کد خبر 1042402
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷
ال‌جی و سامسونگ

اردیبهشت سال گذشته زمانی که آمریکا از برجام خارج شد، کره‌جنوبی اولین کشوری بود که از ترس تحریم‌های آمریکا خرید نفت از ایران را قطع کرد.

به گزارش مشرق، اخیرا شرکت سامسونگ به دارندگان موبایل‌های سامسونگ در ایران پیام داده که دیگر برای موبایل‌های خود در ایران، آپدیت ارائه نمی‌دهد. همچنین کره‌ای‌ها که به مدت یک دهه به طور انحصاری بازار لوازم خانگی ایران را در اختیار داشتند، با فشار آمریکا به راحتی از این بازار بزرگ، عقب‌نشینی کردند.

بیشتر بخوانید:

چرا ال‌جی و سامسونگ هنوز در ایران تبلیغات می‌کنند؟


این در حالی است که تولید لوازم خانگی در ایران به ۸۲ سال قبل برمی‌گردد و بازار لوازم خانگی ایران بدون کره‌ای‌ها هم ادامه حیات می‌دهد اما با تولیدات داخلی. اگر روزی که قرار بود کره‌ای‌ها در ایران فعالیت کنند، سختگیری می‌کردیم و به تولیدات داخلی اهمیت می‌دادیم، امروز تا این اندازه بازار لوازم خانگی دست کره‌ای‌ها نبود. البته هنوز هم برای ارتقای کیفیت و بازپسگیری سهم بازار توسط شرکت‌های داخلی دیر نیست و خروج شرکت‌های کره‌ای از ایران به تولیدکنندگان داخلی فرصت می‌دهد تا بتوانند خودی نشان دهند؛ اما نکته مهم دیگر آن است که اگر روزی تحریم‌ها لغو شد نباید به کره‌ای‌ها اجازه داد دوباره در بازار ایران حاضر شوند. در همین زمینه سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به خروج دو شرکت ال‌جی و سامسونگ در توییتی نوشت: ایرانیان دوستان روزهای سخت را فراموش نمی‌کنند؛ اما برخی شرکت‌های خارجی که در سال‌ها و ماه‌های اخیر صرفا با پذیرش قلدری آمریکا، ایران را ترک کرده‌اند بدانند بازگشت به بازار ایران بسیار سخت خواهد بود. قانون تجارت می‌گوید حفظ بازار از ورود به آن سخت‌تر است.


جایگزینی شرکت‌های ایرانی
در روزهای اخیر با قطعی شدن خروج ال‌جی و سامسونگ از ایران شاهد تغییر تابلوی فروشندگان محصولات این دو شرکت هستیم. البته کاوه مفتخری، مدیر ارشد بازاریابی شرکت ال‌جی در ایران همچنان به بازگشت این شرکت‌ها امیدوار است و می‌گوید: عوض کردن تابلوهای شرکت سامسونگ و ال‌جی در برخی فروشگاه‌ها به معنای خروج این دو از ایران نیست و طبق برنامه همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.


مفتخری تاکید کرد: محصولاتی مانند موبایل، کولر گازی، تهویه هوا و تلویزیون‌های صنعتی و... درحال‌حاضر موجود هستند و حداقل تا یک سال آینده مشکلی از نظر موجودی این اقلام وجود ندارد. او ادعا کرده حتی در مورد خدمات پس از فروش نیز جای هیچ نگرانی نیست؛ انجام این کار سخت‌تر از قبل است اما همچنان خدمات پس از فروش ال‌جی مانند گذشته انجام می‌شود.


یکی از مسؤولان شرکت سامسونگ در ایران هم گفت: تعویض تابلوها دلایل مختلفی دارد؛ بخشی به دلیل درخواست‌های اتحادیه و با توجه به رویکرد و دلایل صنفی بوده و بخش دیگر نیز به این دلیل بود که ما گروه مستقلی در صنعت لوازم خانگی هستیم و قصد داریم محصولات جدیدی را با سام به بازار عرضه کنیم. عوض شدن تابلوی مغازه‌ها به این معنی نیست که شرکت معظمی مانند سامسونگ بخواهد بازار ایران را ترک کند.


ما گفتیم تابلوها را عوض کنند
مرتضی میری، رئیس هیات‌مدیره اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی علت تغییر تابلوی شرکت‌های سامسونگ و ال‌جی را واکنش به حضور ناو کره‌ای در خلیج فارس و افزایش قاچاق لوازم خانگی به ایران می‌داند و می‌گوید: بعد از قطع همکاری کره با شرکت‌های ایرانی در سال گذشته، آنها مجبور بودند برند خود را جایگزین کنند و علت خبرساز شدن دوباره این مساله تغییر نام و تابلوهای این شرکت‌هاست که به پیشنهاد اتحادیه لوازم خانگی این اتفاق افتاده است.


میری گفت: وقتی شرکت‌های طرف قرارداد برندهای کره‌ای محصولی برای عرضه رسمی ندارند، قاچاقچیان برندهای شناخته‌شده را از طریق مرزها و از مناطقی مثل بانه و گناوه به کشور وارد می‌کنند.


رئیس هیات‌مدیره اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در ادامه خاطرنشان کرد: محصولات ال‌جی و سامسونگ با گارانتی گلدیران و سام سرویس تا ده سال خدمات و تا ۱۸ ماه گارانتی دریافت خواهند کرد، اما شرکت‌ها مطلقا خدمات محصولاتی که به صورت قاچاق به کشور وارد شده را قبول نمی‌کنند.


 کاهش تولید و افزایش قاچاق
حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی هم در این باره تصریح کرد: دو سال است که شرکت‌های کره‌ای به تبعیت از تحریم‌های آمریکا شرکت‌های ایرانی را تحریم کرده‌اند و در این مدت مواد اولیه، قطعات و اجازه استفاده از لایسنس را به شرکت‌هایی که بر اساس قرارداد با شرکت‌های کره‌ای ال‌جی و سامسونگ در بخش لوازم خانگی سرمایه‌گذاری کرده بودند، ندادند.


وی با بیان این‌که شرکت‌های کره‌ای در شرایط سخت، مردم ایران را تنها گذاشتند، اظهار کرد: شرکت‌های کره‌ای علاوه بر هزینه کردن برای تبلیغات، به صورت سازمان‌یافته از طریق قاچاق بازار ایران را تأمین می‌کردند که این مساله باعث شده بود در رقابت نابرابر، تولیدکنندگان ایرانی را زمینگیر کنند و حقوق دولتی و گمرکی دولت را نیز پرداخت نکنند.


محصولات جایگزین می‌آیند
علیرضا موسوی‌مجد رئیس هیات‌مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران هم با تأیید خروج دو شرکت بزرگ کره‌ای از ایران گفت: در حالی تغییر تابلوهای شرکت کره‌ای سامسونگ از مغازه‌ها آغاز شده که طی هفته‌های آینده نخستین محصولات جایگزین سامسونگ با نام سام وارد بازار می‌شود.


وی با تاکید بر این‌که حرکت کره‌ای‌ها خوب نبود افزود: برکت این کار (خروج سامسونگ و ال‌جی از بازار ایران) برای کشور حرکت در مسیر خودکفایی و ارتقای داخلی‌سازی بود و محصولات یادشده از طریق منابع تأمین خارجی جایگزین با بهترین کیفیت مواد اولیه ساخته می‌شوند.


واکنش کاربران در فضای مجازی
توییت سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سامسونگ و ال جی و خط و نشان کشیدن او برای این برندها در صورت احتمال بازگشت به بازار ایران در آینده،واکنش‌های زیادی داشت.برخی،این اتفاق را نشانه موثر بودن تحریم‌ها دانستند و تلاش کردند ایران بدون ال جی و سامسونگ را با کره شمالی مقایسه کنند.


البته، هم پای همین توییت و هم در فضای مجازی پاسخ این موضوع از سوی کاربران دیگر مطرح شد که این شرکت‌ها با «خوش رقصی» برای امریکا پیش از تنگ شدن تحریم‌های امریکا علیه ایران،بازار کشور را ترک‌ کرده‌اند و زودتر از اینها مستحق چنین پاسخ و واکنشی از سوی ایران بودند.

عده دیگری نیز دلسوزانه هشدار دادند این تصمیم نباید باعث سودجویی احتمالی تولیدکنندگان ایرانی از این انحصار شده و آنچه در صنعت خودرو اتفاق افتاد، در صنعت لوازم خانگی نیز تکرار شود. اما بیشتر واکنش کاربران درباره این موضوع که همراه با کنایه و بازنشر عکس‌هایی از بازگشت برخی برندها به بازار ایران در سال‌های قبل بود، مربوط به این می شد که ایران این‌بار نباید از این تصمیم کوتاه بیاید و در آینده برای آنها فرش قرمز پهن کند. المیرا شریفی مجری و گوینده شبکه خبر زیر همین توییت نوشت:«کاش واقعا بازگشت دوباره سخت بشه،یعنی واقعا راه ندیم». یک‌ کاربر هم نوشت:«لعنت به مدیری که بگذارد سامسونگ به ایران برگردد.» جشن برای بازگشت توتال،پژو و رنو در سال‌های گذشته به بهانه گشایش‌های ناشی از تغییر سیاست خارجی در حالی که این شرکت‌ها در روزهای سختِ مردم، ایران را ترک‌کرده بودند موضوعی بود که عمده کاربران با یادآوری آنها خواستند که این بار عزت خودمان را حفظ کنیم. آیا این اتفاق مقدمه‌ای برای قوت‌گیری صنعت داخلی همراه با کسب رضایت مشتریان ایرانی خواهد بود؟

سابقه بد سامسونگ
در بهمن سال ۱۳۹۶ مسوولان برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی در کره‌جنوبی به بهانه تحریم آمریکا از اعطای گوشی تلفن همراه سامسونگ به ورزشکاران ایرانی خودداری کردند. پس از آن کیم سونگ‌هو سفیر کره جنوبی در تهران توسط محمود فرازنده دستیار وزیر امور خارجه و مدیر کل آسیا و اقیانوسیه به وزارت امور خارجه فراخوانده شد. همچنین محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه کشورمان پس از اقدام غیراخلاقی شرکت سامسونگ در عدم ارائه گوشی سامسونگ به ورزشکاران ایرانی در جریان برگزاری المپیک زمستانی در کره جنوبی در جلسه‌ای به سفیر کره جنوبی در تهران اعلام کرد که اگر کره‌ای‌ها این اقدام خود را جبران نکنند، گوشی خود را که گلکسی اس ۸ بود، تغییر خواهد داد.

منبع: روزنامه جام جم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 43
 • در انتظار بررسی: 17
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  52 5
  باید نخریم؛ یا نباید بخریم! چه مدل تیتر زدنه! یعنی چی باید نخریم؟
  • تصحیح شد IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
   2 3
   چرا باید ال‌جی و سامسونگ بخریم
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  47 12
  انشالله که 1)مسئولان بیدارما بیدارتر باشند و واقعا نزارند این شرکتها دیگه پاشون را داخل ایران بزارند 2)کارخانجات تولیدی از این فرصت برای افزایش فروش و افزایش سهم بازار خودشون استفاده کنند 3)تجار و بازاریان احتکار نکنند 4)بازرسان بشدت نظارت ها را بالاتر ببرند 5)نمایشگاههای دائمی لوازم خانگی ایرانی در هر استان ایجاد بشه 6)عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد 7)بامید خدا یک روز تمام تابلوهای کارخانجات خارجی از خیابانهای تهران و ایران جمع بشه
 • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  49 8
  علاوه بر ال جی و سامسونگ رنو و پژو هم باید بایکوت بشند
  • محمد IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
   3 0
   خوش بحال چینیهای عزیز،،
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  27 1
  سامسونگ همون شرکتی هست که زمان وزیری نعمت زاده وسایل خانگی رو قاچاقی آورد داخل و بعد که کالاهاش رو توقیف کردن به سفارش نعمت زاده (که احتمالا اون هم تحت فشار خود سامسونگ بوده) آزاد شدن.
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  40 1
  بدانند بازگشت به بازار ایران بسیار سخت خواهد بود ؟ تو گفتی و ما باور کردیم تا ظریف را داریم هیچ مشکلی برای اتوبان رفت امد این شرکت وجود ندارد
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  37 6
  من خودم مهندس الکترونیک هستم و از خدام هست محصول ایرانی تولید بشه و کار برای ایرانی ها زیاد بشه ولی این شیوه سرمایه گذاری و کار در صنعت الکترونیک نیست وقتی هیچ تراشه ای در ایران تولید نمیشه اصولا صنعت الکترونیکی هم وجود نداره ساخت تراشه هم نیاز به سرمایه گذاری برحسب چند ده میلیارد دلار داره که هیچ وقت بهش بها داده نشده
  • IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
   4 15
   ما هم بخایم سرمایه گذاری کنیم اونا نمیدن داداش. مرد اون زمان. الان تحریمیم.
  • GB ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
   11 9
   یه سوال اون سیستم کنترلی که در موشک های ایرانی هست چیه ؟
  • علی IR ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
   2 0
   دقیقا منم به عنوان یک مهندس الکترونیک حرفتو کامل قبول دارم ی زمانی صنایع دفاع تراشه های ساده رو تولید می کرد، ولی صرفه اقتصادی نداشت و بیخیالش شد، ولی تراشه های امروزی که داخل ایران هستن تماما ساخت یا مونتاژ چین و تایوانن
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  46 2
  چطور آخه دست خبرنگارها گوشی آمریکای تروریست آیفون 11 هست اما میان به ملت میگن حتی ال جی و سامسونگ نخر .
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  35 10
  سگ تو روح مسئولین اصلاح طلب که دوباره تا زانو جلوی این اجنبی ها خم میشن اونا هم دو روز نشده تف هم کف دستشون نمی اندازن و عزت مردم را هم اگر کوب می کنند
 • ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  18 4
  با این گرونی کی می تونه بخره؟؟؟؟؟؟؟
  • IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
   18 2
   منو شما گدا گشنه ایم. از ما بهترون هستن داداش
 • IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  32 1
  همه به کنار فقط پاراگراف آخر و تهدید شدید الحن ظریف! اگه کره ای ها جبران نکنند گوشیم که سامسونگه عوض میکنم خخخخ
 • IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  20 8
  من میتونم یخچال درست کنم از ال جی بهتر. الان چیلر صنعتی کوچیک با بازده خیلی بالا تولید میکنیم اما بدبختی اینه اگر مثلا من چند میلیارد جذب سرمایه کنم و همین که کارخونه راه اندازی شد با حذف تحریمها و سیل واردات من میمونم و چند ده میلیارد بدهی. راهش اینه دولت بعد از رفع تحریمها هم از ورود کالاهای سامسونگ و ال جی جلوگیری کنه.
  • IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
   24 2
   اولا که شما نمیتونی بگی من محصولاتم از ال جی و سامسونگ بهتره اینو باید مصرف کننده تشخیص بده دوما شما وقتی اجناس با کیفیت و با قیمت مناسب تولید کنی دیگه ترسی از رفع تحریم نداری
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  11 14
  من و فاميلم از امروز بيشتر مي خريم
  • محمد IR ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
   10 1
   تومگر پولشو داری
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  20 0
  هر چیزی که میگید نخرید باید بگید جایگزین در سطح یا یه کم پایین تر چی دارید.این که بشه مث صنعت خودرو هم به ضرر ماس هم ضرر مملکته. آخرش میشه صنعت خودرو که فقط به نفع جیب مدیران صنعت و نماینده های خدوم مجلس اصلاح طلب میشه.
 • علی IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  11 8
  محصولات هوآوی کیفیتش بالاتر از سامسونگ هست ولی متأسفانه تو ایران تبلیغات سامسونگ زیاد بود حداقل تو تلفن های همراهش که اینو ثابت کرده از سامسونگ بهتره فقط این دیگه خدماتشو قطع نکنه
  • محمد IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
   1 1
   بی جهت تبلیغ هواوی رو نکنید هواوی مشکلات زیادی داره درضمن شاید عده ای از مردم از رابط کاربری کپی شده از آیفون، هواوی خوششون نیاد
  • IR ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
   1 1
   گوشیاش که عالین بعدم هوآوی ی شرکت بزرگ هست که اصلا کار تخصصیش تو حوزه مخابرات هست حتی انگلیس برای راه اندازی شبکه 5G از هوآوی کمک خواسته بود منتها تو لوازم خانگی شرکت بوش از همه مارکا بهتره به نظرم
 • IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  22 3
  خودرو سازی داخلی نمونه موفق پیشرفت و جایگزینی محصوله.بعد از ۳۰سال تولید پراید و ....با شروع تحریمها به بن بست رسید.کالاهای خانگی و الکترونیکی و ...پیشکش.
 • IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  9 1
  کشوری واردکنندست که نتونه بسازه یا اینقدر از اجناس خودش مطمئنه که دنبال رقابت کردنه به فکر واردات می افته ، حالا برید کارخونه ارج التماس کردن و عرض غلط کردن.
 • IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  5 1
  خدا خیر بده به بت بزرگ چین.
 • DE ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  8 8
  قدیم ها تلویزیون و یخچال و .. ایرانی بود حالا همه چی شده سامسونگ و ال جی. برای چه اینچنین بازار ایران را تبدیل به قلک محصولات کره ای کرده اند؟
 • بازنشسته (12سال قبل) IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  18 3
  از ابتدا حضور شرکتهای کره ای در ایران مبتنی بر رویکرد غلط و بسیار افراطی و براساس روابط انتفاعی برخی! وبا تضعیف و حذف واحدهای تولیدی که نیازمند حمایت بودند، شکل گرفت.در زمان دولت هاشمی بعنوان کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی اجتماعی در نهاد ریاست جمهوری بر روند انحصاری در آینده و احتمالات فرصت طلبی ها هشدار دادم،ولی گوش شنوایی نبود! و حالا....
 • بازنشسته(اجباری!) IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  8 1
  آقای مهندس عزیزی که سخن از ساخت تراشه ،و آن کسی که اشاره به زمان وزیری نعمت زاده دارند، درست می فرمایند،فقط اشارتی دارم به اینکه چرا کسانیکه به این مسائل در مراکز حساس (مثل نهاد ریاست جمهوری) از ابتدا توجه دقیق عالمانه راهبردی داشتند، نه تنها به گزارشات آنها بهایی داده نشد بلکه حاکمیت جریان دنیاطلب رانت خوار .... بدنبال انزوا یا حذف بهترین نیروها که باحقوق کم بالاترین کیفیت و کارآمدی را داشتند، بودند.وضعیتی که شما در مورد برخی نمایندگان مجلس می بینید، در قوه مجریه نیز بعضا شدیدتر وجود دارد!....جالب است بدانید علیرغم افزایش کارمندان با رویه های مبتنی بر روابط و بدور از کیفیات متناسب و وجود مشکلات، و حتی بکارگیری مجدد نیروهای بی کیفیت بازنشسته، بدلایل مذکور بهیچوجه بسراغ کارشناسان مجرب متعهد قدیمی بازنشسته نمی آیند و حذف و انزوا و محرومیت و عدم انتقال تجارب، یک درد کهنه است؛ والا مطالب صحیح، جدید نیستند
 • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  8 0
  ماشالله که مقامات اکثرا موبایل آمریکایی آیفون ورمیدارن
 • Mahdi GB ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  3 8
  سلام.به نظر من برندای با کیفیت ترس از سامسونگ مثل تلفن همراه وجود داره که بخوایم.سامسونگ بخریم.مثل نوکیا
 • تیمسار US ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  5 9
  باید جلو رجیستر گوشی های سامسونگ و آل جی گرفته بشه
 • حامد IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  1 8
  من میخواهم گوشی سامسونگ بخرم اما با این حرکت کره ای ها از برند چینی خرید میکنم.و مطمئن این کارم به اندازه خودش اثر داره .
 • کاوه IR ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
  0 0
  وسایل از شرکت ارج و آزمایش می خریم آه ببخشد نمی دانستم این شرکت ها بسته شده اشتباه لپی بود
 • محسن IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
  0 0
  من کسی هستم که در موقع تحریم چندین طرح را که تا حالا تو ایران تولید نشده و نیاز صنعت و اتوماسیون هست را ارایه کردم و تو دست دارم ولی متاسفانه این حمایت ها که دم می زنن همه واسه دل خوشی هست . تو کشوری که مسولین خودشون از دلالی به جایگاهی رسیدن هیچ وقت تولید به جایی نمیرسه . اگر هم الان یه شعار حمایت از تولید میزنن مجوریه و فردا که تحریم برداشته بشه باز تولید کننده را با واردات بی جا بچاره مکنن . فقط دلال تو این مملکت خوب حمایت میشه و مالیات هم نمیده.
 • IR ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
  0 0
  ازدواج را صفر گردش اقتصاد را صفر .و دروغ و فریب و نیرنگ و دزدی و فرار شرکت های تولید کار و صنعت را به کمال رسانده اید و جنس ها بقدر گران شده که مردم درمانده شده اند و آنوقت یک سری ایادی اطلاعاتی و دروغ پرداز به جامعه تلقین باید و نباید های حکومت مردم کش را ارائه می دهند
 • IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
  0 0
  چشم، بجاش بوش و دوو قاچاقی می خریم.
 • ناشناس IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
  0 0
  این کشورها میدونید در ایران دزد .وطن فروش.غرب زده وجود داره.قبل از آمدن کره ای ها ما داشتیم .از لوازم ایرانی استفاده میکردیم.مثل .ارج.ازمابش.پارس.وغیره.شما این خاک سر مردم ریختید وانها رو بیچاره کردید .بازم مدتی دیگه با رشوه میان.
 • IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
  2 0
  تو بگو نخریو ولی ما قطعا بیشتر میخریم هیچ چیز دیگه رو هم جایگزین نمیکنیم
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
  0 0
  هر چی خودرو سازان مشتری مدار بودند لوازم خانگی نم هست
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
  1 0
  زر مفت نزن
 • IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
  3 0
  بر اساس تجربیات قبلی متاسفانه محصولات جایگزین بی کیفیت و بنجل خواهند بود.