اردوغان

«اردوغان» سرانجام به موجب توافق با «پوتین» موفق می شود، خود را از باتلاق «ادلب» نجات دهد، آنچه از «اردوغان در مسکو» دیدیم، تفاوتی فاحش با «اردوغان در آنکارا» داشت.

سرویس جهان مشرق - سرانجام پنج شنبه گذشته (5 مارس) «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه با همتای روسی اش «ولادیمیر پوتین» در مسکو دیدار و درباره‌ی «ادلب» سوریه گفتگو کرد.

بی شک چهره ی اردوغان در این دیدار گویای تمام ناگفته ها بود و همه ی تحلیل ها را در خود خلاصه می کرد. به گفته ی «نارام سرجون»، نویسنده و تحلیلگر لبنانی جهان عرب لازم نیست، دنبال تحلیل یا ارزیابی از این دیدار باشید، چراکه «زبان بدن» گویای همه چیز است و تنها زبانی است که «هرگز به شما دروغ نمی گوید». 

لذا اگر در پی تحلیلی درست و صریح از آنچه بین اردوغان و پوتین گذشته هستید و یا اگر خواهان اطلاع از دیدگاه و افکار عمومی ترک ها هستید و سرانجام اگر می خواهید، حقیقت «ادلب» را دریابید، کافی است به چهره ی «خوار و شکسته و سرخورده ی اردوغان» نگاهی بیاندازید.

کسی که ساعت ها عربده می کشید، تهدید می کرد، خط و نشان می کشید و از روس ها می خواست، در مسیرش قرار نگیرند و باعث شده بود، تروریست ها نفس هایشان را در انتظار اینکه دنیا را روی سر ارتش سوریه و متحدین اش خراب می کند، در سینه حبس کنند، در مسکو اردوغان دیگری بود، «دوست داشتنی ... مودب ... خوشرو» که نشانی از آن «گستاخی ها و وقاحت ها» در او دیده نمی شد.

اگر اردوغان اندکی ذکاوت به خرج می داد و از روی منطق و نه ماجراجویی تصمیم می گرفت و عمل می کرد، دیگر نیاز نبود، خود را در چنین شرایط خفت بار و تحقیر آمیزی قرار دهد. همان طور که نیاز به سفر به مسکو و دیدار با پوتین هم نبود.

تحقیر اردوغان قبل از دیدار با پوتین!

کودن ترین و احمق ترین تروریست های دنیا مانند «ابو محمد الجولانی»، سرکرده گروه تروریستی «جبهه النصره» می داند که غرب و آمریکا هیچ گاه وارد رویارویی مستقیم نظامی با روسیه نخواهند شد. اما مانع کسی مانند اردوغان نمی شوند که تبعات و پیامدهای چنین رویارویی را به جان می خرد.

به همین ترتیب، وضعیت ادلب نیز برای همگان روشن است. همه می دانند، متحدین سوریه یک وجب از ادلب چشم پوشی نخواهند کرد و به موازات آن، همه می دانند، نبرد در سوریه پایان یافته و بازی بزرگ تمام شده است. آنچه اکنون جریان دارد، بازی در وقت اضافه است که تغییری در نتایج به دست آمده نخواهد داد.

عجیب اینجاست که حتی در داخل ترکیه نیز به این امر واقف هستند. اگر غیر از این بود، رسانه های ترک، چه معارض و چه موافق، از دیدار پوتین و اردوغان و توافق به دست آمده ابراز خوشحالی نمی کردند. این نشان می دهد، جامعه ی ترکیه درک درستی از شرایط موجود و معادلات حاکم بر عرصه ی بین الملل، منطقه و سوریه و جایگاه هریک از بازیگران، به ویژه ترکیه دارد.

تردید نیست، اردوغان از تمام این معادلات آگاه بود، اما غرور و حماقتش نه تنها اعتبار و حیثیتش را بر باد داد، بلکه موجب بروز شکاف بزرگ و اختلافاتی عمیق در داخل کشورش شد. آنچه در پارلمان ترکیه طی روزهای اخیر رخ داد و درگیری نمایندگان این کشور با یکدیگر، بیانگر بحرانی است که هر روز ترکیه را در حلقه ی محاصره ی خود می گیرد و تاکید می کند، آنچه در خانه های شهروندان ترکیه جریان دارد، تفاوتی با حادثه پارلمان این کشور ندارد.

** دستاوردهای حماقت های اردوغان 

رهاورد سیاست ها و اقدامات اردوغان برای ملتش، چیزی جز تحقیر، تضعیف و به کشتن دادن نظامیان این کشور نبود. اما در مقابل باعث افزایش اعتماد به نفس متحدین نظام سوریه در ادامه سیاست ها و راهبردشان در ادلب و گوشمالی دادن ارتش ترکیه بود.

حماقت های اردوغان باعث شد، تا دیگر خبری از آن غرور و تکبر نباشد و چنان تحقیر شود که از توافق صورت گرفته با روس ها به خود ببالد، موضوعی که بازتاب آن در رسانه های ترک حین پوشش خبری این دیدار و توافقات به دست آمده، نیز قابل ملاحظه بود. طوری که دیگر خبری از واژه های تند و توهین آمیز علیه سوریه نبود و برای اولین بار اردوغان پس از امضای توافق از واژه ی «دو کشور مسلمان» در توصیف ترکیه و سوریه استفاده کند و بگوید که «با این توافق جنگ بین دو کشور مسلمان متوقف شد».

خرسندی ترک ها از این توافق فقط بُعد نظامی و امنیتی نداشت، بلکه بُعد اقتصادی و یکی از مهمترین طرح های اقتصادی آنها را هم شامل می شد، آنها اعتقاد داشتند، بندهای توافق به گونه ای تنظیم شده که به طرح ایجاد خط لوله ی انتقال گاز از روسیه به دریای مدیترانه که از خاک ترکیه عبور می کند و ترک ها به شدت روی درآمدهای قابل توجه حاصل از اجرای آن حساب کرده اند، آسیب نمی رساند و آن را حفظ می کند.

احداث و راه اندازی این خط لوله برای ترک ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، چون به خوبی می دانند، ظرف یک یا دو دهه ی آینده دریای مدیترانه چه جایگاهی در اقتصاد دنیا خواهد داشت.

** حاشیه‌ سازی دو مجسمه در دیدار اردوغان - پوتین

با این حال، این دیدار با حاشیه سازی هایی توسط کاربران و رسانه های ترکیه همراه بود. رسانه ها و کاربران ترک قرار داشتن دو مجسمه از «کاترین دوم»، از قهرمانان ملی روسیه و عامل شکست عثمانی ‌ها در شبه جزیره کریمه در سال ۱۷۷۴ میلادی و فروپاشی امپراتوری عثمانی، در محل نشست دو رئیس جمهور و هیئت ترک را اقدامی زیرکانه از سوی پوتین ارزیابی کردند که به این وسیله اردوغان و ترکیه را تحقیر کرده است. با این حال توافق مسکو و خروج از باتلاق ادلب آنقدر اهمیت داشت که توجهی به این حاشیه سازی ها نشود که با تحریکات غرب همراه شده بود.

فتنه انگیزی های غربی ها به اینجا ختم نشد، بلکه برخی از نشریات اروپایی با انتشار گزارش هایی سعی کردند، موجبات تشنج افکار عمومی داخلی را علیه اردوغان فراهم کنند، به عنوان مثال روزنامه انگلیسی «گاردین» در گزارشی از سفر اردوغان به مسکو نوشت که «سیاست های اردوغان برای ترکیه فلاکت بار بوده است».

** کاهش محبوبیت اردوغان

از دیگر پیامدهای رویکرد دولت ترکیه در قبال سوریه، کاهش محبوبیت اردوغان در داخل این کشور بود. نظرسنجی صورت گرفته توسط موسسه تحقیقاتی «متروپل» نشان می دهد که اردوغان بسیاری از طرفداران خود را در داخل از دست داده و میزان محبوبیت و اعتماد مردمی به او از 15 جولای سال گذشته به پایین ترین حد رسیده است.

بسیاری از افراد شرکت کننده در این نظرسنجی دلیل این امر را در اقدام نابخردانه اردوغان در ارسال نظامیان این کشور به ادلب عنوان کرده اند. براساس نتایج به دست آمده، 48.8 درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی مخالف این اقدام اردوغان بوده اند.

دولت ترکیه در مقابل انتشار هرگونه گزارش، خبر و مطلب در این ارتباط را ممنوع اعلام کرد. حتی اقدام به بازداشت مسئولان روزنامه هایی کرد که اخباری درباره تعداد کشته شدگان ارتش این کشور یا دست به افشاگری علیه اردوغان زده بودند.

تقابلی که نتیجه آن چیزی جز تشدید تنش بین اردوغان و احزاب مخالف نبود، طوری که اردوغان یکی از این احزاب را به باد فحش و ناسزا می گیرد و به درگیری بین نمایندگان پارلمان این کشور منتهی می شود.

بنابراین عجیب نیست، اگر امروز شاهد حاکمیت فضایی بسیار سنگین و خفقانی شدید بر جامعه ترک ها به ویژه رسانه ها و اصحاب رسانه باشیم. در این میان انتشار اخباری مبنی بر اقدام پارلمان در برگزاری جلسه ای محرمانه و پشت درب های بسته و عدم اطلاع رسانی مضمون جلسه و خروجی های آن طبیعی است، موج جدیدی از انتقادات و نارضایتی های مردمی از حکومت را به دنبال داشته باشد. به ویژه آنکه یکی از نمایندگان احزاب مخالف دولت یک روز پیش از برگزاری جلسه، در سخنانی اردوغان را متهم کرده بود که «مجری طرح خاورمیانه بزرگ» اسرائیل است و کسی است که در برابر کشتار سه میلیون مسلمان در منطقه سکوت کرده است.

** دام گسترانی ترامپ برای اردوغان  

آنچه از اقدامات اخیر اردوغان می توان نتیجه گرفت، آن است که رئیس جمهوری ترکیه، گرفتار دامی شد که آمریکا برایش در سوریه گسترانده بود. درحالی که تا پیش از این آمریکا و پیمان ناتو، ترکیه را متحد خود عنوان می کردند و ادعای حمایت از آنکارا در راهبردهای نظامی و سیاسی اش در برابر نظام سوریه را داشتند، دیدیم چگونه پس از «هُول دادن» اردوغان به سمت پرتگاه سوریه، پشت او را خالی کردند و از هرگونه دخالت نظامی در سوریه طفره رفتند و پس از التماس ها و تهدیدها و خط و نشان های اردوغان به کمک های محدود اکتفا کردند.

در این خصوص شبکه «فاکس نیوز» هفته گذشته به نقل از «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا سخنانی درباره شدت گرفتن رویارویی های نظامی بین ترکیه و روسیه در ادلب منتشر کرد که در آنها گفته بود که «اگر ترکیه دوست دارد، با سوریه بجگند، لزومی نمی بینیم که ما بین آنها قرار بگیریم و مانع آنها شویم». 

ترامپ در زمانی این سخنان را بر زبان می آورد که سعی می کند، نظامیان کشورش را از هرگونه رویارویی مستقیم با متحدین دمشق در سوریه دور نگهدارد، چون به خوبی می داند، هرگونه ورود نظامی مستقیم به میدان سوریه تبعات جبران ناپذیری برایش به همراه دارد.

اما این نه تنها به معنای باز داشتن هم پیمانانش، از جمله ترکیه جهت ورود مستقیم به رویارویی نظامی نیست، بلکه مشوق آنکارا در ورود به چنین کارزاری به جای آمریکایی هاست.

به همین دلیل فردی چون «جرج سوروس» یهودی صهیونیست در مقاله ای در روزنامه «فایننشال تایمز» به ظاهر از سیاست های آمریکا و اروپا به خاطر عدم حمایت و پشتیبانی همه جانبه از اردوغان در جنگش در سوریه انتقاد می کند و با گذاشتن هندوانه ای چون «تنها اردوغان بوده که مقابل نظام سوریه ایستاده و می تواند، با آن مبارزه کند»، سعی می کند، اردوغان را در این ورطه گرفتارتر کند.

در راستای همین رویکرد، کاخ سفید، «جیمز جفری»، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه را راهی استانبول می کند. وی ضمن دیدار با مقامات ترک از کمک ها و حمایت های نظامی آمریکا از اردوغان جهت ادامه جنگ در ادلب و ماندن تروریست های تکفیری که آنها را آوارگان غیر نظامی می نامد، در ادلب سخن می گوید.

اما محافل ترک دیگر تمایلی به گوش دادن به چنین حرف هایی ندارند، لذا شاهد چرخش آشکار رویکرد «دولت باغچه ‌لی»، رهبر حزب حرکت ملی ترکیه هستیم که تا پیش از این، اظهارات بسیار تندی علیه ملت و نظام سوریه انجام می داد، اما حالا از توافق اردوغان و پوتین استقبال می کند.

** بازتاب توافق پوتین و اردوغان در اروپا

کشورهای اروپایی نیز همچون آمریکا توافق ترکیه و روسیه در ادلب را زیر سوال برده و ابراز نارضایتی کردند، به خصوص انگلیسی ها که به شدت توافق را زیر سوال برده و مطبوعات انگلیسی در تحلیل ها و گزارش هایشان متفق القول بر این نکته تاکید می کردند که اردوغان با این توافق از پشت به «ناتو» خنجر زده و موجب بروز شکاف در این پیمان شده است. رسانه های انگلیسی به این هم اکتفا نکرده، بلکه اردوغان را متهم کردند، با ارسال امواج جدیدی از پناهجویان به کشورهای اروپایی نه تنها بین این کشورهای اختلاف ایجاد کرده، بلکه موجب مشکلاتی اقتصادی برای آنها به وجود آورده است.


** تلاش برای فتنه انگیزی میان آنکارا – تهران

در میان این انتقادات و محکومیت ها، به ویژه به امواج جدید پناهجویانی که از ترکیه راهی اروپا می شوند، رسانه های انگلیسی اقدام به انتشار فیلم هایی از نحوه تعامل پلیس ترکیه با پناهجویان کردند. این ویدئوها نشان می دادند، چگونه پلیس ترکیه با زور اسلحه پناهجویان را از این کشور بیرون می کند، تا راهی یونان شوند. نکته بسیار مهم این بود که رسانه های انگلیسی تنها فیلم هایی را منتشر می کردند که حاوی پناهجویان ایرانی باشند و سعی داشتند، نشان دهند، آنها چگونه مورد اهانت و تحقیر پلیس ترکیه قرار می گیرند.  

** ماجرای اردوغان و گربه ی سیاه

وقتی از اردوغان حین بازگشت از مسکو درباره ی چرخش رویکردش در قبال سوریه و روسیه سوال می شود، وی در پاسخ از یک «گربه سیاه» نام می برد که موجب تیرگی روابط بین آنکارا و مسکو شده است. وقتی سوال می شود، آیا منظور از گربه ی سیاه، اسرائیل است؟ اردوغان نفی کرده، تصریح می کند، از اسرائیل بزرگ تر است. به اعتقاد کارشناسان منظور اردوغان از گربه ی بزرگ تر آمریکا و اعتراف ضمنی به دخالت های کاخ سفید در مناسبات آنکارا – مسکو است.

بر این اساس، تحلیلگران بر این باورند، میان اردوغان و پوتین غیر از آنچه در توافق علنی قید شده، توافقات محرمانه ای نیز حاصل شده، از جمله:
- نیروهای روسی امنیت سراقب را تامین خواهند کرد
- ارتش سوریه امنیت بزرگراه شام – حلب را تامین خواهد کرد
- تشکیل کارگروهی مشترک جهت رسیدگی به موضوع پناهجویان
- ترکیه موظف است در مدت زمان مشخصی که روسیه به این کشور می دهد، گروه های تروریستی ادلب را خلع سلاح کند
- تروریست های خارجی به کشورهای خود بازگشته و محاکمه خواهند شد
- انجام گشت های مشترک بین روسیه و ترکیه

ساعاتی بعد از اعلام توافق بین روسیه و ترکیه، اتحادیه اروپا اعلام کرد که کمکی 500 میلیون یورویی به آنکارا می کند که به نظر تحلیلگران به نوعی تلاش برای تطمیع اردوغان و مانع تراشی در مسیر اجرای توافق و در کنار آن دادن رشوه جهت راضی کردن رئیس جمهوری ترکیه به متوقف کردن امواج مهاجران به اروپاست.

همچنین نباید از واکنش جفری به توافق ترکیه و روسیه به راحتی گذشت، او ضمن ابراز ناخرسندی از این توافق، امکان اجرای آن را امری بعید دانست و پیش بینی کرد که باید شاهد رویارویی مجدد ارتش های دو کشور در ادلب باشیم.

رسانه های ترکیه این اظهارات جفری را تلاشی از سوی آمریکا و اسرائیل جهت به بن بست کشاندن توافق و کشاندن ترکیه به جنگ به نیابت از آنها به داخل سوریه ارزیابی کردند. به اعتقاد این رسانه ها یکی از مهمترین اهداف آمریکا و اسرائیل در این ارتباط رو در رو قرار دادن ایران و ترکیه و بر هم زدن روابط موجود بین دو کشور است و بالطبع عربستان سعودی در این راه از هیچ کمکی دریغ نمی کند.

گروهی از تحلیلگران ترکیه بر این باورند، گام بعدی آمریکا در سوریه و پس از شکست نقشه تقابل نظامی ترکیه و روسیه، ایجاد تقابل بین ایران و ترکیه و حتی بر افروختن آتش جنگ بین این دو کشور است، لذا ضمن ابراز نگرانی شدید در این خصوص، به دولت ترکیه به شدت هشدار داده اند، مبادا در دام این توطئه ی آمریکایی – اسرائیلی – سعودی گرفتار شود.

آنها انتشار اخباری درباره ی انتشار کرونا در ایران و وضعیت این بیماری در شهرهای مختلف ایران و آمیختن این اخبار به اطلاعات کذب و یا انتشار اخبار و گزارش هایی توهین آمیز و انتقادی درباره تلفات این بیماری و نحوه ی رسیدگی از بیماران در ایران، از سوی برخی رسانه ها در داخل ترکیه را در راستای پیاده سازی چنین توطئه ای ارزیابی می کنند. این درحالی است که انتشار هرگونه آمار و ارقام درباره این ویروس در ترکیه ممنوع است و انتشار هرگونه خبری در این زمینه باید با اجازه ی مقامات صورت گیرد. این موضوع شامل اخبار ادلب نیز می شود.

در واقع این تلاش ها هر چهار کشور روسیه، سوریه، ایران و ترکیه را تهدید می کند و نشان می دهد، آمریکا و اسرائیل برای جلوگیری از تحقق اهداف محور فوق از هیچ اقدام و تلاشی فروگذاری نخواهد کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 94
 • در انتظار بررسی: 14
 • غیر قابل انتشار: 43
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  مشرق دیگ به دیگ میگه روت سیاه
  • IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
   15 15
   از ماست که بر ماست ! چرا زمانی که این آشغال از ترس کودتا در حال فرار به سوراخ موش بود ، ما کمکش کردیم باید می گذاشتیم مثل سگ بکشنش
 • IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  "اگر اردوغان اندکی ذکاوت به خرج می داد و از روی منطق و نه ماجراجویی تصمیم می گرفت و عمل می کرد، دیگر نیاز نبود
  • IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   42 21
   اردوغان احمق است البته نه احمق تر از آل سقوط چون حداقل از ادامه جنگ دست کشید .
  • IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   دیگه دوره وحشی گری مغول جماعت به سر اومده.جهانیان اینا رو شناختن دیگه نمیتونن با نیرنگ و فریب کارشونو پیش ببرن.خیلی خوبه که اینجوری خیت شدن و از توهم قدرت دراومدن
  • عتی IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
   7 10
   زود قضاوت نکنید . هنوزم بی سروصدا داره برای جنگ فعالیت میکنه.
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  مثل سگ پا سوخته شده عردوغان
 • ناشناس IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  مرگ بر دشمنان اردوغان و ترکیه . مرگ بر مشرق
  • یاشار IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   30 10
   کفگییییییر....
  • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   24 13
   خفه شو یابو
  • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   37 20
   مرگ بر عردوغان فحاش و جنگ طلب
  • IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   29 14
   بزرگترین دشمن اردوغان خودش است.
  • BE ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   37 21
   چه زدی داداش! این مرتیکه باعث کشتن صدها هزار و ویرانی یک همسایه شد .... خودش و خانواده دزدش ....
  • IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   19 12
   مرگ ونکبت وذلت بر خود خودت احمق
  • ایران IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   41 18
   مرگ بر پانترک های مزدور اردوغان و خیانت کار به ایران و ایرانی
  • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   30 21
   چي شد سوختي عردوقان داييته !!خخخخ
  • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   21 10
   تو کجای کاری ... باز از اردوغان ارتزاق میکنی
  • شاه عباس IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   19 24
   بعد از دیاربکر و استانبول ، نوبت تبریز و ارومیه ست
  • IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   41 22
   زنده و پاینده با جبهه مقاومت و درود بر شهدای مدافع حرم و ننگ بر اردوغان قاتل مردم سوریه و عراق
  • IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   مرگ برتو مزدورالبانی واربابت اردوغان خرونادان
  • IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   مرگ و لعنت بر ترکیه و بوزگوردهای مزدور تکفیری وهابیش
  • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   خاک بر سر تو دیگه که فرق گلابی و پیازو نمیدونی .
  • حق گو IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   آ ب را بریز آنجات که سوخته
  • IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   مرگ بر خودت، عوضی نژادپرست
  • علی IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   کاش سردار باکری زنده بود وبه راه راست هدایتت میکرد که برای رجب و تو خاک ایران مزدوری نکنی
  • علی IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   18 72
   مرک بر مزدوران رجب که تو ایران هستن از خون برادران شیعه خود شرم کنید که توسط سکهای کثیف اردوعان شهید شدن
  • IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   1 3
   دونکیشوت
  • IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   24 18
   مرگ بر مزدوران بی جیره و مواجب عثمانی مرگ بر خائنین به ایران درود بر بزرگان میهنم پاپک ها، ستارخان ها، باقرخان ها شهید باکری ها بزرگان میهنم یاشاسین ایران کیشی لری ...
  • IR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
   5 5
   خفه
  • IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
   19 18
   مرگ بر خردوغان
 • محسن IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  11 4
  ممنون.گزارش و تحلیل خیلی خوبی بود.
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  3 2
  گربه ی سیاه .....
 • بختیاری IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  9 8
  حالا تو چرا رگت باد کرده واسه اردوغان خوب اشتباه میکنه اخه به امریکا میشه اعتماد کرد بیا طرف ما کنار هم باشیم بهتره روسیه ایران وترکیه باهم خوب میشن باشن
 • سلام مشرق IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  30 20
  مشرق مشرق مشرق تا کی میخوای مسائل را وارونه تحلیل کنی . عزیز من کاملا معلومه طرف برنده ترکیه هست در این اتش بس انها ادلبو میخواستند حالا ادلب دسته کی هست؟
  • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
   18 4
   خخخخخخخخخخ
 • ایران IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  16 18
  به چهره ی «خوار و شکسته و سرخورده ی اردوغان» نگاهی بیاندازید.
  • حسام IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
   13 5
   معلومه از رسانه و قدرتش هیچی نمیدونی که میتونه در اوج خوشحالی تصویری ازت بده که نشون بده ناراحتی و بالعکس... اونی که اینجا بازتاب شده مطابق با خواسته رسانه مطبوع گزارش هستش
 • IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  16 14
  اردوغان ک پوتین دارند کشور گشایی میکنن ایران داره مریض داری میکند
 • محمد IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  10 5
  خداوندا خواری وعزت دست توست دشمنان دینت را خواروذلیل بفرما
 • علی IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  17 18
  اتفاقا اردوغان کارشو خیلی خوب بلده هم از آمریکا امتیاز میگره هم از روسیه هم از ایران
 • IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  10 20
  اردوغان نشان داد که جای اصحاب رسانه و فعلان مجازی زندان است و بس. او کاری کرد که الان وقتی می گوید در ترکیه کرونا نداریم احدی جرات تکذیب این ادعا را نداشته باشد.
  • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
   8 3
   توایران جاشون کجاست
  • IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
   2 5
   تو ایران نوکرای بن سلمان اونقدر آزادن که هر دروغی میخوان راجع به کرونا و غیرکرونا میان توی کامنت های مشرق میگذارن
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  2 4
  سیاست مرددیوانه است
 • ببم جان IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  ممکنه منظورش از گربه ایران باشه؟ همون قضیه شباهت نقشه ایران به گربه؟
  • IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   پر واضحه دیگه منظورش ایرانه نقشه آمریکا که شبیه گربه نیست
  • IR ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   6 1
   سیاهش هم معلومه از افکار تکفیری دراومده
 • IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  اردوغان دشمن بشریته کسی هم براشون تفاوت نداره
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  ترک های ترکیه هیچ موقع قابل اطمینان نیستند در فروپاشی امپراطوری عثمانی علمای شیعه نجف و کربلا فتوا به حمایت از دولت عثمانی دادند باز انها خیانت کردند . اردوغان با حمایت های جمهوری اسلامی اردوغان شد الان لگد به بخت خود می زند در حرف اسرائیل را این نامرد فحش می دهد بعد سفارت اسرائیل در ترکیه برقرار است خدا لعنت کند ای خائن به امت اسلام را
 • IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  این بدبخت هنوز بفکر احیای امپراطوری عثمانی است نفتهای دزدیده شده توسط داعش از عراق و سوریه را مفت می خرید و داعش را بر سر مردم مظلوم سوریه و عراق مسلط کرد ظاهرا پای نفت دزدها کوتاه شده و نفت دزدی دیگر نیست بخرد
 • ناشناس IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  مشرق به گفته خودت شما هم در راه نیات امریکا و اسرائیل قلم فرسایی میکنی که همانا بر هم زدن روابط ایران و ترکیه هست میدونم منتشر نمیکنی
 • IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  اردوغان اشتباه بدی کرد. نباید به سوریه حمله می کرد. از طرف دیگر ولو ظاهری مسلمانند و نباید این طوری تحقیر می شد. خود کرده را تدبیر نیست وقتی به حرف حضرت آقا توجه نمی کند این می شود.
 • علی IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  خردوغان احمق
  • محمد IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   11 2
   توهین عمل زشتی است طرفداری نمیکنم لر هستم ولی زیاد اشتباه کرد و دارد تاوانش را میدهد
 • محمد IR ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  خدایی اگه انصاف دارید پس فیلم دیداری که یک سال پیش بین اردوغان و پوتین برگزار شد و آنجا پوتین در اتاق مخصوص دقیقاً دو دقیقه منتظر آمدن اردوغان بود را هم نشان دهید فیلم آن هم در فضای مجازی پخش شد و اینکه اگر به حقارت توسط پوتین و روسیه باشد کشور ما در رتبه اول قرار داره که نمونه های آن هم فراوان است
  • DE ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   8 201
   مزدور از کجا فارسی یادگرفتی .تو همون تووورچی اوس دامبولیِ خودت رو بنویس .حداقل مزدور یک آدم حسابی باش بدبحت نه مزدور عرعردوغان تووورچ آتاتووورچی نوکر صهیون قاتل مسلمانان سوریه و عراق
 • IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  نامرد میگه گربه سیاه اگر منظورت ایرانه بدون که با یک شیر نیرومند طرفی که به وقتش از تک تک دشمنان دین خدا که تو هم یکی از آن هایی به امید خدا انتقام خواهد گرفت...اگر با ایران بخوای در بیفتی بدبخت میشی ابزار ضربه زدن ما به شما خیلی بیشتره حماقت نکن بیش از این...ما انتقام خون پاک شهید سید علی زنجانی و یارانش از تو و مزدورانت خواهیم گرفت اما انگار دوست داری تا خودت و اربابان صهیونیستت عملا را به هم ببافیم و به حول قوه ی الهی به مزبله تاریخ بفرستیم...
 • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  272 8
  کاملا معلومه که منظورش از گربه سیاه ایرانه. نه امریکا . اردوغان به طرز کودکانه ای به نفش منطقه ای و جایگاه آن در منطقه مقاومت و پرچمداری مقابله با اسراییل حسادت میکنه. به همین سادگی!
  • علی IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
   3 5
   اصلا این چند ساله سلطان رجب بن بولداک داره با کل کشورها بازی میکنه معلوم نیست با کی دوسته با کشی دشمن ولی اخر سر هم روسیه ومقاومت حتی اروپا امریکا حالشو کرفتن
 • IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  فعلا که اردوغان در سوریه دست بالا رو داره به همراه روسیه واین واقعیته.
  • ایران DE ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   8 14
   جک میگی خردوغان پرست
  • mahdi IR ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   7 12
   اگه اینطوره پس سردار حاج اسماعیل قاآنی تو سوریه چیکار میکنه اردوغان به خیال خودش رفت روسیه یک چیزی عایدش بشه نه تنها نشد بلکه تحقیر هم شد فکر کرده بود رو سایه دمش خوابیده شب دراز است قلندر بیدار
 • س خلیلی هستم IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  تحقیر شدن رجب5بوسیله روسیه بسیارزیباه ودیدنی بود باشد که دیگررجب دم تکان ندهد وبفهمد که ترکیه ارزشی ندارد واورا امریکایها واسرییل هابه این ورطه کشاندن هنوز بایدکمی صبرکنیم ببینید مقاومت چه5خوابی برای رجزخوانهای رجب درنظردارند
 • IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  9 1
  مردان حقیقی تنها هستند چون سگان پاچه گیر بی شرف بی اصل و نسب زیادند
 • علی FR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  17 15
  اولا عملیات ارتش روسیه و سوریه به نیت آزادسازی ادلب بود که محقق نشد دوما از آغاز بحران سوریه تا حال اردوغان اصرار داشت دولت سوریه را دور بزند که برای اولین بار به آن خواسته اش هم رسید و در مذاکراتی که در مورد سرنوشت سوریه است حتی یک نماینده نیز از آن کشور حضور ندارد سوما بنا بر خبری که خدتان نوشتید امروز تعداد زیادی از نیروهای ترکیه وارد شهر ادلب شدند که قبل از این اجلاس چنین حضوری در آنجا نداشتند ... حالا شما بگو مشرق جان بازنده کیست؟؟ و برنده کیست ؟؟
 • IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  16 10
  اردوغان کثافت بی شخصیت و عوضی خائن به مسلمانان خاااااااااااک بر سرت که اینقدر باعث کشته شدن مسلمانن شدی حالا هم خدا زدت و از این بیشتر میزنتت تا آه این همه مسلمان بگیرتت
 • علی خدایی IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  5 16
  کلا این سیاست های ترکیه این طوری است به خصوص هم حزب AKP عردوغان از آغازین جنگ سوریه انواع حمایت های را از گروه های تروریستی کرد همراه با کشور های عربی و آمریکا و اسراییل باید ما فراموش نکنیم همین عردوغان به اسراییل پایگاه راداری داده در استان مالاتیا شهرستان کوره جیک از سال 2009 .
 • US ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  14 21
  انگار حمله اصلی رو ترکیه به مشرق کرده بوده ما خبر نداشتیم
  • IR ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
   5 1
   ببخشید که به وطن اصلیتون کسی پیشتی میکنه دیگه..
 • ربذه IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  11 7
  حماقت اردوغان پایان ندارد.باید درست و حسابی روش کم بشه.گربه سیاه بی چشم و رو خودشه.یادش بیاد وقتی کشورش کودتا شد'هواپیماش تو هوا معطل بود که کجا بشینه.اگه ایران هواشو نداشت می خواست چه غلطی کنه.این ابله کی می خواد فرق دوست و دشمنو بفهمه؟
 • DE ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  7 5
  عرعردوغان سینه خیز و کلاغ پر رفته تا روسیه خسته شده نشست روی صندلی بتونه نفس بکِشه. خخخ .عرعردوغان عددی نیست میلیونها گنده لات ترها و اراذل و اوباش تر از عرعردوغان رفتند زیر خاک اینهم بزودی تاریخ مصرفش تمومه.
 • DE ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  5 16
  اردوغان در مسکو از کدام حیوان اسم برد . به عرعردوغان بگید آرام حیوان..آرام حیوان بررررررررررر
 • IR ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  3 6
  اردوغان برای حفظ لیبی مجبور بود پیش زمینه حمله غرب به ترکیه در لیبی را در خاک سوریه بازسازی کند- اردوغان حالا مثل مترسک شده جهت ترساندن کلاغ ها نه ادمها بیشتر می خواست مصر و عربستان و فرانسه را بترساند منظور به مقامات برسانید- وگرنه اردوغان هم می خواهد آبرومندانه از سوریه خارج شود و در ته دل با بشار اسد است اما متاسفانه غرور نمی گذارد معذرتخواهی کند
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  0 14
  باید بشار اسد یک جوری با توجه به غرور و شخصیت مضطرب اردوغان بدون اینکه حمله ادلب توهین به شخص اردوغان باشد با تروریستها تسویه حساب کند بعد آزادی ادلب نیز از اردوغان تشکر نماید بد نیست آرام آرام باید اردوغان را بشار اسد بسوی آشتی بکشاند ته دل اردوغان با سوریه و بشاراسد است و می داند در دام بدی گرفتار شده ولی نمی تواند اعتراف کند- راهبرد سیاست درازمدت ترکیه این را نشان می دهد
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  14 6
  حملات آمریکا به ارتش سوریه و خصوصا مردم سوریه باعث افزایش اتحاد سوریه ها می گردد
 • جلالی IR ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  8 9
  به نظر من در جنگ میان سوریه و ترکیه بیشترین زیان را ترکیه و ایران خواند دید چون از اختلاف بین دو کشور زیاد خواهد شد اقتصاد دو کشور زیان خواهد دید و بیشترین سود را روسیه و آمریکا و اروپا و اسرائیل خواند برد و سوریه نیز قسمتی از سر زمین از دست رفت را بازستاند و برنده است چون سرزمین به باد رفت خود را دوبار خواد ستانده و روسیه نیز برنده است چون نقش اصلی را بازی کرد خود را برنده می داند ام این موفقیت موقتی خواهد بود روز به روز ترکیه به غرب و به اساعیل تزدیک خواهد شد غرب نیز ایران و روسیه را زیر فشار اقتصادی خواهد کرد به مرور زمان این دو کشور یعنی ایران و روسیه بر اثر تحریم اقتصادی ضیف خواهد شد. از داخل نارضایتی افزایش می یابد.
  • IR ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
   2 16
   مقاله میت رو اینجا خوندی پانتپررچ جان. .. بو خوحقوقتو.از میت وحشی بگیر
  • مهدی GB ۰۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
   2 5
   فارسیت خوب نیست. یکم تمرین کن. کجایی هستس؟؟!
 • IR ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  13 7
  قیافه اردوغان شده شبیه سگ بولداگ از بس وحشیگری و جنایت کرده پست کثافت داعشو اموزش میداد
 • ممد ممدیان IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  5 0
  ان شاء ا... به خیر و خوشی تموم میشه
 • حسین IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
  5 10
  اردوغان اسکل
 • حمید IR ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
  9 15
  به زودی جنگ داخلی بزرگی ترکیه را فرا میگیرد و سیل آوارگان بسوی ایران سرازیر می‌شود. خودتان را آماده کنید
 • IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
  7 10
  خدا لعنت کند مسوولانی را که با اردوغان اسرائیلی منافق دوستی می کنند و خودشان را خوار و ذلیل می کنند
 • IR ۰۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
  10 8
  این اردوغان آنوسی هه،شک نکنید...!! چندسال پیش مشرق یک گزارش از خوش خدمتی های اردوغان به صهیونیسم و صلیبیون منتشر کرده بود، کاش دوباره بازنشر می شد
 • علی IR ۰۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
  6 6
  دقیقا نظراتیرو که توهماتتو زیر سوال میبره و حقیقتو برملا میکنرو پخش نمیکنی مشرق جان چرا !!!! مگه ظاهرا حق باتو نیست پس از چی میترسی !!!!!!
 • کاوه IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
  6 9
  دوران مغول ها به سر میرسد
 • کاوه IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
  10 13
  جالبه یه گوش دراز هایی هستن نون و نمک ایران رو میخورند با باباشون اردوغان عهد بستند
  • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
   2 16
   این مسعله بزرگی هست که حاکمیت ایران ( با فشار نفوذیها ) بشدت نادیده میگیرد .. و بزودی طومار وحدت ملی ما رو نشانه خواهد گرفت .. هر بزمچه ای در صدا و سیما بی ربط میگه من با افتخار تورچم تورچم ... اما اگه کسی بگه من با افتخار فارسم و یا اریاییم .. پانتورکها یقه جر میدن و حاکمیت اخته ما هم بهشون حق میده ...
 • سجاد IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
  8 3
  بعد ار ادلب نوبت عفرین و البابه پدران و مادران عزیزمان داعدار نشدن که بزارن عثمانی ها جا خوش کنند و باید کل سوریه از لوث عثمانیها پاک بشه در اینصورت روح شهیدانه ما و مردم با شرف ایران ارام میکیره
 • سجاد IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
  12 14
  قابل توجه نوچه های رجب ادربایجان هزاران شهید و جانباز برای ایران داد نه برای ترکیه من حاصرم جانمو برای ایران بدم ولی حاصر نیستم یک قطره خونم برای ترکیه ریخته بشه پس مزدورهای رجب بهتره توبه کنید و الا توسط مردم ادربایجان رسواتر میشید
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
  8 15
  اینو مقایسه کنید با دیدار پوتین با آقا که آقا با صلابت و با دمپایی جلوی پوتین نشسته بود، واقعا ابهت ما کجا و اونا کجا!
 • رمصان IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
  15 15
  قابل توجه وطن فروشهایی که مزدوری رجبو میکنن برید از بزرکترهاتون بپرسید یا یک دره مطالعه کنید ببینید عثمانیها چه بلایی سر ما تبریزی ها اوردن
 • خخخ IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
  12 13
  خخخ باشه ما هم پوتین رو یادمونه تو انکارا چطو بود بعد احمق هایی مثل مشرق به گمان اینن که پوتین دایی جونشونه بابا پوتین مشروبشو با نتانیاهو می زنه و فحشاشو اونجا به ما می ده و هزینه هاش برای مایه خخخ
 • US ۲۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
  3 5
  مشرق ویدیوی مست شدن اردوغان رو هم بزار، این اردوغانِ مسلمون از بس مشروب خورده بود ،جلوی پوتین میره با وزیر امور خارجه ی خودش دست میده. خخخخخخخخخخخخخخ

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس