شکوری

سرپرست دبیر کلی فدراسیون فوتبال در خصوص مسائل مختلف این روزهای فوتبال توضیحاتی داد.

به گزارش مشرق، ابراهیم شکوری با حضور در برنامه ورزش و مردم در خصوص اینکه گفته می‌شود او سابقه مدیریت ورزشی چندانی ندارد اظهار داشت: در این خصوص هیات رئیسه و رئیس فدراسیون تصمیم گرفتند ضمن آنکه در داخل اساسنامه در خصوص بحث سرپرستی قانونی وجود ندارد آن هم در مباحث ورزشی. در حال حاضر به من تکلیف شده و 15 ماه است که در فدراسیون فوتبال حضور دارم.

بیشتر بخوانید:

بازی‌های تیم ملی فوتبال ایران به تعویق افتاد

وی در خصوص اینکه گفته می‌شد شکوری به نوعی ماشین‌امضا شده است گفت: یک مدت همه در مورد این موضوع صحبت می‌کردند. همه می‌گفتند طبق ماده 60 ایراداتی وجود دارد ولی من سعی می‌کردم وقت بگذارم تا در بحث اجرایی کارها را خوب پیش ببرم. ما در سال گذشته 5 بار میزبان بازی‌های آسیایی بودیم که این موضوع بی سابقه بوده است. صفر تا صد این کار را بچه‌های فدراسیون فوتبال انجام دادند. آخرین بحث هم برگزاری انتخابات است که بدون مشکل کار را پیش بردیم. 

* در یک سال گذشته فشار زیادی به فدراسیون وارد شده است

سرپرست دبیر کلی فدراسیون فوتبال با اشاره به جدایی کی‌روش و سپس ویلموتس از تیم ملی گفت: حتما می‌دانید که بعد از جام ملتهای آسیا کی‌روش از تیم ملی جدا شد و  بعد از او ویلموتس به تیم ملی آمد، سپس مهدی تاج از فدراسیون جدا شد که همه اینها پروسه بزرگی بود. الان هم که بحث کرونا و اساسنامه پیش آمده است. همه این مسائل در یک سال و نیم گذشته فشار سنگینی را به فدراسیون وارد کرد. باید قبول کنیم که در تحریم هستیم و همه کشورها کمپینی درست کردند که به کشور ما از طریق ورزش و فوتبال به ایران فشار وارد کنند.

*همسران بازیکنان فوتبال پیام دادند که مسابقات را لغو کنید!

وی در خصوص تعطیلی مسابقات لیگ برتر و اعتراض باشگاه‌ها به خاطر برگزاری هفته قبل مسابقات عنوان کرد: فدراسیون و سازمان لیگ مسئول برگزاری مسابقات هستند ولی تصمیم گیری در خصوص لغو بازی‌ها به مباحث امنیتی بر می‌گردد و از حیطه اختیارات ما خارج است. بیانیه ستاد ملی مبارزه با کرونا این بود که بازی ها بدون تماشاگر برگزار شود ولی وقتی دیدیم حتی همسران بازیکنان پیام می‌دهند که دیدارها لغو شود تصمیم گرفتیم  پیگیری کنیم و حتی نامه نوشتیم که مسابقات فعلا به حالت تعلیق در بیاید. اگر بیماری از کشور ما خارج شود از 14 فرودین بازی‌ها از سر گرفته خواهد شد و ان‌شاالله لیگ را هم به پایان می‌رسانیم.

*احتمالا دیدارهای تیم ملی به شهریور موکول شود

سرپرست دبیر کلی فدراسیون در خصوص دیدارهای تیم ملی گفت: روز گذشته جلسه‌ای برگزار شد و امروز هم نشستی در قطر برگزار شده است که نمایندگان ما در آنجا حضور دارند. فکر می‌کنم خروجی این نشست این باشد که بازی های تیم ملی در فروردین قطعا عقب بیفتد و دیدارها به شهریور ماه موکول شود. شیوه به این شکل است که مسابقات به ترتیبی که الان هست برگزار شود. درخواست ما دقیقا این بوده که اگر قرار است بازی ها عقب بیفتد به همین ترتیب فعلی به عقب بیفتد.

*ویلموتس بند مهم قراردادش را ندیده است

شکوری در خصوص قرارداد ویلموتس و اینکه این مربی شکایت کرده است گفت: در این قرارداد 2 نکته لحاظ شده که به نفع ما است. ما این موضوع را اشاره کردیم که قرارداد در شرایط تحریم‌ها امضا شده و اینکه هر کدام از طرفین خواستار فسخ شوند باید 3 ماه غرامت بدهد، البته ویلموتس مدعی است که این بند را در قرارداد ندیده است! ضمن آنکه باید بگویم که ویلموتس از تیم ما جدا شده و او خواستار فسخ شده است نه ما.

* از ویلموتس شکایت کردیم

وی در خصوص اینکه گفته می‌شود فدراسیون از وی خواسته در بازی با عراق روی نیمکت بنشیند و همین به منزله قطع همکاری است گفت: ما در آن زمان برای انتقال پول دچار مشکل بودیم و بارها از فیفا درخواست کرده بودیم مطالبات سرمربی تیم ملی را از حسابمان پرداخت کند  اما آنها قبول نکردند، همین موضوع به ما کمک می‌کند. اگر ما قبل از بازی با عراق به او می‌گفتیم که به تهران سفر نکند چون پولش را نداده بودیم شاید برای ما دردسر می‌شد ولی وقتی او آمد و روی نیمکت نشست خود این موضوع به کمک ما خواهد آمد. ما دفاعیات خودمان را ارسال کردیم ضمن آنکه شکایت هم کردیم چون بیش از 3 ماه غرامت به وی پرداخت شده است. منتظر هستیم تا ببینیم دادگاه چه تصمیمی خواهد گرفت.

* رقم بدهی فدراسیون را در اختیار رئیس جدید می‌گذارم

سرپرست دبیر کلی فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه آیا رقم بدهی این فدراسیون مشخص است یا خیر گفت: بله، تقریبا رقم دقیقی را داریم ولی الان اعلام نمی‌کنم. هر کدام از عزیزان ریاست فدراسیون را بپذیرند همه نقاط ضعف و قوت را در قالب یک پکیج به فدراسیون جدید خواهیم داد. امیدوارم با انتخاب رئیس جدید دوباره همان تیم اول آسیا باشیم.

* بدهی فدراسیون از 140 میلیاردی که می گویند پایین تر است

وی با بیان اینکه رقم فدراسیون حدود 200 میلیارد تومان است یا خیر گفت: چنین ارقامی نیست ولی اگر بدهی ویلموتس را حساب کنیم شاید به عددی که شما گفتید برسد ولی بدهی فدراسیون از 140 میلیاردی که می‌گویند خیلی پایین تر است.

* بخشی از رقم تبلیغات محیطی به باشگاه ها واریز شده است

شکوری با اشاره به مشکلات باشگاه‌ها در تبلیغات محیطی گفت: وقتی استقلال در ورزشگاه آزادی بازی کند باید در طول فصل برای هر بازی 300 میلیون پرداخت کند. در حال حاضر هم اگر اشتباه نکنم بخشی از رقم تبلیغات محیطی به حساب باشگاه ها واریز شده است، سال گذشته از تبلیغات محیطی درآمد بسیار خوبی داشتیم ولی باید حق پخش هم حل شود.

*مشکل حق پخش حل نشود فدراسیون دچار مشکل می‌شود

سرپرست دبیر کلی فدراسیون تاکید کرد: در کل دنیا حداقل درآمد باشگاه‌ها 60 درصد است. تا زمانی که این موضوع حل نشود نه تنها امسال بلکه با مشکل بدهی‌های زیاد رو به رو خواهیم شد. امسال فکر می‌کنم جزو معدود سالهایی بود که از نظر تبلیغات محیطی قرارداد خوبی بستیم و همه چیز در خود سازمان لیگ انجام شده و مثل گذشته نبوده که کارگزار خودش سهمی را پرداخت کند. به نظرم بعد از 14 فروردین ماه باشگاه ها حق پخش تبلیغاتی را دریافت می‌کنند.

*موافق صددرصد اصلاح اساسنامه هستم ولی الان زمانش نیست

به گزارش فارس، وی در ادامه در مواجهه با انتقادهای فراوانی که از فدراسیون بابت اساسنامه مطرح می‌شود و حتی باعث شد او یک توئیت در این زمینه منتشر کند گفت: بر اساس همین اساسنامه به خود من انتقاد شده و خیلی ایرادات گرفته شده است. نه تنها اساسنامه فدراسیون ما و کلیه کشورها هر 2 سال یکبار مورد بازنگری قرار می‌گیرد. من خودم موافق صددرصد بازبینی این اساسنامه هستم ولی الان زمان این کار نیست. الان فدراسیون سرپرست دارد ولی اگر رئیس فدراسیون انتخاب می‌شد او می‌توانست تعهد بدهد که این اسانامه را اصلاح می‌کند.

*هیات رئیسه اجازه بدهد ایرادات فیفا به اساسنامه را منتشر می‌کنم

شکوری خاطر نشان کرد: از زمانی که من آمدم 2 نفر از فیفا و یک نفر از ای اف سی به تهران آمدند و با ما جلسه گذاشتند. آنها ایراداتی گرفتند که بسیار محدود است. اگر هیات رئیسه اجازه بدهد می‌توانیم اساسنامه و ایرادات پیشنهادی فیفا را به نمایش بگذاریم. ایراد فیفا این است که وزیر و معاونش و همچنین عضوی که در ای اف سی داریم نباید رای بدهند. اگر از همین امروز بخواهیم کار اصلاح را آغاز کنیم ابتدا آن را باید به مجمع بدهیم و اگر آنها موافق بودند آن را مصوب کنند.واقعا پروسه اصلاح اساسنامه طولانی است و به تاریخی که ما اعلام کردیم نخواهد رسید. در نشستی که ما با نمایندگان فیفا و ای اف سی داشتیم درباره همه بندها صحبت شده است. به این موضوع هم اشاره کنم مکاتباتی که آنها با ما انجام دادند تنها از طریق ایمیل با مسئول بین الملل ما بوده است و هیچکدام از این ارتباطات با من یا سرپرست فدراسیون صورت نگرفته است.

*منتظر جواب فیفا به نامه جدیدمان هستیم

وی خاطر نشان کرد: الان چندین سال است که دولت می‌خواهد این اساسنامه را مصوب کند ولی اتفاق نیفتاده است. در نامه جدید فیفا اشاره شده که حتما باید اصلاحات انجام و سپس انتخابات برگزار شود. ما دوباره نامه‌ای را ارسال کردیم و منتظر جواب هستیم اما فعلا جوابی نیامده است. 

*فیفا نامه جدید ما را نپذیرد باید اساسنامه را اصلاح کنیم

شکوری در خصوص اظهارات سعید آذری گفت: او بزرگ ما است ولی قرار بود انتخابات در اردیبهشت برگزار شود اما وقتی مهدی تاج رفت باعث شد تا زمان برگزاری انتخابات را جلو بیندازیم. اگر فیفا با نامه جدید و درخواست ما موافقت نکند قطعا باید به سمت اصلاح اساسنامه برویم.

* از کاندیدای ریاست خواستیم از توهین و افترا خودداری کنند

وی با اشاره به اینکه گفته می‌شود از کاندیدای فدراسیون خواسته شده تا مصاحبه نکنند گفت: ما از این عزیزان خواستیم از توهین، افترا و مناظره‌هایی که باعث تخریب دیگر کاندیدا شود ممانعت کنند،فکر می‌کنم سابقه مناظره‌های قبلی نشان می‌دهد که اقدام ما اشتباه نبوده است.

* 47 ایراد فیفا به اساسنامه فدراسیون را ندیدم

سرپرست دبیر کلی فدراسیون با اشاره به اینکه گفته می‌شود 47 ایراد گرفته شده است گفت: من خودم این 47 موردی که می‌گویند را ندیده‌ام. چند بحث هست که مثلا ارکان قضایی فدراسیون  از چارچوب خودش انتخاب شود و موارد دیگری که اصلا به 47 مورد نمی‌رسد.

* هیات رئیسه این هفته در خصوص لغو مجمع یا برگزاری آن تصمیم می‌گیرند

شکوری با اشاره اینکه زمان زیادی تا برگزاری مجمع باقی نمانده گفت: من فکر می‌کنم طی این هفته اعضای مجمع تصمیم نهایی را خواهند گرفت که انتخابات فدراسیون برگزار شود یا خیر. حتی اگر فیفا هم تاکید نداشته باشد ما باید اساسنامه را به روز کنیم.مطمئن باشید هم من و هم فدراسیون و اعضای مجمع مشکلی با اصلاح اساسنامه ندارند.

*ایرادات فیفا بابت انتخاب کمیته استیناف و حضور من در کمیته صلاحیت درست است

سرپرست دبیر کلی فدراسیون در پاسخ به این سوال که آیا فیفا به حضور وی در کمیته صلاحیت ایراد گرفته است گفت: بله، البته داخل اساسنامه حال حاضر ما این موضوع ذکر شده است و ما بر خلاف اساسنامه اقدام نکردیم. مورد دوم این است که کمیته استیناف ما باید در مجمع مشخص شوند که این موضوع سلامت انتخابات را تائید می‌کند.

* با هیچ آقازاده‌ای ارتباط ندارم و پسر تاج را 4 ماه بعد از حضور در فدراسیون دیدم

وی در خصوص اینکه او را به آقازاده‌های وزیر و رئیس فدراسیون ربط می‌دهند گفت: من پسر آقای ساکت را تا به حال ندیدم، پسر مهدی تاج را هم بعد از 4 ماه حضور در فدراسیون دیدم، ما به هیچ آقازاده‌ای در ارتباط ندارم، هر چه داشتم از خدا است و دوستانی مثل سعید دقیقی، نکیسا، فراز فاطمی دارم که از طریق همین فوتبال وارد فدراسیون شده‌اند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس