کد خبر 1053261
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۳
کرونا و استرس؛ مراقب پرخوری عصبی باشید!

یک متخصص تغذیه با بیان اینکه استرس ناشی از کرونا ممکن است باعث پرخوری عصبی شود، گفت: این افراد در هنگام استرس نباید سراغ غذا بروند.

به گزارش مشرق، دکتر محمدحسین موسوی جزایری درباره تغذیه مناسب برای پیشگیری و درمان کرونا اظهار کرد: مردم باید توجه کنند که چه به ویروس کرونا مبتلا باشند و چه سالم باشند، باید استانداردهای تغذیه‌ای را رعایت کنند یعنی باید مواد مغذی را بر اساس سن و جنس خود و استاندارد RDA دریافت کنند.

وی افزود: کمبود آهن، روی، ویتامین D برطرف شود و مصرف پروتئین روزانه نیز باید بر اساس وزن بدن تعیین شود و نمی‌توان برای تمام افراد در گروه‌های سنی و جنسی و با وزن متفاوت، یک نسخه پیچید.

این متخصص تغذیه تصریح کرد: اگر فردی به اضافه وزن مبتلاست باید به تدریج وزن خودرا کاهش دهد و از راه استاندارد و زیرنظر متخصص تغذیه این کاهش وزن باید صورت گیرد؛ وقتی می‌گوییم منبع ویتامین C کیوی و پرتقال است و اگر یک فرد معمولی این دو میوه را روزانه مصرف کند نیازی به مکمل‌های ویتامینی ندارد، فرد دچار افراط در مصرف می‌شود و به جای یک پرتقال، تعداد بیشتری میوه را می‌خورد و دریافت سایر مواد غذایی‌اش کاهش می‌یابد که این امر، خود باعث مشکل در تأمین سایر مواد مغذی بدن می‌شود.

استرس و پرخوری عصبی!

جزایری با بیان اینکه برخی افراد ممکن است به دلیل استرس ناشی از کرونا دچار پرخوری عصبی شوند، تصریح کرد: افرادی که دچار پرخوری عصبی می‌شوند باید ضمن کنترل استرس خود، در شرایط استرسی به سراغ غذا نروند و خود را کنترل کنند؛ این افراد عموماً در چنین شرایطی به سراغ خوراکی‌های پرکالری می‌روند که این کار باعث افزایش وزن آنها خواهد شد، افراد دچار پرخوری عصبی می‌توانند در مواقع استرس، سبزیجات را جایگزین مواد غذایی پرکالری کنند، اما باید توجه داشته باشند که در مصرف هیچ ماده غذایی نباید زیاده‌روی کنند؛ همچنین این افراد می‌توانند در این شرایط به انجام فعالیت‌های بدنی بپردازند.

وی ادامه داد: برخلاف تصور عمومی، افراد چاق، دارای سیستم ایمنی ضعیف‌تری نسبت به سایر افراد هستند؛ نباید شرایط استرس و کم‌تحرکی در جامعه طوری پیش برود که بحران‌های دیابت، چاقی و اضافه وزن نیز به کرونا اضافه شوند.

جزایری درباره ضرورت توجه نکردن به شایعات مطرح‌شده در فضای مجازی خاطرنشان کرد: اخیراً یک مقاله منتشر و محقق آن مدعی شد که کروناویروس جدید دارای دو ساختار L و S است و در این ادعا مطرح شد که ساختار L باعث افزایش تهاجم بیماری و درگیری 70 درصد افراد می‌شود و ساختار S تعداد کمتری از افراد را مبتلا می‌کند؛ در این مقاله برای ساختار L از کلمه aggressive (تهاجمی) استفاده شد! در تحقیقات جدید، دانشمندان گلاسکو گفتند که کلمه تهاجمی باید حذف شود و دانشمندان این مقاله این مسئله را پذیرفتند و به جای آن نوشته شد که نوع L تنها ممکن است شیوع بیشتری داشته باشد.

وی تأکید کرد: ممکن است این شیوع بیشتر در نتیجه جهش ژنی ویروس باشد در صورتی که در آن مقاله به‌اشتباه عنوان شده بود که این ویروس دارای یک نوع تهاجمی است! بر سر این مقاله بحث‌های زیادی در بین دانشمندان مطرح شده است و احتمال تقلبی بودن و نداشتن ارزش علمی مقاله وجود دارد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha