اکبر ترکان

اکبر ترکان،‌ از فعالان اصلاح‌طلب با تأکید بر اینکه شورای نگهبان نباید افرادی که دچار لغزش بوده‌اند را تأیید کند، از این گفت که دست شورای نگهبان پُر است.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

آغاز انتقام سربازان آمریکا از ایران!

روز شنبه گذشته و به محض انتشار بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر دخیل بودن یک اشتباه داخلی در سقوط هواپیمای اوکراینی؛ شاهد آغاز یک فرایند انتقام‌گیری از نیروهای مسلح کشور و تقلّای دشمن برای خفت دادن به پیروزی بزرگ ایران در حمله به پایگاه نظامی آمریکا بودیم.

بازوهای این انتقام نیز همان کسانی بوده‌اند که همواره شاهد تکرار توییت‌های ترامپ در شعارها و مواضع رسانه‌ای آنها بوده‌ایم و ردّ پای آنها را در فتنه سال 88 و فتنه اقتصادی آبان 96 و دیماه 98 عینا دیده‌ایم...

در همین زمینه می‌توان به برگزاری چند تجمع همراه با شعارهای ساختارشکنانه و پاره کردن عکس سردار شهید سلیمانی در تهران که مورد پوشش گسترده رسانه‌های ضد انقلاب قرار گرفت و البته اطلاع‌رسانی عجیب برخی بازوهای مذکور اشاره کرد.

یکی از این بازوها طی خبری در اشاره به کنفرانس خبری فرمانده هوافضای سپاه پاسداران نوشت: "فرمانده پدافند هوایی که باعث سقوط هواپیمای اوکراینی شد، تا ساعتی دیگر درباره این حادثه توضیح خواهد داد"!

یک کانال اصلاح‌طلب دیگر نیز در اطلاع‌رسانی پیرامون این مسئله جملات زیر را منتشر کرد:

"فرمانده عملیات زدن موشک به هواپیما توضیح خواهد داد/ ایرنا به‌نقل‌ از یک منبع آگاه در سپاه، نوشته تا ساعتی دیگر فرمانده عملیاتی که به سقوط هواپیمای اوکراینی انجامیده، برای مردم ماجرا را توضیح می‌دهد و از مردم عذر می‌خواهد"!

این نحوه عجیب اطلاع‌رسانی در حالی است که ایرنا درباره این خبر نوشته بود: تا ساعتی دیگر فرمانده مربوطه با مردم صحبت خواهد کرد و دلایل بروز ماجرا را توضیح خواهد داد و از مردم عذرخواهی می‌کند.[1]

*در این خط‌ها می‌توان تبلور معنای تزویر و نفاق را دید.

به این معنا که اگرچه اشتباه رخ داده از جانب نیروی هوافضای سپاه پاسداران بوده است و نوشته‌های کانال‌های مزبور به یک معنا صحیح است اما در معنایی که از نظر اینان باید بر ذهن مردم و افکار عمومی نقش ببندد؛ "سرباز کُشی" و "خادم کُشی" مورد اراده است.

آیا نمی‌شد در همین خبررسانی کوتاه به اشتباه سهوی رخ داده اشاره کرد؟!

آیا اگر یک مخاطب ناآگاه این خبرها را بخواند متوجه "تصادف غیر عمد" می‌شد؟

یقینا می‌شد ادبیات دیگری را برگزید... اما علت عدم اشاره صرفا این است که بایستی در یک عملیات روانی و برای انتقام از "نبرد عین‌الأسد"، سر سربازان میهن و رأس کسانی که پوزه بزرگترین دشمن مردم ایران یعنی آمریکا را در "عین‌الأسد" به خاک مذلت مالیدند؛ بریده شود و تحت عنوان مقصّران عمدی حادثه هواپیمای اوکراینی بر نیزه رود تا فضای کشور آماده به تاراج رفتن از سوی آمریکا باشد.

همان روشی که مثلا در عملکرد رسانه‌ انگلیسی بی‌بی‌سی نیز شاهدیم که از اطلاق لفظ تروریست به کشتگان گروه‌های تروریستی در سوریه اِبا و امتناع می‌شود.

صحبت بر سر این است که محفل و رسانه‌ای که دل در گرو قانون و اسلام و میهن دارد، بایستی در این شرایط، پروژه سرباز کُشی و فرایند مورد رضای دشمن را به پیش ببرد یا اینکه بر مفهوم "تصادف غیر عمد" تأکید کند؟!

این سؤالیست که به مثابه اسم شب! می‌تواند سربازان نفوذی دشمن را از صف واحد مردم، مسئولان و نیروهای مسلح کشور جدا کند و آمریکا را با درد تاریخ نبرد عین‌الأسد تنها بگذارد.

جالب است که پس از ماجرای هدف گرفتن پهپاد گلوبال‌هاوک آمریکا از سوی سپاه پاسداران نیز حین به راه افتادن موج شادی مردم؛ کسانی در همین قبیل رسانه‌ها اقدام به تکرار مواضع رئیس‌جمهور آمریکا درباره "دروغ قحطی غذا در ایران" کردند و شاهد تقلای آنها برای گرفتن انتقام پهپاد آمریکا از ایران بودیم.[2]

بدیهیست که مادام که این خط نفاق مورد رصد و روشنگری قرار نگیرد؛ هر اتفاق غیر عمدی، عامدانه جلوه داده خواهد شد و حقیقت همواره به مسلخ خواهد رفت.

البته بایستی پذیرفت که در ماجرای تصادف غیر عمد پیش‌آمده و اصابت قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی از سوی پدافند سپاه؛ اشتباهاتی خاصه در امر اطلاع رسانی و اعلام اصل ماجرا نیز رخ داد که قابل رفع بود و می‌شد جلوی ایجاد برخی هزینه‌ها را گرفت.

به نظر می‌رسد این هزینه‌ها نیز با بصیرت عمومی مردم ایران و درک شرایط کشور که تبلور آنرا در تشییع میلیونی سردار سلیمانی به رأی‌العین دیدیم، به مرور مرتفع شود و از این حادثه تلخ عبرت‌های خوبی حاصل آید.

***

وزیر ارشاد: با شهادت حاج‌قاسم، وطن جوان شد

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تازگی در پیامی خطاب به محفل شعرخوانی "نگین سلیمانی" که به مناسبت پاسداشت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در کرمان برگزار شد، نوشت: این روزها، شاهد شکوه حماسه ایرانی هستیم. ایران و ایرانی در سوگ سردار رشید خود می‌گرید و می‌خروشد. از ذرات خون پاک او، قطرات اشک است که بر گونه‌ها می‌ریزد و با ناله‌های آتشین، با اسطوره‌های مقاومت عهدهای تازه می‌بندد.

به گزارش ایبنا، او می‌افزاید:

«به راستی دوباره وطن جوان شده است. از دم مسیحایی او که ققنوس‌وار از خاکستر سوخته برخاست و همگان را بر خوان خونین خود نشاند، طعنه‌ها و کینه‌ها را زدود و مهر و همدلی را بر سفره ایرانی آورد.»[3]

*اشارات وزیر ارشاد به نفحات شهادت سردار سلیمانی، مبانی عقلانی فراوانی دارد.

حضور میلیونی مردم برای تشییع این سردار سپاه اسلام و انقلاب در شهرهای اهواز، مشهد، تهران، قم و کرمان موجب بهت و حیرت در داخل و خارج از کشور شد.

حضوری که البته در پیامد خود بیانگر موج همدلی مردم و نسل‌های جوان کشور با نیروهای مسلح کشور و با مبانی حکومت در دفاع از اسلام و انقلاب بود و نتایج آن همچنان بعنوان یک کِیس تحلیلی مورد نظر کارشناسان است.

ماتم‌زدگی کودکان و نوجوانان در غم از دست دادن سردار سلیمانی، علت کاریزمای ملی و جهانی حاج قاسم، سیلی سخت سپاه پاسداران به آمریکا در نبرد عین‌الأسد که موجب تحسین تاریخ و جهان شد، بافتار جمعیتی مشایعت‌کنندگان سردار سلیمانی و... بخشی از مقولاتی هستند که بعنوان نفحات این شهادت همچنان مورد بحث و بررسی قرار دارند و از برکت آنها ایران اسلامی است که به قول وزیر ارشاد جوان‌تر شده است.

***

ترکان: دست شورای نگهبان پر است

اکبر ترکان، فعال اصلاح‌طلب و مشاور پیشین رئیس‌جمهور روحانی در مصاحبه با شماره شنبه گذشته روزنامه آرمان ملی با اشاره به انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی گفته است:

«من از همین جا از شورای نگهبان خواهش می‌کنم، نمایندگانی که حتی سهوا در روابط تجاری و دلالی لغزیدند تایید صلاحیت نشوند و راه ورود دوباره آنها را به مجلس ببندد. هر کسی که لغزیده باید برود و کوچک و بزرگ و جناح و گروه نمی‌شناسد. ما دو دسته سوء مدیریت و سوء نیت داریم. به‌عنوان مثال فردی در مدیریت خود خطا کرده باشد می‌توان از سوء مدیریت گذشت کنیم اما به هیچ عنوان نباید از سوء نیت گذشت کرد، از هیچ سوء نیتی نباید چشم پوشی شود. اگر نماینده‌ای را می‌شناسیم و می‌دانیم او سوء نیت در مورد مسائل کشور دارد و از قدرت نمایندگی برای روابط غلط استفاده کرده، نباید به هیچ عنوان شرایط را برای ورود دوباره این نماینده به مجلس فراهم کنیم. درواقع با نمایندگانی که سوء نیت دارند باید مستقل از اینکه خط آنها چیست؟ با آنها رفتار شود، اصلاح‌طلب و اصولگرا فرقی ندارد، هرکسی لغزیده باید برود تا بتوانیم در این مسیر از خون شهدا پاسداری کنیم.»

او همچنین تصریح می‌کند: نامه‌های برخی از نماینده‌ها هنوز روی میز من است، در این نامه‌ها افرادی را معرفی کرده‌اند برای مدیریت و کارهای مختلف. نامه‌هایی از نمایندگان دارم که در کارهای اقتصادی منطقه خود دخالت کرده‌اند و این نمایندگان نباید باز هم به مجلس وارد شوند. شورای نگهبان دستش پر از این نامه‌هاست، ما نباید به هیچ عنوان اصطلاح خودی و غیرخودی به کار ببریم و در بررسی خطا هیچ اصلاح‌طلب و اصولگرایی وجود ندارد. هرکسی که لغزیده است جایی در مجلس ندارد.[4]

*ما قضاوت درباره صحبت‌های ترکان را بر عهده مخاطبان محترم وامی‌گذاریم...

در بحث ردّ صلاحیت‌ها باید دانست که شورای نگهبان بر اساس یک رسم فقهی و شرعی از بیان جزئیات ردّ صلاحیت یا عدم احراز صلاحیت نامزدها خودداری می‌کند.

این مقوله اگرچه سبب شده است که معترضان شورای نگهبان خاصّه در اردوگاه اصلاحات، ابزاری سیاسی داشته باشند و انتقادات خود را بصورتی ظاهرالصلاح تبلیغ کنند اما همانطور که ترکان نیز اشاره دارد، این انتقادات به هیچ وجه به معنی خالی بودن مشت شورای نگهبان از دلایل ردّ صلاحیت یا عدم احراز صلاحیت نیست و اطلاعات شورای نگهبان از نامزدها مکفی است.

گفتنیست، اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس یازدهم برنامه‌های خاصی را تدارک دیده‌اند.

برنامه‌هایی که در دو قالب "تحریم خاموش انتخابات"(به معنی لیست ندادن برای انتخابات در صورت ردّ صلاحیت چپ‌های پیر و بدسابقه) و به راه‌اندازی تظاهرات خیابانی در حال پیگیری است.

پیش از این، علیرضا علوی‌تبار از فعالان اصلاح‌طلب تأکید کرده بود که بایستی از فرصت انتخابات برای برگزاری تظاهرات خیابانی استفاده کرد![5]

از جمله بهانه‌های انجام این تحرکات نیز اعتراض به فرایند تأیید صلاحیت‌هاست.

مع‌الوصف باید دانست که چپ‌ها از سال‌ها قبل آدرس خیابان و اغتشاش علیه نظام را به مردم داده‌اند و مسئله آنها نیز همان شعار سال 88 یعنی "اصل نظام" است نه تأیید یا ردّ صلاحیت‌ها. و گرنه مشکلات اقتصادی و سیاسی در تمام کشورهای دنیا وجود دارد...

***

1_ plus.irna.ir/news/83629276/

2_ mshrgh.ir/969528

3_ http://ibna.ir/fa/doc/naghli/285861

4_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/280356

5_ mshrgh.ir/1000000

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 130
 • در انتظار بررسی: 15
 • غیر قابل انتشار: 27
 • IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  سردار حاجی زاده در یک فداکاری احمقانه جرمی که توسط پدافند ارتش انجام شده بود را به عهده گرفت. هیچ موشکی در کار نبود و آنچه به هواپیما اصابت کرد گلوله های ضد هوایی بود. برای همین هواپیما منفجر نشد ( فیلم جدیدی هم که ادعا کردند موشک را در آن دیدند جعلی است چون نشان می دهد هواپیما منفجر می شود) و ادعای فیوزهای موشکها هم ابلهانه بود ( هواپیمای غیر نظامی سرعتش آنقدر کم است که اگر موشک روی آن قفل شود حتما به آن دقیق برخورد می کند و با آن فاثله نخواهد داشت که فیوزهایش فعال شوند) . اما سردار حاجی زاده خود را فدا کرد تا خواب دشمن برای درگیری بین سپاه و ارتش تعبیر نشود.
  • IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   پدافند ارتش؟ جالبه سپاه زده می خواید ارتشو متهم کنید.
  • IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   تو هم احمقانه می نویسی می دونستی؟؟؟!!!!! از آلبانی یا اسرائیل فرقی نداره فقط پرت و پلا می نویسی؟ ملت دوست و دشمن شان را خوب می شناسند. راستی سعی کن زبان شیرین فارسی رو خوب یاد بگیری. دست شویی های کمپ گیر کرده بدو برو زود بشور!!!!
  • shahin IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   بابا تو احمق کی بودی؟
  • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   سردار عزیز دل ما هستند وهمه ما معنی کار فداکارانه ایشان را می فهمیم این کار از کسی که خود را پیشمرک مردم میداند عجیب نیست .در ضمن احمق خود شما هستید .
  • IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   25 70
   تماما صحیح است. برخورد گلوله ضدهوایی بسیار منطقی تر از توضیح دادن و توجیه برخورد موشکی است که انفجاری هم نداشته. متاسفانه موارد مشابه هم کم نداشته ایم. مثل سرنگونی هواپیمای شهید عباس بابایی با پدافند ضدهوایی ارتش در سال 66.
  • شهروند DK ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   84 14
   سامانه تورام تحویل سپاه شده نه ارتش !
  • میلاد IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   پیرمرد منافق 08:04 خودتی، فک کردی با مخلوط کردن حرفای قشنگ با حرفای مغرضانه ات میتونی بین ارتش و یپاه تفرقه بندازی؟ کور خوندی. ما هم امرای ارتشمون رو دوست داریم و هم سرداران سپاه. به زودی بساط پیاده نظام داخلی آمریکا جمع خواهد شد ان شاء الله.
  • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   94 4
   خودش گفت سپاه بوده.. تو کی هستی که میخواهی بین سپاه و ارتش تفرقه بیندازی ؟
  • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   13 5
   خیانت و بلاهت شما آشکاره، آخه ابله نادان مگر ارتش و سپاه چه فرقی دارن که میگی این زده یا اون موشک تور ام یک به هدف برخورد نمیکنه در نزدیکی هدف فیوز مجاورتی عمل میکنه با ترکشهای فراوان به هدف آسیب میزنه اگر هدف نظامی باشه ترکشها باعث انفجارمهمات هدف میشه و اگر غیر نظامی باعث آتش سوزی میشه در این مورد ترکشها به باک هواپیما که درون بالها قرار داره برخورد کرده و باعث آتش سوزی شده احتمالا ترکشها در همون لحظه باعث شده خلبانها دردم کشته بشوند و علت تماس نگرفتن با برج مراقبت هم همینه پس این بحث های کودکانه رو رها کنید و کاری کنیم غرور ملی که در این حادثه لطمه دیده بازیابی بشه
  • مرتضی IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   12 2
   شما منافق نمیتونی بین نیرو‌های مسلح تفرقه بیانداز ی، پدافند سپاه زد، عین الاسد را هم کوبید و شخم زد، این سهوا و دومی عمدا، تا کور شود هر انکه نتواند دید، ارتش و سپاه یده واحده نظامند
  • IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   4 8
   نکته مهمتر از خود کامنت 8:04 این است که حتی یک نفر از مخالفان این کامنت نظر منطقی در رد استدلال آن نداشتند.
  • به شهروند IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   6 4
   آن سامانه موشکی است نه ضد هوایی معمولی
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   8 2
   فداکاری سردار ایثار گرانه بود تو احمقی که فکر می کنی می توانی نیروهای نظامی را از چشم بیندازی ارتش و سپاه دو بال این عقاب تیز بین هستند که چنگال خود را در چشم دشمنان فرو می کنند
  • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   6 18
   کاش خانواده خبرنگار مشرق توی اون هواپیما بود تا ببینیم باز هم ازین متن ها مینوشت ایشالا که نوبت خانواده خبرنگار مشرق هم میشه.
  • IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   21 6
   به احتمال بسیار قوی کار گلوله های توپ 23میلیمتری است و گرنه یک موشک زمین به هوا هواپیما را در آسمان منفجر و تکه تکه می کرد عملکرد گلوله این توپ دو زمانه است در برخورد ... اینکه رسانه ها سعی دارند از آن برای التیام دردهای ترامپ استفاده کنند بسیار احمقانه است چرا که از این دست حوادث بسیار در دنیا اتفاق افتاده است
  • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   6 3
   خدا ذره ای بصیرت و شعور به منفی دهندگان عطا کند.
  • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
   0 0
   تا الان کجا بودی نخبه ؟
 • سید IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  بهائیان زخم خورده از تلافی سپاه در قبال آمریکا، به دنبال عقده گشایی و تخلیه کینه انباشته شان از نظام!
  • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   ولی ما نخواهیم گذاشت اگر تا الان سرداران از ما دفاع کردند و پیشمرگ ما شدند از این به بعد ما از این سرداران دفاع میکنیم و پیشمرگ آنها میشویم .
 • IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  98 41
  کار ترامپ را باید این ابن الوقتها تکمیل کنند.
  • IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   95 39
   دقیقا . ما بعد از شهادت حاج قاسم بیدارتر شده ایم و به راحتی از لابلای جملات آنها هدف و نیت شوم شان را متوجه میشویم .
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  باید با این افراد به بدترین شکل ممکن رفتار میشد تا دیگر کسی جرأت نکند در شرایط جنگی کشور, اینطور خبر بنویسد یا به خیابان بیاید و علیه نظام شعار بدهد. اینها سربازان آمریکا بودند و دشمن مردم.
 • آریا IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  آیا نمی شد از اول موضوع را کتمان نمی کردند نمی توانستند راحت بگویند بعلت آماده باش کامل کشور (در راستای دفاع از وطن)امکان هر اتفاق و خطایی هست و ماجرا در دست بررسی دقیق می باشد نمی شد؟ اینها مردم را اذیت می کنند کتمان- دروغ- بی اهمیت بودن مردم برای مسئولین- حس بالا نشینی حاکمان و مسئولین و خوار بودن جامعه عامه ما ایرانی هستیم و کشورمان را دوست داریم
  • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   81 70
   نه. نمی شد. چون تا اطمینان حاصل نمی شد اعلام هر خبری خطا بود. سه روز هم مدت زیادی نیست.
  • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   24 17
   اطمینان از چی ؟ موشک توسط پدافند خودی شلیک شده. چی فرض کرده ای ما را ؟
  • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   9 5
   یه جوری میگی انگار 6ماه گذشته ظرف 48 ساعت تحقیقات کامل شد اول صبح شنبه اعلام کردن . آنقدر بزرگنمایی زمانی نکنید خود اتفاق به اندازه کافی بزرگ و دلخراش است .
 • ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  65 10
  شوراي نگهبان منتظر فرمايشات تركان بود
 • رضا IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  77 62
  قصه پر غصه ی رسانه ها این مملکت ، که آب به آسیاب دشمن می ریزند و برای احیای زندگی نجاست بار بیگانگان ، خوراک تهیه می کنند ... و از طرفی برای صف آرائی جبهه ی باطل ، یار کشی می کنند و احساسات جوان و نوجوان ما را به ذائقه یانکی ها ، مجذوب! ... همیشه بوده و هست ....ما کجای این داستانیم ؟
  • سارا IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   20 8
   با شما موافقم.
 • وحید نادر شاگرد اتوبوس IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  58 64
  هنوز علل واقعی سقوط بسیار سریع و دور از انتظار هواپیمای اوکراینی دقیق مشخص نیست؛ فقط مشخص شده که موشک مجاورتی عمل کرده است و هواپیمای به ان بزرگی با انفجار مجاورتی به این سرعت سقوط نمیکند؛ بلکه حتی در صورت از دست دادن کامل موتورها همانند هواسر یا همان کلایدر تا مسافت زیادی پیمایش می کند لذا عوامل دیگری در سقوط بسیار سریع ان هواپیما دخیل هستند که فعلا(تا گزارش هیات فنی بررسی علل سانحه در سی روز آینده) مورد غفلت واقع شده است از جمله؛ مانور غلط خلبان و تصمیم به دور زدن کامل که ارتفاع را بشدت کاهش میدهد؛ دوم عدم انتخاب فرودگاه روبرو و در مسیر (فرودگاه مهرآباد) جهت فرود که در اینحالت با کاهش شدید ارتفاع مواجه نمیشد(و در همه هواپیماها مشخصات کلیه فرودگاههای کشورهای مسیر طبق قوانین قرار داده میشود ؛ سوم؛ احتمالا این هواپیما بار بیش از حد مجاز داشته است که به این سرعت و شدت سقوط کرده است(همان علت نهایی از دست دادن ارتفاع و سقوط هواپیمای ایران 140 در تهران که بار بسیار بیشتری نسبت به مقدار مجاز با توجه به دمای فرودگاه مهرآباد هنگام بلند شدن؛ که اگر بار به میزان مجاز می بود هواپیما به روی باند براحتی میرسید و سقوط نمیکرد هرچند شاید نشستن محکمی را تحمل میکرد)) ؛ چهارم نقش جنگال یا همان جنگ الکترونیک و تداخل رادارها و به اشنباه محاسباتی انداختن رادارها و همچنین به ایجاد اختلال در مخابرات نظامی هر چند در سخنان سردار حاجی زاده اشاره شد؛ ولی از نقش انها غفلت شد؛ در حالیکه ما میدانیم قبلا امریکا با جنگال یک هواپیمای اف 14 ما را هنگام بلند شدن در بوشهر منفجر کرد و یا در مرحله ای رادارهای جنوب کشور را سوزاند ؛ و الان هم این امکان با تهدید ترامپ همخوانی دارد ؛ چرا که هواپیما با تاخیر بلند شده و ترامپ هم گفته که 52 نقطه فرهنگی (که منبع درامد گردشگری ایران هست) بدون استفاده از بمب ؛ هدف قرار داده و از حیض انتفاع انداخته است و شک انجاست که سازمان هواپیمایی فدرال امریکا؛ قبل از هدف قرار گرفتن هواپیما؛ عبور تمام هواپیماهای خود از فضای ایران را ممنوع می کند؛ و عدم موفقیت افسر مربوطه در برقراری تماس؛ اعلام مکرر موشکهای کروز در راه تهران و ... همگی بیانگر احتمال جنگ الکترونیک از راه دور را محتمل میکند و..... - و عدم توجه سردار حاجی زاده به پرواز با تاخیر یک ساعته(خارج از برنامه) هواپیمای ا
  • IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   0 10
   بیسوادی داد میزنه
 • GB ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  مردم داخل در صف این عده ی منافق و کینه ای و مزدور نخواهد شد
  • مردانشاه IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   5 3
   اااا تو انگلیسی حاجی چه خبر؟
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  دشمن هر روز خودش را بیشتر افشا می کند. قیام ملت مومن ایران در تشییع سردار سلیمانی، آنها را تا حد مرگ برده است. الله اکبر. مرگ بر آمریکا و مزدورانش. هر کی می خواد باشه.
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  این لاشخورهای سیاسی دارن انتقامشون رو از بچه های سپاه میگیرن
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  مردم ایران اونایی بودن که برای سردار شهید عزادار شدند و عزاداری کردن و اینطور برای تشییع جنازه اش سر از پا نمی شناختن اونایی بودن که دلشون نمی آمد از سردار دل بکنند و اورا به خاک بسپارند مردم ایران قدردان سردارشون هستن و هیچوقت پشت رهبر را خالی نمیگذارند و همیشه پیرو امر رهبر هستند و قدردان تلاش و زحمات سپاه هم هستند .دشمن همیشه در کمینه تا آرامش ملت ایران را به هم بریزد ما باید حواسمون جمع باشه و گول نخوریم
 • حسین اسدی IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  73 47
  با سلام با ابراز همدردی با خانواده های داغ دیده وآرزوی صبرقلبی برای آنان وشهدای این فاجعه یک مسلمان واقعی باید ازعبرت های تاریخ درس بگیرد واین موضوع دقیقا به مثابه پیراهن خلیفه کردن برای مبارزه با علی (ع) که امروز دقیقا فرصت طلب ها ازاین موضوع ایجاد غم مضاعف برای رهبر وولی عزیزمان است وتاریخ چه دقیق تکرارمی شود حتی با وجود هزاران هزارسال
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  هر کی رسانه داره از سردار حاجی زاده عزیز محکم دفاع کنه نگذارید ایشان را ترور رسانه ای کنند.
 • احسان IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  71 48
  ضمن عرض تسلیت به خانواده سانحه هوایی ودرود و سلام خدا بر مجاهدان سپاه پاسداران که همیشه باعث افتخار بوده اند . نباید به تبلیغات مسموم و مغرضانه و اتحاد شکن دشمن اهمیت داد . باید بیشتر از زمانهای دیگر پشتیبان سپاه باشیم و یک اشتباه سهوی سپاه را بزرگ نکنیم که دشمنان سپاه و ملت ایران رند و حیله گرندبه دنبال چنین فرصت هایی هستند تا استفاده تبلیغاتی کنند .
 • ادهمی IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  71 23
  این ترکان خانئن گفته بود ایران و ایرانی را تا حد تحقیر و خار شمردن پیش برده و میگفت در ایران به غیر از درست کردن بزباش چیزی بلد نیستند ولی یکی نیست بگد شما که خودتو اینقدر بالا حساب میکنی سنت هم از ما بالاست چی بلد هستی یادمان بده دوما شما که از تحقیر هم وطن ابایی نداری و کاری هم بلد نیستی و برای بیسواد سپردن کار کشور خطاست بس چکار داری برای تو و امثال تو صلاحیت بدهند.
 • حمید IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  84 32
  سفیر انگلیس در تجمع اعتراض کنندگان چکار می کرده و این قضیه چه رابطه ای با انگلیس دارد؟ اگر او مشغول خیانت و توطئه بوده چرا او را آزاد کردید او را از همانجا تا فرودگاه بدرقه و با یک تیپا به آغوش گرم هم آخوریهایش روانه می کردید
  • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   0 3
   فکر کردی به همین راحتیه شماها طبل تو خالید
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  76 39
  خدا جای حق نشسته مطمئن باشید سردار حاجی زاده مزد صداقت خود را خواهد گرفت و دشمنان زبون و خوار خواهند شد فقط کمی صبر
 • محمد IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  29 20
  هركدام اعتراض كرد سوابق دزديها وباند بازيها شان رارو كنيدكاها از نطق هاي نمايندكان خجالت ميكشيدم
 • عباس IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  50 13
  جناب ترکان ماشاالله کسی که باید رد صلاحیت بشه تو هم هستی با بریز و بپاشایی که داری نکنه مبرایی مناطق آزاد
 • IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  53 17
  هائیان زخم خورده از تلافی سپاه در قبال آمریکا، به دنبال عقده گشایی و تخلیه کینه انباشته شان از نظام!باید با این افراد به بدترین شکل ممکن رفتار میشد تا دیگر کسی جرأت نکند در شرایط جنگی کشور, اینطور خبر بنویسد یا به خیابان بیاید و علیه نظام شعار بدهد. اینها سربازان آمریکا بودند و دشمن مردم
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  32 9
  اگر شورای نگهبان بتونه اول باید همین ترکان غارتگر و انحصارگر را برکنار کنه- کلا فکر میکنه فقط خودش میفهمه!!!!!!!!!!!!
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  57 17
  مردم ایران اونایی بودن که برای سردار شهید عزادار شدند و عزاداری کردن و اینطور برای تشییع جنازه اش سر از پا نمی شناختن اونایی بودن که دلشون نمی آمد از سردار دل بکنند و اورا به خاک بسپارند مردم ایران قدردان سردارشون هستن و هیچوقت پشت رهبر را خالی نمیگذارند و همیشه پیرو امر رهبر هستند و قدردان تلاش و زحمات سپاه هم هستند .دشمن همیشه در کمینه تا آرامش ملت ایران را به هم بریزد ما باید حواسمون جمع باشه و گول نخوریم
 • غفاری IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  32 30
  با سلام.به جای دفع ملت و قسمت قسمت کردن ملت ،همه رو جذب میکردین‌که حالا اینطوری نشه‌
  • IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   35 8
   چنین چیزی ممکن نیست. جنگ حق و باطل از زمان دعوای هابیل و قابیل بوده و تا ابد هم خواهد بود. وقتی یک عده از مردم شیفته و فدایی آمریکا هستند و فقط دنبال فرصتی برای عقده گشایی نسبت به اصل اسلام هستند جذب آنها برای خود پیغمبر هم ممکن نیست. چه رسد به جمهوری اسلامی.
  • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   14 6
   یعنی چی کدوم جامعه ای کاملا یکدسته؟ جامعه قابل پیش بینی جامعه ای مرده است
  • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   15 11
   جذب امثال تو برای خدا هم ممکن نیست
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  49 14
  مردم بیایند بساط این فتنه گرها را جمع کنند
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  48 14
  دست این سربازان آمریکایی را بشکنید تا دیگه از آب گل آلود ماهی نگیرند
 • مرگ بر فتنه گر IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  36 14
  همه ی ما بخاطر مرگ این عزیزان ناراحت هستیم اما چرا باید یه عده زود از این موضوع ها سواستفاده کنن واقعا دنبال چه چیزی هستن چرا کشورتون رو که حکم مادر شما رو داره دارید دو دستی به آمریکا وانگلیس کثیف تقدیم میکنید
 • احمد IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  41 24
  اياوقتي اوكراين هواپيماي مسافري روسيه رازدوروسيه كه هواپيماي مالزي رازدفوراهمه چي راقبول كردن؟بعدهم مردمش نظاميانشان راسرزنش ومجرم كردن؟حواسمون به نقشه دشمنان باشه كه ميخوان سپاه تضعيف بشه كه اگرامريكا موشك زدپدافندايران عمل ودفاع نكنه ///ضمنابايدعلت اشتباه مشخص باشه چون ممكنه جنگ الكترونيك باشه كه مقصرامريكاست وبايدتلافي بشه واگراشتباه وعمدخلبان درچرخش به سمت مركزسپاه بوده بايداونهامقصرباشن
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  49 19
  معلومه سیلی که آمریکا از سردار شجاع هوا فضا خورده سربازان عصبانی او بخواهم انتقام بگیرند
 • فریدون IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  47 21
  سردارحاجیزاده عمری برای ملت جان نثاری کرده اند جنگی که شیطان بزرگ اعلام می کنه که52نقطه ایران رامی زنم مسلم است که هرپرندهای درآسمان چه ازخودی وچه ازشیطان تیرگی خوردد جنگ نون حلواقسم نمی کنن افرادی که تجمع به اسم دانشجوکردن دانشجونیستن سربازان شیطان بزرگ(آمریکا) هستن
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  24 16
  وقتی کشور در حالت جنگ و اماده باش کامله هواپیما بیخود میکنه پرواز میکنه دقیقا موقعیکه چند ساعت از هدف قرار گرفتن پایگاههای امریکا نگذشته بود دقیقا قبل از روشن شدن کامل هوا به نظر من اگه نیروهای مسلح دستور لغو پروازها را داده باشند مقصر نیستند
  • مجید IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   40 16
   حالا شما یه دفعه برادران و خواهران و هم وطناتو دشمن حساب نکن یه سری عوامل بیرونی و احساسات پاک جوانی با هم باعث شده این دانشجویان در لحظه اشتباهاتی را بکنن و محاسبات اونا البته اشتباهه ولی دشمن نیستن برادر
  • به مجید IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   10 2
   مریم رجوی هم هموطن ما است. اتفاقا همه حضرات آلبانی نشین امروز روزی همین جوانان دانشجوی هموطن بودند. هموطن بودن مگر می شود ملاک دوستی؟ اینها دشمن هستند و خطرشان برای کشور از خطر ترامپ خیلی بیشتر است.
 • IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  17 6
  کشوربایددردست افراد سالم باشدنه بدست کسی که بخواهدبدنبال کار شخصی خودش باشد
 • r.s IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  16 27
  اول ای جان دفع شر موش کن ** وانگهان در جمع گندم جوش کن‌‌ این شعر را میتوان در سیاست کشور هم بکار برد ما چشم دوختیم به مبارزه با شیطان بزرگ ولی غافلیم از نوچه هایش در داخل پس باید اول یک پاکسازی داخلی داشته باشیم تا در مبارزه از پشت خنجر نخوریم و بعد با خود شیطان که با از دست دادن نوچه های داخلیش خیلی ضعیف تر می شود
 • IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  43 6
  به نظرمن بایدتمامی پروازها روآن روز لغومیکردن ضررمالی خیلی بهتربود تااین اتفاق بین المللی
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  27 27
  جان همه ی مردم کشورمون برامون عزیزه هرگز نباید این اتفاق می افتاد امااونایی که عکس سردارمون را پاره میکنند دستشون بشکنه منافقان بیشعور
 • IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  17 3
  حق پیروز است وباطل نابودشدنی همانا باطل نابود شدنی معنی آیه قران
 • قاسم AU ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  22 18
  حتی اگه فرمانده سپاه هم بگه اشتباه شده من هنوز یه سوال برام باقی مونده نمیدونم چرا کسی به این نکته توجه نداره چه کسی در اون ساعت خیلی ببخشید, در اون لحظه یک شخص مجهول الهویه و در یک سکوت کامل اونم از یه ناکجا اباد دوربین موبایل رو قبل از برخورد به طرف اسمون تاریک زوم می کنه و جالب اینک چند ثانیه بعد یه موشک از زمین بلند بشه و بزنه به هواپیما؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!! احتملا یه خرابکاری بوده تا خبر انتقام رو بی اثر نشون بده و در عین حال ورق رو بر علیه بچه های سپاه برگردونند قضیه بیشتر شبیه یه خرابکاریه
 • علی IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  26 32
  ارتش و سپاه یکی هستند بسیج نیروی انتظامی همه سربازان وطن هستند وما از آنها دفاع می کنیم
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  11 12
  به نظر بنده اگه کاملا عقلانی بخواهیم فکر کنیم و نظر بدهیم .اون کسی که در لحظه آتش گرفتن هواپیما فیلم برداری کرده از کجا میدونسته که این اتفاق میفته و دقیقا همان لحظه رو فیلمبرداری کرده.این قضیه کاملا بودار و مشکوک است حتما از قبل خبر داشتند که قراره چنین اتفاقی بیفته که در لحظه فیلمبرداری می کنند البته اگر این فیلم راست باشه. باید تحقیقات کاملتر صورت بگیره تا کاملا علت حادثه مشخص شود. به نظر بنده سردار حاجی زاده واقعا از خود گذشتگی می کنند .... ملت شریف ایران نباید بگذاریم عده ای فرصت طلب از این آب گل آلود ماهی بگیرند و بین ملت و نظامیان این کشور که حافظ جان و ناموس و مال مردم هستند رخنه و شکافی ایجاد کنند. حرف آخرم :مردم نجیب و غیور ایران .هموطنان عزیزم هم اکنون کشور روزهای حساسی را می گذراند ما که همیشه در روزهای سخت تر از این هم پشت هم وایسادیم مبادا در این روزهای حساس عجولانه و از روی احساس و عوامفریبانه قضاوت یا عمل کنیم.ما همیشه پشت هم هستیم علی الخصوص پشت برادران دلسوز و فداکار و میهن پرست نظامیمان.
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  28 6
  وقتی که درک وفهم بالا برود هیچ موجود زنده ای نمی تواند راه خطا برود. همه دارای افکار وبینش سیاسی بالایی هستند. تشنج واسترس در شهر ومحله را ممنوع کنیم. همه ما وطن پرست هستیم.ووطن خودرا به هیچ عنوان معاوضه نمی کنیم. دورود وسلام بر وطن دوستان ووطن پرستان واقعی.
 • روح اله IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  11 20
  با سلام وقتی شرایط جنگی بوده و دشمن با شهادت سردار عزیز و عزتمند به میهن اسلامی ایران حمله کرده و دفاع حق مشروع نیروهای فدائی کشور است رئیس جمهور - دولت و دانشگاه حق اظهار نظر نداشته اند. کمی به این خوش خیالها رو داده اند. آیا باید مسئولین شک برانگیز و دانشجوهای بی تجربه جلودار قضیه باشند؟ قطعا اینها در قضیه شهادت سردار بیرون نیامده و اشکی هم نریخته اند وعقبه ملی نظام اکثریت هستند و دشمنان قسم خورده هیچ گاه دلشان بر ارزش و دین و میهن نتپیده است. الهم العجل لولیک الفرج امام زمان ظهور می کند در حالیکه دنیا را فساد فرا گرفته و امام قیام می کند در صورتیکه خیلی ها ایشان را نمی خواهند ولی ایشان تشریف می آورد هر چند مشرکان نا خشنود باشند. دین خدا صاحب دارد و خدا دینش را احیا می کند هر چند منافق خوش نداشته باشد. حق پیروز است و باطل رفتنی. خداوند در جاهایی به جمعیتی که خواست او را برنمی تابند می خندد. در اثنای این فتنه ها حق از باطل جدا می شود و تقابل این دو همیشه ادامه دارد . در این زمان شکست و پیروزی حق و باطل با فاصله زمانی کم رخ می دهد حتی در صیحه آسمانی هم اولین صدا از حضرت جبرئیل است که ندا می زند علی بر حق است و شیعیانش و طرفدار امام زمان باشید و دومین در غروب همان روز صدای ابلیس است که می گوید عثمان بر حق بود و مظلومانه کشته شد و طرفدرا سفیانی باشید. هدایت هم از روی سوابق گذشته شامل حال انسانها می شود. کسی که پایبند دین خدا نیست قطعا کم آورده و از گردونه نجات خارج می شود.
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  21 6
  هرچی میکشیم از این بازوهای امریکادرایرانه
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  21 8
  سربازان جناب آقای ترامپ ارتشی های آمریکایی نیستند. سربازان او همین افراد داخلی هستند که با بُل گرفتن صانحه هواپیای اوکراینی می خواهند اتحاد ملی شکل گرفته زیر تابوت شهید سلیمانی را از بین ببرند. این افراد تلاش می کنند که نگاه مردم را از آمریکا به سمت نظام برگردانند. در یک کلام "اگر شما فرمانده ستون پنجم دشمن بودید آیا همین کارها را نمی کردید؟"
 • سید اکبر IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  22 20
  سردار تنها نیست مواظب باشیم دشمن بدجوری برنامه ریزی کرده برا نفاق داخل کشور.اونهایی که دیروز تو دانشگاه شعار دادن و کف وسوت زدن برا جانباختگان نکردن برا فتنه و هرج ومرج کردن یقینا شکست خواهند خورد
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  0 8
  تفاسیر مشرق نیوز خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • معصومه براتی IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  20 7
  شورای نگهبان تو این شرایط حساس نباید وطن فروشا و کسانیکه همیشه بدنبال ایجاد شورش و ناامیدی در دل مردم هستند رو تایید صلاحیت کنه مخصوصا که با تحولات پیش اومده موش های غربگرای اشوب گری همچون کروبی جرات اهنت و لجن پراکنی علیه رهبر عزیزمون رو کرده
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  21 7
  بعد از انتخابات پرشور 88 با مشارکت بسیار بالای نردم، آن فتنه را به پا کردند. بعد از حضور بی نظیر مردم در تشییع جنازه شهید سلیمانی باز هم فتنه و تلاش برای ایجاد اغتشاش از داخل. اینبار هم باید نظام مانند قبل عمل کند. 1- ابتدا اجازه دهد مخالفان نظام و طرفداران آمریک به صحنه بیایند و با دست خودشان خود را بی آبرو کنند. 2- با ورود مردم به صحنه به اغتشاشات و آشوب ها پایان بدهند. 3- بدون تعارف اگر لازم است بخشی از دسترسی های اینترنتی را قطع کنند، 4-سیاستمدارانی که طرف خود را سمت آمریکا و علیه نظام انتخاب کرده اند رد صلاحیت کنند
 • جغفر IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  26 11
  با سلام از تمام شواهد و اخبار و نقل ها و تییت های قبل از این اتفاق هنوز ابهاماتی باقی هست که مشخص نشده و به نظر بنده سردار حاجی زاده به نوعی خودش ر سپر بلا قرار داد لطفا به توییت ها و اتفاقات قبل و بعد از حادثه دقت بیشتری کنید بدون تفکر حرف نزنید احساسی حرف نزنید همه نظر کار شناسی ندهید در تمامی این توییت های انجام شده یک جورهایی نقش نفوذ مشهود می باشد لطفا آب به آسیاب دشمن نریزید
 • احسان IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  25 13
  با شهادت سردار حاج ‌قاسم سلیمانی بدست پنتاگون و شجاعت سردار حاجی زاده در زدن سیلی سخت به دشمن قسم خورده مردم ایران و عوامل داخلی و خارجی اش و فداکاری شجاعانه و شور مردم احساس کردم در روزهای پیروزی انقلاب هستم.
 • علی IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  31 22
  ارتش و سپاه برادرند و دو بازوی قدرتمند ولایت هستند لطفا با پیام های تفرقه افکنانه آب به آسیاب دشمن نریزید ، کسانی که هنوز شرح واقعه مشخص نشده به دنبال اختشاش و تفرقه هستند قطعا از سیل عظیم ملتی نیستند که در این چند روز عزادار سردار دلها بودند بلکه پیاده نظام های داخلی دشمن هستند که مانند کفتار های خون آشام همیشه در کمین هستند تا فرستی برای خوش خدمتی به آمریکا را ثابت بکنند و اینها از فرماندهان بی آبرو وبی شرف اصلاحطلبانی مانند تاجزاده، حجاریان، آقاجری و............ فرمان میگیرند که حقیقتا باید یک راهکاری برای مقابله با آنها در نظر بگیرند آخر ملاحظه تا کی؟ مرگ بر فتنه گران داخلی که سربازان دشمن هستند.
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  29 12
  هر زمان که لازم شد مردم در دهن مزدوران بی مزد و مواجبی می زنند که می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند. اینه آنقدر احمقند که از گذشته و مشت هایی که به دهانشان خورده عبرت نمی گیرند.
 • آوا IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  3 44
  همین برای سپاه بس که بی آبرو های امثال ترانه علیدوستی و موسوی بازیکن والیبال که خود مافیا تیم است وغیر شمشیر از رو بستند
 • صادق IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  0 0
  دُرود
 • ح-شمسي IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  1 0
  خدمت همه خانواده هاي داغدار عرض تسليت دارم و با ايشان ابراز همدردي ميكنيم. اتفاقات چند روز گذشته بايد تجزيه و تحليل شود و بي جهت كسي را محكوم نكنيم. همه ابعاد موضوع لازم است بررسي و بخصوص تاثير جنگ الكترونيك دشمن و انحراف مسير هواپيما، سيگنال اشتباه ارسال شده از طرف امريكائي ها بررسي شود. رئيس جمهور اكراين هم همين را خواسته عليرغم اظهارات شيطان صفتانه امريكا، كانادا، انگليس. خود كارشناسان امريكائي و اروپائي هم اين را اذعان دارند. پس دقت كنيد از بيان اظهارات غير منطقي و احساسي
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  2 0
  انسان خطا کاره و جایز الخطا همه ما در طول زندگی که نه بلکه هر روز اونقدر خطا انجام میدیم که اگه انجام نمیدادیم زندگیمون بهشت میشد هیچگاه یک خطا کار رو ملامت نکنید چون ممکنه سر خودتونم بیاد
 • 1550695975 IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  8 23
  باسلام ادب وتسلیت درگذشتکان سانحه هوایی مایک ملتیم آمریکا به قول امام (ره)هیج غلطتی نمی تواند بکند به خصوص مزدورانش چون ارتشی وسپاهی یک لشکر الهی است
 • حمید IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  5 0
  به نظرم باید امت حزب‌الله در موقعیت برای دفاع از دلاوران سپاه راهپیمایی ده میلیونی راه بیاندازیم که سردمداران آمریکا از ترس نیاز به پوشک پیدا کنند
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  3 0
  نه.!آغاز انتقام نیست بلکه پایان حیات وافول آمریکا وسربازانش.!!!
 • سالار IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  13 16
  مردم حواستتون باشه این جنگ الکترونیک هست که آمریکا راه انداخته و سبب این شده.اولا چطور اعلام شده که چند موشک کروز به سمت ایران می آیند دوما زمانی که پدافند میخواسته بزنه ارتباط با مرکز قطع شده و اینها همه نشانه جنگ الکترونیک هست.شک نکنید که در این حادثه عمدی در کار نبوده و شما اونجای کار هم در نظر بگیرید که یک درصد این واقعا موشک کروز بوده اون موقع از این بنده خدا تشکر هم میکنید .به هر حال عمر هر کسی زمانی داره و این حادثه عمدی نبوده و اشتباه انسانی بوده ولی اینکه گزارش را از همان اول ندادند بد بود واینکه پرواز های کشور باید همگی لغو میشد هم درسته.به هر حال مردم به گوش باشید دشمن قسم خورده ایران اسرائیل و آمریکا هستند و در موجی که اونها ساختند سوار نشوید .یادتون نره همین نامردها سردار سلیمانی رو زدند کشتند.خواهش میکنم حافظه تاریخی رو همگی بالای 10 سال همیشه نگه دارید.
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  8 0
  احتمالا رو رادار هواپیمای مسافری رو کروز دیدن از جنگ الکترونیک یا سایبری غافل نشید همچنین آمریکای جنایتکار به تلافی زدن پایگاهشون احتمال داره تو سیستم رادار نفوذ کرده باشند چون سردار گفتن ..تو چند نقطه اطلاع دادن کروز مشاهده شده از این انسان نماها هر چیزی ممکنه فقط خواهشاً انصاف داشته باشید وارتش وسپاه رو که دارن امنیت مارو تامین میکنن این طور ناجوانمردانه نزنید فرق خودی وغیر خودی رو تو اظهار نظرها مسعولین کاملا میشه تشخیص داد مد نظر داشته باشید ..تا بعد
 • DE ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  1 0
  چند رسانه های خودی بجای اینکه هوای ایران رو داشته باشند لازم نیست برای ترامپ جنایتکار تره خورد کنن وفتنه گرها رو تقویت کنند. دراین صورت خائنانه رفتار کردند.
 • محبت IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  3 0
  رسانه های ما خیلی غارغارهای این بی شرفها (مردم مخالف انقلاب) را جدی می گیرند بذارین خودشون را بکشند
 • حسین IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  2 0
  باسلام خدمت مردم فهیم ایران که در تشیع سردار دلها سنگ تمام گذاشتید باید ازاین فتنه گران تبری جست و روح سردار را نیازرد فقط اینان می خواهند انتقام حضور مردم را در تشیع سردار بگیرند واز طرف دیگر سردار حاجی زاده را خراب کنند .مردم آکاه باشید وهوشیار ،گوش به فرمان رهبر عزیزمان باشیم.انشاء ا...
 • پیر مرد US ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  0 4
  درخت دوستی بنشان که کام دل ببار ارد . نهال دشمنی برکن که رنج بیشمار ارد سعدی شیراز
 • رامین IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  10 0
  خدایا دوست دارم هرکس که دوستت دارد
 • محمدرضا DE ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  3 0
  برادران عزیز سپاهی درود بر شما و همراهان ارتشی شما امریکائی ها همه جاشون تو عین الاسد سوخته حالا بااستفاده از منافقین سعی دارندیک کمی جای سوختگیشان را التیام بدهند درود بر برادران زحمتکش سپاه و ارتش هزاران درود
 • مقدم سبزواری IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  1 1
  به نام خدا در پی اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی ضمن تسلیت به خانواده شهدای این صانحه غم انگیز وکلیه ملت ایران .با توجه به شایعات واخبارمطرح شده اگر چه این مسئله جای بررسی همه جانبه بیشتر ودقیقتری دارد اما بطور کلی باید گفت با توجه به جاکم شدن شرایط وموقعیت جنگی منحصر بفرد نه تنها فرمانده قهرمان هوافضای سپاه که حتی باید اپراتورهم (البته اگر هواپیمادر منطقه ممنوع بوده وصداقت ایشان هم مورد وثوق است)مورد تقدیر قرار گیرد. چرا که اگر جز این عمل می کرد واحتمالا جریان این هواپیما مثل جریان برجهای دو قلومی شد .همه از اپراتور ایراد می گرفتند. که چرا دیر اقدام کرده وهواپیمارا قبلا از رسیدن به هدف نزده .
  • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   1 0
   سانحه درست است
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  3 0
  بگذارتابیایندانهایی که می گویندسربازان امریکایی انتقام می گیرندقبرستانی برای امریکایی ها درست کنیم که انهایی که از امریکادفاع می کند خودشان راجمع کنند
 • حسین IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  4 1
  معمولا وقتی وضعیت جنگی است هر گونه خطا رخ می دهد شجاعت و گردن گرفتن خطای نیروی تحت الامر فرمانده هوافضا از روحیه شجاعت این سرباز اسلام است خانواده های معظم جانباختگان نباید به دشمن جراعت سو استفاده را بدهندو شرایط باید برای مردم تفهیم شود
 • یک ایرانی IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  4 0
  شخصابرابازماندگان طلب صبرمیکنم وبه عنوان کسیکه امنیت کشورم مدیون نیروهای مسلح هس انشا خداحافظ سپاه وارتش باشد
 • سهند IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  3 0
  دقیقا حرکت نفوذیهای امریکا مثل فتنه 88 است زمانیکه قبل از پایان انتخابات اعلام کردند موسوی پیروز انتخابات است!!!!!!!!!!! خدا پیغمبر و امام و قران و...... دشمنان داخلی از هر دشکنی خطرناکترند شکی نیست اگر سربازان پیاده نظام داخلی امریکا سرکوب نشوند امریکا هیچوقت دست از سر ایران بر نخواهد داشت
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  30 0
  یک نکته پنتاگون چطور همون اوایل صبح تشخیص داد موشک tor m1 بوده ایران بیش از 6 نوع موشک پدافندی داره هرچند که ماهواره اسکن مادون قرمز داشته باشه نمتونن نوع موشک تشخیص بدن نکته دوم صحنه فیلمبرداری توسط اون فرد قبل از شلیک ؛ خیلی خیلی خیلی خیلی مشکوک هست مگر اینکه با اون فرد شلیک کننده دستشون تو یک کاسه هست حادثه نفوذ به وزارت اطلاعات و قتل های زنجیره ای نباید فراموش کرد یادمه اون زمان هم چقدر به سعید امامی اعتماد داشتن میگفتن فرد با ایمانیست ؛گیچ شده بودن مسئولان بعد خودش تو زندان سقط کرد و برای همه ثابت شد نفوذی بوده
 • حسینی IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  2 0
  آنچه بدیهی بنظر می‌رسد اینست که باید دید نقش فردی که در پایگاه پدافندهوایی بوده و اینکه او چه کسیست ،وشناسائی او انجام پذیرد.وآیا میشودهواپیمای در این سطح از ارتفاع را با موشک تشخیص ن‌داد؟ سپس نقش احتمال نفوذی بودن اورابررسی کرد. آنگاه بسراغ جوسازی وشبه افکنی های پیاده نظام های آنها وخرمگسهای فرصت طلب رفت.
 • فرهاد IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  5 0
  زمانی که من وشما در کنار عزیزانمون در اسایش بودیم سردار حاجی زاده عزیز کیلومترها دور از خانواده در دل سیاه شب درسودای انتقام شهدای ایران بودوای به حال کسانی که نیمه خالی لیوان رانگاه میکنندبدون اینکه به رشادتهای دلاورمردان در برابر تهاجم دشمن توجهی کنند.اینقدر بی انصاف نباشید.سپاه وارتش اقتدار شرف وعزت ملت ماست...به هرحال در اون شرایط جهت امنیت کشور اقدامی سهوی صورت گرفته...بله داغ فراق عزیزان از دست رفته سخته وباهیچ چیز جبران نمیشه ولی چه میشه کرد....به هرحال برای عزت ایران وایرانی بایدقربانی داد
 • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  4 0
  ازلحاظ حقوقی سقوط هواپیمای مسافربری یک خطای محض بوده وبا تدبیر میتوان از تکرار چنین حوادث جلوگیری کرد ولی درین بهبوهه نباید اب به آسیاب دشمن ریخت وزحمات سپاه پاسداران راکه هیمنه ی آمریکا را فرو ریختند با این کارا عملیات سپاه را زیر سوال برد،
 • آریو از سوئد IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  7 0
  هنوز هم کاملا مشخص نیست چه اتفاقی افتاده. نباید احتمال نفوذ دشمن به پدافند را نادیده گرفت. سیستم های دیجیتال و کابلهای فیبر نوری در مقابل حملات سایبری و نفوذ بسیار آسیب پذیر هستند. از اونجایی که امریکا چندین بار ایران را در معرض حملات سایبری ، شنود از طریق کابل فیبر نوری و بدافزارهای مختلف قرار داده لذا لازم است که تحقیقات بیشتری در این مورد انجام شود. روش امریکا برای نفوذ و دستکاری در سیستمهای ما بیشتر از طریق تماس ماهواره ای یا ارتباط رادیویی از پایگاههای خودش در نزدیک ایران انجام میشود. ولی احتمال زیادی هم وجود دارد که امریکا توسط ایادی خود درون کشور و با استفاده از سیستمهای قابل حمل یا پرتابل به سیستم های پدافندی ما نفوذ کرده و نرم افزارها را دستکاری کرده باشد.من حدس می زنم همان روشی را که ما برای مهار کردن و به زمین نشاندن آرکیو ۱۷۰ بکاربردیم امریکا هم به همان روش پدافند هوایی ما را گول زد و سیستم ما نتوانست بوئینگ ۷۳۷ را از موشک کروز تفکیک نکند.
 • فاطمه IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  7 1
  اقای حاجی زاده و سپاه ایران برای مردم خیلی زحمت کشیده اند نباید به خاطر یک خطایی زحمات آنها فراموش کنیم.
 • خلیلی هستم IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  4 2
  بله عدای که شناسنامه ایرانی دارند وازپدرومادرایرانی بدنیا امداند ولی خیلی خوب ازخواسته های بیگانه حتی دلسوزترازانها دلسوزی میکند حتی برای پیروزی دشمان دعاهم میکندوای بحالشون
 • DE ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  0 0
  چرندیاتی از این مضحک تر نداشتی بنویسی
 • مرصاد IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  2 0
  ستون پنجم داخلی دشمن !!
 • حسین IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  4 0
  احسنت بر سپاه احسنت بر نیروهای مسلح احسنت بر رهبر عزیز و فرزانه تا اخرین نفس از شما دفاع خواهیم کرد.
 • مرصاد IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  9 0
  دشمن زخم خورده ؛ 24 ساعته و در 7 روز هفته ، توسط نوکران داخلی خود ، درحال فتنه انگیزی است ! مبادا غفلت کنیم و دشمن شاد کن شویم !!
 • سید IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  2 0
  دشمن زخم خورده ؛ 24 ساعته و در 7 روز هفته ، توسط نوکران داخلی خود ، درحال فتنه انگیزی است ! مبادا غفلت کنیم و دشمن شاد کن شویم !!
 • سرباز IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  2 0
  ای کاش موقعی که تروریست های آمریکایی هواپیمای مسافر بری ما راعمدی زدند همین ها که عکس سردار سلیمانی را پاره کردند خواهان عذر خواهی مقامات آمریکایی می شدند اگر ما اون روز واکنش نشان میدادیم آمریکا جرات زدن فرزندان انقلاب را نداشت
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  7 2
  درود بر آریوبرزنهای ایران.....سردار حاجی زاده رستم ایران است
  • ایرانی GB ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   3 0
   درود بر عزیزان نظامی , سربازان وطن برای همیشه در قلب مردم ایران زندگی میکنن
 • IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  8 0
  آمریکا غلط می کند با مزدوران و کاسه لیسانش ...مرگ ب آمریکا ...
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  0 0
  اقای ترکان ماهم ازشورای نگهبان دررابطه تایید بعضیها که کارشون ازحمایت عشق ورزی بشیطان بزرگ هم گذشته وکلاه برداری ازملت ایرانو سرلوحه خودش قرارداده ناراحتیم
 • IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  4 0
  درود بر سپاه و ارتش که برای حفظ امنیت و آرامش مردم ایران در تلاشند و خودشان را سپر می کنند . کاش افراد نفهم این را بدانند و پشتیبان رهبری باشند
 • IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  0 1
  والا ما که هرچی مینویسیم یاسانسورمیشه یا چاپ نمیشه مشرق جون از افتانیوز وبهار نیوزیادبگیر.
 • مهدی IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  2 0
  به نظر من این قضیه مشکوک میزنه سامانه های پدافندی اینقدر دقیق هستند که باعث میشه فکر کنیم یک نفر در داخل خیانت کرده برای بر باد دادن آبروی سپاه
 • احمد IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  2 0
  از شنیدن پاره کردن عکس سردار قلبم شکست خداوند سزای کسانی که خو دشان هم نمی دانند چه خطای بزرگی کردند را بدهد
  • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
   1 0
   منم قلبم شکست برای همین با کودک ده ماه ام میام راهپیمایی 22 بهمن دوباره چند میلیون جمع میشیم
 • محمد IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
  3 2
  سلام یادمان نمی‌رود هرگز،جانفشانی سپاهیان دلاور، یادمان نمی‌رود که پاسداران میرفتن رو مین برای حفظ وطن، حفظ ناموس..دشمن جنگ روانی و رسانه ای به راه انداخته،کشور در حال غربال هست،ما تو جنگ هستیم از این مسائل خواه نا خواه پیش می آید،آمریکا هم با اون ادعاش نیروهای خودش رو اشتباها بمباران کرده،مهم حفظ وحدت در این شرایط سخت هست،خون سردار شهید سلیمانی و یارانش پیامد ناگواری برای آمریکا و اسرائیل خواهد داشت،تا نابودیشان زمان کمی مانده
 • ص IR ۰۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
  0 5
  یکی جلوی سردار بگیره از فداکاری منفجر نشه
 • DE ۰۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
  1 0
  مشرق من جای تو بودم سایتو تعطیل میکردم میرفتم کنار خیابون سیگار میفروختم میدونم مثل خر تو گل کردی نمیدونی چه جوری این اتفاق رو توجیه کنی از هر طرف میری به دیوار میخوری ولی خوشم میاد نا امید نمیشی اره همش تقصیر امریکا بوده اینقد زور نزن جر میخوری
 • IR ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
  1 0
  مرگ بر مزدوران وفرومایگان .جمعیت عظیمی که دنیا به حیرت درامد ونظاره کرد شکوه سردارسلیمانی را.عده ای که عقده ای مزدور امریکا وخودفروخته که چشمانشان کورشده وانشاالله کورترهم خواهدشد هرروزبه بهانه ای خودنمایی میکنند وهرگز به جایی نخواهند رسید .اشتباه درتمام دنیا پیش میاد وهیچ کس دوست نداره ولی گاهی میشه .بعضیا اینقدرسرخورده وعقده ای هستند که فقط دراین نقطه شاهد ان هستیم کاه به کوه تبدیل میشود وهمه چیز ازذهنشان پاک و معلوم نیست بااین کارا عاقبتشون چه خواهد شد وهویت مزدوران هرروز اشکارتر میشه
 • مرادی IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
  1 0
  جالبه وقتی به ترامپت جواب دندان شکن می دیم ملت ایران میشه احمق .تروریست وقتی یه عده آدم احمق به عنوان عزاداری به عزیزامون کف وسوت می زنن میشن ملت ایرانو بقیه هیچی اینقدر آب تواسیاب دشمن نریزیم آمریکا اگه مرد بود هواپیمای مسافربری به عمد رو خلیج نمی زد به فرمانده ناو جایزه نمی دادخاک تو سر آدمهای احمق نه اینکه تو انتخابات خودتون و برای رنگ بنفش می کشتین نه اینکه انتخابات و تحریم بکنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس