کد خبر 1047830
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۴:۱۵
داشنگاه

برخی از دانشگاه‌ها اقدامات خود برای برگزاری کلاس‌های درسی به صورت مجازی را اعلام کرده اند که در این گزارش به بیان جزئیات آن می‌پردازیم.

 به گزارش مشرق، با شیوع کرونا ویروس در کشور و تصمیمات ستاد مقابله با کرونا مراکز آموزشی برای جلوگیری از گسترده شدن این ویروس تعطیل شدند. اما با توجه به زمان بر بودن مقابله با این ویروس بسیاری از دانشگاه‌ها کلاس‌های درس خود را تا پایان سال تعطیل کردند، این تعطیلی یک ماهه و ضرورت اتخاذ تصمیمات مقتضی جهت به تعویق نیفتادن تقویم آموزشی باعث شد که بسیاری از این دانشگاه‌ها از برگزاری کلاس‌ها درس دانشجویان به صورت مجازی خبر دهند.

بیشتر بخوانید:

جدول زمانی آموزش تلویزیونی روز سه‌شنبه ۱۳ اسفند

اولین مدرسه تلویزیونی در ایران کی راه افتاد؟

شیوه برگزاری کلاس‌های مجازی در دانشگاه تهران

معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد: در راستای مقابله با گسترش ویروس کرونا، جلسه هیأت رئیسه دانشگاه تهران تشکیل و مقرر شد کلاس‌های نظری نیمسال دوم ۹۹-۱۳۹۸ تا اطلاع ثانوی به صورت مجازی برگزار شود.

مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی از ۵ اسفند جهت پشتیبانی‌های لازم برای برگزاری کلاس‌ها به صورت مجازی اعلام آمادگی کرده است. اعضای هیأت علمی و دانشجویان برای کسب اطلاعات لازم به آدرس elearn.ut.ac.ir مراجعه کنند. دانشجویان و اساتید برای توضیحات بیشتر و دسترسی به راهنماهای فراهم آمده در زمینه مجازی شدن کلاس‌ها، به آدرس https://utec.ut.ac.ir/web/academics/reference مراجعه کنند.

شیوه برگزاری کلاس‌های مجازی در دانشگاه علم و صنعت

در اطلاعیه دانشگاه علم و صنعت آمده است؛ کلاس‌های درسی در مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه، به صورت الکترونیکی و با استفاده از سامانه LMS ارائه خواهد شد. دانشجویان با اتصال به سامانه LMS از کلاس‌های آموزش الکترونیکی مربوطه استفاده خواهند نمود.

در ضمن کلاس های آزمایشگاهی، کارگاهی و عملی تا انتهای سال ۱۳۹۸ برگزار نخواهد شد و درخصوص برگزاری کلاس‌های جبرانی آنها، متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

شیوه برگزاری کلاس‌های مجازی در دانشگاه شهید بهشتی

برقراری غیرحضوری کلاس‌ها معادل حداقل دو هفتۀ درسی، به شیوه‌های مختلف ازجمله با استفاده از سامانۀ یادگیری آموزش‌های الکترونیکی دانشگاه (http://lms.sbu.ac.ir/)، یا درس‌افزار دانشگاه (http://courseware.sbu.ac/) و روش‌های دیگری به اشتراک‌گذاری مناسب منابع درسی و تالار گفتگو بین استاد و دانشجویان، به دو صورت بر خط یا غیر برخط انجام می‌گیرد.

شیوه برگزاری کلاس‌های مجازی در دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه صنعتی شریف با صدور اطلاعیه‌ای شیوه برگزاری کلاس‌های مجازی را تشریح کرد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

با توجه به اعلام تعطیلی کلاس‌های دانشگاه‌های استان تهران توسط وزارت بهداشت از یکشنبه ۴ اسفند لغایت چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸ و با توجه به شرایط موجود و احتمال ادامه‌ی این شرایط، پیرو مصوبه هییٔت ریٔیسه و ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای دانشگاه مبنی بر جلوگیری از وقفه بیشتر در امور آموزشی و تشکیل کلاس‌ها، مقرر گردید اساتید محترم (اعضای محترم هییٔت علمی و اساتید محترم مدعو) با استفاده از یک یا تعدادی از راهکارهای پیشنهادی زیر نسبت به پیگیری موارد آموزشی و ارایٔه آموزش‌های لازم برای دروس نظری (غیرعملی) معادل حداقل دو هفته درسی تا پیش از پایان اسفند ۹۸ به صورت غیرحضوری اقدام نمایند.

الف) ارایٔه محتوای آموزشی شامل یک یا تعدادی از موارد زیر:
•ویدیوهای آموزشی
•اسلایدهای درسی (ترجیحا به همراه صوت توضیحات)
•جزوات و یادداشت‌های درسی (ترجیحا به همراه صوت توضیحات)

ب) ارایٔه کلاس به صورت برخط با استفاده از یکی از ابزارهای زیر:
•سامانه کلاس‌های مجازی دانشگاه
vclass.ecourse.sharif.edu
•سامانه کلاس‌های مجازی دانشگاه
•سامانه‌های ارتباطات تصویری با قابلیت اشتراک گذاری صفحه نمایش مانند اسکایپ

شیوه برگزاری کلاس‌های مجازی در دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی

معاونت آموزشی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در این خصوص اطلاعیه‌ای را صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است: پیرو توصیه‌های مراجع مسئول و با توجه به اهمیت تداوم فعالیت‌های آموزشی در کنار اهتمام جدی به حفظ سلامتی، امنیت و آرامش دانشجویان، به خصوص دانشجویان خوابگاهی، به اطلاع می‌رساند؛ کلاس‌های حضوری دانشگاه در اسفند ماه تشکیل نخواهد شد. در عین حال دانشگاه در تلاش است تا با همکاری اعضای هیئت علمی و سایر همکاران ذیربط، امکانات مناسب برای برگزاری کلاس‌های جبرانی بصورت الکترونیکی را فراهم نماید. نحوه تشکیل کلاس‌های الکترونیکی متعاقبا طی هفته آینده به اطلاع عموم خواهد رسید.

شیوه برگزاری کلاس‌های مجازی در دانشگاه علامه طباطبایی

شجاع احمدوند معاون آموزشی دانشگاه علامه گفت: این دانشگاه نمی‌تواند کلاس‌های نظری را به صورت مجازی برگزار کند، چرا که زیر ساخت‌های آن در دانشگاه فراهم نیست؛ اما دانشگاه به دنبال این است که این سیستم را در دانشگاه ایجاد کند و اقدامات اولیه آن را از روز گذشته آغاز کرده است.

معاون آموزشی دانشگاه علامه افزود: با توجه به اینکه دانشگاه علامه کلاس‌ها را ۲ هفته زودتر از سایر دانشگاه آغاز کرد، حتی اگر دانشگاه‌ها تا پایان اسفند تعطیل باشند، دانشجویان این دانشگاه متضرر نخواهند شد. تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که امتحانات را ۲ هفته به تعویق بیندازیم.

شیوه برگزاری کلاس‌های مجازی در دانشگاه پیام نور

محمدعلی کریمی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه پیام نور گفت: این دانشگاه در راستای توصیه مراجع بهداشتی و درمانی و با هدف کاهش ضرورت مراجعه دانشجویان به دانشگاه شرایطی ایجاد کرده تا حضور دانشجو در مراکز این دانشگاهی به حداقل رسانده شود که از جمله این موارد می‌توان به اعلام نتایج آزمون‌ها، برنامه‌های کلاسی، ارتباط با استادان، کارمندان و مدیران در سامانه «پیام من» (که لینک آن در سامانه http://apps.pnu.ac.ir موجود است)، اشاره کرد.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه پیام نور بیان کرد: اپلیکیشن "پیام من"، اولین اپلیکیشن رسمی دانشگاه پیام نور است و دانشجویان از طریق این اپلیکیشن به راحتی می‌توانند به نمرات، پرونده تحصیلی، بانک‌های مقالات و کتب، برنامه‌های کلاسی، اطلاعیه ها، همایش ها، برنامه‌های کارآفرینی استارتاپ ها، ... دسترسی یابند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور همچنین یادآور شد: دانشجویان دانشگاه همچنین می‌توانند نسخه الکترونیکی کتاب‌های انتشارات دانشگاه پیام نور را از اپلیکیشن کتابخوان دانشگاه به آدرس apps.pnu.ac.ir تهیه کنند.

شیوه برگزاری کلاس های مجازی دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه تربیت مدرس نیز به منظور بهره گیری اعضای هیأت علمی خود از خدمات الکترونیکی دو گزینه انتخابی استفاده از «فضای درسی اختصاصی در سامانه یادگیری الکترونیکی (LMS) برای ارائه محتویات و همچنین خدمات آموزشی» و «برگزاری کلاس آنلاین از طریق نرم افزار وب کنفرانس Adobe connect» پیش بینی کرده است. همچنین ارائه دروس نظری مقطع دکتری (PhD) با حداکثر تعداد ۷ دانشجو از طریق نرم افزار "Adobeconnect" امکانپذیر است. اعضای هیأت علمی این دانشگاه نیز باید برای برخی فعالیت‌های ضروری آزمایشگاهی، برگزاری برخی جلسات اجتناب ناپذیر دفاعیه رساله و پایان نامه دانشجویان و نیز فعالیت‌های عادی گروه در دانشگاه حضور داشته باشند.

شیوه برگزاری کلاس های مجازی دانشگاه امیرکبیر

دانشگاه امیرکبیر، در چندین اطلاعیه در خصوص شیوه برگزاری کلاس‌های مجازی توضیحاتی را ارائه کرده است. این دانشگاه گفته است تشکیل کلاس‌های مجازی برخط (نیما) از طریق سامانه آموزش الکترونیکی دانشگاه به آدرس lms.aut.ac.i امکان پذیر است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • NZ ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
    0 0
    در این شرایط بسیار موثر است اگر اینکار گسترش پیدا کند. موفق و سلامت باشید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس