کد خبر 1048564
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۲
فدر اسیون فوتبال

اولیایی معتقد است می توان بازنگری و انطباق اساسنامه این فدراسیون را بر اساس نامه فیفا در چند ساعت انجام داد اما به علت دخالت‌های سیاسیون و لزوم پذیرش آن توسط دولت، این موضوع چندین سال طول می کشد.

به گزارش مشرق، انتخابات فدراسیون فوتبال به علت مخالفت فیفا با اساس نامه کنونی، در آستانه برگزار نشدن و موکول شدن به بعد از اصلاح اساسنامه است. فیفا با برخی از مفاد کنونی این اساس‌نامه از جمله حضور وزیر ورزش و معاون وی در مجمع فدراسیون فوتبال مخالف است و از طرفی اساس‌نامه کنونی تاییدیه هیات دولت را هم ندارد.

این موارد فدراسیون فوتبال را که توسط سرپرست اداره می شود و نایب رئیس نخست ندارد و دارای نواقص زیادی است، با بحران مواجه خواهد کرد و مشخص نیست اصلاح اساس نامه چه زمانی تایید شود و نهایی شود و در نهایت انتخابات برگزار شود که این موضوع آسیب هایی را به تیم ملی و فوتبال ایران خواهد زد.

* نمی توان فوتبال را شتر، گاو و پلنگ اداره کرد

کاظم اولیایی درباره ایرادهایی که فیفا به اساس نامه فدراسیون گرفته و انتخابات را به زمان نامشخصی موکول کرده گفت: همه ما می‌دانیم اساس نامه مشکلاتی دارد و چندین سال است با این نواقص درگیر هستیم. نمی‌توان فوتبال را شتر، گاو، پلنگ اداره کرد. باید اساس نامه را اصلاح کنیم اما فیفا تاکنون نگفته بود که اجازه برگزاری انتخابات را نمی‌دهد.

مدیرعامل سابق استقلال در واکنش به اینکه فیفا فکر نمی‌کرد اصلاح اساس نامه از تابستان تاکنون ادامه داشته باشد و بعد از تعلل فدراسیون فوتبال در ماه‌های گذشته، جلوی انتخابات را در شرایط کنونی گرفته است، خاطرنشان کرد: این حساسیت که درباره اصلاح اساس نامه به وجود آمده ناشی از وجود آرای دولتی در انتخابات است. اگر اصلاح اساس‌نامه در این سال‌ها عقب افتاده به خاطر رای وزیر ورزش و معاونش در مجمع است.

*مجلس اول طرح جامع باشگاه داری را تصویب کند و بعد در فدراسیون دخالت کند

وی در پاسخ به این سوال که احسان قاضی‌زاده هاشمی، یکی از اعضای مجلس شورای اسلامی گفته در صورت برگزار نشدن مجمع، سرپرست فدراسیون را توسط وزارت ورزش مشخص خواهند کرد که این موضوع در منافات با قوانین فیفا است گفت: همه می‌دانیم هسته اصلی ورزش، باشگاه‌ها هستند. اگر مجلس محترم می‌خواهد به ورزش خدمت کند، طرح جامعه باشگاه‌داری را تصویب کند و ما بدانیم باشگاه‌ها چطور اداره می‌شوند و بعد از آن درباره فدراسیون دخالت کند. دخالت این‌چنینی غیر از اینکه ذهن‌ها را خراب‌تر کند، ثمری نخواهد داشت.

*فوتبال باید از گروگان سیاسیون خارج شود

اولیایی با بیان اینکه اصلاح اساس نامه به وسیله کارشناسان فوتبال به سرعت انجام می‌شود اما باید فوتبال باید از گروگان سیاسیون خارج شود، افزود: اگر از گروگان سیاسیون خارج شویم، همه چیز درست می‌شود.

بیشتر بخوانید:

مدیرعامل نساجی هم ادعای آذری را رد کرد

*باید بپذیریم عضو فیفا هستیم

مدیرعامل سابق پاس در پاسخ به اینکه چرا فوتبال دچار بحران شده و مسئولان امر نمی‌توانند در اداره فدراسیون فوتبال به اتفاق نظر برسند، گفت: اشکال ما این است که خودسرانه فوتبال را اداره می‌کنیم. فوتبال یک ساختار شناخته شده دارد و فیفا یک NGO (سازمان مردم نهاد) است. اعضای فیفا از اعضای سازمان ملل متحد بیشتر است.  ما باید بپذیریم عضو فیفا هستیم و ضوابط آن را قبول کنیم اما ما شتر، گاو و پلنگ هستیم. در گیر و دار دولتی بودن یا نبودن و حضور داشتن یا نداشتن وزیر ورزش هستیم.

عضو سابق مجمع فدراسیون قوتبال درباره علت این اتفاقات اظهار کرد: ما در حوزه باشگاه داری ایراد داریم. وقتی باشگاه ها دولتی هستند، هر اتفاقی که بیفتد، مجلس از وزیر سوال می پرسد و وزیر هم برای پاسخگویی، دنبال نفوذ در فوتبال است. در حال حاضر ۸۵ درصد فوتبال دولتی است و خصوص استقلال و پرسپولیس را از سال قبل تاکنون به طور غیرقانونی توسط دولت اداره می کنیم. اگر فوتبال از گروگان دولت خارج شود و فوتبال مثل فیفا به صورت سازمان مردم نهاد اداره شود که در این صورت نیازی به وزیر ورزش هم نیست. اگر باشگاه‌ها را هم تجاری سازی کنیم باز هم نیازی به پاسخگویی وزیر ورزش نیست و نباید پاسخگو باشد.

 *قوانین مجلس مناسب فوتبال نیست

وی با بیان اینکه شعارهایی که در مجلس داده می‌شود غیر اجرایی است، گفت: قوانینی که وضع می‌کنند مناسب فوتبال نیست. الان ۴۰ سال است که مجلس به ملت حرف درست نمی زند. حالا قاضی‌زاده و سایر دوستان هم اگر بخواهند خدمتشان می‌روم و می‌گویم خودشان مشکل هستند. این آن ها هستند قانون طرح جامع باشگاه داری را در دور اول تصویب کردند اما در دور دوم این کار را انجام ندادند. آن‌ها به ورزش حرفه‌ای رای ندادند.

*فوتبال باید نقش نظارتی داشته باشد

او درباره راهکار عبور از این بحران گفت: ما باید بپذیریم، فوتبال یک سازمان مردم نهاد است و دولت باید نقش نظارتی داشته باشد اما دولت مداخله را لازم می‌داند و این کار را سخت می کند.

*اصلاح اساس نامه کار چند ساعت است

اولیایی درباره اینکه اصلاح اساس‌نامه فدراسیون فوتبال چقدر زمان می برد، خاطرنشان کرد: همین مجمع می‌تواند با کمی تاخیر به صورت فوق العاده برای اصلاح اساس نامه تشکیل شود و  بعد از اصلاح آن را بررسی و به تایید برساند. مگر چه مطلب مهمی وجود دارد؟ اساس نامه فیفا یه قالب استاندارد است که یک جای خالی‌هایی دارد که باید توسط ما پر شود. این کار در چند ساعت انجام می‌شود اما وزارت خانه نمی‌خواهد اساس نامه اصلاح شود چون حضور خود را در فوتبال لازم می‌بیند.

*دلیل ندارد دولت به تیم ملی پول بدهد و مداخله کند

مدیرعامل سابق استقلال در واکنش به اینکه اگر نقش دولت در فوتبال قید نشود، این نهاد در بحران‌ها کمکی به فوتبال نخواهد کرد و از طرفی سازوکار فوتبال حرفه‌ای هم در ایران وجود ندارد، اظهار کرد: دولت در جوامع توسعه یافته دنبال دریافت مالیات است و جلوگیری از تخلفات است. ایتالیا و اسپانیا نمونه خوبی برای ما هستند. دولت‌ها دخالتی ندارند اما برای اینکه توانایی خود را به رخ سایر کشورها برساند، به تیم های ملی کمک می کند. آلمان سالیانه چندین میلیون دلار به تیم های ملی کمک می کند. دلیل ندارد دولت ایران هم پول بدهد و مداخله کند.

*اصلاح اساس نامه کوه کندن نیست

او در واکنش به اینکه مهدی تاج و همکارانش در فدراسیون فوتبال، تایید اساس نامه اصلاح شده در پاییز سال جاری را به بعد از انتخابات موکول کردند تا به قول خودشان جلوی شک و شبهه را بگیرند، گفت: در هر مقطعی به ذهن هر مسئولی می‌رسد که از اتهام زنی جلوگیری کند. ما نباید به گذشته فکر کنیم. ما اساس‌نامه داریم و باید این را با اساس‌نامه فیفا منطبق کنیم. اصلاح اساس نامه که کوه کندن نیست. فردا گروهی بیاید ظرف چند ساعت اساس نامه مورد نیاز فیفا را اعلام کنند.

*فدراسیون فوتبال شهامت نداشته با مصلحت اندیشی کرد که وزیر و معاونش در مجمع باشند

اولیایی تاکید کرد: مشکل کنونی حضور وزیر و معاونش در مجمع فدراسیون هستند. احتمالا فدراسیون شهامت نداشته یا مصلحت اندیشی کرده که اصرار کند وزیر ورزش و معاونش در مجمع حضور داشته باشند و الان فیفا این مورد را قبول ندارد. اساس نامه یک ایراد مهم دارد که آن هم دخالت سیاسون است.

عضو سابق مجمع فدراسیون فوتبال همچنین درباره بحث بازنشستگی در فوتبال که موجب اختلافاتی بین برخی از اعضای فدراسیون و دولتی‌ها شده است، گفت: ما باید یک سری اصول اولیه را بپذیریم. قوانین داخلی ایران حتما برای فیفا محترم است اما نه قوانینی که در آن دولت برای افراد تصمیم گیری می‌کند. قوانین بازنشستگی برای سیستمی است که اعتبارات دولتی دارد. الان اگر پدر شما و بنده بقال هستند، آیا قوانین بازنشستگی اعمال می‌شود؟ آیا کار خیریه شامل قانون بازنشستگی می‌شود؟ یا برای اهالی مجلس قانون بازنشستگی اتخاذ می‌شود؟ اگر فوتبال سازمان مردم نهاد است، پس بازنشستگی چیست؟ فوتبال یک نهاد غیردولتی است اما ما در اساس‌نامه فدراسیون را دولتی می‌دانیم. فوتبال نهاد غیردولتی است. ما نهاد تجاری را هم قبول نکردیم.

*اصلاح اساس نامه با بروکراسی اداری در ایران، به طول می‌انجامد

او درباره پیش بینی خود از اتفاقاتی که در آینده برای فدراسیون فوتبال رخ خواهد داد، گفت: اصلاح اساس نامه کاری ندارد و در چند ساعت انجام می‌شود اما با این بروکراسی اداری که در کشور ما حاکم است، طول خواهد کشید. در دوره احمدی نژاد، رئیس جمهور تعهد کرده بود که اساس‌نامه‌ای را که نمایندگان فیفا تصویب می‌کنند، بپذیرد و دولت هم نامه‌ای روی اساس‌نامه گذاشت که آن را پذیرفته است. بعدا گفتند که مصوبه هیات دولت را ندارد اما نیازی به مصوبه نیست. نباید تصویب شود بلکه باید پذیرفته شود. ما خودمان نمی‌خواهیم در روال درست قدم برداریم. فیفا با تصویب دولت کاری ندارد بلکه می‌خواهد دولت آن را بپذیرد. اگر بروکراسی پیچیده شود و پذیرش اصلاح اساس نامه هم دو، سه سال طول می کشد. این موضوعات مشکل فوتبال نیست بلکه مشکل کشورهای جهان سومی است.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس