پاسکال بونیفاس تحلیلگر فرانسوی

مدیر مؤسسه روابط بین الملل و راهبردی فرانسه سیاست غرب در قبال ترور سردار سلیمانی را دوگانه خواند و پرسید: اگر پامپئو توسط ایران در کشوری ثالث کشته می شد، چه می کردیم؟

به گزارش مشرق، «پاسکال بونیفاس» پژوهشگر ارشد، نویسنده و مدیر موسسه IRIS (موسسه روابط بین الملل و راهبردی فرانسه) روز گذشته اظهاراتی را در ارتباط با اوضاع عراق و منطقه، شهادت سردار سلیمانی و عملکرد آمریکا در منطقه و بویژه نقش اروپا و فرانسه در اوضاع کنونی بیان کرد..

بیشتر بخوانید:

آیا فرمانده پایگاه آمریکایی عین الاسد به هلاکت رسیده است؟

تخت‌روانچی: محل برنامه‌ریزی برای ترور سردار سلیمانی را هدف قرار دادیم

پاسکال بونیفاس در مورد ترور سردار سلیمانی می گوید فرض کنیم که مثلا مایک پامپئو توسط ایرانی ها در یک کشور ثالث کشته شده بود، واضح است که واکنش ها خیلی متفاوت باشد، ولی این تفاوت از دیدگاه روابط بین الملل بسیار معنادار است. آمریکایی ها یک مقام ایرانی را به قتل رسانده اند که شاید رقیبشان بوده ولی دو کشور در حال جنگ نیستند. شاید بگوییم که وضعیت روابط بین دو کشور بسیار پیچیده است، ولی ایران با آمریکا در جنگ نیست.

وی می افزاید: آمریکا از سوی دادگاه کیفری بین المللی نیز مجوزی برای اقدام علیه (سردار) سلیمانی نداشته و لذا آنچه که به وقوع پیوسته به معنای قتل فراتر از نظام حقوقی و قضایی موجود بوده است. حال فرض کنیم که اگر چنین کاری را ایران مرتکب شده بود، چه اتفاقی می افتاد؟ فورا ترامپ همچون بسیاری دیگر در جهان غرب فریاد تروریسم سر می دادند.

این تحلیلگر خاطرنشان می کند: پس باید نتیجه گرفت که با یک نگاه غربی به این قضیه نگریسته می شود ولذا چون یک کشور غربی چنین اقدامی را کرده، این اقدام مشروع و عادی است در حالی که اگر کشور دیگری عینا و دقیقا همین کار را کرده بود، همه یک صدا فریاد خشم سر می دادیم.

پاسکال بونیفاس می افزاید: از دید ترامپ آنچه که برای همه کشورهای دیگر ممنوع است، برای آمریکا مشروع می باشد. لذا ماجرای قتل ژنرال سلیمانی نماد روشن سیاست دوگانه است و جهانی که قوانین بین المللی اینگونه زیر پا گذاشته می شود جهان مطمئنی برای زندگی نیست. عملکرد آمریکا مبتنی بر قانون «قوی تر» است یعنی کاری را غیر قانونی انجام می دهد و بعد بدون دادگاه و بدون سیستم دادرسی، تصمیم می گیرد که متهم کیست. (سردار) سلیمانی را هیچ دادگاهی محکوم نکرده بود و او بر مبنای تصمیم یکسویه آمریکا به قتل رسید.

وی عنوان کرده است: مشکل دیگر در این خصوص عکس العمل اروپاییهاست که برای آرام کردن وضعیت فراخوان می دهند و از ایرانی ها می خواهند تنش را افزایش ندهد. اگر ایران یک مقام آمریکایی را به قتل رسانده بود آیا ما آمریکا را به آرامش و عدم افزایش تنش فرا می خواندیم. طبیعتا نه، بلکه برعکس فورا از آمریکا حمایت می کردیم. آیا چنین شرایطی قابل تحمل است؟ آمریکا در هر چیزی حق داشته باشد و سایر کشورها فقط تعهد؟ پس چه حقی برای کشورهای دیگر باقی می ماند؟ چرا انتظار داریم ترامپ را به تغییر موضع در مسائل مختلف جهانی وادار کنیم در حالی کخ ما خودمان هر کاری که او می کند، فورا به نام همبستگی غربی از او حمایت می کنیم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 0
 • کاوشگر فضایی IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
  3 0
  عجب ، چه چیزهایی عجیبی می شنویم . توی این همه اخبار دروغی که بنگاه های خبرپراکنی مثل bbc می گن پیدا کردن این جور اخبار که واقع گرا باشه جای بسی تعجبه .
 • IR ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
  2 0
  آسیاب به نوبت !
 • IR ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
  2 0
  بخاطر یک مشت دلار، در غرب سالهاست که حقیقت را به پول فروخته اند.
 • IR ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
  1 0
  مطمئن باشید هم پمپئو وهم ترامپ به دست رزمندگان مقاومت کشته خواهند شد!!!!!!!!
 • رضا IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
  2 0
  چه عجب ، يه وجدان بيدار اونجا هست !
 • IR ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
  1 0
  ببین چقدر شور شده که خودشونم فهمیدن!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس