کد خبر 1031722
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۵
مرخصی مشترک والدین

بر اساس قانون "واگذاری حق مرخصی و مزایا در صورت زایمان"، والدین دانمارکی در مجموع می‌توانند ۵۲ هفته را به عنوان مرخصی زایمان به‌صورت مشترک استفاده کنند.

به گزارش مشرق، بسیاری از کشورهای جهان در قوانین خود نسبت به اعطای مزیت‌هایی برای مادران و پدرانی که به تازگی فرزند خود را بدنیا آورده اند، تسهیلات ویژه‌ای را در نظر گرفته‌اند؛ دولتها با اعطای مرخصی زایمان و مرخص نگهداری فرزند، سعی می‌کنند تا دغدغه‌های والدین نسبت به نگهداری و تربیت کودکان خود را کاهش دهند. 

اکثر کشورهای جهان به خصوص اروپایی‌ها، شرایط و تمهدیداتی را برای والدین در نظر می‌گیرند تا در آرامش، وظیفه پدر و مادری خود را نسبت به فرزند خود انجام دهند؛ یکی از این کشورها، "دانمارک" است که شرایط و دغدغه‌های والدین شاغل را در نظر می‌گیرد  تا از کودک خردسال خود مراقبت کنند.

به گزارش پایگاه اطلاعاتی finans for bundet قوانین مرخصی زایمان در کشور دانمارک منعطف است؛ دانمارک یکی از کشورهایی است که از لحاظ اعطای مرخصی زایمان به والدین، تمهیدات ویژه‌ای را در نظر می‌گیرد؛ بر اساس قانون "واگذاری حق مرخصی و مزایا در صورت زایمان"، والدین دانمارکی در مجموع می‌توانند ۵۲ هفته را به عنوان مرخصی زایمان، استفاده کنند. 

بر اساس قوانین کشور دانمارک، ۵۲ هفته مرخصی زایمان نسبت به شرایط، تقسیم‌بندی خواهد شد.

 ۴ هفته از این مدت، برای "مرخصی بارداری" در نظر گرفته می‌شود؛ مادرانی که باردار هستند، می‌توانند ۲۸ روز قبل از موعد زایمان خود درخواست مرخصی کنند؛ این مرخصی همراه با حقوق کامل است و کارفرما باید حقوق را به طور کامل پرداخت کند. 

  علاوه بر مرخصی بارداری، ۱۴ هفته نیز به عنوان "مرخصی زایمان" برای مادرانی که به تازگی فرزند خود را بدنیا آورده اند در نظر گرفته می‌شود؛ این مرخصی به‌هنگام تولد کودک فعال می‌شود و تا ۹۸ روز ادامه دارد؛ مرخصی زایمان نیز مانند مرخصی بارداری همراه با حقوق کامل است و با توجه به قوانین کشور دانمارک، حقوق مادر توسط صندوق بیمه‌ای این کشور پرداخت می‌شود. 

علاوه بر مادران، پدران نیز می‌توانند از مرخصی ۲ هفته‌ای برای نگهداری از همسر و فرزند خود استفاده کنند؛ بر اساس قوانین موجود کشور دانمارک، پدرانی که از مرخصی زایمان استفاده می‌کنند، حقوق خود را به صورت کامل دریافت می‌کنند. 

با توجه به مرخصی ۵۲ هفته‌ای، ۳۲ هفته باقی‌مانده را والدین می‌توانند به عنوان "مرخصی مشترک والدین" استفاده کنند؛ این مرخصی تا ۳ سالگی کودک مجاز است و بین والدین تقسیم می‌شود؛ برای مثال تمام هفته‌های مرخصی را یا هر یک از والدین استفاده می‌کنند و یا بین هر دو تقسیم می‌شود.

 بر خلاف مرخصی‌های گفته شده، این مرخصی بدون حقوق در نظر گرفته شده است؛ اما دولت دانمارک امتیازهایی را برای والدین در نظر می‌گیرد تا از پس خرج‌های خود برآیند؛ یکی از امتیازهایی که در نظر گرفته می‌شود این است والدینی که تحت پوشش بیمه هستند، با توجه به حقوق خود از امتیازات مالی و معافیت‌های مالیاتی برخوردار شوند.

بسیاری از مادارن و پدران شاغل دانمارکی که به دریافت مرخصی مباردت می‌ورزند، هیچ نگرانی نسبت به از دست دادن کار خود ندارند؛ آن‌ها با اطمینان از این مسئله، درخواست مرخصی می‌دهند و به امورات نوزاد و خانواده خود می‌پردازند. 

بر اساس قوانین این کشور، کارفرمایان موظف هستند قرارداد کارمندانشان را به هنگام مرخصی تمدید کنند و بعد از سپری شدن دوران مرخصی جایگاه کارمندان را به آنها بازگردانند. 

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  0 0
  فقط برای کارمندان دولت است؟
 • TR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  0 0
  زمان هخامنشیان ۹ماه مرخصی زایمان با حقوق کامل میدادن . مشرق از خودمون بگو نه از غربیا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس