اظهارات متناقض ظریف

آمریکا در مذاکره به دنبال آن است تا نتیجه ای که قرار بود از جنگ و یا تحریم به دست آورد،از این طریق بیابد.واشنگتن در مذاکره به دنبال معامله نیست،بلکه صرفا به دنبال گرفتن است.ستاندنِ مولفه های قدرت ساز.

سرویس سیاست مشرق- «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه- ۵ بهمن ۹۸- در مصاحبه با روزنامه آلمانی اشپیگل در پاسخ به این سوال که «آیا احتمال مذاکره با آمریکا پس از ترور سردار سلیمانی کمرنگ شده است؟» گفت:«خیر، من هرگز این احتمال را رد نمی‌کنم که افراد، رویکردهای خود را تغییر دهند و حقایق را درک کنند. برای ما مهم نیست که چه کسی در کاخ سفید نشسته باشد. آنچه مهم است، نوع رفتار آنها است. دولت ترامپ می‌تواند، گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را لغو کند و به میز مذاکره بازگردد. ما همچنان در میز مذاکره هستیم. آنها میز مذاکره را ترک کردند».

این اظهارنظر عجیب و تأمل برانگیز ظریف در حالی است که وی- بهمن ۹۷- با اشاره به تصمیم آمریکا برای خروج از پیمان منع موشک‌های میان‌برد (INF)در توئیتی نوشت:«توافق با آمریکا حتی به اندازه جوهر روی کاغذ هم ارزش ندارد؛ حتی پیمان‌هایی که به تصویب کنگره رسیده‌اند».

**مذاکره درباره چه چیزی؟!

آقای ظریف تاکید کرده است که احتمال مذاکره با آمریکا را رد نمی کند. حال سوال اینجاست؛ مذاکره درباره چه چیزی؟!

مقامات اروپایی در هفته های اخیر به صراحت موضوع مذاکره را عنوان کرده اند. به این موارد دقت کنید:

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه- ۲ بهمن ۹۸- در سفر به فلسطین اشغالی  در نشست خبری با «رووین ریولین» رئیس رژیم صهیونیستی، در اظهارنظری گستاخانه گفت:«ما می‌خواهیم توافق [هسته‌ای] با ایران را به برنامه موشکی بالستیک آن گسترش دهیم»!

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نیز- ۳ بهمن ۹۸- در نشست اقتصادی «داووس» گفت:«باید پیش از کنار گذاشتن برجام جایگزینی برای آن تهیه شود».

همچنین «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس- ۲۴ دی ۹۸- در مصاحبه با شبکه بی بی سی گفته بود:«بهتر است "توافق با ترامپ" را جایگزین "برجام" کنیم».

در ۲۳ دی ۹۸ نیز سران انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه ای ضدایرانی، صنعت هسته ای و توان موشکی و قدرت موشکی ایران را مورد حمله قرار دادند.

در بخشی از این بیانیه گستاخانه آمده بود:«حوادث اخیر نقش بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه از جمله از طریق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی قدس را پررنگ‌تر کرد. تعهدات ما به امنیت متحدان و شرکا در منطقه خلل ناپذیر است. ما باید از طریق دیپلماسی و به شیوه‌ای معنادار نگرانی‌ها درباره فعالیت‌های منطقه‌ای بی‌ثبات‌کننده از جمله آنهایی که مربوط به برنامه موشکی این کشور است را به‌اشتراک بگذاریم. ما آمادگی خود برای ادامه تعامل برای کاهش تنش‌ها و ثبات در منطقه را ابراز می‌داریم».

پس از اظهارات و بیانیه های مقامات تروئیکای اروپایی، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا- ۵ بهمن ۹۸- در مصاحبه با «ان پی آر» مدعی شد:«علیه برنامه موشکی ایران ائتلاف کردیم».

**اشک تمساح جنایتکاران

تروئیکای اروپایی در هفته های اخیر در اقدامی مسبوق به سابقه، به صنعت موشکی و قدرت منطقه ای ایران حمله کرده و برای ثبات و آرامش در منطقه، اشک تمساح ریختند.

رهبر معظم انقلاب- ۱۴ خرداد ۹۷- در مراسم بیست و نهمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله) فرمودند:«ساخت موشکهای گوناگون و اقتدار موشکی، موجب ایجاد امنیّت در کشور است. جوانهای ما یادشان نیست، همین شهر تهران در زیر آتش موشکهای شبانه‌روزیِ دشمن می‌سوخت! خانه‌ها خراب می‌شد، انسانها کشته می‌شدند؛ در شهر تهران! شهرهای جبهه -مثل دزفول، مثل اهواز، مثل شوش و بقیّه‌ شهرها- که جای خود دارد؛ حتّی تا شهرهای دوردست، موشکهای دشمن می‌رسید! ما موشک نداشتیم، وسیله‌ دفاع نداشتیم، مجبور بودیم دستمان را روی هم بگذاریم، تماشا کنیم! امروز جوانان ما توانسته‌اند به قدرت موشکی اوّل منطقه تبدیل بشوند. دشمن می‌داند که اگر یکی بزند، ده تا می‌خورَد. پس موشک، مایه‌ امنیّت و نقطه‌ قوّت است. ببینید؛ دشمن روی مسئله‌ موشکی متمرکز می‌شود».

اشک تمساح آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در حالی است که این دولتها کارنامه سیاهی در جنایت علیه بشریت در اقصی نقاط جهان دارند.

در منطقه غرب آسیا(خاورمیانه) تجهیز صدام به سلاح های کشتارجمعی و از جمله سلاح شیمیایی در ۸ سال جنگ تحمیلی، ایجاد و تجهیز گروهک های تکفیری تروریستی در عراق و سوریه از جمله داعش و النصره، حمایت از رژیم کودک‌کش اسرائیل در قتل عام مردم مظلوم فلسطین و حمایت از رژیم آل‌سعود در قتل عام مردم مظلوم یمن و حمایت از گروهک تروریستی منافقین تنها بخشی از کارنامه کثیف آمریکا و تروئیکای اروپایی است.

**تحریم،جنگ،مذاکره

به اذعان اندیشکده های آمریکایی، تحریم ها اکنون به سقف خود رسیده است و هر تحریم جدیدی صرفا اقدامی نمادین خواهد بود و اثرگذاری بیشتری نسبت به وضع فعلی نخواهد داشت.

گزینه جنگ علیه ایران نیز به هیچ عنوان روی میز سران آمریکا قرار ندارد. نشان به آن نشان که پس از اقدام تحسین برانگیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حمله موشکی به پایگاه «عین الاسد»، مقامات آمریکا همچنان در بهت این سیلی سخت هستند و هر روز آمار تلفات این حمله نسبت به روزهای گذشته افزایش می یابد.

تحلیلگران بین المللی صراحتا اعلام کردند که در هفتاد سال اخیر هیچ کشوری در جهان جرأت نکرده بود که به صورت رسمی و علنی، پایگاه آمریکا را هدف حمله قرار دهد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، این سیلی سخت را بر گوش آمریکا نواخت و واشنگتن ابتدا لاف زنی کرد و سپس لال شد.

بنابراین آمریکا در مواجهه با جمهوری اسلامی ایران و ملت بصیر ایران، تنها یک گزینه دارند؛مذاکره. پس این آمریکاست که به مذاکره با ایران محتاج است، اما مذاکره برای چه؟! آمریکا در مذاکره به دنبال آن است تا نتیجه ای که قرار بود از جنگ و یا تحریم ایران به دست آورد، از این طریق بیابد.

به عبارت دیگر، واشنگتن در مذاکره به دنبال معامله نیست،بلکه صرفا به دنبال گرفتن است.ستاندنِ مولفه های قدرت ساز.

دقیقا همان فرمولی که پیش از این در برجام و در مسئله توان هسته ای ایران اتفاق افتاد.

«وندی شرمن» از اعضای تیم مذاکره‌کننده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای- مرداد ۹۷- در مقاله‌ای در فارن افرز نوشت: «حملات هوایی نهایتاً می‌توانست اندکی باعث تأخیر در برنامه هسته‌ای ایران شود نه اینکه باعث پایان پروژه هسته‌ای ایران شود. حتی اصلی‌ترین هواداران حمله نظامی ‌هم فرض می‌کردند چنین اقدامی باعث تأخیر ۳ تا ۵ ساله در برنامه ایران شود...چندین سال از وضع تحریم‌های شدید علیه تهران می‌گذشت؛ اما با وجود همه این تحریم‌ها، ایران تعداد سانتریفیوژهای خود را به ۱۹ هزار رسانده بود. تحریم‌ها ممکن است به اقتصاد ایران آسیب رسانده باشد، اما آنچنان تأثیری در برنامه هسته‌ای این کشور نداشت...برجام یک الگو برای کنار هم قرار دادن تهدید تحریم و استمرار منزوی کردن با مذاکره پیگیرانه بود... تعدادی از مواد برجام بعد ۱۰، ۱۵، ۲۰ و ۲۵ سال منقضی می‌شدند... حقیقت این است که از نظر آمریکا، این توافق به خوبی جواب داده بود».

شرمن در این مقاله تأکید کرد:«کاری که برجام با برنامه هسته‌ای ایران کرد، جنگ هم نمی‌توانست انجام دهد».

**مکانیسم ماشه بهانه است، برجام 2 نشانه است

در روزهای گذشته، تروئیکای اروپایی، مکانیسم حل اختلافات برجام را فعال کردند. اروپایی ها مدعی شدند که اگر این روند به اجرایی شدن مکانیسم ماشه منجر شود، تحریم های سنگینی علیه ایران اعمال خواهد شد.

این ادعا در حالی است که پیش از این، آمریکا و اروپا ماشه را چکانده و تمامی فشنگ های تحریم را شلیک کرده اند.

علیرغم تبلیغات گسترده حامیان برجام، در توافق هسته ای هیچگاه قطعنامه های ضدایرانی لغو نشد، بلکه همگی در قطعنامه ۲۲۳۱ تجمیع شد. حالا طرف اروپایی، با ادعای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت، در پی باجگیری از کشورمان است.

«باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا پس از امضای توافق هسته ای گفته بود:«اگر برجام نبود، تحریم ها فرو می ریخت».

پس در شرایط فعلی، مکانیسم ماشه صرفا یک ابزار روانی برای باجگیری از ایران، با هدف کلید زدن مذاکرات موشکی است.

**به قول آقای روحانی،دیوانگی است

روحانی پیش از این با اشاره به تجربه برجام گفته بود:«امروز آمریکایی‌ها به بعضی از کشورهای شرق آسیا پیغام مذاکره می‌دهند که با ما مذاکره کن‌؛ مگر دیوانه شدند که با شما مذاکره کنند؛ شما مذاکره دیروز را علنی زیر پا می‌گذارید و به مذاکره امضا شده‌ای که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده بی‌اعتنا هستید».

«عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه- آذر ۹۸- گفته بود:« یکی از درس‌هایی که ما از مسئله برجام گرفتیم این است که نتیجه توافق هسته ای و پایبندی به آن، اعمال تحریم‌های جدید بود...دیگر درسی که گرفتیم این است که مقاومت، بیش از تمایل برای همکاری جواب می‌دهد».

جناب آقای ظریف هنوز متوجه نشده‌اند که جنتلمن های پشت میز مذاکره، همان تروریست های فرودگاه بغداد هستند. حضور میلیونی و بی نظیر مردم عزیز ایران در تشییع پیکر مطهر سپهبد شهید «سردار حاج قاسم سلیمانی» و در ادامه حضور میلیونی و بی نظیر مردم عراق در اجتماع ضدآمریکایی، پیام بسیار مهمی داشت. دولت مستکبر و غارتگر و جنایتکار آمریکا، اکنون بیش از هر زمانی دیگری در تنگنا قرار گرفته و مشغول دست و پا زدن است. در این شرایط، صحبت از مذاکره، خطایی بزرگ است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 76
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 34
 • اصلاحات تنها راه نجات IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  2 1
  برجام 1 : برجام محدودیت هسته ای . برجام 2 : برجام انحلال هسته ای + برجام انحلال موشکی + برجام منطقه ای + برجام حقوق بشری . برجام 3 : برجام انحلال کل ساختار فعلی نیرو های مسلح . انعقاد پیمان دفاعی با آمریکا و تلاش جهت پیوستن به پیمان آتلانتیک منطقه ای - عربی . برجام 4 : برجام برقراری نظام دموکراتیک فدرالیسم با نیرو های مسلح مستقل ایالتی . برجام 5 : برجام به رسمیت شناختن ایالات خواهان استقلال منطبق با منشور دموکراسی سازمان ملل و در عوض دریافت امتیازات تجاری-تفریحی نظیر حق بهره برداری درصدی از منابع طبیعی هر ایالت و دریافت ویزا جهت سفر به آن ایالت . برجام 6 : ... اگر بگذارید ما کارمان را بکنیم و شلنگ و تخته نیندازید قائدتا نیازی به برجام 6 نخواهیم داشت اما مشکل این کشور این است که افرادی که در این مسائل تخصص ندارند اظهار نظر میکنند و کار را خراب و به برجام 10 نیز میرسانند .
 • IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  76 6
  بیشرف از تو نداریم
  • یک وطن پرست IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   6 61
   ظریف امیرکبیر عصر ماست
  • چکامه ادیب IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   23 0
   چقدر بی شرف و خودفروخته اند کسانی که حاضرند موشک ها را تقدیم غربی های وحشی کنند تا عربستان سعودی ایران رو با خاک یکسان کند و وضع ما رو بدتر از یمن کند فاعتبروا یا اولی البصار
  • نرگس خانم IR ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   43 8
   اصلا این حضرات قدسی مآب جلالت مآب عرق ملی ندارند و دغدغه منافع ملی رو ندارند و چطور ممکن است یک انسان این همه سقوط کند
  • فاطمه زهرا IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   21 0
   جوانان عزیز که در بحبوحه جوانی به سر می برید تزکیه نفس کنید تا اگر فردا به پست و مقامی رسیدید خیانت نکنید
  • امیرکبیر معاصر IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   1 43
   هر کی به ظریف توهین کنه با قمه میزنم تو سرش .
  • محمد IR ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   15 0
   پاسخ به امیرکبیر معاصر تو خیلی غلط می کنی هر چند از روی مطلبی که نوشته ای معلوم است که جزئ ارازل و اوباشی اما یادت باشد ما شما ارازل را بارها افسار به گردن در شهر چرخانده ایم
  • . IR ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   18 0
   قمه رو بزن اونجات که میسوزه بدبخت
  • IR ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   12 26
   20:33 شما که قمه زدن بلدی اونو بزن گردن ترامپ نه گردن هموطن هات.
  • IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   9 0
   جنتلمن های پشت میز مذاکره، همان تروریست های فرودگاه بغداد هستند
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  10 6
  شش بار ملاقات با بن علوی= حتما گفته نگی ،گوشت رو میپچونند!
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  84 3
  مذاکره که براملت ایران نیست براخودشون وآقازاده هاشون هست که بعدعمردولت جای برای زندگی کردن داشته باشند.چون حضرات مایل به زندگی درایران نیستند.
  • محسن IR ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
   7 0
   کاملا درسته! اقای ظریف خجالت بکش! مشکوک بودیم به اینها مشکوک تر شدیم!!
 • IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  58 2
  ظریف عقل خود را از دست داده و چرت و پرت می گوید. همچنانکه رهبر معظم انقلاب فرمودند با امریکا مذاکره نمی کنیم.
  • IR ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   26 0
   جنتلمن پشت میز مذاکره تروریست فرودگاه بغداد است آقای ظریف عقل داشت معنی این جمله را می فهمید .
 • IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  72 6
  ظریف و ما اداریک ظریف ! خدا می داند رهبر معظم چه خون دلی از این مسئولین بی غیرت می خورد!
 • IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  9 71
  مسئولان هیچ راهی جز جنگ یا توافق با آمریکا ندارند اگر گزینه جنگ را انتخاب کنند که تندروهای بی سواد داخلی دنبال آن هستند چیزی از این مملکت باقی نخواهند ماند و اگر توافق را انتخاب کنند از نابودی مملکت جلوگیری می کنند و این تنها راه نجات ملت و مملکت است.
  • محمد IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   78 8
   بخدا هلاکت امثال تو واجب تر از هلاکت ترامپه ای کاش دستم بهت میرسد منافق
  • چکامه ادیب IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   66 8
   داداش من، امریکا شیطان بزرگ است و در برجام نسان دادند که به هیچ توافقی پایبند نیستند و اگر ما رو از موشک ها خلع سلاح کنند عربستان سعودی ایران عزیز رو به صلابه میکشند
  • پری مجرد48ساله IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   19 5
   خفه شو آشغال کثیف
  • IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   8 0
   هرگونه مذاکره بر سر قدرت دفاعی و موشکی باعث گسترده شدن سایه جنگ بر سر کشور می شود.
  • IR ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   0 0
   شما فقط یک درصد احتمال بده برآورد اطلاعاتی ارباب امریکایت در مورد تعداد کلاهک های هسته ای ایران درست نباشه .....احتمال وجود احتمال که غیرممکن نیست که .....10 ناو هواپیمابر دارید ....اگر ده تاش باهم مورد اثابت قرار بگیره امریکا باید برگرده به جزیره اش.....
  • محمد IR ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
   1 0
   همه میدانند جنگ باعث نابودی میشه ولی مذاکره آقای ظریفتون هم که باعث آبادی نشد که !! به فرض مذاکره توان دفاعی از دست میدیم هسته ای از دست میدیم به همراه تمام دانشمندانش مهمتر از همه شرف و عزتمون از دست میدیم اینو چه کارش کنیم ما هم میفهمیم جنگ بده تحریم بده شما بگو چکار کنیم خار و ذلیل بشیم خوبه
 • IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  22 4
  کل ملت گفتن مذاکره با امریکاممنوع حالا این داره خلاف خواسته ملت جلو میره این همه ادم برا تشییع سردار ریختن تو خیابونا کافی نبود آقای ظریف صبر ما مردم امتحان نکنید
  • من IR ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
   0 7
   توکل ملت ایرانی؟!چه کاره ای که طرف کل ملت ایران حرف میزنی؟!بازم چهارتا مثل خودتونویه جا دیدیدجوگیرشدیدفکرکردیدکل ملت ایرانید!؟نظرخودتوبده وازطرف کل ملت حرف نزن
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  45 2
  نقش ظریف در پذیرش قطعنامه 598 وتوافق سعد اباد وعبرت نامه برجام ، همیشه در جهت منافع کدخدا بوده.حالا توی این سن کهولت ،میخواهید عوض شود؟!
  • پری مجرد48ساله IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   13 2
   احسنت برادر
 • نادر IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  15 0
  این همه ناهما هنگی و به هم ریختگی در سیاست اقتصاد ورزش نوبره
 • IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  14 7
  رهبر انقلاب :با امریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد. رهبر انقلاب:مذاکره با آمریکا منتفی است. رهبر انقلاب:هیچ مذاکره ای با امریکا اتفاق نخواهد افتاد. رهبر انقلاب پس از ترور سردار سلیمانی :راه مذاکره با هیچ کشوری بجز امریکا و اسرائیل بسته نیست. این راهبرد اصلی ایران مقابل امریکاست.
 • IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  11 2
  مگر تابعیت آمریکا برای ظریف و خانواده اش چقدر مهم و با ارزش است که حاضر شده پا روی خون حاج قاسم سلیمانی بگذارد
 • پری مجرد 49 ساله IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  9 21
  قبول کنید حریف امریکا نمیشید.
  • پری مجرد48ساله IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   9 2
   خخخخخخ
 • IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  7 4
  ظریف تدارکاتچی است. هر سازی زدن باید برقصه
 • IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  11 6
  ظریف برو اینستاگرامت تا معنی محبوبیت رو بفهمی !نوش جونت !
 • IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  15 0
  به گران شدن مشکوک و بی دلیل دلار در این دو روز نمی پردازید؟
 • علی IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  5 11
  از اینکه جناح های مختلف حکومت اسلامی همدیگر را له میکنند برای رسیدن به قدرت ،ادم واقعا لذت میبره
  • محمد IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   13 2
   کفتار
  • چکامه ادیب IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   31 6
   در این مقوله فقط حیوانات لذت می برند
 • آریایی اصیل IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  5 21
  ظریف،امیرکبیر عصر ماست
  • نرگس خانم IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   22 0
   ایشان ابوموسی اشعری عصرما هستند
  • US ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   4 0
   زرشک
  • IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   8 0
   ظریف امیر حقیر ایران است نه امیر کبیر .
  • IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   10 0
   ظریف، امیر کبیر (عصرِ ماست)!!!! توجه شود نگفم عصر دوغ
  • IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   2 0
   زارت
  • IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   3 0
   ظریف ضعیف ترین وزیر امور خارجه پس از انقلاب هست
 • IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  14 3
  خدایا زودتر پایان این کاسبان مذاکره با آمریکای جنایتکار را برسان . حداقل شرم میکردی میذاشتی کفن شهیدمون خشک بشه بعد گدایی مذاکره می کردی .
 • DE ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  8 2
  ظریف؛ مصداق مطلق تناقض در دیپلماسی ایرانی.داستان ظریف و روحانی مانند داستان آن سه کارگریست که اولی کانال میکند و دومی لوله کار میگذاشت و سومی کانال را میوپشاند وصاف کرده ماله کشی میکرد .روزی لوکش نیامده بود و روحانی کانل میکند و ظریف ماله کشی کاری هم نداشتند چه خواهد شد کارخودشان را ادامه میدادند.حالا هر اتفاقی بیافتند اینها اتوماتیک فقط به فکر ارتباط با کدخدا هستند.
 • م IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  12 4
  آقای ذلیل واگذارت به خون شهدا به ویژه شهدا فرودگاه بغداد که به دست کدخدای شما شهید شدند و یک ملت رو خون به دل کردند.
 • مسعود دیپلمات IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  4 0
  وقتی وزیر خارجه خودمان اینچنین عمیقا" دچار اشتباه محاسبه است ، پس ما بیجهت از ترامپ و دیگران انتظار داریم که آن سر دنیا دچار اشتباه محاسبه نباشند.
 • IR ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  0 9
  اظهارات ظریف کاملا دیپلماتیک و هوشمندانه بود. چراکه پاسخ منفی ظریف می توانست حملات به ایران به عنوان کشوری مخالف گفتگو و راه حل های دیپلماتیک را بیشتر کند اما ظریف ضمن اعلام آمادگی برای مذاکره، شرط برداشتن تحریم ها و نیز تغییر رویه آمریکا را نیز پیش کشید. شرطی که احتمالا می دانست از سوی آمریکا محقق نخواهد شد. در نهایت نیز همین اتفاق افتاد و ترامپ برداشتن تحریم ها را رد کرد. اما آنچه باقی ماند این بود که توپ به زمین آمریکا افتاد نه ایران.
 • سلام US ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  0 0
  وقتی ترامپ در استیضاح گیر کرده از امثال ظریف و روحانی نباید توقعی بیش از این داشت . باید یکی دل شکسته کدخدایشان را بدست آورد تا کدخدا استیضاح نشود و دستاوردی داشته باشد . اینها باید هوای اربابشان را داشته باشند . وگرنه حق رعیتی را بجانیاورده اند .
 • یار ولایت IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  5 0
  یکی اینو پرت کنه کنار راحت بشیم... فردی که کل عمرشو خارج از کشور بوده و آمریکا توقعی بیشتر از این دارین!!!
 • IR ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  4 0
  شهادت حاج قاسم رو از یاد ببریم یا هتاکی به ساحت مقدسش رو؟ یا تهدید به ترور سردار قاانی رو؟
 • حامد IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  2 0
  حماقت هم حدی داره
 • DE ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  1 0
  شما خیلی غلط می‌کنید بخواهید مزاکره کنید
 • لیمو عمانی IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  2 0
  بابا، ملت دارن زجر تحریم رو میکشند و تحمل میکنند، ظریف چرا چوب حراج به شرف خودش و دولت میزنه!!!!
 • IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  2 0
  خداوند در قرآن بیشترین برائت رو از منحرفین یهود جسته و دورترین افراد از رحمت خدا در قرآن منافقینند منافقین آب به آسیاب یهود (صهیونیستها) میریزند آقای ظریف و آقای فریدون آب به آسیاب صهیونیستها ریختن دیگه سر اومد
 • DE ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  5 0
  بعد از شهادت سردار عزیزمان به دست امریکا ٬ این واقعاً قابل تعجب فراوان است که آقای ظریف چنین حرفی زده . حالا کمترین کاریکه ایشان میتواند بکند معذرت خواهی از مردم ایران و تمامی دوستداران سردار در تمامی جهان است .
 • IR ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  2 0
  گمان اونایی که میگفتن ظریف امیرکبیره؟؟؟ دوباره بگن تا دهنشونو خورد کنیم.
 • ناشناس IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  4 0
  ترامپ وظریف اینقدر برای هم چت کنید تا جونتون در بیاد انتقام سخت درحال بررسی هست تاضربه مهلکی نوش جان کنید مقاومت در منطقه حساب امریکارو میرسه وتا یک ماه دیگه ملت با انتخابشون تودهن هرچی نفوذیه میزنه ان شاءالله
 • IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  3 0
  نکنه ظریف مثل اونا ضربه مغزی شده
 • IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  2 0
  دم از مذاکره با تروریست جنایتکار می زنی. تف به روی شما غرب زده ها
 • دکترای روابط بین الملل NL ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  1 0
  دقیقا هدف مشترک اروپا و امریکا از فعال کردن مکانیزم ماشه برجام دو بعلاوه تغییر برجام هسته ای هست...متاسفانه دولت روحانی هم سیگنال های مشکوکی ارسال می کنه
 • علیرضا IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  0 0
  برادر کشور بین مذاکره وجنگ نمونده کا ناچارا یکی رو انتخاب کنه تنها راه مقاومته نه اونا جرات جنگ دارن نه ما به خواسته هاشون تن دادیم
 • IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  1 0
  مرگ بر آمریکا
 • IR ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  1 0
  دیپلماسی التماسی=تحقیر و توهین از سوی مقامات آمریکایی
 • IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  1 0
  این دولت مردان در مقابل مردم خودشان شیرند و در برابر غربیها موش در مقابل گربه. وقتی در برابر آنها می ایستند یادشان میرود که ایرانی هستند مات میشوند. دست و پاشون و گم میکنند آن یکی دهانش را تا بنا گوش باز میکند و این یکی حرف نامربوط میزند غیر از اینه؟
 • IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  0 0
  آقای ظریف این بود مزد شهید سلیمانی و سپاس اعتماد مقام معظم رهبری به شما در مذاکرات برجام همین بود چرا عاقبت خود را به سیاست سوخته گره میزنید که بعدا فرصت عذرخواهی را نیز از خود بگیرید هنوز هم به دانسته های دیپلماتیکی که در دانشگاه فراگرفتی و در مذاکرات چند ساله بدست آوردید نسخه خود کردید و فرمایش مقام معظم رهبری در عدم مذاکره با آمریکا را فراموش کردید
 • SE ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  5 0
  دولت ذلیل و خائن
 • SE ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  5 0
  نیویورکی را هر چه کنی نیویورکی است
 • IR ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  3 0
  #غرب‌گدا
 • حسين DE ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  6 0
  اين يارو جواد بزرگ شده و تربيت يافته آمريكاست ذهنش،تفكرش،قلبش،وجودش،تماما" آمريكائيه
 • FR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  5 0
  تاريخ مصرف اين دولت تحميلي كِى است ؟
 • DE ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  2 0
  ظریف در قد و قواره وزارت خارجه کشور نیست. انتصاب وی از اول اشتباه بود
 • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  0 0
  احتمالا حرف اون فوتبالیسته وریا غفوری مهمان اختصاصی عادل فردوسی پور روش تاثیر داشته!!! پولبرتی ها سواد اکابر ندارن بیانیه را میدن دستشون بخونن چون رو عوام تاثیر دارن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس