مسجد تاریخی شجاع الدوله

در حالی که در فضای مجازی از فروریختن سقف مسجد تاریخی شجاع الدوله در مراغه ولی مسئول میراث فرهنگی و گردشگری مراغه ضمن تکذیب این مطلب می گوید که مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش مشرق، به دنبال انتشار مطلبی در فضای مجازی  با عنوان «امشب، بارش سنگین برف، باعث فروریختن سقف مسجد تاریخی شجاع الدوله مربوط به دوره قاجار در مراغه شد!»

یعقوب طالبی رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مراغه  در این ارتباط به خبرنگار فارس در تبریز گفت: هیچگونه آسیبی به مسجد شجاع الدوله وارد نیامده است.

وی، یعقوب طالبی با اشاره به اینکه در پی بارش برف در مراغه، مطالبی با عنوان "فرو ریختن مسجد شجاع الدوله بر اثر بارش برف" مطرح شده است گفت: سازه فرو ریخته، فضای الحاقی ضلع شرقی محوطه مسجد بود که به عنوان حسینیه مورد استفاده عزاداران حسینی قرار می گرفته است.

طالبی با اشاره به اینکه با توجه به بارش سنگین برف، وضعیت بناهای تاریخی به صورت مداوم مورد پایش قرار می گیرد، افزود: این سازه از مسجد تاریخی شجاع الدوله به واسطه یک ساختمان الحاقی دیگر جدا شده است و هیچگونه آسیبی به اثر ثبتی و ارزشمند مسجد شجاع الدوله وارد نیامده است.

 مسجد شجاع الدوله مراغه ای از یادگارهای دوره قاجار به خاطر ویژگی های منحصر به فردی که در آن وجود دارد با شماره ۲۳۰۴۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.این مسجد در اوایل دوران قاجار توسط شجاع الدوله مراغه ای که نامی مشهور و مشخص در تاریخ مشروطه است ساخته شده و همچنان به عنوان مسجد و مکان مذهبی مورد استفاده است.این مسجد دارای شش پایه و گنبد و نیم گنبدهای زیبا و طاق های متعدد است و حدود ۱۶ متر طول، ۱۳ متر عرض و ۶ متر ارتفاع دارد و مساحت تقریبی آن ۲۴۰ مترمربع است.

مسجد شجاع الدوله مراغه ۲۰ مرداد ماه ۹۵ پس از پایان عملیات مرمت توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی طی مراسمی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، نماینده  ولی فقیه و امام جمعه شهرستان مراغه و فرماندار مراغه به بهره برداری رسید.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس