قاسم سلیمانی نمایه حاج قاسم سلیمانی

امروز قرارگاه حسین‌بن‌علی، ایران است. بدانید جمهوری اسلامی حرم است و این حرم اگر ماند، دیگر حرم‌ها می مانند. اگر دشمن، این حرم را از بین برد، حرمی باقی نمی‌ماند.

به گزارش مشرق، متن کامل وصیت‌نامه الهی سیاسی سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی با عنوان «میثاق‌نامه مکتب حاج قاسم» منتشر شد.

بسم الله الرحمن الرحیم

شهادت میدهم به اصول دین

اشهد أن لا اله الّا الله و اشهد أنّ محمداً رسول الله و اشهد أنّ امیرالمؤمنین علی‌بن‌ابی‌طالب و اولاده المعصومین اثنی‌عشر ائمتنا و معصومین‌نا حجج الله.

شهادت میدهم که قیامت حق است. قرآن حق است. بهشت و جهنّم حق است. سؤال و جواب حق است. معاد، عدل، امامت، نبوّت حق است.

خدایا! تو را سپاس میگویم بخاطر نعمتهایت

خداوندا ! تو را سپاس که مرا صلب به صلب، قرن به قرن، از صلبی به صلبی منتقل کردی و در زمانی اجازه ظهور و وجود دادی که امکان درک یکی از برجسته‌ترین اولیائت را که قرین و قریب معصومین است، عبد صالحت خمینی کبیر را درک کنم و سرباز رکاب او شوم. اگر توفیق صحابه رسول اعظمت محمد مصطفی را نداشتم و اگر بی‌بهره بودم از دوره مظلومیت علی‌بن‌ابی‌طالب و فرزندان معصوم و مظلومش، مرا در همان راهی قرار دادی که آنها در همان مسیر، جان خود را که جان جهان و خلقت بود، تقدیم کردند.

خداوندا ! تو را شکرگزارم که پس از عبد صالحت خمینی عزیز، مرا در مسیر عبد صالح دیگری که مظلومیتش اعظم است بر صالحیتش، مردی که حکیم امروز اسلام و تشیّع و ایران و جهان سیاسی اسلام است، خامنه ای عزیز ــ که جانم فدایِ جان او باد ــ قرار دادی.

پروردگارا ! تو را سپاس که مرا با بهترین بندگانت در هم آمیختی

و درک بوسه بر گونه های بهشتی آنان و استشمام بوی عطر الهی آنان را ــ یعنی مجاهدین و شهدای این راه ــ به من ارزانی داشتی.

خداوندا ! ای قادر عزیز و ای رحمان رزّاق، پیشانی شکر شرم بر آستانت میسایم که مرا در مسیر فاطمه اطهر و فرزندانش در مذهب تشیّع ـ عطر حقیقی اسلام ـ قرار دادی و مرا از اشک بر فرزندان علی بن ابیطالب و فاطمه اطهر بهره مند نمودی؛ چه نعمت عظمایی که بالاترین و ارزشمندترین نعمت هایت است؛ نعمتی که در آن نور است، معنویت، بیقراری که در درون خود بالاترین قرارها را دارد، غمی که آرامش و معنویت دارد.

خداوندا ! تو را سپاس که مرا از پدر و مادر فقیر، اما متدیّن و عاشق اهلبیت و پیوسته در مسیر پاکی بهره مند نمودی. از تو عاجزانه میخواهم آنها را در بهشتت و با اولیائت قرین کنی و مرا در عالم آخرت از درک محضرشان بهرهمند فرما.

خدایا! به عفو تو امید دارم

ای خدای عزیز و ای خالق حکیم بی همتا ! دستم خالی است و کوله پشتی سفرم خالی، من بدون برگ و توشه ای به امید ضیافتِ عفو و کرم تو می آیم. من توشه ای برنگرفته ام؛ چون فقیر [را] در نزد کریم چه حاجتی است به توشه و برگ؟!

سارُق، چارُقم پر است از امید به تو و فضل و کرَم تو؛ همراه خود دو چشم بسته آورده ام که ثروت آن در کنار همه ناپاکی ها، یک ذخیره ارزشمند دارد و آن گوهر اشک بر حسین فاطمه است؛ گوهر اشک بر اهلبیت است؛ گوهر اشک دفاع از مظلوم، یتیم، دفاع از محصورِ مظلوم در چنگ ظالم.

خداوندا ! در دستان من چیزی نیست؛ نه برای عرضه [چیزی دارند] و نه قدرت دفاع دارند، اما در دستانم چیزی را ذخیره کردهام که به این ذخیره امید دارم و آن روان بودن پیوسته به سمت تو است. وقتی آنها را به سمتت بلند کردم، وقتی آنها را برایت بر زمین و زانو گذاردم، وقتی سلاح را برای دفاع از دینت به دست گرفتم؛ اینها ثروتِ دست من است که امید دارم قبول کرده باشی. خداوندا ! پاهایم سست است. رمق ندارد. جرأت عبور از پلی که از جهنّم عبور میکند، ندارد.

من در پل عادی هم پاهایم می‌لرزد، وای بر من و صراط تو که از مو نازکتر است و از شمشیر بُرندهتر؛ اما یک امیدی به من نوید میدهد که ممکن است نلرزم، ممکن است نجات پیدا کنم. من با این پاها در حَرَمت پا گذارده ام و دورِ خانه ات چرخیده ام و در حرم اولیائت در بین الحرمین حسین و عباست آنها را برهنه دواندم و این پاها را در سنگرهای طولانی، خمیده جمع کردم و در دفاع از دینت دویدم، جهیدم، خزیدم، گریستم، خندیدم و خنداندم و گریستم و گریاندم؛ افتادم و بلند شدم. امید دارم آن جهیدن ها و خزیدن ها و به حُرمت آن حریم ها، آنها را ببخشی.

خداوندا ! سر من، عقل من، لب من، شامّه من، گوش من، قلب من، همه اعضا و جوارحم در همین امید به سر می برند؛ یا ارحم الراحمین! مرا بپذیر؛ پاکیزه بپذیر؛ آنچنان بپذیر که شایسته دیدارت شوم. جز دیدار تو را نمی‌خواهم، بهشت من جوار توست، یا الله!

خدایا! از کاروان دوستانم جامانده‌ام

خداوند، ای عزیز! من سالها است از کاروانی به جا ماندهام و پیوسته کسانی را به سوی آن روانه میکنم، اما خود جا ماندهام، اما تو خود میدانی هرگز نتوانستم آنها را از یاد ببرم. پیوسته یاد آنها، نام آنها، نه در ذهنم بلکه در قلبم و در چشمم، با اشک و آه یاد شدند.

عزیز من! جسم من در حال علیل شدن است. چگونه ممکن [است] کسی که چهل سال بر درت ایستاده است را نپذیری؟ خالق من، محبوب من، عشق من که پیوسته از تو خواستم سراسر وجودم را مملو از عشق به خودت کنی؛ مرا در فراق خود بسوزان و بمیران.

عزیزم! من از بیقراری و رسواییِ جاماندگی، سر به بیابانها گذاردهام؛ من به امیدی از این شهر به آن شهر و از این صحرا به آن صحرا در زمستان و تابستان میروم. کریم، حبیب، به کَرَمت دل بستهام، تو خود میدانی دوستت دارم. خوب میدانی جز تو را نمیخواهم. مرا به خودت متصل کن.

خدایا وحشت همهی وجودم را فرا گرفته است. من قادر به مهار نفس خود نیستم، رسوایم نکن. مرا به حُرمت کسانی که حرمتشان را بر خودت واجب کرده ای، قبل از شکستن حریمی که حرم آنها را خدشه دار میکند، مرا به قافله ای که به سویت آمدند، متصل کن.

معبود من، عشق من و معشوق من، دوستت دارم. بارها تو را دیدم و حس کردم، نمیتوانم از تو جدا بمانم. بس است، بس. مرا بپذیر، اما آنچنان که شایسته تو باشم.

خطاب به برادران و خواهران مجاهدم...

خواهران و برادران مجاهدم در این عالم، ای کسانی که سرهای خود را برای خداوند عاریه داده اید و جانها را بر کف دست گرفته و در بازار عشق بازی به سوق فروش آمده اید، عنایت کنید: جمهوری اسلامی، مرکز اسلام و تشیّع است.

امروز قرارگاه حسین بن علی، ایران است. بدانید جمهوری اسلامی حرم است و این حرم اگر ماند، دیگر حرم ها میمانند. اگر دشمن، این حرم را از بین برد، حرمی باقی نمیماند، نه حرم ابراهیمی و نه حرم محمّدی(ص).

برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل و منصوب شرعی و فقهی به معصوم. خوب میدانید منزّه ترین عالِم دین که جهان را تکان داد و اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما که به عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید.

خیمه، خیمهی رسول الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است. دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمیماند؛ قرآن آسیب میبیند.

خطاب به برادران و خواهران ایرانی...

برادران و خواهران عزیز ایرانی من، مردم پر افتخار و سربلند که جان من و امثال من، هزاران بار فدای شما باد، کما اینکه شما صدها هزار جان را فدای اسلام و ایران کردید؛ از اصول مراقبت کنید. اصول یعنی ولیّ فقیه، خصوصاً این حکیم، مظلوم، وارسته در دین، فقه، عرفان، معرفت؛ خامنه‌ای عزیز را عزیزِ جان خود بدانید. حرمت او را حرمتِ مقدسات بدانید.

برادران و خواهران، پدران و مادران، عزیزان من!

جمهوری اسلامی، امروز سربلندترین دوره خود را طی میکند. بدانید مهم نیست که دشمن چه نگاهی به شما دارد. دشمن به پیامبر شما چه نگاهی داشت و [دشمنان] چگونه با پیامبر خدا و اولادش عمل کردند، چه اتهاماتی به او زدند، چگونه با فرزندان مطهر او عمل کردند؟ مذمت دشمنان و شماتت آنها و فشار آنها، شما را دچار تفرقه نکند.

بدانید که میدانید مهمترین هنر خمینی عزیز این بود که اوّل اسلام را به پشتوانه ایران آورد و سپس ایران را در خدمت اسلام قرار داد. اگر اسلام نبود و اگر روح اسلامی بر این ملت حاکم نبود، صدام چون گرگ درندهای این کشور را میدرید؛ آمریکا چون سگ هاری همین عمل را میکرد، اما هنر امام این بود که اسلام را به پشتوانه آورد؛ عاشورا و محرّم، صفر و فاطمیه را به پشتوانه این ملت آورد. انقلابهایی در انقلاب ایجاد کرد. به این دلیل در هر دوره هزاران فداکار جان خود را سپر شما و ملت ایران و خاک ایران و اسلام نمودهاند و بزرگترین قدرتهای مادی را ذلیل خود نمودهاند. عزیزانم، در اصول اختلاف نکنید.

شهدا، محور عزّت و کرامت همه ما هستند؛ نه برای امروز، بلکه همیشه اینها به دریای واسعه خداوند سبحان اتصال یافته اند. آنها را در چشم، دل و زبان خود بزرگ ببینید، همانگونه که هستند. فرزندانتان را با نام آنها و تصاویر آنها آشنا کنید. به فرزندان شهدا که یتیمان همه شما هستند، به چشم ادب و احترام بنگرید. به همسران و پدران و مادران آنان احترام کنید، همانگونه که از فرزندان خود با اغماض میگذرید، آنها را در نبود پدران، مادران،همسران و فرزندان خود توجه خاص کنید.

نیروهای مسلّح خود را که امروز ولیّ فقیه فرمانده آنان است، برای دفاع از خودتان، مذهبتان، اسلام و کشور احترام کنید و نیروهای مسلح می بایست همانند دفاع از خانه ی خود، از ملت و نوامیس و ارضِ آن حفاظت و حمایت و ادب و احترام کنند و نسبت به ملت همانگونه که امیرالمؤمنین مولای متقیان فرمود، نیروهای مسلح می بایست منشأ عزت ملت باشد و قلعه و پناهگاه مستضعفین و مردم باشد و زینت کشورش باشد.

خطاب به مردم عزیز کرمان...

نکته ای هم خطاب به مردم عزیز کرمان دارم؛ مردمی که دوست داشتنی اند و در طول 8 سال دفاع مقدس بالاترین فداکاری ها را انجام دادند و سرداران و مجاهدین بسیار والامقامی را تقدیم اسلام نمودند. من همیشه شرمنده آنها هستم.

هشت سال به خاطر اسلام به من اعتماد کردند؛ فرزندان خود را در قتل گاه ها و جنگ های شدیدی چون کربلای5، والفجر8، طریق القدس، فتح المبین، بیت المقدس و... روانه کردند و لشکری بزرگ و ارزشمند را به نام و به عشق امام مظلوم حسین بن علی به نام ثارالله، بنیانگذاری کردند. این لشکر همچون شمشیری برنده، بارها قلب ملتمان و مسلمانها را شاد نمود و غم را از چهره آنها زدود.

عزیزان! من بنا به تقدیر الهی امروز از میان شما رفته ام. من شما را از پدر و مادرم و فرزندان و خواهران و برادران خود بیشتر دوست دارم، چون با شما بیشتر از آنها بودم؛ ضمن اینکه من پاره تن آنها بودم و آنها پاره وجود من، اما آنها هم قبول کردند من وجودم را نذر وجود شما و ملت ایران کنم.

دوست دارم کرمان همیشه و تا آخر با ولایت بماند. این ولایت، ولایت علی بن ابی طالب است و خیمه او خیمه حسین فاطمه است. دور آن بگردید. با همه شما هستم. میدانید در زندگی به انسانیت و عاطفه ها و فطرت ها بیشتر از رنگ های سیاسی توجه کردم. خطاب من به همه شما است که مرا از خود میدانید، برادر خود و فرزند خود میدانید.

وصیت میکنم اسلام را در این برهه که تداعی یافته در انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی است، تنها نگذارید. دفاع از اسلام نیازمند هوشمندی و توجه خاص است. در مسائل سیاسی آنجا که بحث اسلام، جمهوری اسلامی، مقدّسات و ولایت فقیه مطرح میشود، اینها رنگ خدا هستند؛ رنگ خدا را بر هر رنگی ترجیح دهید.

خطاب به خانواده شهدا...

فرزندانم، دختران و پسرانم، فرزندان شهدا، پدران و مادران باقیمانده از شهدا، ای چراغهای فروزان کشور ما، خواهران و برادران و همسران وفادار و متدینه شهدا ! در این عالم، صوتی که روزانه من میشنیدم و مأنوس با آن بودم و همچون صوت قرآن به من آرامش میداد و بزرگترین پشتوانه معنوی خود میدانستم، صدای فرزندان شهدا بود که بعضاً روزانه با آن مأنوس بودم؛ صدای پدر و مادر شهدا بود که وجود مادر و پدرم را در وجودشان احساس میکردم.

عزیزانم! تا پیشکسوتان این ملتید، قدر خودتان را بدانید. شهیدتان را در خودتان جلوه گر کنید، به طوری که هر کس شما را می بیند، پدر شهید یا فرزند شهید را، بعینه خودِ شهید را احساس کند، با همان معنویت، صلابت و خصوصیت.

خواهش میکنم مرا حلال کنید و عفو نمایید. من نتوانستم حق لازم را پیرامون خیلی از شماها و حتی فرزندان شهیدتان اداء کنم، هم استغفار می‌کنم و هم طلب عفو دارم.

دوست دارم جنازه ام را فرزندان شهدا بر دوش گیرند، شاید به برکت اصابت دستان پاک آنها بر جسدم، خداوند مرا مورد عنایت قرار دهد.

خطاب به سیاسیون کشور...

نکته ای کوتاه خطاب به سیاسیون کشور دارم: چه آنهایی [که] اصلاح طلب خود را مینامند و چه آنهایی که اصولگرا. آنچه پیوسته در رنج بودم اینکه عموماً ما در دو مقطع، خدا و قرآن و ارزشها را فراموش میکنیم، بلکه فدا میکنیم.

عزیزان، هر رقابتی با هم میکنید و هر جدلی با هم دارید، اما اگر عمل شما و کلام شما یا مناظره هایتان بهنحوی تضعیف کننده دین و انقلاب بود، بدانید شما مغضوب نبی مکرم اسلام و شهدای این راه هستید؛ مرزها را تفکیک کنید. اگر می خواهید با هم باشید، شرط با هم بودن، توافق و بیان صریح حول اصول است. اصول، مطوّل و مفصّل نیست. اصول عبارت از چند اصل مهم است:

    1- اول آنها، اعتقاد عملی به ولایت فقیه است؛ یعنی این که نصیحت او را بشنوید، با جان و دل به توصیه و تذکرات او به عنوان طبیب حقیقی شرعی و علمی، عمل کنید. کسی که در جمهوری اسلامی میخواهد مسئولیتی را احراز کند، شرط اساسی آن [این است که] اعتقاد حقیقی و عمل به ولایت فقیه داشته باشد. من نه میگویم ولایت تنوری و نه میگویم ولایت قانونی؛ هیچ یک از این دو، مشکل وحدت را حل نمیکند؛ ولایت قانونی، خاصّ عامه مردم اعم از مسلم و غیر مسلمان است، اما ولایت عملی مخصوص مسئولین است که میخواهند بار مهم کشور را بر دوش بگیرند، آن هم کشور اسلامی با این همه شهید.

    2- اعتقاد حقیقی به جمهوری اسلامی و آنچه مبنای آن بوده است؛ از اخلاق و ارزشها تا مسئولیتها؛ چه مسئولیت در قبال ملت و چه در قبال اسلام.

    3- به کارگیری افراد پاکدست و معتقد و خدمتگزار به ملّت، نه افرادی که حتی اگر به میز یک دهستان هم برسند خاطره ی خانه ای سابق را تداعی می کنند.

    4- مقابله با فساد و دوری از فساد و تجمّلات را شیوه خود قرار دهند.

    5- در دوره حکومت و حاکمیت خود در هر مسئولیتی، احترام به مردم و خدمت به آنان را عبادت بداند و خود خدمتگزار واقعی، توسعه گر ارزشها باشد، نه با توجیهات واهی، ارزش ها را بایکوت کند.

مسئولین همانند پدران جامعه می بایست به مسئولیت خود پیرامون تربیت و حراست از جامعه توجه کنند، نه با بی مبالاتی و به خاطر احساسات و جلب برخی از آراء احساسی زودگذر، از اخلاقیاتی حمایت کنند که طلاق و فساد را در جامعه توسعه دهد و خانواده ها را از هم بپاشاند.

حکومت ها عامل اصلی در استحکام خانواده و از طرف دیگر عامل مهم از هم پاشیدن خانواده هستند. اگر به اصول عمل شد، آن وقت همه در مسیر رهبر و انقلاب و جمهوری اسلامی هستند و یک رقابت صحیح بر پایه همین اصول برای انتخاب اصلح صورت میگیرد.

خطاب به برادران سپاهی و ارتشی...

کلامی کوتاه خطاب به برادران سپاهی عزیز و فداکار و ارتشیهای سپاهی دارم: ملاک مسئولیتها را برای انتخاب فرماندهان، شجاعت و قدرتِ اداره بحران قرار دهید. طبیعی است به ولایت اشاره نمیکنم، چون ولایت در نیروهای مسلح جزء نیست، بلکه اساس بقای نیروهای مسلح است. این شرط خلل ناپذیر میباشد.

نکته دیگر، شناخت بهموقع از دشمن و اهداف و سیاستهای او و اخذ تصمیم بهموقع و عمل به موقع؛ هریک از اینها اگر در غیر وقت خود صورت گیرد، بر پیروزی شما اثر جدّی دارد.

خطاب به علما و مراجع معظم

سخنی کوتاه از یک سرباز 40 ساله در میدان به علمای عظیم الشأن و مراجع گرانقدر که موجب روشنایی جامعه و سبب زدودن تاریکی ها هستند، خصوصاً مراجع عظام تقلید.

سربازتان از یک برج دیده بانی، دید که اگر این نظام آسیب ببیند، دین و آنچه از ارزش های آن [که] شما در حوزه ها استخوان خُرد کرده اید و زحمت کشیده اید، از بین میرود. این دوره ها با همه دوره ها متفاوت است. این بار اگر مسلّط شدند، از اسلام چیزی باقی نمیماند.

راه صحیح، حمایت بدون هر گونه ملاحظه از انقلاب، جمهوری اسلامی و ولیّ فقیه است. نباید در حوادث، دیگران شما را که امید اسلام هستید به ملاحظه بیندازند.

همه ی شما امام را دوست داشتید و معتقد به راه او بودید. راه امام مبارزه با آمریکا و حمایت از جمهوری اسلامی و مسلمانان تحت ستم استکبار، تحت پرچم ولیّ‌فقیه است.من با عقل ناقص خود میدیدم برخی خنّاسان سعی داشتند و دارند که مراجع و علماء مؤثر در جامعه را با سخنان خود و حالت حق به جانبی به سکوت و ملاحظه بکشانند.

حق واضح است؛ جمهوری اسلامی و ارزشها و ولایت فقیه میراث امام خمینی (ره) هستند و می‌بایست مورد حمایت جدی قرار گیرند. من حضرت آیت الله العظمی خامنه ای را خیلی مظلوم و تنها میبینم. او نیازمند همراهی و کمک شماست و شما حضرات معظّم با بیانتان و دیدارهایتان و حمایت هایتان با ایشان می بایست جامعه را جهت دهید. اگر این انقلاب آسیب دید، حتی زمان شاه ملعون هم نخواهد بود، بلکه سعی استکبار بر الحادگری محض و انحراف عمیق غیر قابل برگشت خواهد بود.

دست مبارکتان را میبوسم و عذرخواهی میکنم از این بیان، اما دوست داشتم در شرف یابیهای حضوری به محضرتان عرض کنم که توفیق حاصل نشد.

سربازتان و دست بوستان

از همه طلب عفو دارم

از همسایگانم و دوستانم و همکارانم طلب بخشش و عفو دارم. از رزمندگان لشکر ثارالله و نیروی باعظمت قدس که خار چشم دشمن و سدّ راه او است، طلب بخشش و عفو دارم؛ خصوصاً از کسانی که برادرانه به من کمک کردند.

نمیتوانم از حسین پورجعفری نام نبرم که خیرخواهانه و برادرانه مرا مثل فرزندی کمک میکرد و مثل برادرانم دوستش داشتم. از خانواده ایشان و همه برادران رزمنده و مجاهدم که به زحمت انداختمشان عذرخواهی می‌کنم. البته همه برادران نیروی قدس به من محبّت برادرانه داشته و کمک کردند و دوست عزیزم سردار قاآنی که با صبر و متانت مرا تحمل کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 57
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  چقدر توصیه به پیروی عملی از ولایت فقیه و شخص رهبری کردند در جای جای وصیت نامه به ویژه به مردم و افراد مسئول در رده های مختلف به علما و به نیروهای مسلح ان شا الله همانطور که برای شهید بزرگ اسلام عزاداری کردیم به وصیت ایشون هم صادقانه عمل کنیم
  • IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
   چندین بار از مظلومیت رهبری و تنها بودنشان گفت و دلمان را شکست .
 • نام IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  لعنت بر خاندان منحوس . دزد و بدکاره پهلوی . لعنت بر رضا پهلوی لوده . لومپن مفت خور و الدنگ . لعنت بر سلطنت طلبان بیشرف پست فطرت .
 • رضا IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  بسم رب الشهدا و صدیقین با جان و دل خواندم ، تدبر نمودم ، عشق ورزیدم ، به داشتن سرداری چنین مباحات کردم ، از حیف و افسوس گذشته است. داشته هایمان را پاسدارم و شاکرم به وجود ولی فقیه زمان امام خامنه ای و تا آخرین قطره وجود با تمام وجود گوش به فرمان ولی که عین خواست سردار عزیزمان بود. و در نهایت الحمدالله رب العالمین.
 • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  سردار در قلبهای ما تا ابد هستی نیروهای مقاومت تازه راه شما را بهتر شناختند و همه قاسم سلیمانی شده اند هر فرد آزادی خواهی این را می داند این مکتب سبب انفجار نور در همه عالم می شود شهادت شما لرزه بر دل طاغوت انداخت و درخت های میوه تازه به ثمر نشسته و در حال گسترش است
 • محمد IR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  چرا این غم را پایانی نیست بخدا هر وقت تصویر سردارو میبینم داغون میشم مظلوم بودی مثل اربابت امام حسین :(
 • IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  ای وای بر مظلومیت رهبری ...ای وای بر غم نبودنت
 • IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  حاجی جونم اینو خوندم بیشتر دلم تنگ شد برات که پدر من.
 • چکامه ادیب IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  ای شهید ای آنکه بر کرانه ازلی و ابدی وجود بر نشسته ای، دستی برآر و ما قبرستان نشینان عادات سخیف را نیز از این منجلاب بیرون کش
 • چکامه ادیب IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  پروردگارا سردار شهید ما را در جوار رحمت خود سکنی ده و با انبیا محشور کن
 • چکامه ادیب IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  پندار ما این است که شهدا رفته اند و ما مانده ایم اما حقیقت آن است که زمان ما را با خود برده و شهدا مانده اند
 • چکامه ادیب IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  عالم محضر شهداست، اما کو محرمی که این حضور را دریابد و در برابر این خلاء ظاهری خود را نبازد
 • IR ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  شهدا شرمنده ایم ...ولی ان شاءالله و به توفیق الهی تا زنده ایم پشتیبان رهبرمون میمانیم تا پرچم این انقلاب را به دست صاحب اصلی اش امام زمان ارواحنا فداه تقدیم نماید...شادی روح مطهر و پر فتوح شهدا فاتحه مع صلوات...اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
 • چکامه ادیب IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  شهدا، اصحاب آخرالزمانی سیدالشهداء علیه السلام هستند. پیام آن ها عشق و اطاعت است و وفاداری.
 • چکامه ادیب IR ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  ای شقایق های آتش گرفته، دل خونین ما شقایقی است که داغ شهادت شما را بر خود دارد، آیا آن روز نیز خواهد رسید که بلبلی دیگر در وصف ما سرود شهادت بسراید؟
 • چکامه ادیب IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  در عالم رازی است که جز به بهای خون فاش نمی شود
 • IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  با حضور این همه علما و مراجع ، حاج قاسم ، رهبری را تنها و مظلوم می دید بسیار ناراحت کننده بود و دل ما شکسته شد از این غم بزرگ . ان شاالله علما و مراجع صدای زنگ خطر را شنیده باشند و به وصیت سردار شهید عمل کنند .
 • چکامه ادیب IR ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  اگر شهید نباشد خورشید طلوع نمی کند و زمستان سپری نمی شود، اگر شهید نباشد چشمه های اشک می خشکد، قلب ها سنگ می شود و دیگر نمی شکند و سرنوشت انسان به شب تاریک شقاوت و زمستان سرد قساوت انتها می گیرد و امید صبح و انتظار بهار در سراب یأس گم می‌شود.
 • مهدی IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  درود خدا بر امام حسین (ع) و یاران شهیدش چه در عاشورای سال 61 و چه در عاشوراهای طول تاریخ؛ نگاهی به این وصیت نامه نشان می دهد که ایشان به درستی مرز میان حق و باطل را تشخیص داده اند و هیچ گاه گرفتار توصیه های به ظاهر خیرخواهانه صاحبان زر و زور نشده اند و هیچگاه نگاه حزبی و جناحی نداشته اند. ای کاش سیاسیون و طلاب و مراجع، چند بار این وصیت نامه را از ابتدا تا انتها بخوانند و به اصطلاح کلاه خود را کمی بالاتر بگذارند و ببینند مواضع ایشان، تا چه حد در راستای مواضع ولایت فقیه بوده و هست... امروز خیمه جمهوری اسلامی، خیمه رسول الله (ص) است... امروز خیمه جمهوری اسلامی، خیمه امام حسین (ع) است... این گوی و این میدان... ادعای بودن با امام حسین (ع) به حرف نیست برادران و خواهران عزیز... به عمل است.. امروز عمل ما، درست کار کردن ما برای ساختن کشوری قوی و عزتمند است... چیزی که قاسم عزیز، در عمل به ما نشان داد.
 • مهدی IR ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  درود خدا بر امام حسین (ع) و یاران شهیدش چه در عاشورای سال 61 و چه در عاشوراهای طول تاریخ؛ نگاهی به این وصیت نامه نشان می دهد که ایشان به درستی مرز میان حق و باطل را تشخیص داده اند و هیچ گاه گرفتار توصیه های به ظاهر خیرخواهانه صاحبان زر و زور نشده اند و هیچگاه نگاه حزبی و جناحی نداشته اند. ای کاش سیاسیون و طلاب و مراجع، چند بار این وصیت نامه را از ابتدا تا انتها بخوانند و به اصطلاح کلاه خود را کمی بالاتر بگذارند و ببینند مواضع ایشان، تا چه حد در راستای مواضع ولایت فقیه بوده و هست... امروز خیمه جمهوری اسلامی، خیمه رسول الله (ص) است... امروز خیمه جمهوری اسلامی، خیمه امام حسین (ع) است... این گوی و این میدان... ادعای بودن با امام حسین (ع) به حرف نیست برادران و خواهران عزیز... به عمل است.. امروز عمل ما، درست کار کردن ما برای ساختن کشوری قوی و عزتمند است... چیزی که قاسم عزیز، در عمل به ما نشان داد.
 • چکامه ادیب IR ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  در ملاء اعلی کسی جز شهید زنده نیست و حیات دیگران اگر هم باشد به طفیلی شهداست.
 • چکامه ادیب IR ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  شهدا مثل آیه های قرآن مقدسند، تقدس آیه های قرآن به این است که حکایت از حق دارند و شهدا نیز
 • علی IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  ای خدااااااااااا
 • چکامه ادیب IR ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  حیات عند رب نقطه پایانی معراج بشریت است که به آن مقام جز با شهادت دست نمی توان یافت.
 • چکامه ادیب IR ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  نباید اجازه دهیم که منافقان داخل حکومت این انقلاب مقدس را منحرف کنند و به خون شهدا خیانت کنند
 • IR ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  روحشان شاد. کاش این وصیت نامه رو همه بخوانند و به ان عمل کنند.
 • چکامه ادیب IR ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  چقدر متن این وصیت نامه زیبا و مشعشع و حیات بخش است
 • چکامه ادیب IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  خدایا کبریایی و عظمت از آن توست حقارت و صغارت از آن من. خدایا تو غنی مطلقی و هیچ احتیاجی به من نداری اما من فقر مطلق ام و بی نهایت به تو نیازمندم رحمتت و محبتت و عنایتت را از من دریغ مدار که بی تو می میرم
 • چکامه ادیب IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  خدایا مرا از این عالم خاکی آزاد کن بگذار مانند پروانه بر شمع وجود تو بسوزم. بگذار دنیا و مافیها را فراموش کنم دل مرا تسخیر وجود خود کن تا ذره ای به دیگران دل ندهم
 • چکامه ادیب IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  این وصیت نامه شورانگیز خار چشم منافقان داخل حکومت است که عشاق زر و سیم اند
 • چکامه ادیب IR ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  خدایا مرا به نعمت تنهایی غنی گردان بگذار در عالم تنهایی با تو انیس و آشنا گردم بگذار عشق تو کمال تو جمال تو آن قدر روح و دلم را جذب کند که دیگر عشقی برای هستی باقی نماند
 • چکامه ادیب IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  خدایا پستی دنیا و ناپایداری روزگار را هميشه در نظرم جلوه گر ساز تا فریب زرق و برق عالم خاکی مرا از یاد تو دور نکند
 • چکامه ادیب IR ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  چه عظمتی دارد روح پرفتوح حاج قاسم سلیمانی
 • چکامه ادیب IR ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  جوانان عزیز، اگر طالب زندگی بدون اضطراب هستید، راهی جز رعایت تقوا و اجتناب از گناه نیست. نمی شود که انسان رفیق خدا باشد و رابطه با خدایش محکم باشد، اما خداوند در بن بست ها او را نجات ندهد.پروردگار متعال می فرماید: تو یک قدم به سوی من بردار، من ده قدم به سوی تو برمی دارم. اگر بنده ای رابطه عاطفی خود را با خداوند محکم کند، تردیدی نیست که حق تعالی با فضل و لطف و عنایت خود، یک زندگی توأم با امید و بانشاط و همراه با آرامش و امنیت دل برای او فراهم می آورد.
 • چکامه ادیب IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  طهارت باطن مهم ترین شرط فهم و سلوک الی الله است با آلودگی گناه نمی توان به عالم ملکوت که سرتاسر پاکی است وصال یافت.
 • چکامه ادیب IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  مناجات با خدا در تنهایی ایمان را افزایش می دهد و خدا را برایمان ملموس می‌کند کسی که سحرها با خدا مناجات دارد هیچ گاه تنهایی را حس نخواهد کرد.
 • چکامه ادیب IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  سحرخیزی خیلی در تلطیف روح انسان مؤثر است ویکتور هوگو می گوید خداوند یک اسراری دارد که در گوش کسانی که سحر بیدار می شوند می گوید.
 • چکامه ادیب IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  خداوند در حدیث قدسی می فرماید : هر کس به خواست و رضای من عمل کند سه خصلت به او عطا می کنم به او سپاس گزاری و شکری می آموزم که آمیخته با جهل نباشد و ذکری که با فراموشی همراه نگردد و محبتی به او می دهم که با آن هیچ محبتی را بر محبت من ترجیح ندهد. پس آنگاه که او مرا دوست داشت من نیز او را دوست می دارم و چشم دلش را برای نظاره به جلالم می گشایم بندگان خاص و برگزیده ام را از او پنهان نمی کنم. در تاریکی شب و روشنی روز با او مناجات می کنم تا از سخن گفتن با مردم و هم نشینی با آنان جدا شود
 • چکامه ادیب IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  تقوا و صبر و پاکی و نزاهت در این جهان گم نمی شود و آدمی را از حضیض ذلت به اوج عزت می رساند
 • چکامه ادیب IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  معرفت نفس از اموری است که نائل شدن بدان ممکن نیست جز از طریق مکاشفات باطنی و مشاهدات سری و این ها نیز حاصل نمی شود مگر به ریاضات و مجاهدات در خلوت ها و پرهیز بسیار از صحبت و حشر و نشر با مردم و انقطاع از شهوت های باطل و در این امر حفظ کردن قواعد بحثی کافی نیست
 • چکامه ادیب IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  مشرق عزیز دل را عادت بده به یاد محبوب، بلکه به خواست خدا صورت قلب، صورت ذکر حق شود و کلمه طیبه لا اله الا الله صورت اخیره و کمال اقصای نفس گردد که از این زادی بهتر برای سلوک الی الله و مصلحی نیکوتر برای معایب نفس و راهبری خوبتر در معارف الهیه یافت نشود. پس اگر طالب کمالات صوریه و معنویه هستی و سالک طریق آخرت و مسافر و مهاجر إلی الله هستی، قلب را عادت بده به تذکر محبوب و دل را عجین کن با یاد حق تبارک و تعالی
 • کیانا IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  درود خدا بر او باد که درست به مانند سرورش امام حسین(ع) و حضرت والای عباس(ع) به شهادت رسید ، با تن پاره پاره ، بی دست ، بی سر ، سرباز ولایت ! به نام نامی سر، بسمه‌ تعالی سر بلندمرتبه پیکر، بلندبالا سر فقط به تربت اعلات، سجده خواهم کرد که بنده‌ی تو نخواهد گذاشت، هرجا سر قسم به معنی لا یمکن الفرار از عشق که پر شده است جهان، از حسین سرتاسر نگاه کن به زمین! ما رأیت إلا تن به آسمان بنگر! ما رأیت إلا سر سری که گفت: «من از اشتیاق لبریزم به سرسرای خداوند می‌روم با سر هر آنچه رنگ تعلق، مباد بر بدنم مباد جامه، مبادا کفن، مبادا سر.»
 • IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  عزیزتر از جان کمکمان کن تا به نحو احسن به وصیت های روشنگرانه ات عمل کنیم
 • IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  این که خدا رو عزیزم خطاب کرده برام خیلی جالب بود
 • IR ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  سلام خدا برشهیدان.
 • NZ ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  وصیت نامه او گنجینه است که اگر هزاران مرتبه هم بخوانیم باز کم است. این وصیت نامه باید بروی کتیبه ای نوشته شود و در مجلس و مزار این شهید مطهر نصب شود. درود خدا بر روح بزرگ و مطهرش
 • GB ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
  به وصیت ایشون که عمل نشد. گفته بودند روی سنگ مزار بنویسید" سرباز قاسم سلیمانی" نه یک کلمه بیشتر نه یک کلمه کمتر!
  • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
   ظاهرا کلمه ولایت شما را بدجور عصبانی کرده!
  • IR ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
   1 0
   وصیت ایشون خوانده شد سراسرش توصیه به پشت ولایت بودنه، الان شما به وصیتش عمل میکنی یا نه
 • نیما DE ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
  اونجایی که خطاب به مردم کرمان نوشتند گریه ام گرفت. تاکید ویژه بر صفت مظلوم برای آیت الله خامنه ای هم برام جالب بود.
 • IR ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
  لبیک یا شهید
 • حسين DE ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
  907 4
  تو در جانها ودلها زنده اى سردار دلها .
 • IR ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
  870 3
  میریسم به این جمله حضرت امام که فرمودند پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکتتان آسیب نرسد.
  • Shahrokh IR ۲۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
   1 0
   عالی روح حضرت امام ره عزیز شاد. خائنین بخون شهیدان و راه مقدس حضرت امام ره و ارمانهای والای شهیدان تا صبح دمیدن صور اسرافیل در قیامت لعنت بیش باد بیش باد بیش باد الهههههههههههههههی آمییییییییییییییییییین
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
  773 7
  اگر غرق در گناهید گریه بر حسین ع و یارانش شما را کشتی نجات است ان الحسین مصباح الهدی و سفینه نجات مشعل دارانی چون سلیمانی و و رهبرمان راه این کشتی نجات را روشن میکنند آنان بر خدا سجده کرده اند و قامت خم کرده اند تا برای ما گناهکاران پله ورود به این کشتی باشند مراقب باشیم جا نمونیم
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
  49 8
  چه میجویی؟ عشق؟ اینجاست چه میجویی؟ انسان؟ اینجاست
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
  1 0
  به نظرم سردار عزیز حجت را بر همه تمام کردند حال نوبت ماست که گوش دهیم وعمل کنیم بویژه در مورد ولایت که تاکید زیاد داشتند.روحش شاد .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس