کد خبر 1038755
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۸
وزیر ارشاد سیدعباس صالحی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امسال دستورالعمل شفاف سازی مالی را در دستور کار داشتیم که رویدادها حداکثر پس از سه ماه بیلان مالی خود را منتشر کنند.

به گزارش مشرق، «سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از جشنواره تئاتر فجر و تماشای نمایش در جمع خبرنگاران درباره بودجه تئاتر و صحبت‌های رهبری در دیدار اخیر خود با هنرمندان تئاتر درباره افزایش بودجه تئاتر گفت: نگاه رهبر در این جلسه همین بود، به هرحال بودجه اندک است و نگاه رهبر می‌تواند به کمک هنرهای نمایشی بیاید. ما امیدواریم به عنوان مسئولین دولتی از این حمایت استفاده کنیم هر چند شرایط کشور مشخص است و امیدواریم حمایت رهبر از تئاتر به کمک ما در سال آینده بیاید.

وی درباره مطالبات هنرمندان و کسری بودجه تئاتر گفت: ما با همه شرایط تلاشمان در همین جشنواره هم این است که بودجه هم تامین شود و فرصت هنرمندان به ویژه استان‌ها که از این راه دور آمدند،  با دغدغه کمتر شرایط کارشان فراهم باشد  ولی ما هم در دوره خشکسالی هستیم.

بیشتر بخوانید:

وزیر ارشاد از میزان گردش مالی اقتصاد رنجور نشر گفت

وی همچنین درباره شفاف سازی مالی ادارات ارشاد و به ویژه هنرهای نمایشی گفت: امسال دستورالعمل شفاف سازی را داریم که رویدادها و جشنواره های فرهنگی و هنری حداکثر تا ۳ ماه بعد از زمان برگزاری بیلان های مالی و هزینه ای خود را منتشر کنند. همچنین در حوزه دستورالعمل ها و مقررات چندین بند که در خصوص شفافیت است مورد توجه ویژه قرار گرفته است. رسانه ها هم در این زمینه مطالبه کنند تا زبان ما هم برای این خواسته از مدیران تندتر شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در باره کیفیت حضور هنرمندان در جشنواره و حواشی آن گفت: آنچه مهم است نتیجه است نه فرایند. مهم این بود امسال اهالی هنر بینشان شکاف ایجاد نشود اینکه تئاتر فجر را از استان‌های مختلف بدون اختلاف درونی و نزاع پیش ببریم.

صالحی افزود: تئاتر هنر مهر است نباید به کینه آن را تبدیل کرد، خوشحالیم امسال نمایش‌های خوبی می بینیم به همه سلیقه‌ها احترام می‌گذاریم. اختلاف می‌تواند باشد  اما ممکن بود موضع گیری ما نتیجه خوب ندهد. ما به نتیجه فکر کردیم و این خیلی مهمتر از مسائل حاشیه‌ای بود.

وی درباره همزمانی جشنواره های فجر با هم و لطمه ای که به جشنواره تئاتر وارد شده، بیان کرد: البته همه جشنواره های فجر با هم همزمان نیستند و جشنواره های تجسمی و موسیقی بعد از جشنواره های فیلم و تئاتر برگزار می شوند. حوزه تئاتر و سینما همزمان هستند و این نگاه وجود دارد که در دهه مبارک فجر پاره ای از اتفاقات فرهنگی و هنری را با هم ببینیم. این موضوع کمک می کند که برون داده های هنر ایرانی در یک مقطع دیده شود و به نحوی هم قابلیت های انتخاب را دارد و مخاطب می تواند درباره تماشای فیلم های مدنظر یا تئاترهای مورد علاقه خود انتخاب مناسب را داشته باشد.

صالحی درباره ممیزی ها و نظارت هایی که وجود دارد، اظهار کرد: عده ای هستند که می گویند شما هیچ نظارتی روی فعالیت های هنری ندارید. آنچه از دوستانم در حوزه های نظارت سینما و تئاتر داریم این است که نظارت ها را سلیقه ای نکنند. ممکن است به برخی قوانین اعتقاد نداشته باشیم اما رعایت قانون بد بهتر از بی قانونی است. اگر بخواهیم سلیقه ها را اعمال کنیم آنقدر متکثر هستند که نمی توانیم به یک جمع بندی و پایان بندی دست پیدا کنیم.

وی افزود: دقتی که از دوستان شوراهای نظارتی وزارت ارشاد خواسته ام این است که مسیر اعتدال را داشته باشند تا قانون رعایت و سلیقه کنار گذاشته شود.

وزیر ارشاد درباره وضعیت پهنه فرهنگی رودکی و اینکه اصلا وضعیت و تناسبی با هنر و تئاتر ندارد، گفت: دوستان در شهرداری فعالیت هایی در این زمینه دارند و تلاش بر این است که هر چه سریعتر به نقطه مشخصی در زمینه پهنه فرهنگی برسند. این محیط باید برازنده هنر شود ولی در حال حاضر شرایط پهنه فرهنگی شرایط مناسبی نیست. امیدواریم کارهایی که در دست انجام است با سرعت بیشتر تحقق پیدا کند. دوستان شهرداری هم علاقه مند به شکل گیری این اتفاق هستند و امیدواریم در دوران حضور آقای حناچی در شهرداری این فعالیت سرعت بیشتری به خود بگیرد.

صالحی درباره حمایت میلیاردی شهرداری تهران از جشنواره فیلم فجر و حمایت نکردن این نهاد از جشنواره تئاتر فجر و اینکه وزارت ارشاد در سطوح بالاتر چه اقداماتی برای حمایت نهادها و سازمان ها از جشنواره تئاتر انجام داده است، تأکید کرد: به نظر می آید یکی از مشکلاتی که داشته و داریم این است که کارگزاران مان با هنرهایی ارتباط دارند که پروپاگاندای بیشتری دارند. این یک نقیصه است. ما هنرهایی داریم که ممکن است پروپاگاندا نداشته باشند اما تأثیرگذاری آرام اما عمیقی دارند و می توانند در فضای فرهنگی و هنری جامعه مؤثرتر باشند که از آن جمله هنرهای نمایشی است.

وی ادامه داد: من به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران هنرهای نمایشی باید تلاش کنیم راه های ارتباطی این هنرها را با کارگزاران بیشتر کنیم تا تأثیر آن مفهوم تر شود. اگر ما به وحدت عرضی ایران، کلیت ایران، گذشته و آینده ایران فکر می کنیم هنرهای نمایشی می تواند به پاره ای از روابط ملی ما عمق دهد. ما اگر بتوانیم پاره ای از نمایش ها را با فضاهای کارگزاران مان بیشتر کنیم، تأثیرات این نمایش ها را برای حکمرانی خوب بیشتر پیدا می کنیم و آنجاست که می توانیم خط های ارتباطی را بین حکمرانان و تئاترها داشته باشیم.

وزیر ارشاد درباره اینکه آیا تأیید می کند که سازمان زیباسازی شهرداری تهران برای حمایت از جشنواره های هنری شرطی تعیین کرده است، بیان کرد: هنرها رقیب هم نیستند و باید از کمک شهرداری به سینما قدردانی کنیم اما اینکه در حوزه تئاتر هم باید حمایت شود، مهم است. ما باید بین حوزه شهری و حوزه هنر بخصوص حوزه نمایش در طول سال تعامل بیشتری برقرار کنیم زیرا برخی مواقع ایجاد شرایطی برای تبلیغات خوب از سوی شهرداری می تواند حامیان مالی را جذب کرد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس