پناهجویان

بررسی‌های جدید نشان می‌دهد حضور پناهجویان در مکزیک به دلیل سیاست‌های مهاجرتی آمریکا سبب می‌شود تا آنان با معضل‌هایی مانند آدم ربایی، قاچاق انسان و استثمار جنسی به شکا گسترده‌ای مواجه شوند.

به گزارش مشرق، یک موسسه خیریه پزشکی می‎گوید مهاجران کشورهای آمریکای مرکزی به آمریکا، در جریان پروسه مهاجرت خود ربوده شده، مورد تجاوز قرار گرفته یا قاچاق می‌شوند.

به گزارش تامسون رویترز، ۸۰ درصد از مهاجران کشورهای آمریکای مرکزی به آمریکا که در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ در مکزیک تحت درمان قرار گرفتند، در «نوو لاردو» مکزیک قربانی خشونت از جمله آدم ربایی شده اند؛ این آمار، قربانیان «ریو گرانده» آمریکا را شامل نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:

واکسن آنفلوانزا؛ لاکچری و فقط برای آمریکایی‌ها!

مرگ جوان ۳۲ ساله در بازداشت مأموران مرزی آمریکا

یک موسسه خیریه پزشکی که به مهاجران خدمات پزشکی و روان درمانی ارائه می‌کند، تاکید کرد: «مهاجران کشورهای آمریکای مرکزی در جریان مهاجرت به آمریکا متحمل خشونت می‌شوند و با آن‌ها به گونه‌ای رفتار می‌شود که گویا آن‌ها انسان نیستند.»

این در حالی است که دولت آمریکا تاکنون ۵۷ هزار مهاجر غیر مکزیکی را به مکزیک فرستاده است؛ این اقدام با این بهانه توجیه می‌شود که این افراد در زمان بررسی درخواست پناهجویی نباید در آمریکا حضور داشته باشند؛ از سوی دیگر آمریکا ظرفیت پذیرش پناهجو را کاهش داده و تعداد درخواست‌های پناهجویی روزانه را کاهش داده است.

سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا مدعی شده برنامه نگهداری از پناهجویان در مکزیک براساس پروتکل‌های امضا شده میان دو کشور بوده و ۵۷ هزار مهاجر غیرمکزیکی بر این اساس به مکزیک فرستاده می‌شوند.

در ماه سپتامبر از هر ۴۱ بیماری که در «نوو لاردو» مکزیک در انتظار دوره بررسی پرونده پناهجویی آمریکا بودند، ۱۴ نفر اعلام کردند اخیرا ربوده شده اند.

براساس یافته‌های موسسه خیریه پزشکی مذکور، تقریبا ۷۸ درصد از ۳۷۰۰ بیماری که در مکزیک در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ مورد درمان قرار گرفتند، علائم مواجهه با خشونت اعم از تجاوز، خشونت جنسی و شکنجه را نشان داده اند.

برخی از این افراد اعلام کردند به مدت طولانی به بیگاری، سوءاستفاده جنسی یا کار در باندهای جنایتکار در مکزیک به کار گرفته شده بودند. تقریبا از هر چهار زن مهاجر یک نفر در جریان مهاجرت خود خشونت جنسی را تجربه کرده اند.
 
گزارش‌های حقوق بشری نشان می‌دهد تنها در ماه اکتبر بیش از ۳۴۰ مورد گزارش عمومی از تجاوز، آدم ربایی و شکنجه در میان حوادثی بوده که مهاجران در مکزیک به دلیل انتظار برای دادگاه تجربه کردند.

باید توجه داشت که بحران مهاجرت محدود به موضوع مذکور نشده و گستره وسیعی از حوادث ناگوار را در بر می‌گیرد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

- مرگ در بازداشتگاه‌های مهاجران آمریکا: در سال مالی ۲۰۲۰ که از اکتبر ۲۰۱۹ آغاز شده تاکنون ۵ مهاجر در بازداشتگاه مهاجران آمریکا جان خود را از دست داده اند. شمار مهاجران بازداشت شده در آمریکا در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» و در پی اتخاذ سیاست «تحمل صفر» به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.

- افزایش شمار بازداشت شدگان: اداره مهاجرت و گمرک آمریکا در سال گذشته ۵۱۰۸۵۴ مهاجر را دستگیر کرد؛ تعداد مهاجران دستگیرشده در سال ۲۰۱۸، رقم ۳۹۶۴۴۸ نفر بوده است؛ دولت آمریکا همچنین در سال‌های اخیر بازداشتگاه‌های مهاجران را در جنوب این کشور افزایش داده و اداره آن‌ها را به شرکت‌های امنیتی خصوصی واگذار کرد.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس