وزیر کشور

وزیر کشور با بیان اینکه ما برای اعلام مشارکت محدودیت قانونی داشتیم و سیستم ما ۹۹ درصد ارتباط داشت و زیر ۱ درصد به ما وصل نبود، گفت: ۴۲.۵۷ درصد میزان مشارکت بود.

به گزارش مشرق، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در پایان روند یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و اولین میاندوره ای پنجمین دوره خبرگان رهبری در جمع خبرنگاران در ستاد انتخابات کشور، گفت: به لطف خداوند و با همکاری های بسیار خوب و تلاش همه دست گاه های مسئول در امر برگزاری انتخابات به ما کمک کردند و موجب این حرکت بزرگ مردم شدند جای قدردانی دارد.

وی ادامه داد: ستاد انتخابات را در ۱۰ اردیبهشت امسال با ۱۱۲۳ هیات اجرایی تشکیل دادیم. 

وزیر کشور بیان داشت: آموزش حدود ۳ هزار نفر از دست دست اندرکاران بصورت مستقیم انجام دادیم و حدود ۱۶ هزار نفر ثبت نام انتخابات شرکت که در نهایت بین ۵۲۳۲ توانستیم رقابت داشته باشیم.

رحمانی فضلی اظهار داشت: ۵۷ میلیون ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر واجد شرایط بودند که ۲۴ میلیون و ۵۱۲ هزار و ۴۰۴ نفر در انتخابات در کل کشور شرکت کردند که از این تعداد، ۴۸ درصد بانوان و ۵۲ درصد آقایان بودند.

بیشتر بخوانید:

آمار مشارکت تهرانی‌ها در انتخابات

وی در مورد اینکه وزارت کشور چرا میزان شرکت را اعلام نکرد گفت ما برای اعلام هر مشارکت باید فرآیند قانونی آن را طی کنیم که یکی از آنها تایید صورتجلسه هیات های نظارت و اجرایی و تایید شورای نگهبان و وزارت کشور باشد.

وزیر کشور با بیان اینکه ما برای اعلام مشارکت محدودیت قانونی داشتیم و سیستم ما ۹۹ درصد ارتباط داشت و زیر ۱ درصد به ما وصل نبود، گفت: ۴۲.۵۷ درصد میزان مشارکت بود.

رحمانی فضلی با اشاره به شرایط برگزاری انتخابات، عنوان کرد: ما در شرایطی این انتخابات را برگزار کردیم که حوادث مختلف از جمله بحث بیماری کرونا و مشکلات آب و هوایی را داشتیم و اتفاقاتی از جمله سقوط هواپیمای اوکراینی اتفاق افتاد که فضای عمومی را علی‌رغم میل مردم عزیزمان تغییر داد و با توجه به شرایط کنونی و میزان آراء، حضور و مشارکت مردم کاملا قابل قبول است و مردم در هر شرایطی آمادگی لازم را برای مشارکت دارند.

وی ادامه داد: ان شالله مجلس جدید بتواند در شرایطی که کشور نیاز به کار و تلاش و وحدت و انسجام و مقاومت در برابر تهدیدات بیگانگان دارد، با تعهد و میثاقی که با مردم دارند این تعهد را عملی کنند.

وزیر کشور با بیان اینکه از امروز و فردا که فرمانداری‌ها نتایج را ابلاغ می‌کنند، کسانی که اعتراض دارند می‌توانند اعتراضشان را به هیئت‌های اجرایی بفرستند، گفت: هیئت‌ها صرف ۷ روز رسیدگی می‌کنند و بعد ۷ روز هم شورای نگهبان رسیدگی می‌کند.

رحمانی فضلی با اشاره به آمار مشارکت در استان تهران، گفت: مشارکت در استان تهران ۲ میلیون ۵۳۹ هزار و ۷۶۳ نفر معادل ۲۶ ممیز ۲ درصد و در حوزه انتخابیه تهران، ری شمیرانات مشارکت ۲۵ ممیز ۴ درصد و تعداد ۱ میلیون و ۸۴۱ هزار و ۸۹۱ نفر شرکت کردند.

وی با بیان اینکه برخی اصرار داشتند انتخابات را بخصوص در قم به دلیل کرونا عقب بیفتد، عنوان کرد: بنده با این موضوع بدلیل اینکه همیشه انتخابات سر وقت انجام می شده و اینکه باعث عقب افتادن زمان تشکیل مجلس آینده می‌شد، مخالفت کردم. در قم مشارکت بیش از ۴۳ درصد بود و حتی برخی عوامل اجرایی این حوزه انتخابیه بدلیل سرماخوردگی حضور نیافتند و تغییراتی در آن انجام شد.

وزیر کشور گفت: بیشترین مشارکت در کهگیلویه و بویراحمد با ۷۱ درصد و کمترین هم در تهران بوده است.

رحمانی فضلی در خصوص شیوع ویروس کرونا نیز، اظهار داشت: وزارت بهداشت متولی کرونا است و در مورد قرنطینه باید آن وزارت خانه تصمیم بگیرد.

وی ادامه داد: امیدوارم که مجلس جدید ما بتواند در شرایطی که کشور نیاز به کار، تلاش، وحدت، انسجام، مقاومت و استقامت در مقابل تهدیدات بیگانه باشد، با تعهد و میثاقی که در قالب رای و تجلی اراده ملت در قالب رای به آنها اعتماد کردند در عمل بتوانند به خوبی اثبات کنند.

رحمانی یادآور شد: از امروز یا فردایی که فرمانداری ها به صورت رسمی نتایج را در شهرستان ها ابلاغ می‌کنند ، کسانی که به امر رای گیری و مشارکت اعتراض دارند ۲ روز فرصت دارند که اعتراض های خود را به هیات های اجرایی فرستاده و این هیات ها ظرف هفت روز به آنها رسیدگی می کنند.

وی اضافه کرد: بعد از آن هم هفت روز شورای نگهبان به اعتراض ها رسیدگی می کنند و در نهایت شورای نگهبان صحت انتخابات را اعلام کند.

وزیر کشور با بیان این که از همه کسانی که در این مدت واقعا زحمت کشیدند باید تشکر کنم گفت: اول از همه از رهبر معظم انقلاب که در موارد و مواقع مختلف هم حمایتشان را و هم دعوت، تشویق و ترغیب مردم و هم تحلیل و ارایه دیدگاه های مناسب مقتضی با این شرایط را ارایه دادند که مردم ما در این مرحله با تکیه بر توصیه ها و فرمایشات رهبری این حضور را عینی و واقعی کردند و سر صندوق های رای آمدند. 

رحمانی فضلی افزود: از رئیس جمهور که در مراحل مختلف و در فرآیند انتخابات نیازهای ما را رفع کردند و همه دستگاه‌های اجرایی را موظف کردند که با ما همکاری و فعالیت داشته باشند و در هر سخنرانی هم تاکید بر مشارکت مردم داشتند تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: رئیس، اعضا و کارشناسان ستاد انتخابات کشور که ۱۰ ماه بی وقفه کار کردند تشکر می‌کنم. رییس ستاد آقای عرف که بیشترین زحمت و فرماندهی این موضوع به عهده او بود و مدیرکل انتخابات آقای موسوی که تمام مراحل اجرایی را انجام دادند. و همه نیروهای ما در وزارت کشور که در انتخابات کمک کردند از آنها تشکر کنم.

وزیر کشور گفت: مجموعه نیروهایی که در روز انتخابات درگیر انتخابات بودند اعم از اجرا، نظارت، تدارکات، پشتیبانی و امنیت و اطلاع رسانی حدود یک میلیون نفر بودند. امروزما با کمک و همکاری و هماهنگی های این یک میلیون نفر شاهد انتخابات امن، سالم و دقیق بود.

وی با تاکید بر سلامت انتخابات گفت: ما توانستیم ۵۵ هزار دستگاه احراز هویت داشته باشیم. می توانم ادعا کنم که قطعا رای تکراری و مرده نداشتیم. شناسنامه باطله و تقلبی نداشتیم و همه ظرف کمتر از یک دقیقه احراز می شدند. 

رحمانی فضلی گفت: هیات های اجرایی، دادستان‌ها ، روسای ثبت احوال و معتمدین هیات‌های اجرایی و بازرسی ما را کمک کردند و برای شعبه دو بازرس داشتیم یعنی حدود ۲۵ هزار بازرس کار بازرسی را انجام می دادند که کار بسیار سنگینی است. شورای نگهبان ، هیات های نظارت و مراجع چهارگانه ، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی و دستگاه قضایی و ثبت احوال که استعلام های ما را انجام دادند از همه آنها تشکر می کنم.

وزیر کشور گفت: از نظر قانون امنیت و انتظامات در انتخابات بر عهده نیروی انتظامی است اما در کنار آنها نیروی بسیج ، سپاه و ارتش ما و نیروی انتظامی را برای امنیت انتخابات یاری کردند که لازم است از همه آنها تشکر کنم.

وی افزود: از وزارت دفاع باید تشکر خاص داشته باشیم که این دستگاه ها را ظرف ۴ ماه به عهده گرفت. سازمان برنامه و بودجه برای تامین منابع مالی این دستگاه‌ها با توجه به شرایط مالی که بود که با دستور رییس جمهور انجام شد. وزارت آموزش و پرورش که همیشه در انتخابات نقش برجسته ای داشته است که باید از آنها هم باید تشکر کنم.

ادامه داد: از وزارت نیرو که با توجه به مشکلاتی که با آمدن برف سنگین در مناطق کشور ما قطعی برق در هیچ کجای کشور نداشتیم و همچنین وزارت مخابرات که مانور عظیم فنی در حوزه مخابراتی دادند که سه خط در اختیار ما گذاشتند که در هیچ زمانی قطعی نداشتیم تشکر کنم.

رحمانی فضلی گفت: وزارت راه اقدامات مناسبی در بازگشایی راه هوایی که بر اثر بارش برف بسته بود انجام داد، ستاد کل نیروهای مسلح در امر هماهنگی نیروهای مختلف اقدامات مناسبی انجام داد، دبیرخانه شورای امنیت ملی که کمک های شایانی کردند و از رسانه های مختلف از رسانه ملی، سیماهای استانی، سایت ها، روزنامه ها و کسانی که در فضای مجازی مردم را به حضور دعوت کردند، ائمه جمعه که مردم را دعوت کردند، گروه ها و احزاب سیاسی که به رغم برخی مسائل مردم را دعوت به حضور کردند از همه آنها تشکر کنم.

وی تاکید کرد: انتخابات اثر خود را در کشور دارد چرا که مردم پایه های قدرت هستند و در فرآیند انتقال قدرت مشارکت جدی دارند از این رو مجلس جدید باید رسالت خود را در میثاق با ملت اثبات کنند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 43
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  33 3
  "بیماری کرونا، مشکلات آب و هوایی و اتفاقاتی از جمله سقوط هواپیمای اوکراینی." خوب، خدا رو شکر که دلایل همینا بوده و خیلی زود شناسایی و هم متوجه شدی!
  • IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
   22 5
   کرونای بنفش باعث کاهش مشارکت مردم شد.
  • DE ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
   11 4
   همین 43 درصد هم دل و جرات داشتند که دقیقه ها در صف ایستادند با اینکه می‌دانستند که نفر جلویی یا پشت سری ممکنه کرونا داشته باشه ولی برای مملکتشون و آینده ی کشورشان رفتند و رای دادند. احتمالا بعضی ها رفته بودند زیر پتو قایم شده بودند البته با ماسک!!
 • علیرضا IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  65 5
  عجب ادمیه!!! به بی عرضگی مجلس همسو و دولت و رییس بی کفایتش و سرخوردگی مردم از اینها اشاره نمیکنه و راست میره سمت قضیه سقوط هواپیما... ان شاالله مجلس جدید،حال تو و همکارانت را بگیره...
 • داود حمدی IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  19 8
  سلام.. میزان مشارکت پائین بود و این خوب نیست.. انشالله مجلس جدید بتونه با کار و تلاش وضعیت معیشت مردم رو سامان بده تا مردم هم امیدوارتر بشن.. اما خدا وکیلی کار کنن اوصاع اصلن مساعد نیست..
 • IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  13 27
  من تقسیم کردم شد 42.3 آمارش درسته؟
  • IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
   18 18
   کاملا واضح است که در تمام حوزه ها حداقل 15 درصد بخاطر کرونا از مشارکت کم شده
  • IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
   4 5
   اگه ده درصد گذاشتي روش درسته
 • IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  44 1
  جالبه مهمترین عامل ینی حوادث آبان و گرانی بنزینو که مربوط به خودشونه نمیگه
 • IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  46 1
  دولت بی تدبیر شما و ناامیدتان باعث ناامیدی و کم مشارکت کردن مردم شده است
 • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  15 5
  من رای دادم ولی اصلا قبولتون ندارم خیلی هم متنفرم از این قوم ظالمین خط خطی کردم
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  50 1
  من نمیدونم چرا مسولین ما میخواهند خودشونو گول بزنند. دلیل اصلی کاهش مشارکت مردم در انتخابات رفتار شمای مسوله؛گرانی و بیکاری ومشکلات، مردم را خسته و ناامید کرده؛مردم دیگه امیدی به اصلاح امور ندارند؛چپ و راست واعتدالم نداره همه جناح ها و طیف ها در حق مردم اجحاف کردند؛واقعا از روز قیامت نمیترسید؟؟
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  53 51
  تهران بیشرف
  • IR ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
   28 7
   بی شرف هفت جدته بی شعور... یه روز تهرانی ها کار نکنن همه مملکت فلج میشه الاغ. مشرق هر بی شعوری صز می زنه تو چاپ می کنی؟
  • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
   7 8
   زر تو میزنی که تهران رو کل کشور می دونی بی شعور فکر کردی خودت تنهایی یه مملکتی؟؟؟
 • IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  71 75
  حالا اشکال نداره ماله بکشید از این به بعد هر دفعه مشارکت کمتر میشه اونموقع قیافتون دیدنیه باید جمع کنید برید چهل سال گند زدن کافیه
  • IR ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
   22 31
   این آرزو رو به گور می بری
  • IR ۰۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
   9 3
   اگه جمع کنند جنابعالی میخوای مملکت رو اداره کنی! یه کم تو این دور مجلس خوب کار کنند دوباره مشارکت بیشتر میشه.
 • IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  64 87
  من رأی ندادم چون از این نظام خوشم نمیاد
  • چکامه ادیب IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
   35 16
   باید تهذیب نفس کنی تا دوباره سالم شوی
 • IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  52 12
  برخی از تهراینها پای صندوق رای نیایند بهتر است چرا که هر وقت می آیند فاجعه ببار می آورند مانند آنچه که در ریاست جمهوری اتفاق افتاد اینها بدنبال انتخاب فردی برای رفع مشکلات اقتصادی و اساسی کشور نیستند اینها بیشتر بدنبال کسی هستند که خواسته های شخصی آنها که بعضا خیلی هم لوس است برآورده کند
 • GB ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  19 88
  از اونجایی که مشرق به ما همیشه روشنگری کرده که این دولت اصلاحطلب فقط و فقط دروغ گفته تا حالا، پس نتیجه میگیریم که این عدد هم دروغه و مشارکت کمتر از ایناست. مشرق متشکرم که مثل همیشه ما رو روشن میکنی تا ما متوجه بشیم که آمار مشارکت خیلی خیلی کمتر از 42درصد بوده.
  • کشمش US ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
   14 0
   شماها عادتونه توهم تقلب و دروغ رو بزنید چند سال پیشم از این توهما زدین. تازه این دولت مکر و فریب احتمالا آمار رو کمتر هم گفته
  • کشمش US ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
   5 0
   شماها عادتونه توهم تقلب و دروغ رو بزنید چند سال پیشم از این توهما زدین. تازه این دولت مکر و فریب احتمالا آمار رو کمتر هم گفته
 • پری مجرد48ساله IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  37 36
  دشمن شاد شدیم متاسف شدم از مردم ایران
 • پری مجرد48ساله IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  42 38
  وظیفه شرعی چی میشه شرکت نکردید در انتخابات جواب خدا را فردا چه می خواهید بدهید فأین تذهبون؟ منتظر زمین لرزه های 9 ربشتری باشید
 • پری مجرد48ساله IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  12 9
  شاباش شاباش شاباش شاباش شاباش شاباش شاباش شاباش شاباش شاباش شاباش
 • IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  17 17
  دم کهگیلویه و بویراحمد گرم
  • IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
   3 0
   برو گچساران و منتخبشم نگا کن بعد بگو دمشون گرم...!
 • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  5 12
  آره تو راست میگی.
 • IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  31 10
  آفرین به مردم غیور ایران به خصوص کهگیلویه و بویر احمد
 • BE ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  15 1
  اره این میزان مشارکت هیچ ربطی به عملکرد شما تو این 6 سال نداشته.
 • IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  27 7
  چرا کرونا رو اعلام کردین تا مردم نیان چون دیگ اصلاحات رای نداشت تزتون اینه دیگی ک برای من نجوشه ،میخام ک سر سگ توش بجوشه
 • US ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  27 34
  اینم از سرتون زیاده
 • IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  26 23
  با توجه به فضایی که دولت درست کرد و سم پاشی رسانه هاشون و از طرفی ترس بیش از حد معقول از کرونا، واقعا حدود 43 درصد مشارکت خیلی هم خوب بوده!!
 • داود IR ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  22 2
  آقا جان اگه مردم واقعی بیان پای صندوق که مشارکت میشه بالای ۶۰، اونوقت شما هم ۳۰ به هیچ می بازید
 • vahid NL ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  6 3
  باز ابمیوه کم اوردین
 • IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  13 3
  بالاتر از دلایلی که باعث مشارکت ۴۲/۵۷ درصدی شد و آقای وزیر نگفتن، عملکرد درخشان لیست امید در مجلس دهم بود.
 • IR ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  3 0
  خدایا این راستگویان را حفظ فرما
 • ناشناس IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  1 0
  شمابایدبرات قابل قبول باشه چون از هرکاری که رضایت کدخدا را به دست بیاری فرو گذار نکردی از برجام و فشارهای اقتصادی به مردم تا کرونا و .... ولی انتظار این بود که مردم بیش از 50/. شرکت کنن
 • مهدی ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  7 7
  فقط بلدین توجیه کنین به فرض اینکه این 42 درصد درست باشه بیشترشون از ترس اینکه براشون بعدا مشکلی پیش نیاد رای دادن مخصوصا اونایی که کارمندن هی بگین همه چیز آرومه من چقد خوشحالم تا اینکه با طوفان بیدار بشین
 • مهدی ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  10 9
  فقط بلدین توجیه کنین به فرض اینکه این 42 درصد درست باشه بیشترشون از ترس اینکه براشون بعدا مشکلی پیش نیاد رای دادن مخصوصا اونایی که کارمندن هی بگین همه چیز آرومه من چقد خوشحالم تا اینکه با طوفان بیدار بشین
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  19 1
  اول قرار بود خبر ويورس كرونا را روز بعداز انتخابات اعلام كنند اما با توجه به يقين دانستن عدم مشاركت مردم در يك طراحي رذيلانه روز قبل از انتخابات اعلام شد تا توجيهي براي افتضاح بزرگ باشد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس