ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  1 0
  حسن روحانی بازار و اصناف غیر ضروری را تعطیل نکردی ،سفرهای نوروزی و منع ورود و خروج به شهر ها را وتو کردی حالا باید مردمی که به توصیه ها گوش دادند و درخانه ها ماندند تاوان بی فکری این دولت و عده ای بی فکر و قانون شکن را بدهند اما در هر صورت مقصر اول و آخر تصمیمات نابخردانه دولت است و شخص حسن روحانی باید پاسخگو باشد.
 • IR ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  0 0
  پیش نهاد میکنم هرکی از هر شهری بیرون رفته اجازه برگشت را ندهند و همان مقصدی که هستند نگهدارند و تا یک ماه بمانند
 • IR ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  0 0
  رییس ستاد مترسگه؟ وقتی میگه تا ۱۵ فروردین تعطیلش کنید چرا گوش نمیدن آیا رییس جمهور ایران از مسئولان اسپانیا و فرانسه و پاکستان و تونس بیشتر میفهمه؟؟؟؟
 • بوسجين IR ۰۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  0 0
  حالا در اين شرايط بحران بسر مي بريم و برخي از همشهريان قانون گريز و بدون توجه به جامعه اي نياز هاي انان تامين مي كند اين بهترين فرصت است در جاده اين سفيران توسعه بحران و مرگ را جريمه سنكيني كنيد تا حداقل براي موارد بعدي همكاري با جامعه را ياد بگيرند و تنها به فكر خود نباشند
 • IR ۰۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  1 0
  چرا به صورت جدی با این بی فرهنگ هایی که مسافرت میرن برخورد نمیشه؟
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
  0 0
  آخرش باید برگردین همون خراب شده ی آلوده ی خودتون

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس