کد خبر 1047055
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۹
گزارش| کرونا چگونه نفس اقتصاد اروپا را به شماره انداخته است؟

بیماری کرونا که این روزها در اروپا مانند سایر مناطق دنیا به سرعت در حال شیوع است نگرانی‌های زیادی را در عرصه اقتصادی قاره سبز ایجاد کرده و مانند خوره به جان اقتصاد بیمار این اتحادیه افتاده است.

 به گزارش مشرق، شیوع ویروس کرونا این روزها به بحرانی بین المللی تبدیل شده و همه چیز را تحت الشعاع قرار داده است.

این ویروس علاوه بر خطراتی که برای سلامت انسان ها ایجاد کرده به علت سرایت بالایی که دارد به چالش بزرگی برای اقتصاد کشورهای درگیر از جمله در اتحادیه اروپا تبدیل شده به گونه ای که بسیاری از کارشناسان و مقامات اقتصادی درباره تاثیرات گسترش این بیماری بر اقتصاد اروپا که البته به دلیل مناقشات تجاری با آمریکا و مسائل داخلی شرایط چندان خوبی ندارد هشدار می دهند.

"نوریل روبینی"، از اقتصاددانان معروف آمریکایی در گفتگویی با هفته نامه "اشپیگل" درباره وقوع بحرانی مشابه سال 2008 برای اروپا در سایه شیوع ویروس کرونا هشدار داده است. وی بر این عقیده است که بازارهای سهام به دلیل ویروس کرونا 30 تا 40 درصد سقوط خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

این اقتصاد دادن معروف آمریکایی همچنین از احتمال شکست دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری به دلیل شیوع این بیماری سخن گفته است.

وی بر این عقیده است که بحران کرونا می تواند به یک فاجعه اقتصادی جهانی تبدیل شود. وی عواقب این رویروس برای اقتصاد جهانی را بالا دانسته و البته تاکید کرد که سیاستمداران این مسئله را درک نمی کنند.

روبینی همچنین گفته است که به اتحادیه اروپا نگاه کنید؛ اروپاییان از بستن مرزهای خود در این شرایط می ترسند اما این یک خطا است. مرزهای ایتالیا باید سریعا بسته شود. در سال 2016 و بعد از بحران پناهندگان مرزهای باز شنگن عملا بسته شد، اما این بحران خیلی عمیق تر است. شرایط فعلی خیلی بدتر است.

اتاق صنایع و بازرگانی آلمان (DIHK) هم درباره تاثیرات کرونا بر اقتصاد آلمان هشدار داده است. "فولکر ترایر"، رئیس بخش اقتصاد خارجی اتاق صنایع و بازرگانی آلمان در این باره گفته است که گسترش ویروس کرونا در سال جاری به شدت اقتصاد آلمان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی به عنوان محتمل ترین سناریوها که در این شرایط می تواند به وقوع بپیوندد و اقتصاد آلمان و اروپا را تحت تاثیر قرار دهد به ضررهای بخش تولید در شرکت های آلمانی و چینی مستقر در چین، محدودیت های گسترده مسافرتی و کاهش مبادلات تجاری با چین و کشورهای همسایه در آسیا و زیان ها در بخش مربوط به توریسم و خرده فروشی ها اشاره کرد.

"فولکر ترایر" همچنین تاکید کرد که شیوع ویروس کرونا در زمانی اتفاق افتاد که اقتصاد آلمان در حالت ضعیفی قرار گرفته است. به همین دلیل در حال حاضر اتاق صنایع و بازرگانی آلمان کم ترین رشد اقتصادی از سال 2013 را برای آلمان پیش بینی می کند.

با این همه "پیتر آلتمایر"، وزیر اقتصاد آلمان گسترش ویروس کرونا را خطری برای اقتصاد بومی ارزیابی نکرده است. اما انجمن های اقتصادی در آلمان نظری متفاوت دارند.

انجمن فدرال صنایع آلمان (BDI) ویروس کرونا که با سرعت بالایی در حال گسترش است آزومونی پر استرس برای اقتصاد این کشور ارزیابی کرده است. این اتحادیه بخصوص این را چالش بزرگی برای صنعت آلمان دانسته چرا که به بخش هایی از چین متکی است.

"مارسل فراتستشر"، رئیس موسسه تحقیقات اقتصادی (DIW) آلمان هم درباره عواقب شیوع ویروس کرونا برای اقتصاد آلمان هشدار داده است.

فولکر ترایر هم بخصوص تولید کنندگان اتومبیل، ساخت ماشین آلات و صنایع شیمیایی و الکترونیک را در سایه شیوع ویروس کرونا در معرض تهدید ارزیابی کرده است.

همچنین شرکت های هواپیمایی، برگزار کنندگان تورها و صنعت توریسم در اروپا عواقب شیوع ویروس کرونا را این روزها احساس می کنند.

بر اساس ارزیابی اتحادیه فدرال صنایع آلمان ویروس کرونا محدودیت های زیادی را برای بیش از 5 هزار شرکت آلمانی در چین که در زمینه تهیه، تولید و فروش کار می کنند ایجاد می کند.

"مارسل فراتستشر" هم از دولت المان درخواست کرده مدیریت بحران هوشمندانه ای را در این شرایط در پیش گیرد.

"یوخیم لانگ"، رئیس اتحادیه فدرال صنایع آلمان هم گفته است که عرصه سیاسی در کنار حمایت از سلامت شهروندان باید همچنین مدیریت بحران اقتصادی را مد نظر قرار دهد.

پروفسور دکتر "فریدریش هاینمن" از اقتصاددانان اروپایی هم درباره عواقب ویروس کرونا برای اقتصاد اروپا هشدار داده و گفته است که در این شرایط یک سیاست مالی ویژه ضروری است.  به گفته وی بعد از بحران مالی سال 2009 کرونا می تواند دومین موردی باشد که در آن به یک بسته اقتصادی هماهنگ اروپایی نیاز است.

وی تاکید کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید حالا سریعا به دنبال اقدامات متقابل برای حل بحران مالی حاصل از ویروس کرونا باشند که سریعا بتواند فعال شود و نگرانی های اقتصادی را برطرف کند.

به گفته این کارشناس اقتصادی این اقدامات مالی باید به گونه ای شکل گیرد که بخصوص بتواند به بخش های آسیب دیده در اثر بحران کرونا کمک های سریعی ر ارائه دهد.

جنز ویدمن، رئیس بانک مرکزی آلمان هم گفته است حتی اگر رشد اقتصادی در آلمان و سایر مناطق به‌خاطر شیوع ویروس کرونا کاهش یابد، احتیاجی نیست بانک مرکزی اروپا سیاست‌های مالی را تسهیل کند.

ویدمن گفت: «ما با ترکیبی از شوک عرضه و شوک تقاضا روبه‌رو هستیم. سیاست پولی همین حالا هم نسبتاً مناسب است، نقدینگی فراوان و نرخ بهره پایین است».

ویدمن که عضو شورای مدیریت بانک مرکزی اروپا هم هست گفت: «من انتظار دارم این خطر تا حدی واقعی باشد. رشد اقتصادی در آلمان در سال جاری میلادی پایین‌تر از آن حدی خواهد بود که متخصصان در دسامبر پیش‌بینی کردند، ولی چنین بیانیه‌هایی در حال حاضر چندان قابل اطمینان نیستند».

روزنامه تاگس اشپیگل هم با اشاره به کاهش شاخص های بورس در اروپا در هفته جاری تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا نوشت: هفته جاری بدترین هفته برای بورس اروپا از زمان بروز بحران مالی سال 2008 بوده است.

یکی از اقتصاد دان های برجسته اروپایی در این باره گفته است که مسئله بزرگ در حال حاضر ناامنی ایجاد شده و این موضوع است که چگونه می توان شیوع این بیماری را متوقف کرد. در حال حاضر هیچ کس نمی تواند بگوید این بحران تا کی طول کشیده و تا چه اندازه جدی است.

محققان اقتصادی در موسسه ZEW مانهایم هم خواستار یک بسته اقتصادی اروپایی برای مقابله با تاثیرات اقتصادی شیوع ویروس کرونا شده اند. "فریدریش هاینمن" از محققان این انستیتو شرایط را بسیار خطرناک ارزیابی کرده است.

"پیتر آلتمایر"، وزیر اقتصاد آلمان هم روز گذشته اعلام کرد که ما باید شرایطی را ایجاد کنیم که تاثیرات اقتصادی این وضعیت به کمترین میزان کاهش یابد. دولت آلمان این مسئله را مورد ارزیابی قرار می دهد که چگونه می تواند به تشدید این اوضاع واکنش نشان دهد.

گسترش سریع ویروس کرونا همچنین بانک مرکزی اروپا را هم شدیدا نگران کرده است.

"ایزابل اشنابل"، رئیس بانک مرکزی اروپا در این باره ابراز نگرانی کرده و گفته است که اگر این ویروس شیوع بیشتری در اروپا پیدا کند بانک مرکزی نمی تواند دست روی دست بگذارد و نگاه کند.

به نوشته روزنامه تاگس اشپیگل، عواقب شیوع ویروس کرونا تقریبا همه شرکت های اروپایی که بخصوص مناسبات تجاری با چین دارند را تحت تاثیر قرار داده است.

نتایج یک نظر سنجی از طرف اتاق تجارت اروپا و اتاق بازرگانی خارجی آلمان که از بین 600 شرکت اروپایی انجام شده است نشان می دهد که تقریبا نود درصد این شرکت ها گفتند که تحت تاثیر اثرات متوسط تا شدید این بیماری قرار گرفته اند. نیمی از این شرکت ها هم انتظار دارند که در نیمه ابتدایی سال جاری کاهش دو درصدی درآمد را تجربه کنند. یک چهارم این شرکت ها هم انتظار کاهش بیش از 20 درصد درآمد در این دوره زمانی را دارند.

به این ترتیب می توان گفت اقتصاد اروپا که این روزها به دلیل بحران های زیادی از جمله  بحران مهاجرت، برگزیت و مناقشات بودجه ای شرایط خوبی را ندارد حالا باید تمام توان خود را به کار گیرد تا جلوی عواقب وخیم بیماری کرونا که به شدت در این اتحادیه در حال گسترش است بر اقتصاد بیمار خود را بگیرد.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha